Mám 28 rokov a bývam s rodičmi

24. apr 2022

Ahojte, chcela by som sa poradiť so skúsenými žienkami, ako ste vy tu na MK 🙂. Mám 28 rokov, bývam stále s rodičmi, som bez partnera. Veľmi by som sa už chcela pohnúť ďalej, osamostatniť sa, zariadiť si vlastný život. Priateľa momentálne nemám ani nechcem, prešla som si nejakými vzťahmi a aktuálne už ani neverím, že sa niekto normálny ku mne nájde. Čo sa týka práce, tak zarábam cca 990€ v čistom. Ja som rozmýšľala nad garsonkou, ale keďže ich ceny sa momentálne šplhajú nad 110 000€, reálne netuším, či by som si to mohla dovoliť, a či by mi vlastne schválili hypo. A zase dávať cca 500€ mesačne na cudzie mi príde hrozné, priam dlhodobo neudržateľné...Áno viem, dá sa ísť do prenájmu s inými ľuďmi, ale to naozaj môžem zostať aj tu v rodičovskom. Ja už veľmi potrebujem svoj priestor a kľud.
A kamarátky s ktorými by som mohla takto ísť bývať nemám, všetky už majú svoje zázemie s partnermi.
Ako by ste sa na mojom mieste zariadili vy?
Som z toho nešťastná 😞

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
deti95060810
24. apr 2022

alebo kúpiť jednoizbový byt, alebo ešte počkať u rodičov...

jakubvojcik
24. apr 2022

Ja sa zatiaľ vyjadrím k tomu, čo by ste si mohli dovoliť:

Pri príjme 990€ v čistom mesačne, ak nemáte žiadne ďalšie úvery by ste si mohli dovoliť nehnuteľnosť v rozmedzí od 90 000 do 95 000 €. Prípadne zobrať rodičov do úveru a kúpiť si aj niečo drahšie, po čase ich potom po zvýšení príjmu z úverovej zmluvy odobrať.

autor
24. apr 2022

@jakubvojcik Hmm, tak to je ozaj málinko, za tú cenu v BA nekúpim nič 🙁 Ďakujem za odpoveď.

autor
24. apr 2022

@deti95060810 Ako som sa práve dozvedela, nemám ani na garsónku 😅🙈

kitycat
24. apr 2022

A kolko mas usetrene?

xena0
24. apr 2022

Tak pokiaľ máš aj čo to ušetrené svoje tak by si mala aspoň na garsónku...prípadne niečo, nie priamo v Bratislave?

zuzanka.zuzu
24. apr 2022

keďže mám už trošku viac rozumu než som mala v 28r tak samej sebe by som poradila kúpiť rozostavanú novostavbu kde garantujú udržanie ceny na čo by som si zobrala úver a o rok/dva po dostavani dofinancujes a refinancujes hypotékou

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
24. apr 2022

@xena0 Lenže tú sumu musíš dať aby ti vôbec schválili tých 90 000 nie? Či úplnú blbosť píšem? Vôbec sa nevyznám 🙈

brigelka
24. apr 2022

Ahoj, ja na tvojom mieste by som skúsila ísť do zahraničia zarobiť peniaze. Ale ak chceš ostať doma,tak len skúsiť tú hypotéku a splácať. Kamoška založila rodičovský dom,aby dostala vyššiu hypotéku, niečo jej prispeli aj starí rodičia a mala aj našetrené. Myslím si, že je to majú ťažké mladí ľudia bez partnerov, nájsť svoje vlastné bývanie. Alebo skúsiť bývať mimo Bratislavu a dochádzať.

melanta
24. apr 2022

A čo robíš ak zarobíš 990? Je možnosť zarobiť viac? Keď píšeš, že si v BA. Ja mám 44 rokov a keď som mala 28, tak som zarobila viac ako ty. A to bolo pred 16 rokmi. Podotýkam, že nemám VŠ. Takže zarobíš málo na BA. A koľko máš našetrené? Lebo bývaš doma, nemáš deti, takže by si mohla mať našetrenú celkom slušnú sumu.

michal711
24. apr 2022

@melanta pravda . Ja mám tiež 28 rokov byt na hypotéku ... investované cez 60 000€ a to pracujem iba 4 roky keďže som chodil na VŠ . Ale nerobím v odbore ak by som nemal VŠ tak by som mal ešte raz toľko keď nie viac.

melanta
24. apr 2022

@michal711 pozor, toto sa tu moc nenosí. Som tu necelé 2 mesiace a už som zistila, že sa tu moc nenosí, keď niekto dobre zarobí a je finančne nezávislý. 😉 Veľa ľudí netuší, že je úplne normálne zarobiť mesačne niekoľko tisíc.

jahoda_12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
devil6464
24. apr 2022

Ak si dobroduznejsi typ tak ja by som na tvojom mieste išla pracovať niekam do zahraničia, aspoň na 2 roky. Rozšíris si obzory a nasporis si na byt v BA, ak sa nerozhodnes ostať v zahraničí.

elizabet173
24. apr 2022

garsónku kúpiš aj do 90000 eur, aj v BA, veď v nej nemusíš byť naveky, si sama, okrem práce môžeš mať ešte brigádu

kitycat
24. apr 2022

Nestihla som si precitat, ci nieco vobec nasetrene mas. Ale ak ta na SK nic nedrzi utekaj do zahranicia, na vyletne lode na riekach mas pracu istu... Hladaju. Budes tam mat stravu aj ubytko zdarma, tvoj vklad bude topanky, ponozky a spodne pradlo, uniformu dostanes. Budes zgrlosit na ten pociatocny vklad ak nic nemas a potom kup aspon nieco... Asi si sa prebrala trochu neskoro, ale lepsie ako nikdy..

xena0
24. apr 2022

Áno, ale tak dajme tomu ak máš svojich napr. 10-15 000€ a schvália ti dajme tomu tých 90 000€ tak dokopy je to 100-105 000€ zato by sa hádam už dalo niečo kúpiť...

devil6464
24. apr 2022

@xena0 ja som to pochopila tak že z tých 90 000 už musís 20% sumy mať nasetrnych alebo si na ne vziať úver. Správne tomu chápem? @jakubvojcik

autor
24. apr 2022

Baby, samozrejme mám niečo našetrené, cca 30 000. Zabudla som to napísať do úvodnej správy.

katie253
24. apr 2022

To je super, že máš toľko našetrené. Ja by som sa išla opýtať do nejakej banky, koľko by ti vyšla hypo a podľa toho potom hľadať nejaký byt. Možno budeš potrebovať aj niečo na prípadnú rekonštrukciu, uvidíš čo nájdeš, v akých cenách. Hlavne to porieš čo najskôr lebo úroky na úveroch idú hore.

jakubvojcik
24. apr 2022

@devil6464 no tak to je rozdiel. Ak by mala 15.000€ našetrených tak vie zobrať o to drahšiu nehnuteľnosť. Ak by nemala nič našetrené, tak max 90-95 tisíc, to už podľa toho či by mohla niečo dozaložiť/dostať 90% financovanie alebo nie. Celkovo tá suma je to, čo by mohla mať v úveroch, nie maximálna hodnota akokeby tej nehnuteľnosti.

elizabet173
25. apr 2022

potom nevidím žiadny problém v osamostatnení sa, vyjde ti aj na jednoizbák možno

cacianka
25. apr 2022

Obehnúť banky, rozmýšľať aj nad 2izb.a na čas 1i.prenajimat 2 študentom/pracujúcim, aby ti to pomohlo znížiť prvotné náklady

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
owecka
25. apr 2022

Sestra tak isto, v BA zobrala pri takom plate v novembri garsonku. Cim skor to ries a najdi si financneho poradcu. Ak mas pracu a pravidelny prijem, nemas problem podla mna. Treba sa opytat. Ale mala nasetrene tych 20 %

mamutka
25. apr 2022

To je zvláštne porovnanie, že ak by si mala byvat v podnájme s inými ľuďmi, to môžeš rovno zostať s rodičmi. Nejde len o sumu ktorú platíš, ale aj o to, že by si žila s inými ľuďmi, mladými, spoznala nejakú partiu a večery trávila inak ako s mamkou. To sa dá urobiť hneď. Máš nasetrenu peknú sumu, s tým si mohla urobiť niečo už pred rokom, teraz sú tie ceny šialene. Ale lepšie to už nebude, takže je to jedno, už sa len rozhýbať

majka99999
25. apr 2022

Mas nasetrenych 30.000, tak nevyplakavaj a obzeraj nehnutelnosti, velmi lacnejsie nebudu, v dohladnom case v BA urcite nie. My sme s muzom nemali ani tolko, ale zase pred 11 rokmi davali 100 %. Ze 110 tis za garsonku, pre 11 rokmi sa za to dal 4-izbak v Petrzalke neprerobeny kupit.

zupka33
25. apr 2022

Ako nasetreneho mas podla mna dost, na to, ze si takto sama. Ak , tak budes musiet nieco spravit teraz, lebo ceny len tak dole tazko pojdu. Takze chce to len trocha odvahy a neboj vide ti to