Mám ísť bývať k rodičom, alebo ostať v podnájme?

48domka
7. apr 2021

Ahojte žienky 🙂 so snubenom nam konci najom na byvanie , nevieme sa rozhodnuť či ist byvat k mojim rodicom alebo este ostat rok v podnajme u rodicov je nam dobre na dedine iny zivot plus by sme museli dochadzat do prace stym sme zmiereny .

Mame svadbu v oktobri zaroven priatel je kuchar teraz je to take rizikove ja som na dotacii od statu . Peniaze nam určite treba na kazdu malickost , zijeme spolu od septembra min. roku . Neviem ci neni skoro ist k rodicom predsa svadba bude... potom po svadbe byvat tam . No planujeme stavat dom na bud. Rok a peniaze sa nam zijdu uz teraz na pratanie pozemku ktory mame . Do konca roka vieme nieco usetrit pri rodicov aj potom ale aj tak sme zvyknuty sami no snubenec ma pozicku a musi ju platiti od augusta a to uz by sme neusetrili nic ... ci zacat uz teraz byvat alebo ked zacneme stavat dom poradte 🙂
hypoteku beriem ja kedze kucharom velmi nedavaju na TPP zmluvu . Takze aj tak buduci rok . Premyslam stale no neviem ...
Ak nejake skusenosti ..ked ste mali rovnaky pripad. Ďakujem 😊😊😇

dollyzv
7. apr 2021

A myslíš že tebe hypo dajú keď si na dotácií od štátu a jemu keď je zamestnaný tak nie? 🤔🤔 A zo skúseností mnohých párov..aby ťa svadba vôbec bola keď idete bývať k rodičom..najmä keď ste už boli zvyknutí na vlastné súkromie a vlastnú domácnosť

zuvelyn
7. apr 2021

Podnájom. Hoc aj len jednoizbak.

48domka
autor
7. apr 2021

@dollyzv no ja som normalne zamestnana len mam prekazku v praci od decembra co zavreli obchody ja som sa uz informovala ze vedja mi dat hypo . Ak sa vsetko znormalizuje . Jemu nedaju lebo ma len 130 eur na zmluve a spotrebny uver vysoky. No prave to sa pytam ci neni lepsie ist az po svadbe pripade ak zacneme stavat dom na ten cas ist byvat knim ako uz teraz . Pred svadbou .

mlska19
7. apr 2021

Ak si chcete zachovať vzťah a zdravé rodinné vzťahy, k nikoho rodičom bývať nechoďte. Out of topic: Ja by som v takejto finančnej situácii dom stavať nešla ani náhodou. Nebol by pre začiatok vhodnejší byt? Ono sa to nezdá, ale dom je veľmi nákladná záležitosť a nepoznám človeka, ktorému by sa v priebehu stavby nenavýšili pôvodne odhadované náklady, lebo vždy sa vyskytne niečo, s čím nepočítal.

bluka2
7. apr 2021

Podnajom, aj teraz, aj po svadbe. Aj ja by som mala jeden off topic, ale prekonám sa 😃

h2
7. apr 2021

@48domka Neviem, či som pochopila správne, ale vy plánujete ísť bývať k Tvojim rodičom tak či tak a pýtaš sa len na to, či tam máte ísť už teraz, alebo až potom, keď budete stavať? No tak teda choďte čím skôr. Keď zistíte, že to nefunguje a v rámci zachovania dobrých vzťahov musíte ísť bývať sami, tak zase pôjdete do podnájmu. Určite to zistíte dosť skoro, takže sa vyhnete tomu, že popri strese zo stavby domu budete riešiť ešte aj sťahovanie od rodičov. Proste to vyriešite predtým. 🙂

didi2102
7. apr 2021

@48domka tak je kríža,vás to zasiahlo obidvoch a gastro naj postihnuté s cestovným ruchom,nevie sa čo bude či nebudeme mať ešte xyz lokdownov a pod ako iné štáty,gastro sa bude dávať dlho do kopy,budeme dosť rizikový pre hypotéku a aj keď dostane budete.musiet niečím ručiť,alebo preukázať peniaze na účte čo nemáte,a asi nedostanete neako vysokú hypu,čiže dom sa bude stavať ťažko a dlho,jasne v dnešnej dobe by bolo super ušetriť euro ale ... Vyhoda je že sú to tvoji rodičia,väčšinou sa vždy bijú ženy 😄😄 ale máte aspoň izby tak že rodičia dole a vy hore dve izby? Jednu ako spálňu druhu obývačku? Určite nechceš ďalších x rokov sledovať telku s mamou a otcom chápeš ... Treba zohľadniť všetko,nebola by lepšia kúpa bytu ako domu? Neuspokojivé sa radšej na najbližšie roky s 1izbovym a uvidí sa čo kríža o rok dva ? Atď atď ..

48domka
autor
7. apr 2021

@mlska19 tak nad bytom sme ani nerozmyslali . Viem ze je nakladna zalezitost dom ..dost sa toho aj bojim zas rodicia ze zaklady domu dajak postavyme svojpomocne ze to sa da... len to ze brat ide robit rekonstrukciu na babkinom dome a my vedla neho na takom svahu mame stavat si dom ze aby uz dve veci sa robili naraz . Teraz nevieme co skor.. zas do financnej tiesne sa nechceme dostat ... starsia generacia si to predstavuje hop hop ze tu si postavne tom a basta ale nepozeraju na to ze treba mat aj plat primerany a vtedy su ticho ze ci mi oni nanho daju .. chcu nam dobre ale aj tak ...

zuvelyn
7. apr 2021

@mlska19 tak to je teraz trend mám pocit, stavať za každú cenu dom, bez toho aby si mladí triezvo zhodnotili finančnú situáciu 🤷🏼‍♀️

48domka
autor
7. apr 2021

@didi2102 no mali by sme len jednu vacsiu izbu ... inak vsetko ostatnr spolocne 🙂 .. no a ako tak pises asi ano mas pravdu ze vsetko bude rizikove aj stymi peniazmi ..
Ja som.odisla od rodicov v 19tich chcela mat svoj pokoj 😊 a samej mi je blbo sa vracat ale pozeram na tie peniaze a usetrenie

48domka
autor
7. apr 2021

@zuvelyn tak ja som povedala ze ak na buduci rok ... ten dom nejak zacat byt vo svojom a neplatit najom vyhodene peniaze ...

didi2102
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hviera81
7. apr 2021

@zuvelyn ano, je to taky trend teraz, hlavne mlady, s nenasetrenymi peniazmi....

hviera81
7. apr 2021

ked sa zoberiete, tak hypo musite mat spolu, ci zaraba ci nezaraba manzel, ci ma vysoku pozicku, ci nie..... ak sa v oktobri beriete, tak buduci rok ked zacnete stavat zaklady domu a potom hypo, to budete musiet zobrat spolu. iba ze by ste si na sude rozdelili BSM... co nie je na SK standard....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mlska19
7. apr 2021

@48domka Áno, staršia generácia je dosť mimo realitu, lebo oni boli svedkami, ako ich rodičia postavili svojpomocne - v dobe, kedy sa chodilo kamarátom nezištne na brigádu, každý z nich bol vyučený v nejakom remesle, materiál sa občas podarilo odniekiaľ "získať zadarmo" apod. My rekonštruujeme starý dom, tiež čiastočne svojpomocne a keď to spočítam, dali sme už doň viac ako 50 000 €, a stále nie je hotovo. A to je 3-izbový dom vrátane podkrovia. Počas toho v ňom ale stále bývame. Tiež sme mali možnosť ísť bývať k mužovým rodičom, ale to som rázne odmietla, mne naozaj stačí, keď sem prídu "pomáhať" a do všetkého mudrujú, ako by to ONI robili a aká je ICH predstava. Keď potom majster pýta peniaze, len vyvaľujú oči, že toľko si pýta... A brat vedľa...ani ti nejdem hovoriť, ako to vyzeralo, keď tak bývali mužovi starí rodičia. Traja bratia vedľa seba, spoločný sad, spoločná stodola. No skončilo to tým, že sa po dvore naháňali so sekerou :(

didi2102
7. apr 2021

@48domka ja ti poviem takto môj muž zarobí 3000 ,ja som na materskej ale zarobila som 900 ... Ledva sme dostali hypo na byt 70 000 😄😄😄 a to mal muž na účte dosť peňazí, kamoška stavia dom už 2roky,ale dostali hypo lebo mali na účte 30 000,stávajú svojpomocne a veľa známych im pomáha zadarmo,no už nemajú peniaze a to majú hrubú stavbu,nieje to jednoduché,určite by som sa za vašich podmienok nehrnula do domu keď vás to oboch zasiahlo,plus keď priateľ vykazuje len toľko na páske,ktovie fakt toľko a či vôbec by vám dali 20 000 čo je nič,plus keď dom na kopci uf kopu peňazí navyše pri úprave pozemku len na základnú dosku

48domka
autor
7. apr 2021

@mlska19 noo tak to moj oco je mudra hlava ked pocije ceny a brat je projektant , tak vie ze by nas to vyslo do 100 tisic svavba kedze sme na brehu
... ale oco uz ma predatavy co a ako no ja v hlave tiez inak premyslam ako lahsie najst sposob kedze na dedine a v domceku chcem s priatelom byvat .. a ako pises uz to neni ako kedysi kde co sa naslo zrobilo kazdy kazdemu pomahal teraz opak ... a to sme este nezacali ...

48domka
autor
7. apr 2021

@didi2102 noo uprava pozemku vsetkoho to uz som ano pocula ze vela na upravu sa da a ci sa tam vobec da stavat musime zavolat geodeta o zosuve pode...
Tak sesterka robi hypoteky hovorila som jej moju sytuaciu ze postupnou hypotekou by to slo ... no len ci by mi schvalili hypo .
Teraz sme v 2 izbaku dost velky priestranny uz som premyslala ze by sme aj tu ostali ale predsa v cudzom byte nemozme nic menit ... a nemozme byt donekonecna

didi2102
7. apr 2021

@48domka áno tá cena 100 000 je reálna toľko má aj tá kamoška,30000nasetrene 70000hypo ale veľa veľa práve zadarmo urobenej a sú tak že obývačka s kuchyňou,mini kúpeľňa a spálňa budú ako tak hotové ostatné nedokončené,žiadna fasáda záhrada a keď sa nasťahujú budú si uťahovať tak opasky ako nikdy a zbytok im bude stáť ... Lenže obaja majú dobrú prácu a ich kríža nezasiahla takže u vás najprv nech čokoľvek urobíte tak zájdite do banky a aby ste neostali v šoku že nedostanete ani euro

zuvelyn
7. apr 2021

@48domka stavba 100, terenne úpravy a plot 50, vybavenie a zakladne potreby pre zivot v dome ďalších 50. ..ale to ja len tak pomimo, mne je to vlastne jedno.

Pytala si sa či ísť bývať k rodičom do jednej izby. Nie neísť. A tvojím rodičom sa tiez čudujem, ja by som na take spolubývaniie ako rodič nepristúpila.

didi2102
7. apr 2021

@48domka a áno postupnou hypo sa to da ale musia ju schváliť a teraz sú podmienky prisne a vy rizikovy

lucia147852
7. apr 2021

No toto je čisté psycho. Prepáč ale predstavuješ si to naozaj ako hurvinek valku. Svojpomocné budete ten dom stavať tak 6 rokov, možno aj dlhšie. Na firmu peniaze nemáte. Hypi dostanete max 80% a musíte mat projekt. Niektoré banky uvoľňujú peniaze postupne. Rodičia sa už teraz prestaravaju. Toto je cesta do pekla...

48domka
autor
7. apr 2021

@didi2102 no mi nemame nasetrene nic takze asi ako vsetko citam vsetko zle ... co mame v predstavach ..
Ale na byt tiez musime rucit niecim ..a aspon tym pozemkom chceme rucit ak nieco by sme brali

didi2102
7. apr 2021

@48domka ten pozemok je nič,musíte dokladovať príjmy za rok aby sa s vami vôbec bavili

48domka
autor
7. apr 2021

@didi2102 no ved to musia schvalit ... preto ja neriesim nic teraz len ak na rok ..a preto som sa pytala ci setrit uz teraz u rodicov alebo ostat v podnajme kde sme

48domka
autor
7. apr 2021

@didi2102 aha tak to som nevedela dakujem ....

48domka
autor
7. apr 2021

@didi2102 to plati aj pre byty ? Tam to ako funguje viete .?

didi2102
7. apr 2021

@48domka nechcem ťa sklamať nemotivovat ale ostať v podnájme a až sa veci ukľudnia tak zájsť do banky a spýtať sa a priateľ keď chce raz v živote brat hypo tak nech mu upravia zmluvu lebo nedostanete nikdy od banky hypo

hettinka
7. apr 2021

@48domka u rodičov by ste bývali ako? V detskej izbe, alebo by ste mali poschodie pre seba?