Mám nárok na príspevok na bývanie po rozvode?

papatka
18. apr 2010

mohol by mi niekto poradit som rozvedena mam dcerku 18mesacnu hned po rozvode som od byvaleho odisla aj s dcerkou k mojim rodicom ale kedze byvame v 3byte ja s dcerkou rodicia brat uz je nas aj dost a chceli by sme aj svoje sukromie osamostnit sa mam nejaky narok na zvysenie penazi na byvanie myslim od statu alebo od byvaleho.prosim poradte mi ake mam naroky chcela by som ist asi do podnajmu do 1izb.prijem mam matersku a byvaly dava vyzivne az 50euro mes.Dakukem kto poradi.Pata

kveta
18. apr 2010

S bývalým ste počas manželstva nejakú nehnuteľnosť nekúpili alebo nenadobudli iným spôsobom?

papatka
autor
18. apr 2010

Nie nemali sme nic spolu kupene ani sme nenadobudli

papatka
autor
18. apr 2010

prosiiiiiiiiiiim poradte mi

cukotka
18. apr 2010

ahoj, ja osobne si myslím, že nemáš nárok na nejaký príspevok na bývanie. Ale možno na nejakú dávku hmotnej núdze, no to by si sa musela informovať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. A čo sa týka Tvojho bývalého, tak si požiadaj na súde o zvýšenie výživného, a ak ma dostatočný príjem, tak Ti výživné zvýšia.

papatka
autor
18. apr 2010

diiiiiiiky skusim pobehat urady ved to nieje na slovensku normalne vyzit s materskej

kveta
18. apr 2010

Skús vo Vašom byte požiadať o nájomný byt a informuj sa o po podmienkach pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

papatka
autor
18. apr 2010

jasne diky skusim sa popytat kde sa len bude dat

filipal
18. apr 2010

Papatka, podla mna mas velmi nizke vyzivne...preco? tvoj manzel mal taky nizky plat? naozaj by si mala poziadat o zvysenie vyzivneho a ako dovod uviest platby za prenajom toho bytu. pozor byt musis mat prenajaty legalne, aby si mohla dokladovat na sude. co sa tyka otca za zodpovednost o byvanie dietata v nasich zakonoch asi neexistuje. aj ja som zostala sama so synom po rozvode bez bytu a ex mal 3-izbovy druzstevny byt. nic som nevysudila...

andzi
19. apr 2010

papatka, podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi existuje tzv. príspevok na bývanie, ale musela by si spĺňať podmienku tzv. hmotnej núdze. Nie si však v hmotnej núdzi, ak si môžeš zvýšiť svoj príjem prácou, užívaním majetku alebo uplatnením tzv. zákonných nárokov, medzi ktoré patrí aj nárok na výživné. Nepoznám presne tvoje príjmové a majetkové pomery, ale podľa mňa podmienky nároku na túto dávku nespĺňaš. Skús sa však opýtať na príslušnom UPSVaR podľa svojho bydliska, oddelenie dávok v hmotnej núdzi. 🙂

andrylm
6. mar 2014

@papatka najlepsie je sa spytat na socialny urad,ja som rozvedena a mam ten prispevok,musim min.byvat pol roka byvat, mat najomnu zmluvu a zaplateny najom,maximalna ciastka ako prispevok je 90 eur
a este mas narok aj na manzelske vyzivne nie len na dieta ked si na materskej,to vsetko ti povedia na urade