Mám ísť na pohreb dedka s deťmi?

lubik87
29. jún 2020

Kočky neviem.sama čo mám robiť . Zomrel nám dedko 82 rokov babka je tiež chorá . Bývame dosť ďaleko naposledy sme sa.videli dva roky dozadu . Neviem.ci mám či nemám zobrať deti na pohreb. Či to bude fajn rozptýlenie a potešenie pre babku alebo nie. Nešla by som.s nimi na obrad (majú 7.5 a 2.5 roka ) išli by sme potom.mozno len na kar. Alebo ich mám nechať.doma a ísť len sama ? Na jednej strane by boli pre mňa partner aj deti veľkou oporou...vôbec neviem.co.mam robiť :( Som zástanca skôr toho aby deti na pohreb nechodili no teraz si neviem dať rady :/

mondolina
29. jún 2020

@lubik87
Veď si napísala, že na obrad nepôjdu, možno je to posledná šanca aby babka videla vnúčence.

ckatka
29. jún 2020

Za mňa áno. Aj my ako deti sme.chodili. Je to súčasť života a stretnutie s rodinou....

lubik87
autor
29. jún 2020

@mondolina veď práve ..je to vlastne prababka aby som.bola.presna ...len neviem či je to vhodné . Keď sme boli na kare svokrovi atmosféra bola uvoľnená ale tu som volala s mojou krstnou a strýkom a zadusali sa plačom ...:/

marca12
29. jún 2020

@lubik87 na kare uz byva uvolnena atmosfera. Aj ked je pohreb velmi emotivny a smutny,kar uz byva aj veselsi. Ja by som ich zobrala,deti vsetkych rozptylia,potesia.

ajka0207
29. jún 2020

@lubik87 ja by som sla s detmi, zobrala deti na kar. Je to sucast zivota. A kar uz byva volnejsi a taky veselsi.

pribinak
29. jún 2020

Zobrala by som. Aj smrť a pohreb je súčasť nášho života. A pre 7,5 rovné dieťa je aj dobre otvoriť si takúto tému, že čo je po smrti a podebatovať.

aniele
29. jún 2020

Ja by som vzala. Ako píše @ckatka. Aj smrť a pohreb patria do života. Chybou tejto doby je, že všetko takéto z neho vytesňujeme a potom potrebujeme kadejaké barličky, aby sme zvládli jeho záťaž. Samozrejme, dvíhanie detí, aby si pozreli nebožtíka v truhle (aj také som videla) sa mi už zdá trochu morbídne.

lubik87
autor
29. jún 2020

Kočky asi to tak aj urobím....ďakujem .

deti95060810
29. jún 2020

deti by som nebrala.... Babku to už moc asi nepoteší. Smútok za manž. prebije všetky radosti... Možno sa jej nebude chcieť ani venovať Vám. Ak nemáš ísť na obrad a ideš len na kar tak to nemá veľký význam....

janulkama
29. jún 2020

Mne zomrela babka ked mal syn 6 rokov, nezobrala som ho. Ale vies co sa stalo? Vycital mi to, ked sme sli potom na hrob po case zapali sviecku. Ale my sme ju videli denno denne, takze v tom bol rozdiel. Potom ho to preslo a uz to nespominal.

barb06
29. jún 2020

@lubik87 kar je úplne v poriadku myslím; ja som pred 2 rokmi brala moje deti (5 a 7 rokov mali vtedy) na pohreb mojej babky; nechcela som veľmi, ale nemal s nimi kto byť, keď všetci boli na pohrebe a hlavne oni ju poznali a nebolo to pre nich vôbec stresujúce; a kar už teda vôbec nie

cuculiatko88
29. jún 2020

Ja by som deti doniesla ku hrobu az po pohrebe,ak by bolo kam ich dat

ajka0207
29. jún 2020

@deti95060810 nasa babka ked jej umrel syn praveze povedala, ze len tie deti.ju drzali aby sa upne nezosypala.

zuzanka.zuzu
29. jún 2020

aj v našej rodine sú deti príjemným rozptýlením 🙂 na pohreboch obvykle nie sú, resp. sú až úplne mimo (dnu vôbec nie, vonku až pri ceste, kde ich stráži 1 dospelý, napr. priženený resp. privydatá) a pištia a jašia sa, keďže sa po dlhej dobe všetky spolu stretli... a na karoch už je to iné, to už pištia aj v obývačke 🙂 pre najbližších pozostalých (napr. babka) je to obvykle to NAJ čo môže mať pri sebe a vidieť 🙂

terezka1947
29. jún 2020

@lubik87 brali sme ich na svokrov pohreb,stali vonku s bratom. A dokonca doma pisali (kreslili)dedkovi list-sami od seba.,A uz vibec netusim ako,ale dostali sa cestou na cintorin ku mne,cize isli za truhlou,stali pri hrobe a,dedkovi tam hodili listy,aby si v nebicku precital. Deti to brali ok....kar bol ako hostina,cize karu sa neboj.
Teraz pocas korony sme ich tiez mali so sebou a v pohode. Niekedy sa deti bravali na take udalosti....a pekne sa,to vysvetlilo,traumu nemali.
Je to sucast zivota.
Ty mas toho mladsieho maleho,tak staci obdalec stat...aby skor nerusil.
Inak nevidim problem.
A najma,urob ako ty to citis.

kiki68
29. jún 2020

Mna brali ako decko na pohreby aj na cintorin. Je to bezna vec, sucast zivota a deti pochopia, ze vlastne o co ide tak trosku. S mojim muzom chodime bezne dedkom a babkam zapalit sviecku, dat kvetiny. Je to ucta k zivotu a tu treba deti naucit. Mozem povedat, ze ja, ani nikto koho poznam nemame traumy z pohrebov.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erikaa09
29. jún 2020

V nedelu sme boli na pohrebe muzovej babky mam dve deti. Starsi syn 8 rokov zostal pri mojej sestre dcerka rok a pol sla k mojim krstnym kedze su z rovnakej dediny. Svokra mi sama povedala aby som poton doniesla malu na kar ze kusok potesi ludi kedze ona je smejko a ukecana 🙂

caroline_
29. jún 2020

ja by som ich tiez zobrala

alexk12
29. jún 2020

Ja by som ich zobrala ten 2,5 ročný aj tak nebude z toho moc pametat neskôr ale určite bych to nejak extrémne nehrotila

metuzalem
29. jún 2020

Ja si pamatam ze som bola na pohrebe prababky, mala som 6. Viem ze mi bolo smutno ale samozrejme nemam z toho traumu a som rada ze som bola.

mia018
29. jún 2020

@lubik87 na kar áno na pohreb určite nie. Mňa odmala brávali na pohreby, nechápala som prečo všetci plačú ale doteraz si pamätám tych mŕtvych na ktorých som sa musela dívať.

sweetlife001
29. jún 2020

Ja by som ich vzala, tiež to beriem ako normálnu súčasť života. Keď mala moja dcéra asi 4r. Zomrela mi babka, bola somnou v dome smútku pred pohrebom, keď bola truhla ešte v chladničke, bola na pohrebe somnou v prvom rade. O cca pol roka, nám zomrela susedka, tiež sme boli spolu 2 na pohreb. Pred dvoma týždňami bola dcéra u mojich rodičov, ja s manželom sme museli byť v práci, tiež sa stala tragédia a bol pohreb, celá rodina riešila čo s malou keďže všetci chceli ísť, nakoniec našli adepta na stráženie, ale dcéra chcela ísť s nimi, normálne jej muž po nočnej musel k našim ísť odniesť vhodné oblečenie, lebo proste chcela ísť, má 5,5r. Nemyslím si, že má nejaku traumu, všetko som jej vysvetlila, primerane veku, nehovorím že rozumie úplne všetkému, ale berie to normálne a aj sa obcas na také veci pýta a zaujíma. Ja keď som bola malá, som tiež bola na každom pohrebe, vždy som chcela ísť, tak ma moja pobozna teta vždy bravala od malička. Môžem teda povedat, že traumu tiež nemám žiadnu, ani zle spomienky. Je to smutné, ale patrí to k životu. Takže, pre mňa osobne je to normálna vec vziať tam aj dieťa, a už dupľom ak sa jedná o blízku rodinu.

lubik87
autor
29. jún 2020

Takze sa to nakoniec vyriešilo viac-menej samé ....deti vraj máme nechať doma a že potom o nejaký mesiac si spravíme posedenie aj s deťmi už v milej atmosfére .....aj keď som už bola rozhodnutá inak ale aj sa mi uľavilo že sa stretneme znova

blackcat8885
29. jún 2020

Áno vzala by som ich na pohreb ale nie tak aby videli otvorenú truhlu. Ja, som takto videla ako decko babku v truhle a často sa mi potom o tom snívalo
Je to kolobeh života staršie 7r dieťa už chápe o čo ide

ludmilik13
29. jún 2020

zobrala by som ich, predsa len je to moznost byt s rodinou a babka myslim, ze sa potesi, ze pride aspon na chvilku na ine myslienky 🙂

terezka1947
29. jún 2020

@lubik87 ak to citis tak,ze ich zobrat mas,zober ich a prave teraz. Vies...tie take posedenia a "nahradne" akcie uz sa pocacsine nekonaju.

tarra6
29. jún 2020

keď mi zomrela krstná mama, na pohreb šla so mnou aj dcéra.Nemala vtedy ešte 3 roky. Do domu smútku som ju nezobrala, a na obrade v kostole bola a aj na cintoríne pri pochovávaní. Bola aj a kare. Neublížilo jej to, odvtedy chápala, že ľudia umierajú.

sandrika1986
29. jún 2020

Ja by som ich zobrala.

tomas97
4. júl 2021

Každá máte iný názo. 2,5 ročne dieťa z toho nič nemá. Môže potešiť babku a rodinu ... 7 ročne dieta by malo ísť ak samozrejme chce ísť. Prečo brániť? Pohreb je o tom, že sa idu najbližší a ti, ktorí ho mali radi rozlúčiť. A to, či bude chcieť ísť 7 ročný pozrieť na zosnulého by mala byť tiež jeho voľba. Dnes sa ale už často otvorí pre najbližšiu rodinu a potom sa zatvorí a dá sa veľká fotka na rakvu.