Mam pocit, že sa mi skončil život

4. apr 2024

Čo by ste robili na mojom mieste? Mame jedno dieťa. Po materskej som nastúpila do práce a kariérne sa mi veľmi darí a svoju prácu milujem. Doteraz som vždy chcela len jedno dieťa, lebo som chcela aj vlastný život. Nie len po pracovnej stránke, ale aby som mala čas aj na nejaké hoby, čas s manželom. Nikdy ma predstava matky na plný úväzok nelákala a z toho vychádzalo moje rozhodnutie ostať pri jednom dieťati. Po 5 rokoch som svoj názor trošku prehodnotila. Mala už je veľká, samostatná a ďalší prírastok som síce k šťastiu nepotrebovala, ale ani by mi to nevadilo. Nakoniec sme sa s manželom dohodli, ze vysadím antikoncepciu a uvidíme. Ak do roka neotehotniem, necháme to tak. Už mi ťahá na 35 a to je pre mňa stopka. No ja som otehotnela. Rovno s dvojičkami. A naozaj mám pocit, že mi skončil život. Starať sa o dve deti s veľkým vekovým rozdielom je v pohode, ale keď sa k tomu pridá ešte jedno mimino? Keď odhliadnem od toho, že na čas na seba môžem zabudnúť, kariéra pôjde do haja, tak ani finančne na tom nebudeme s tromi deťmi najlepšie. Zníži sa nám príjem aby bol čas venovať sa deťom, zároveň porastú náklady a nie ze by som to nezvládli, ale životná úroveň sa nám rapídne zníži. Vztah s mužom sa asi tiež zhorší, keďže budeme mať menej času na seba a budeme aj nervóznejší. Vybavit stráženie jednému dieťaťu je tiež niečo iné ako trom. Ja viem, že by som sa asi mala tešiť, ale ja na tejto situacii neviem nájsť nič pozitívne. Vážne premýšľam nad potratom. Manžel povedal, že ma podporí, nech sa rozhodnem akokoľvek. Ja naozaj neviem, čo mám robiť. A je mi jasne, že to nie je neriešiteľná situácia a ze by sme to zvládli. Ale život nie je len o prežívaní.

pribinak
4. apr 2024

Veľký vekový rozdiel je tak 10, 12 rokov a viac a nie 5-6 rokov

julish
4. apr 2024

Kamoske sa takto stalo, ja som smútila s nou, nevediac si predstaviť, ale strašne to musí byt s dvojičkami. Vypalilo to tak, že podľa jej slov sú dvojičky jednoduchšie ako jej prvorodena… Tak azda nikdy nevieš. V každom prípade s tvojimi pocitmi sucitim a držím palce

dzejny656
4. apr 2024

Ahoj, ja ťa viem pochopiť lebo som sa v tvojom opise našla. Tiež mám len jedno dieťa, bude mať 5 rokov, mám dobrú prácu a keď si predstavím, že by som teraz čakala dvojičky asi by som sa cítila rovnako ako ty. Ja osobne tiež nie som veľmi materský typ.
Určite tu dostaneš veľa podpory od žien, ktoré ti budú písať ako to zvládnete. Podľa mňa to je dosť vážne rozhodnutie a ja by som možno zašla aj za psychológom aby som si utriedila myšlienky.

doriiis
4. apr 2024

Medzi mojimi deťmi je rozdiel 5,5 roka a je to úplne super

maranta_leuconeura
4. apr 2024

Tu ti nikto neporadi tak, aby si bola TY spokojna. Budes citat najma komentare od zarytych odporkyn potratov (si na mamickovskom fore). Ty musis najst tu rovnovahu, co od zivota chces, nikto z diskutujucich ti nepride deti krmit, satit ani vychovat. Mas oporu muza, to je velmi dolezite. Pokial o tom viete zatial len vy dvaja, vyrieste si to vy dvaja. Rovnako ako mozes neskor lutovat potrat mozes lutovat aj zivot prezity len starostlivostou o deti.
Osobne by som si to este nechala prejst hlavou, neviem, kolko mas este casu do toho zakonneho limitu, skus ho naplno vyuzit na premyslanie.

kk77
4. apr 2024

Rozumiem Ti, ako sa citis. Ja uz mam deti velke, maju 22 a 20 a za seba Ti mozem povedat, ze som za ne velmi rada. Hovorievam muzovi, ze preco sme nemali viac deti... Ale ja si pamatam, ze vtedy som sa na to absolutne necitila. Ja si myslim, ze to zvladnes a aj karierne to dobehnes. Kazdopadne Ti rozumiem, ze vahas.

simona20201309
4. apr 2024

Si zodpovedná matka a dvojičky hravo zvládneš. Vieš čo starostlivosť o dieťa obnasa a preto ta nič neprekvapí.
Ale toto sa musí veľmi ťažko čítať tým, ktorí by dali aj za to jedno čokoľvek na svete. Ja by som dvojičky hned brala. Od mala budú mať partaka...rovesnika.

maranta_leuconeura
4. apr 2024

@simona20201309 to nemusi byt pravda. Dala by som hocico za deti, ale to som ja. Nie som v autorkynej situacii, nesudim. Potraty mi nevadia. Horsie znasam, ked si ludia narobia kopec deti a nevedia sa o ne adekvatne postarat 😡

walentina7
4. apr 2024

Ja by som sa veľmi tešila. Milujem deti. Viac nez seba, peniaze, kariéru. Ale to som ja. Ty si sa už zrejme rozhodla. Nemá význam ti k tomu viac písať.

lucia147852
4. apr 2024

Chápem prvotný sok. Toto je vec, ktorú treba spracovať. Ale potrat? To hádam nemyslíš vážne… dieťa nie je tovar v obchode, ktorý vyhodíš, keď je trosku iný ako si čakala. Ja nie som zástanca potratov, ale chápem a neodsudzujem ženy, ktoré sa pre tuto možnosť rozhudnu vo vážnych a ťažkých životných situáciách. Toto je však pre mna totálny rozmar. Hod sa do kľudu, prvý rok bude zahul a potom bude super. Rozdiel medzi prvým a dvojkami je super.

mabenn
4. apr 2024

je rozdiel ist na potrat pri nechcenom otehotneni, inak sa s tym zena vysporiada, ako ked vedome plodim dieta a dovodom je - statisticky ocakavatelne - ze budu dve...zamysli sa nad tym, ako by si sa emocne vysporiadala s tym, ze si vedome do akcie a hned na to tie deti dala prec....tvoj zivot sa karierne ani nijak inak neskoncil, len to bude vacsia vyzva...mas 35, nie 65...karieru mozes robit aj po 40tke, ak sa neopustis a nebudes mat toto nastavenie

zmrzlinka8
4. apr 2024

ja by som sa veľmi tešila a bola šťastná. ja už tento dar nedostanem. neváhala by som ani sekundu a uvítala nový život v rodine

betulinka1
4. apr 2024

To mas uplne jedno aky je vekový rozdiel ale presne to co si opísala sa aj stane. Znamym sa tak narodili dvojičky. Maju 3 chalanov. Nikdo ich nechce strazit naraz, s muzom po sebe iba vrcia. Ona nevie ist ma OCR lebo je ucitelka a ak by bola zakaždým doma, tak rovno ju donútia dat vypoved, lebo v skole byt musi. Nastastie to kompenzuje muz, ktory vie prisposobit pracu. Vacsinou deti rozdeľujú. Starsi ide k babke jedna alebo druha ale dvojičky postrážia max 2-3 hodky. ALE deti milujú a cim su starsie tym je to lahsie. Zabavia sa spolu aj sa pobijú. Takze otazka je skor na teba, ci si ochotna tych 5 rokov obetovať a potom sa to ustali do normálu.

lauriik
4. apr 2024

Ja nejsom odporca potratov. Obcas sa stane v zivote situacia, kedy je potrat najlepsie riesenie. Vobec neodsudzujem nikoho. Ale v tvojom pripade, ked ste sa o dieta cielene snazili a teraz ist na potrat lebo su tam dve mi pride naozaj rozmar.
Nejsi len v prvotnom soku? Ja ked som otehotnela druhy krat tak som sa netesila vobec aj ked sme dieta chceli. Nakonec je to to najlepsie, co sa nam mohlo stat. Je to samozrejme ina situacia ako keby to boli dvojicky. Ale neverim tomu, ze si niekto niekedy vycital, ze si dieta/deti nechal.
Este to premysli, mozno to bude fajn 🍀

morusha
4. apr 2024

Ja verím, že to zvládnete a že je to len prvotný šok ...lebo čo i len uvažovať nad tým dať si dobrovoľne zabiť naraz obe deti je za mňa no go

jaass
4. apr 2024

Autorka uvidis bude super všetko 😉 je asi sok zrazu čakať dvojicky ale tak to asi ma byť 😊keď budú väčšie zahrajú sa samé časom. A život ti neskončí čosi 🙂 pohladas opatrovateľku a budete všetci spokojní.

dasenka26
4. apr 2024

Mám dvojičky, ak chces napíš správu 😉

kristinka92
4. apr 2024

pfuuuh chápem tvoju situáciu. no je to sok, to určite áno. úprimne tiež neviem ako by som to brala keby mi povedia že nebude druhé dieta ale rovno tri budú doma. ale napríklad som v jednom mamickovskom fóre, kde ku podivu písali baby čo majú tiež takto staršie dieta už doma a potom dvojicky, že to je lahsie s nimi, ako to bolo s tým prvým. sama tomu nerozumiem ako to je možné? že či tým že prakticky cely svoj život fungujú spolu a jeden druhe zabaví? môže to dopadnúť aj dobre nakoniec 🙂 ale finančného to určite bude náročnejšie s troma, aj kariérne aj všetko čo si písala, úplne chápem

isis234
4. apr 2024

Chceli ste dieťa. Dve už nie? Čo ak budú darom? Že všetko zvládnete, i finančne, i časovo. Bude čas i na seba. Ver. Nezabíjaj si svoje deti
Na druhej strane, ak ti vadia, radšej nech nežijú v strese a v pomyslení, že ich vlastná mama nechce. Že sú nechcené

syslik81
4. apr 2024

si len v prvotnom soku ... nebojsa to prejde a budes za ne stastna .. hlavne nech su zdrave .. vztah s muzom sa vobec nemusi pokazit skor naopak ak mate silne zaklady este budu silnejsie .. co sa malo stat stalo sa .. a ani sa nenazdas a uz budu samostatne a ty si oddychnes

simona20201309
4. apr 2024

@maranta_leuconeura 3 deti nie sú kopa deti a autorka určite netrie biedu. Ma manžela, obaja majú prácu.

bublinka1426
4. apr 2024

zvladli to ine, zvladnes aj ty. teraz to vyzera ako katastrofa, ale casom to bude lepsie, uvidis. drzim palce, prajem zdravie❤

tilly
4. apr 2024

To je ten prvotný šok. Vyrev sa, otras sa a začni pozitívne myslieť. Neboj, to zvládneš. Ak zvládaš kariéru, tri deti dáš ako nič. Na chvíľku prídeš o čas na seba, ale tých pár rokov rýchlo ubehne. Žiadna tragédia. Veď mať tri deti je najlepšie.

mamickalisticka
4. apr 2024

Ako mama dvojičiek a ďalšieho dieťaťa v priebehu 2.4 roka ti poviem, že áno obráti to život na ruby. Ale nič, naozaj nič krajšie som nemohla zažiť. To celé sledovať, čo sa dvojičiek týka. Je jeden veľký zázrak.

juliet86
4. apr 2024

ja som otehotnela neplanovane s druhym dietatom... a silno som uvazovala.co by som spravila ak by tam boli dve..... v hlave som mala plan ze ak by boli dve tak sa docasne napr na jeden rok prestahujeme k mojej mame a budeme.si este extra k tomu platit vypomoc. to bo lmoj plam. mastastie bolo len jedno

hederamonstera
4. apr 2024

Zalezi ako si si uzivala prveho. Mna az striasa ako tu citam, ze nic krajsie nemohli zazit alebo ze miluju deti viac ako seba, brr, to fakt? Spomienkovy optimizmus na prvy rok zivota? Mam 2r a 10 mesacneho…na odstrel. Mozno si to tiez tak vnimala, mozno si ako ja a mozno medzi.
Ty si musis uzrejmit, ci zvladas byt bez casu pre seba, ci mate pomoc, ako zvladate starostlivost ked ste chori a pod. Ale na druhu stranu, nebude to vecne. Co ta nezabije, to ta posilni, proste urcite porasties ako clovek. Nikto ti neda pre teba spravnu odpoved, lebo ta nikto nepozna ako ty sama seba.
Mam v rodine mladu babu, ktora ma 5r,2r a teraz 4mesacne dvojicky (nechtiac). Tiez najprv uvazovala o potrate ale rozhodli sa to zvladnut.

megg1
4. apr 2024

Gratulujem 😊 drzte sa, jednoducho to je tak, zacni si to uzivat, vsetko zvladnete.

domkakvet
4. apr 2024

Urcite to zvladnes, zivot by sa ti pokazil, keby si ich nechcela, tie vycitky cely zivot, aj ak ich teraz nemas, mozu casom prist a starsie dieta sa bude vediet s nimi pohrat, tak ze budes mat aj viac casu pre seba.

veverickav
4. apr 2024

Ano, ako ti tu napisala maranta...chod si ich dat zabit. ... aby si nahodou neprisla o karieru, aby ste nahodou zivotnym standardom nesli nizsie a aby sa vam nahodou s manzelom nezhorsil vztah.

osky
4. apr 2024

Preco?
Preco su deti dopriate takymto ludom?
Co by ini za to dali...ach.
Nie,nie je to ok,co tu pises.
Je to hrozne co i len citat!
Pisem ti to ako bezdetna,veriaca zena,s velmi dobrou pracou,velkou karierou,dobrym platom....
Tiez som vzdy uvazovala,ako to budem riesit s povolanim,ak pridu deti..
Ale nikdy! Nikdy by mi nenapadlo ist na potrat,lebo ich je viac...
Vsetko co som vymenovala by mi bolo ukradnute.
Cela kariera a kopa penazi.
Ved zivot je dar.
Deti su dar.
Cize keby si cakala chore dieta,by si sa ho bez rozmyslania zbavila?
Ja rozumiem,ze nie vsetky zeny su nastavene na materstvo mnohych deti.
Nie vsetky zeny po nich tuzia .
Ale do kelu,ked uz ti bol tento dar dany,tak len tak by si sa ich bola schopna zbavit?
Vies si predstavir,zeby si zabila svoje starsie dieta?
Lebo ved,chces len 2 deti.
Tak mozes to riesit aj takto.
Vrazda ako vrazda.
Viem ze za tento nazor ma tu zozeru,ale ja nazor nezmenim.
Potrat je pre mna vrazda...
Mala by si si uvedomit,ze zivot sa neda uplne nalinajkovat,ako si to my zelame.
A je tu nieco vyssie,nazvime to osud...co nas naviguje,ovplyvnuje...
Neda sa vsetko naplanovat.
Nemoze byt vsetko ako chces ty!
Zivot nie he len ruzovy,ale moze byt,ak si my nezaspinime.
Vzchop sa a postav sa k situacii zodpovedne,ako dospela zena nie ako male rozmaznane decko.
A co sa tyka financii...
Vies kolko ludi ma aj 5 deti,a kolko takych zien ostslo aj samych.
A ziju.
Biiju sa za zivot.
A uzivaju si ho spolu.
Ty pises,akoby sa ti zrutil svet.
Ten nadpis ..
Ja som myslela ze si smrtelne chora,alebo manzel ta vyhnal...
A potom citam toto...
Ty si len soknuta,zmätena...ale neverim ze koli kariere by si toto ozaj chcela....mohla by si byt naozaj stastna?
Zena,mas 35.
Spravaj sa podla toho.
Neboj sa.
Zvladnes to a som si ista,ze napokon budes stastna za tie deti..
Ved mas aj manzela.
A 3 deti nie je 13....
Ziadna kasa sa neje tak horuca ako sa navari.
Ale mne stupol tlak.
Drzim ti velmi palce a zelam ti pokoj v dusi.
budem na teba mysliet.
Aby si bola schopna uzit si tehotenstvo a potom aj tie deti.