Mám platiť študentovi medicíny štúdium, alebo ho nechať brigádovať?

6. feb 2024

Ahojte. Ak ste tu nahodou mamicky studentov mediciny, ako to mate s platenim vydavkov za studium? Platite im internat aj stravu + dalsie nevyhnutne vydavky spojene so studiom? Da sa pocas tohto studia brigadovat tak, aby si dokazal student zarobit tych aspon 200-300€ povedzme kazdy mesiac a zaroven sa aj poriadne venovat studiu?
Je podla vas blbe dat urcitu sumu, napr. 150€ a zvysok nech si zarobi, aj ked peniaze mam a mohla by som mu dat aj raz tolko?

katy1807
6. feb 2024

Nie pri tomto štúdiu sa nedá väčšinou brigádovať. Ak je veľmi šikovný a samé mu skáču vedomosti do hlavy možno ale väčšinou musia medici sedieť celé dni nad knihami a určite by som ako rodič dávala toľko peňazí koľko potrebuje/viem dať.

colsami
6. feb 2024

Ked som studovala medicinsky odbor, rodicia mi platili nutny zaklad (strava, cestovne, pomocky do skoly + byvanie v cene intraku), vsetko co som chcela navyse tzv nadstandard som uz musela vykryt z brigad. Tj aj vyssie najomne v zdielanom byte, ked som nechcela byvat na intraku, aj cestovanie a vsetky moje hobby popri VS.

Aj kopa medikov brigaduje a privyraba si a nie su o nic horsi studenti ze by to nemohli stihnut aj popri studiu, takze aj vysledky maju dobre. Poznam osobne takych. Niekedy su praveze este schopnejsi, kedze nemaju vsetko na zlatom podnose.
Na druhu stranu, ok, ak by chlapec chcel byt iba v knihach ponoreny, tak potom ma sance zas na zarobok studiom formou stipendii.
Nemusis mat vycitky ak mate rozpocet uplne realny, v istom zmysle obmedzeny. Ale to moj nazor a moje skusenosti a okruh ludi aj schopnych studentov co ja poznam 🙂

lavender94
6. feb 2024

Na medicíne nie je veľmi priestor na brigády. Ja by som si ako matka neodpustila, keby moje dieťa nepodporím a kvôli nedostatku času nedokončilo školu. Podľa mňa nech si zarába na nejaké nadštandardne záležitosti, ale tých 300-400€ podľa možnosti vašich na bývanie a stravu + študijné materiály by som mu dávala. Nie je výška ako výška a nie je študent ako študent. Priemerne inteligentný študent medicíny veľa času na brigády mať nebude ak sa chce udržať. A to ti píšem ako farmaceut, čo je obdobné, možno trošku ľahšie.

lenicka999
6. feb 2024

A vyzivovacia povinnost ti nič nehovorí? Zo 150 eur chudák zaplatí akurát tak internát.

mandzula
6. feb 2024

Neter je v 3. rocniku a brigaduje ako diva, robi pre Curaprox skolenia pre deti. Za zarobene peniaze cestuje po svete, to je najviac.

lavender94
6. feb 2024

A ešte stále budeš mať vyživovaciu povinnosť, takže je kľudne možné ze ak ho odstrihneš, môže dať návrh na výživné

petronelag
6. feb 2024

Bratranec chodil do Brna, tak povedal, že prvé roky štúdia sú veľmi náročné a nedalo by sa brigádovať, ak by sobota, nedeľa, ale to on chcel chodiť domov.
Treba robiť načas skúšky.
On mal tam aj prenajatý byt a všetko mu platili rodičia. O dva roky tam išiel študovať aj jeho mladší brat, bývali spolu. Ten študoval iný odbor.

ajjka87
6. feb 2024

Bývala som s 2 medičkami. Ak niekto vie brigádovať popri štúdiu ( nemyslim leto,ale cez semester) klobúl dole.Tie baby tak dreli a tolko sedeli nad knihami. Ak by moje deti išli tymto smerom, urcite ich podporím na maximum.V lete nech si brigaduje.

knieza_pribina
6. feb 2024

Ak máte z čoho podporiť dieťa v náročnom štúdiu a napriek tomu to neurobíte, nebuďte prekvapená keď o 20-30-40 rokov, keď on bude na vrchole kariéry a vy žiť z dôchodku (a verte, že to nebude nič moc, pokiaľ nemáte nehnuteľnosti a investície) okúsite trochu vlastnej medicíny.

kaktusik007
6. feb 2024

ano, je blbe dat urcitu sumu s tym ze zvysok si zariad sam.... To co si za mater? Nevravim, ak by si si to nemohla dovolit, ale pises ze mozes...... Tak mu hadam das peniaze na intrak, cestu domov jazdy tyzden plus na jedlo a knihy, nie???

klip0
6. feb 2024

Uffff.. ak máš z čoho, ani by som neuvažovala že dám menej. Veľa mojich spolužiakov a kamarátov zo strednej išlo na medicínu, väčšina je buď tesne po alebo akurát končia ale za celé štúdium nepracoval nikto z nich.
Toto mi príde ozaj nefér a zvlášť keď nato máš, v podstate je to tvoja povinnosť.

prasiatko30
6. feb 2024

Mi povies, ze ide na pravo, socialnu pracu, filozofiu, marketing tak ti poviem len nech pekne ide brigadovat. Pokial dieta chce studovat medicinu a pali mu to tak by som sa ho snazila podporit co najviac a medicina u drvivej vacsine ludi znamena, ze nemaju cas robit nieco naviac

kofa77
6. feb 2024

sushlaism s babami vyssie, ale v lete si zarobit moze, poznam medicky, ktore v zahranici upratovali v lete v hoteli a pekne zarobili. pocas semestra nestihaju, len sa fakt ucia.

klip0
6. feb 2024

A to nie že nevyhnuté.. povinná si zaplatiť všetko nevyhnutné a nie že na časť z toho. Povinná zo zákona.. a keď nato máš, tak aj niečo navyse. Vieš aké to je psychicky náročné štúdium ? Čo všetko musia obetovať. A naozaj nemajú kedy ísť na žiadnu brigádu.
A neviem či cches nech si tvoje dieťa zničí zdravie za tie roky, lebo nebude mať na normálnu stravu a ak by sa nedajbože chcelo ísť porozprávať s kamarátkou na hodinu na kávu, ak aj nájde čas, tak aj vyberať či dá tie peniaze na kávu alebo nebude jesť..

prasiatko30
6. feb 2024

@autorka - vacsina medikov pocas - aspon tych prvych rokov nemaju ani na nic ineho cas ako skola-intrak-kniznica- mozno nejaky sport aby sa z toho nezblbli uplne

vavjaj
6. feb 2024

Syn chodí na zubarinu a prvé dva roky sa nedalo brigádovať, vkuse sedel nad knihami, tretí ročník lepšie a štvrtý už brigáduje . Všeobecné lekárstvo ej učenia viac oveľa a aj tie posledné ročníky sa ťažšie stíhajú brigády.

sissy27
6. feb 2024

Ja dufam, ze mas vystudovany aspon podobne narocny odbor a tiez si si na cast vydavkov zarabala sama…a ked ti raz vlastne dieta vystavi ucet za osetrenie v jeho ambulancii, tak si spomen…
Ak sa musi, tak sa to samozrejme da zvladnut. Ale nerozumiem, preco by som dietatu zbytocne komplikovala uz aj tak narocnu cestu, ked mu mozem pomoct…

mimixxxx
6. feb 2024

Vsetko sa da ked sa chce alebo musi. Praveze ti studenti, ktori boli donuteni brigadovat, boli casto ti sikovnejsi - poznam takych. Vzdy sa da sumu navysit ked clovek vidi ze to dieta nezvlada a ja mam z coho.

lubina
6. feb 2024

Medicina je narocne studium, neviem si predstavit este popri tom aj brigadovat....ak mas peniaze, urcite mu aspon tie prve roky pomoz, aby sa nestalo, ze pre brigady a unavu z nich sa nebude stihat ucit a skolu nedokonci. To by ta asi mrzelo. Brigadovat moze v lete 😉

trema
6. feb 2024

Minimalne ubytovanie, stravu, dopravu by som mu platila

natalia2007
6. feb 2024

Setrit na vzdelani vlastneho dietata? Radsej by som rok zrala rozky s vodou.

sella38
6. feb 2024

Pre mna je toto nepochopitelne a tazko sa mi to ako mame cita. Aby som od dietata,ktore studuje medicinu, vyzadovala brigadu na platenie zakladnych potrieb....

mimixxxx
6. feb 2024

Inak ho caka krasna buducnost- ironia, kuk kniha House of God. Jedine ak bude mat stastie, a neda sa zomlet tym systemom, tak bude aj skutocne stastny. Takze niekedy je lepsie tu skolu nepsravit. Ale samozrejme treba dufat nech skolu spravi a robota mu robi radost a robi radost aj inym.

lasona
6. feb 2024

Byvali sme v byte s medikom. Od prvého dňa ako nastúpil, tak proste sa učil. Z izby som počula iba latinské názvy...nebrigadoval vôbec. Momentálne je vyštudovaný zubár a ma vlastnú kliniku a je ze riadny odborník.

syslik81
6. feb 2024

keby si nemala ok ale sama pises ze mas ... tak naco takato otazka? pokial je snazivy ma dobre studijne vysledky tak preco ho odstrihnut od fiancii? zaplat mu skolu a vydavky s nou ak chce mimo to nech si priviroby-ale studium je na rodicoch ...

nikpa
6. feb 2024

Ak by som na to mala, vôbec by som nerozmýšľala, ci podporim svoje dieťa počas štúdia. Keby to bol volaky povalač tak nepoviem ale študovať medicínu je časovo aj psychicky náročné. Môžeš mu tými peniazmi prispiet aby to mal aspoň o trochu jednoduchsie vo forme času, ktorý nebude musieť tráviť v práci. Ja naozaj nechápem, že jedna matka takto premýšľa. Možno v budúcnosti keď sa bude tvoj syn rozhodovať do akého domova dôchodcov ťa dá, pôjdeš nakoniec do voľákeho lacného pajzlu, však načo doplácať matke niečo lepšie...

danieli
6. feb 2024

Tak asi si poznas dieta tak podla toho, su decka, co si chcu vsetko same vydriet a nechcu ani cent od rodicov a su decka, ktorym dobre padne podpora a su decka nevdacne a vdacne, sikovne a menej a delit mozem donekonecna, ale to uz je dospely clovek a da sa s nim celkom pekne komunikovat, co by potreboval, ako rodic by som rozmaznavala co najdlhsie, ale nemyslim zlaty podnos, ale podpora rozvoja, vzdelania, osobnostny rast

minenkak
6. feb 2024

Ak máš a dieta chce študovať,tak neuvažuj aby šlo na brigádu,určite nie prvý, druhý rok .Ja posielam600€ už päť rokov a teda ,už moje decko pracuje a má pekný príjem ,ale sme sa dohodli ,že po koniec štúdia budem posielať určitú sumu ,má niečo našetrené,môže si kúpiť čo potrebuje aj ísť na dovolenku,ale prvý rok to bolo ťažké

pralinka25
6. feb 2024

ja nie som z tych rodicov co by svojim detom fukali praskovy cukor do zadku a sama som za to aby sa deti trochu posnazili ale odtial potial. studium mediciny by som mu zaplatila, skolne pomocky cestu intrak stravu. na zbytok nech si trebars zarobi v lete.
on by to mozno dal ale za cenu vlastneho zdravia. bude jest najlacnejsie blafy, bude malo spat, nebude mat ziadny cas na psychohygienu a z prilisneho tlaku mu moze prepnut. ano su jedinci ktori zvladnu 3 vysoke 4 brigady a este aj neviem co k tomu ale povedzme si bezne to v tomto obore nie je.
keby sa flakal, nepracoval, vyzieral vas, chapem ale chalan sa snazi, chce studovat a ty mu chcews takto nalozit. preboha preco? pride mi to ako uplne zbytocne trapenie.

slavka1988
6. feb 2024

Ak by som mala peniaze tak nie nechcela by som aby moje dieťa brigadovalo popri štúdiu vzhľadom na to,že toto je neskutočne ťažká škola