Mám 19 rokov a prišla som o prácu. Je mama povinná ma živiť?

15. feb 2022

Ahojte. Ako riešiť situáciu, mám 19 rokov a nebývam s matkou 2 roky keďže ma opustila. Niesom študentka , školu som skončila už skôr kvôli tomu že som musela pracovat. Teraz som prišla o prácu , chcela som niečo z úradu práce, príspevok, no vraj mi nemôžu nič prispieť, že to musia rodičia. Pýtala som mamu, najprv mi nedvihla mesiac telefón , potom sa ozvalala a povedala že nemá nič mi dať. Otec je mrtvy. Chcem sa spýtať, ako to riešiť aby mi mohla niečo poslať ? Ma úrade povedali že rodičia majú povinnosť ešte ale keďže niesom študentka tak neviem .. to mám ísť na súd sa opýtať alebo kde ? Ako sa to rieši ? Dakuhem

mariejenka
15. feb 2022

Si v nezávideniahodnej situácii, bud si rýchlo nájdi pracu, brigádu, inak neporadim. A to ozaj nikoho zo širšej rodiny nemáš?

trema
15. feb 2022

rodicia ti uz nemusia nic, musis si najst pracu

pribinak
15. feb 2022

Pokial už neštudujes, tak ti mama fakt nemusí prispievať

hipuska
15. feb 2022

Len si nájsť prácu. Sú ponuky aj s ubytovaním. Napr. toto je ČR
https://kariera.zoznam.sk/pracovna-ponuka/10187...

nafka0483
15. feb 2022

Kedze nie si v sustavnej priprave na povolanie (studentka denneho studia), tak si schopna sama sa zivit a nemas teda narok na vyzivne od matky. Ak teda nemas nejake zavazne diagnozy pre ktore nie si schopna zivit sa sama, co nespominas.

Ak si pracovala 2 roky normalne na zmluvu tak mas narok na podporu. Sirotsky dochodok po otcovi poberas?

majka1231990
15. feb 2022

S týmto som sa stretla aj ja.. mala som 23 keď som sa rozviedla,mala som 3ročného syna a na UPSVaR mi pánko oznámil,že do 26rokov sa majú o mňa starať rodičia,keď nie dobrovoľne,tak súdom pýtať výživné..ale hneď sa mi pritrafila práca..

sissy27
15. feb 2022

@majka1231990 hm, tak to aby si si ty a aj pánko na úrade doštudovali zákon o rodine, lebo nič také ako vyživovacia povinnosť do 26r neexistuje. Nechala si sa oklamať.
Pre autorku: si dospelá, neštuduješ dennou formou štúdia a ak si dva roky pracovala normálne na zmluvu tak máš nárok na podporu tak ako hocikto v rovnakej situácii v inom veku. Matka voči tebe už nemá vyživovaciu povinnosť.

autor
15. feb 2022

@sissy27 ma odpracované 2 roky a vraj mám nárok na podporu až v 25 rokoch skôr nie

mariejenka
15. feb 2022

Autorka, ved si prečítaj na stranke soc.poist ze kto ma nárok, a tam nikde nepíše podmienka veku. Skrátka ak mas odrobene dva roky zaeviduj sa a ziadaj, alebo ozaj ked si bez iných záväzkov vycestuj do zahraničia za prácou, staci aj česká republika, neni recova bariéra aspon.
Viem otazka mimo,ale treaz bývaš kde? Mas priateľa?

kacena4
15. feb 2022

ano ako pises do 25r. je vyzivovacia povinnost rodicov nie statu, t.j. myslim ze jedine podat ziadost na sud ze matka sa o teba nestara a aby ti vymeral kolko ti ma davat vyzivne (neviem vsak ci to tak naozaj funguje) a hlavne najst si hociaku pracu ak potrebujes z niecoho zit. na urade prace mozes byt zaevidovana len ti nic nebudu platit

lubkavargova1
15. feb 2022

Tak pokial chces vyzivne, tak ano musis sa obratit na sud, to este plati.
Otazne je u koho si bola, kto bol tvoj opatrovnik, kde si byvala a tak celkovo. Je to malo informacii, aby sme ti vedeli poradit.
Aj ked osobne tiez e to zaujimave, ze pokial ona nema z coho ti platit, tak nedostanes nic, aj ked ti sud uzna vyzivne. Nasledne sa s nou tahat cez exekutora o nahradne a to je zase kolobeh z ktoreho tak skoro neuvidis euro...

lejllamt
15. feb 2022

Mne sa nezdá, že by si nemala nárok na nič.... už si predsa pracovala a je kopa ľudí o ktorých sa rodičia nestarajú, aj keď majú menej ako 26.... minimálne nejaký príspevok ma bývanie alebo niečo. K tomu treba aj nájomnú zmluvu a mať iné miesto pobytu ako matka. Aspoň kedysi to tak bolo. Ten sirotský si tiež zisti. A ak ozaj nič, tak potom žiadať výživné súdom, ale nechce sa mi veriť, že by to bola jediná možnosť.

sashabb
15. feb 2022

dovolím si označiť @zalka prosím ťa vieš k tomu niečo napísať? naozaj je podpora podmienená vekom? 🙄

majka1231990
15. feb 2022

@sissy27 však ja sa nehádam,či taký zákon existuje a to či som sa nechala oklamať je momentálne irelevantné,len som napísala svoju skúsenosť.

sissy27
15. feb 2022

@kacena4 poprosím ťa ktorý zákon hovorí o tom, že vyživovacia povinnosť rodičov trvá do 25 rokov dieťaťa ?? Lebo Zákon o rodine aktuálne platný na SR hovorí jasne - vyživovacia povinnosť trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samostatne živiť, buď kvôli príprave na budúce povolanie dennou formou štúdia alebo zdravotnému stavu. Autorka je plnoletá, neštuduje dennou formou štúdia, nie je zdravotne nespôsobilá na prácu a jasne posledné dva roky preukázala, že sa uživiť vie - žiadne výživné jej súd nepriklepne, nemá naň nárok. Čisto teoreticky ak by nastúpila na VŠ dennou formou, tak možno.
Pre autorku znova - ak máš odpracované 2 roky, legálne, na zmluvu, zamestnávateľ za teba platil odvody, tak máš nárok na podporu. Nenechaj sa odpinkať nejakou kravou z úradu, ktorá si proste chce ušetriť robotu a takto sa ťa zbaviť. Je smutné, že kopa darmožráčov dostane kadečo celý život a človeka, ktorý sa snaží a potrebuje dočasne pomôcť, takto zrušia.

sissy27
15. feb 2022

@majka1231990 myslím, že aj k tej tvojej skúsenosti je vhodné napísať ako to naozaj je - spätne ti to nepomôže, ale môže to pomôcť niekomu inému. A je fakt smutné, že na úradníci nevedia alebo zámerne klamú - neviem, čo z toho je horšie…

majka1231990
15. feb 2022

@sissy27 samozrejme ďakujem za info 😉

autor
15. feb 2022

@mariejenka ja som nepovedala že neviem kto má nárok. Ja mám nárok to viem ale pýtam sa ako to mám riešiť. Na úrade mi povedali že rodičia mi musia prispieť. Ale ako to ďalej riešiť som sa pytala

autor
15. feb 2022

@pribinak ano nemusí, ale pokiaľ je taký zákon, rada by som ho využila keďže nemá mi kto finančne pomôcť, keďže nemám prácu a hľadám si ju, len mi nikto prácu ešte nedal. A keďže nechcem skončiť na ulici, tak chcem využiť tento zákon, len neviem za kým ísť

mariejenka
15. feb 2022

Poradiť ti uz viac neviem, držím ti ale palce.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sojorez
15. feb 2022

Paci sa nieco k vyzivnemu i tuto https://www.akmv.sk/vyzivne-pre-plnolete-dieta/

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofia1
15. feb 2022

Nájdi si hoci kde...tesco,lidl atď berie stále....nemáš deti nemáš sa naco vyhovoriť...Mama uz nemá povinnosť ta živiť.Co chceš ty riešiť so súdom?

elizita
15. feb 2022

Normalne sa zaeviduj na urade,riadne podaj ziadost na podporu v nezamestnanosti, podporu v hmotnej nudzi aj na byvanie a popri tom si hladaj pracu.. a nic sa uradniciek nepytaj.. na podporu v nezam potrebujes mat odpracovanych min 730 dni.. nie je tam vekovy limit a tvoji rodicia s tym nic nemaju

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cacianka
15. feb 2022

@sissy27 tiež nechápem prečo tu ženy opakujú ako mantru 25 či 26 rokov že musia rodičia platiť výživné.
Ako úplne holý fakt a nikdy inak. Takéto zavádzanie považujem za bezcharakterna a nezodpovedné, lebo dajú nejakú pofidernu nádej a potom sklamanie alebo nervy že štát je nahovno. Pritom by stačilo prečítať 1 jediný paragraf zákona o rodine a nevypustia z huby takéto bludy.
Iné tu napísali síce tvrdo ale pravdu, prípadne poradili iné možnosti. Aj o príspevku z úradu práce, ale to by musela autorka uviesť koľko presne odpracovala aj na aké zmluvy, aby jej zbehle ženy presnejšie poradili či má naozaj nárok a na čo

matqa411211
15. feb 2022

@anonym x krat ti tu bolo vysvetlene ze nemas narok na ziaden prispevok od rodicov, aj odvovodnene preco a ty si ides stale svoje, jednoducho nemás narok, pochop to

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
15. feb 2022

@cacianka asi si to mýlia s prídavkami na dieťa - tie sa dajú poberať do max tuším 25r (ak dieťa študuje), neviem, možno nám vysvetlia, kde k tomuto nezmyslu prišli 😃
Pre autorku: nenechaj sa na úrade odbiť, nech ti ukážu zákon alebo predpis, podľa ktorého by si mala žiadať výživné od matky. A ak napíšeš na aký druh zmluvy si pracovala, tak sa ti bude dať lepšie poradiť s tým čo ďalej.