Mám 25 a mama ma núti, aby som mala dieťa

17. apr 2024

Ahojte, prišla som si sem po radu. V skratke, neviem ako mám mame povedať, že sa ešte "necítim na dieťa".
Aby som dala trošku kontext, medzi mnou a maminou je veľký vekový rozdiel. Mala 42 keď som sa narodila ja s bratom. Ja mám teraz 25, mamina má 67 a začína na mňa veľmi tlačiť, že by chcela vnúčatá. Ja som sa jej viackrát snažila vysvetliť, že som minulý rok vyšla z vysokej školy. S partnerom som druhý rok a bez svadby dieťa mať nechcem. Aktuálne bývame v BA v nájme a šetríme na hypotéku. Podľa mňa sú toto všetko valídne argumenty ale moja mama to nechápe. Stále mi plieska o hlavu, že obaja sme veľmi nadštandardne zarábajúci (IT obaja) a že však sa máme radi a prenajmeme si niečo väčšie. Nechce ani počuť, že proste nemáme zázemie ešte vybudované. Nemám už energiu a neviem ako jej to vysvetliť. Pristihla som sa pritom, že už jej nechcem volať alebo za ňou chodiť, lebo viem, že to znova takto skončí. Najprv začala "dohovárať" môjmu partnerovi, že teda ako mal by ma presvedčiť, že buď bude dieťa alebo pôjde preč, keď videla, že to cezo mňa nejde. Ten jej povedal presne to isté ako ja, že chápe, že by chcela vnúčatá ale že máme ešte kopu vecí, čo predtým treba.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
17. apr 2024

Mrzí ma,ze si v tejto situácii, porazalo by ma byt tlacena do veci,na ktore sa este necitim... Povedz mame,ze jej ked sa boji chradnucej kondicie zaplatis permanentku do fitka, Jogu,plávanie a das vypracovat jedalnicek na mieru,aby sa tých vnucat dozila,lebo to ešte potrvá.

melanta
17. apr 2024

Treba jej to povedať ešte raz a povedať je aj to, že ak neprestane, tak obmedzíš kontakt a obnovíš ho do pôvodného až keď sa rozhodne rešpektovať tvoje životné nastavenie. A odporuč jej nejaké aktivity, aby sa nenudila, či už kurzy na tanec, šport, jazyky, ... Rodičov je potrebné si vážiť. Ale aj to musí mať svoje hranice. Ak ona nerešpektuje teba ako ženu, tak iná cesta nie je.

sissy27
17. apr 2024

@monsterablue nebudeš ty jej mama? zaujímavé, že iná 25r by schytala náklad za to, že je nezodpovedná, keď nemá vlastné bývanie, dieťa si spravila s frajerom a nie manželom, vláčia sa po podnájmoch a ani poriadne nepracovala a už cucá zo štátu rodičák... ľudia sa nemajú rozmnožovať len preto, že môžu.

Autorka: mame stručne povedz, že zatiaľ sa na dieťa necítiš ani ty, ani partner a viac sa o tom baviť nebudeš. Nevysvetľuj, neobhajuj sa, nerozvíjaj túto debatu. Mamu upozorni, že ak začne na túto tému, tak skladáš telefón / odchádzaš a aj tak urob. Nikdy nepochopím tú potrebu starať sa do iných materníc, aj keď ide o vlastnú dcéru...

martinami274
17. apr 2024

Rob ako sa ty cítiš. Myslím, že si inteligentná mladá žena a vieš čo je pre teba dobré. A reči , že neskor nemusíš môcť mať deti. Ano, aj taká je tu možnosť, ale ja si myslím, že si si toho vedomá. Ale naozaj máš len 25 rokov a v pohode možeš mať deti, ked sa na to ty a aj partner budete cítiť. Sama som matka, ale nikdy by ma nenapadlo tlačiť takto na dieťa, že chcem vnúčata...to fakt? som si urobila dieťa, aby mi dalo vnúča?? alebo aby ma dochovalo napríklad?

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kristinka92
17. apr 2024

@monsterablue ma 25, nie 35. ja chválim že dievča rozumie aká to je zodpovednosť a chcú predtým zabezpečiť minimalne bývanie. dieta nie je hračka že ju odložíš keď to nebude vyhovovať

angeli121212
17. apr 2024

@monsterablue ja som sa rozhodla mať dieťa neskôr (v 28ke sme sa začali snažiť co sme boli už pár rokov svoji) lebo som sa na to necítila a áno zistili sme že som neplodná a riešili sme IVF ale vieš čo i tak by som nezmenila svoje rozhodnutie lebo vtedy som na to jednoducho nebola psychicky pripravená a pochybujem že by som ten celý pproces zvládla tak ako teraz

anjelicek26
17. apr 2024

@monsterablue nie každý má automaticky problém s plodnostou. Keď tak si môže dať zmraziť mladé zdravé vajíčka ako rezervu. Dnes je veľa možností. Zbytočne ju stresovať takýmito vecami, ja som v marci porodila synčeka tri dni pred 40kou...a pod 30 rokov v porodnici nebola ani jedna mamička a to mali plno...

kristinka92
17. apr 2024

a hlavne sa deti nerobia pretože niekto druhý chce. mama sa ti oňho 24/7 starať nebude. skôr ona by sa mala zamyslieť nad svojimi voľnočasovými aktivitami a vypĺňať si nimi čas. nie ty a tvoja maternica. tiež nechápem prečo teba núti do deti v 25 keď ona mala deti po 40tke

0silvia0
17. apr 2024

Tak ty nemôžeš za to, že mama mala deti po štyridsiatke. Či to tak plánovala alebo nie, tak sa to stalo. Spýtaj sa jej, ako by jej padlo, keby ju niekto nútil vo veku 25 rokov mať silou-mocou dieťa, hoci s nevhodným partnerom, ak ho vtedy nemala.
Jednoducho ona nemá právo zasahovať do tvojho života.

heidy222
17. apr 2024

Len taká fakticka poznámka do témy: to že jej mama bola po 40 plodná dosť výrazne zvyšuje aj šance autorky vo vyššom veku otehotnieť, k tomu naozaj 25 je málo, ja som mala 26 a zázemie žiadne a bol to stres, druhé som si vychutnala viac

januska12323
17. apr 2024

Neobhajuj sa, nevysvetľuj. Mala rodiť v 18 sama. Ona prečo až tak neskoro otehotnela?

sissy27
17. apr 2024

@monsterablue vzťah trvá necelé dva roky - to nie je dlhšie, to sú len na začiatku, ešte spolu nič poriadne nezažili a neriešili žiadne väčšie problémy. Nadštandardne zarábajúci absolventi? No ke´d myslíš...len keď zrazu z dvoch platov slobodných ľudí žijúcich v 1izb podnájme budú traja ľudia vo väčšom podnájme žijúci z 1 platu, tak to bude mať ďaleko čo len od štandardu, a nie že nadštandard.
Takže absolútne nemá zmysel ju strašiť tým, že v 30 by mala byť neplodná. Problémy majú aj mladšie a rovnako tak bez problémov otehotnievajú aj staršie.

cookie29
17. apr 2024

moja, aj keby ste mali s mamou ten najlepsi vztah na svete, tak padny validny argument je, ze Ty zatial nechces. Nic ine vysvetlovat, obhajovat nemusis... Je to len a len Tvoja vec. Mozno ona vie, ze Ta mala neskoro a ze teda ake to ma nevyhody a nemysli to zle, ale nic to nemeni na veci, ze je to vasa zalezitost. Nemate sa kam ponahlat

guudy
17. apr 2024

Autorka, nenechaj sa do dietata dotlacit. Ked to vytiahne z ovu, povedz jej, ze mala mat deti ona skorej a teraz by ste to neriesili… lebo by mala okolo 50ky

medda_beda
17. apr 2024

@monsterablue To je jedno.
Ja to riešim od 24 takže to neovplyvníš.
Tak isto sme chceli mať najprv zázemie.

mirkam3
17. apr 2024

Popravde, vôbec by som nevysvetľovala. Tvoja maternica, tvoj život. Ak by si sa rozhodla mat dieťa v 20-25, je to úplne v poriadku ak sa on vies postarať. Detto je úplne v poriadku ak sa na to budeš cítiť v 30-35 a nik nemá právo ti diktovať správny postup…. Áno, potom to s biologickým dieťaťom môže ísť ťažšie alebo trebars aj vôbec , ale keby aj, je to cesta vas dvoch s tvojim partnerom, nie cesta tvojej mamy. Mohla mat ona 4 deti, už by isto nejaké vnúča mala. Viem o čom hovorím, počúvala som to iste dlhé roky…a či by som na svojich rozhodnutiach čokoľvek menila? Absolútne nie.

ns994
17. apr 2024

Autorka.. ja by som sa nenechala dotlacit do toho od nej. Rozhodnutie mat dieta je velky zavazok a malo by to byt tvoje rozhodnutie a tvojho partnera. Nie matky ktora chce vnucata.. akoze z casti ju aj chapem, ze ju prepadla tuzba po vnucatach ok ale presne ako pisu baby vyssie mala mat dieta skor..a zas na druhu stranu aj keby ta mala skor nie je to predsa zaruka ze bude mat skor vnucata. Musela s tym ratat. Nebudes mat teraz predsa 10 deti do 30tky len kvoli tomu..Beriem ze mozno im to skor neslo alebo nechceli ok ale ak mam dieta v 40 tak ratam s tym ze budem starsia babka pokial vôbec. Ved nikde neni zaruka ze aj kebyvste teraz zacali robit na dietati ze by sa aj teraz hned podarilo. Myslim ze ani argumenty nepotrebujes .. ma to byt tvoje vase rozhodnutie a mate sa nato citit.. starat sa o to dieta budete vy nie ona.. ty budes matka a budes zanho zodpovedna nik iny. Ved co keby si dieta nechcela vobec ? Aj take su zeny ze nechcu mat deti. Alebo nemozu..co by robila potom..
Ja som vedela vzdy ze dieta chcem do 30tky. Necakat zas zbytocne dlho lebo sak aj mlade baby mozu mat problem otehotnieť ale aj kvoli yomu ze zas aj vyssi vek moze byt aj riziko alebo sa tiez nemusi darit otehotniet a zaroven sa dovtedy niako zabezpecit dokoncit skolu mat partnera a podobne. Vzdy zavisi aj od konkretnej situacie.. drzim ti palce chapem ze su to tlaky ale myslim ze ozaj toto by malo byt na vas nie na nej.

mamutka
17. apr 2024

Hlavne že ona rodila až po 40tke. To by som jej vždy odpovedala a hotovo. Ako nič v zlom, ja som tiež rodila aj po 40 😁 ty na to ideš dobre a ona nech dba o svoju kondičku, aby bola dlho fit

naneta258
17. apr 2024

Mam 25, síce ešte nie po vš no neviem si predstaviť žeby ma do dieťaťa nútila mama😀

svetlonos
17. apr 2024

@monsterablue
prosim ta neprehanaj! Ja som prve rodila v 36 a druhe mesiac pred 40tkou. Za sport u mna pivazujem vijst peso na 3 poschodie a tot vsio. To nieje pochvala, len fakt, ze nesportujem. Akurat nefajcim a nepijem. S otehotnenim som problem nemala. To iste kamaratka, rovnaky vel naraz tehotne.
A ze su 2 roky spolu - no dobre. Ja som od ex po 6 odišla, neskoro sa ukazal v plnej paráde!
Preco deti za kazdu cenu v 25? Za mna je to idealny vek, áno. Ale musi byt ta zena s tym ztotoznena. Ze nadstandartne zarabaju? Jej predsa vypadne prijem! Tak bude zarabat len on. A neviem ci it po rocnej praxi zaraba tak svele a nadstandartne. Na SK je blbe, ze najmy su casto na dobu urcitu a kam budu s kojencom pendlovat? A muz ma ako sa zodrat aby uzivil rodinu a platil hypo, ci matka ma pálit uz po roku do prace?
Dnes uz ti 40 rocne "stare" zenske su omnoho zachovalejsie ako ked som ja mala 5 rokov. To uz boli tety, vacsinou zrobene, utahane. Nech mladi pocestuju, pozru svet. Ved ich zolko nestras.

zorkahorka
17. apr 2024

Ja tvoju mamu chapem, ja budem s muzom raz robit to iste 🤣 lebo po 30 sme uz mali problem s otehotnenim a rodila som neskoro a chceme sa dozit vnucat 😃
Ale... povedz mame,,ze nech to nechana vas, ze deti raz budu a považuješ tuto temu za uzavretu. Dalsie reci ignoruj.
Ale... dlho s tym dietatom necakaj 😉

mane01
17. apr 2024

Tak ona mala dieta v 42, a ty len pre nu, aby mala hracku alebo co, mas mat dieta v 25ke?! Je normalna? Toto absolutne nie je jej vec, kedy a ci vobec, budes mat deti!!! Ty nie si povinna dat jej vnucata! A ze do toho taha este aj tvojho partnera je za mna uplny vrchol! Toto by som naozaj razne, slusne, ale fakt razne zatrhla. S tym, ze je to tvoja vec a ze sa o tom nemienis bavit. Ani teraz ani nikdy! A ked s tym zacne, tak proste povedat: o tomto sa nebudeme bavit. Mnohi SK rodicia nejak nevedia respektovat, ze ich deti su v dospelosti svojpravni jedinci!

svetlonos
17. apr 2024

Keby moja matka povedala mojmu priatelovi, aby ma vydieral dietatom alebo odide - mala by obrovsky problem a taky cirkus este nezazila!
Utla by som kontakt pokial by sa jej to v hlave neutriaslo.
A nech si uvedomi - ona uz mala moznost tulit sa, vychovávať, ľúbiť, uzit si male deti. Mala to robit vtedy. Ale tam bol trend, sup 1 rocne dojasli a hor sa do roboty. Detstvo sa prezilo od malinka v inatitucii a teraz im to chyba a nahanaju vnucata, ved teraz maju cas! Len zabudli, ze vnucata uz matku maju.
Ked tuzi po detoch, necho sa zamestna v dedskom domove alebo roby nahradnu babku.
Mas idealny vek na dieťa, ale do teraz si poznala len skolu a pracu. Pozrite svet, uzite trosku zivot a spokojna potom mozes mat deti vo vacsej pohode. Ja som rodila druhe v 40 a prve tiez "neskoro". Keby mam spravne okolnosti, v 25 by bolo dieta ideal. Alebo v 20tke 😂 ako kamoska. Ma 41 a deti uz dospele, to je parada. Ale ty to urob k svojej spokojnosti a mamu zrus. Je hrozna egoistka! Keby jej islo o teba, nema tak debilny napad s tvojim priatelom. Ona ma podobnych vad isto viacej, ze? A ked porodis, tak bude chciet byt matkou ona a teba donuti ist di prace, ci ako?

martamasarova
17. apr 2024

Treba sa pozriet aj na druhú stranu, ma 67, koľko času ešte ma? Nechce ti zle, ale uz je staršia a jednoducho chce vnúča, nehovorim že je to najšťastnejšie riešenie...urob si po svojom, drzim palce

ahhola
17. apr 2024

Mamca si chce poznat a trochu uzit vnucata. Nikto nevie, kolko🌐tu este pobudne, rok, 20?tvoja matka uz nic nechce, len babatecko v perinke. Je na tebe, ci jej doprajes. Deti vyrastali aj bez tip top zazemia, mozno je to aj pripad tvojej matky, ktora nechape toto materialno. (Bajecne roky pod psa) 😅 Si v super veku na babo.

medda_beda
17. apr 2024

@ahhola Bábätečko v perinke potrebuje aj jesť aj bývať aj byť chcené.
Ja toto nikdy nepochopím.Veď si všetky kúpte bábiku na hranie :D alebo si urobte ešte vlastné deti keď sa nudíte.
Môj svokor sa nedožil vnúčat, možno sa nedožije nikto a svet sa nezrúti.
Deti vyrastali aj bez tip top zázemia.Len škoda, že to tvrdia vždy tí čo mali o zadok postarané.Vtedy sa ľahko hovorí.

Urobí si dieťa s chlapom ktorý je jej frajer a som zvedavá či jej matka pomôže keď na to dieťa ostane sama.

mikasa_ackerman
17. apr 2024

@ahhola chorý názor, mať dieťa lebo niekto iný to po nej chce🤦‍♀️

lenicka999
17. apr 2024

To že tvoja mama tak dlho čakala kým si spravila dieťa nie je tvoj problém. Keď chcela byť mladou babičkou mala sa sama so svojimi deťmi poponáhľať.