Mám odísť?

8. mar 2022

Čo by ste robili na mojom mieste ?
Mám 25 rokov. Pracujem, školu už mám za sebou. Mám priatela, s ktorým žijem 4 roky. Bývam u neho. Chcela som si kupit svoj byt pred dvomi rokmi, no odhovoril ma od toho a teraz tie ceny bytov tak stúpli, že si kazdy deň bucham hlavu o stenu, prečo som to neurobila. Momentalne nemam kam ísť, jedine do prenájmu- a to nechcem. Nechcem to kvôli tomu, pretože si chcem ten byt kupit a nájomné zmluvy dávajú minimálne na jeden rok. V lokalite kde bývam sa ceny nájmu pohybujú okolo 400-450€ za jednoizbový byt. Zarábam 980€ v čistom. Je reálne z toho vyžiť a niečo ušetriť? Pretože chcem odist od priatela. Nie som s ním stastna, nemame spolocne záujmy a neznasam jeho matku a sestru- obidve sú zakomplexované a nonstop si robia zo mna posmech, že nie som zabezpečená a z dobrej rodiny, tým pádom nie vhodná pre jej syna a brata. Moj priateľ nechce ani svadbu, vraj na to aby bol so mnou nepotrebuje žiadny papier. Ja po svadbe tuzim. A ako čerešnička na torte, spoznala som iného muza. Nič som s ním nemala, no mame rovnaké záľuby aj ciele do budúcna. Viem, že sa mi pacim a on mne tiež, no z ucty k môjmu priateľovi by som s ním nikam nešla ani nič s ním neriesila. Baby poraďte mi. Odist od neho aj ked nemam kam a ísť do prenájmu? Ostať …?

pribinak
8. mar 2022

Ak zaplatíš za podnájom 450 EUR tak dalších 450 EUR ti zostane. Z takejto sumy vyžijú aj 2 nie iba ty sama.
Okrem toho, veď si môžeš nájsť ešte jeden part time job a môžeš mat nejaké peniažky navyše

sense
8. mar 2022

Odísť aj za cenu ze pôjdeš do nájmu, ved keď si sama ti stačí aj 1izb byt, lebo najlepšie roky strávi po boku niekoho s kým šťastná nie si
A snažila sa šetriť lebo ceny bytov dolu nepôjdu aby si si kúpila niečo vlastne

cyberk
8. mar 2022

musis si brat cely byt sama? mozes si zobrat sama izbu (zdielany byt) a usetris ... ozaj by som s partnerom neostavala len preto ze pri nom mozem usetrit 🙈

7lenka11
8. mar 2022

sama si si svojim príspevkom odpovedala.. takže odísť.. vzťah ťa neteší, je tam veľa prekážok a do toho si stretla niekoho iného.. na čo by si ostávala v súčasnom vzťahu? čo sa týka nového bývania, ťažko to hodnotiť, lebo nepoznáme tvoje ďalšie výdavky, v akom meste žiješ, akú máš životnú úroveň.. ale za pokus to stojí, stačí sa uskromniť.. našetrené nemáš nič? žiadna rezerva, s ktorou by si to na začiatku zvládla? čo tak ísť do podnájmu s niekým ďalším? pár mesiacov to vydržať, pošetriť a potom sa úplne osamostatniť?

autor
8. mar 2022

@7lenka11 nemam ziadnu pôžičku, deti, nič. Len paušál ktorý platím 50€ a cca 50€ tankovanie auta

autor
8. mar 2022

@7lenka11 mám nasetrene niečo, ale je to malo.

zojeva
8. mar 2022

Odísť 🙂

struhanka
8. mar 2022

Odísť. Nájsť si zdieľané bývanie v 2/3-izbovom byte s ďalšou ženou/ženami/párom. Bude to lacnejšie ako bývanie osve. Z 980 E v čistom sa dá aj niečo ušetriť popri nájme. Riešením je aj nájsť si brigádu a peniaze z nej si odkladať.

zmrzlinka2021
8. mar 2022

Prečo máš taký dráhy paušál?

elizabet173
8. mar 2022

garsónku by si nezvládla, myslím hypo? Rodičia by ti trošku finančne nepomohli? Mohla by si si zobrať ešte k práci brigádu a zvládneš to. Hlavne nezostávaj vo vzťahu, ktorý ti nič nedáva

monka105
8. mar 2022

Vždy máš možnosť vypovedať nájomnú zmluvu a zvyčajne je dvojmesačná výpovedná doba, takže toto nerieš. Zoženieš aj garsonku do 400 EUR, resp. vždy na nejaký krátky čas vieš ísť s niekým na privát a platiť si menej za samostatnú nepriechodnú izbu, kým si zoberieš hypotéku. Ale s takým príjmom v dnešnej dobe žiaľ nepočítaj s horibilnou výškou hypo.

aandrea9
8. mar 2022

@elizabet173 cena garzonky v niektorých lokalitách ide do nebies. Co ušetríš na prípadných nákladoch na prevádzku, vrazis do hypo.

nataly233
8. mar 2022

Keď už to teraz nemá budúcnosť radšej odíď, podľa toho čo píšeš by to skôr či neskôr prišlo...čo sa týka bytu samozrejme že vyžiješ teda pokiaľ nemáš extrémne veľké nároky.. a ja by som skôr byt kúpila a platila hypotéku a vieš, že je to tvoje ako podnájmy platiť...ja som to tak riešila minulý rok a nejednalo sa o malú sumu pri kúpe bytu...no nech sa rozhodneš akokoľvek budem držať palce nech to je hlavne vysnívané a si šťastná

elizabet173
8. mar 2022

@aandrea9 viem, ale hypo sa väčšinou rovná cene podnájmu, kde bude platiť hypo niekomu inému. Je slobodná, bezdetná, môže mať ešte ďalšiu prácu, brigádu, ceny bytov budú stúpať stále.

ildiko36
9. mar 2022

Veď si zober hypotéku, keď mas aj ušetrené, možno ti netreba vela k tomu zobrať. A do 35 r je aj hypotéka pre mladých..Ja som dom kupila, hypoteku som zobrala na 30r.,mesačne to splácam okolo 120euro , plus plyn 120, elektrika 40,za vodu platím okolo 20euro štvrťročne.Porad sa s daakou realitnou maklérkou, za to neplatíš

zuzi_747
9. mar 2022

Určite ti to vyjde. S takým príjmom by ti to vyšlo samej aj s dieťaťom. Takže toho sa neboj. Konaj tak ako to cítiš, aby bolo tebe dobre. Ak sa trápiš a vieš ze to do budúcnosti nebude lepšie, tak nestracaj čas. Ono , po čase ti bude toho vadiť stále viac . Už len to ze napríklad nechce svadbu je problém ak ju ty chceš. No, a co sa týka nehnuteľnosti, určite sa poinformuj ohľadom hypotéky v tvojom prípade. Ak máš platiť nájom 450€ niekomu len tak , tak to ti je lepšie zobrať hypotéku kúpiť byt a splátkou vieš ze budeš platiť svoje. Domov nie je nikdy zlý. Tým už budeš naozaj nezávislá od kohokoľvek. 😊