Mám 18 a chcem dieťa

mariabrl
6. aug 2016

Možno si hovoríte, že som sa zbláznila, no ja naozaj túžim po dieťati. Zrejme som poznačená svojim detstvom. Rodičia sa rozviedli ked som mala 3 roky, mam iba jednu nevlastnú starsiu sestru. Veľmi som túžila po malom súrodencovi, no moji rodičia už viac deti nemali. Sestra ma malého syna. Ja to bábätko milujem najviac na svete. Viem, aké je namáhavé mat dieťa. Ja som schopná všetko podstúpiť. Závidím Vám, ktoré máte deti. Ked idem po meste a vidím mamičku s deťmi tak sa Idem rozplakať, že deti nemam.S priateľom som 3 roky. O mojej túžbe vie. Deti chce, no nie hneď po strednej. Čo je to so mnou? Je to normálne, alebo sa mam dať liecit.

mima4
6. aug 2016

@mariabrl

ahoj,

je to prirodzene vzhladom na to, ze si nedostavala dostatok lasky, nezazila plnohodnotnu rodinu a v dietati ocakavas, ze ti toto vsetko "vykompenzuje" a navyse mas mega skresleny pohlad na materstvo, lebo vnimas usmievave mamicky s kocikmi v cukrarnach, v parkoch a pripada ti to neskutocne krasne, ale ono to prinasa mega velku zodpovednost, unavu, vycerpanost, povinnosti, dalsie financie....

Myslim si, ze tvoj motiv nie je este zrely, mas 18, este si poriadne ani nezila v realite (financovat si zivot, byvanie, energie...makat niekde), a to ze chodis s priatelom 3 roky... ono je to skor taky detsky vztah..

a aj kebyze chcete dieta, mate kde byvat? ako to s priatelom poriesite? mate obaja pracu? viete byt obaja finacne samostatni?

a vobec, planujete svadbu?
vies kolko je tu na koni slobodnych maminiek dajme tomu vo veku 22-23 rokov, co mali sny...a priatelia si to rozmysleli?

mima283
6. aug 2016

No na liecenie to isto nie je neboj sa 😊 materinske pudy su u zeny uplne normalna vec. So mnou sa dialo to iste, tiez ma ale priatel brzdil, ze je predsa len priskoro. Nevravim, keby sa to stalo nejako nahodou, ale planovat dieta by si mala az ked si na to zabezpecena. Nikto nepochybuje, ze by si mu dala vsetku starostlivost a lasku sveta, ale dietatko potrebuje aj ine veci, ako su zazemie a kopu veci, ktore treba kupit za peniaze. Najprv si porieste to byvanie, ak spolu este nezijete a aby mal aspon priatel dobru pracu, aby ste zvladali aj domacnost aj dietatko. Neviem ako je to s materskou a odpracovanymi rokmi, podla mna je asi lepsie najprv co to odpracovat, ale to by si si isto nasla niekde na googli, alebo by ti tu niekto poradil 😊

mariabrl
autor
6. aug 2016

@mima4 viem, aká je to zodpovednosť. Sestre sa pravidelne starám o malého. Dá riadne zabrať. Bola by som sa schopná "obetovať". S priateľom žijeme v byte, ktorý patrí jeho rodičom. Peňazí mame chvalabohu dosť. A chceme sa po strednej zobrať.

majaxy
6. aug 2016

Liečiť sa dať nemusíš, podľa mna každá rozumná žena chce mať normálnu rodinu a krásne deti. U teba disharmonia v rodine túto potrebu urýchlila. Teš sa dieťatku tvojej sestry, počkaj si na svoj vlastný biorytmus...Ked budeš zabezpečená, tvoj priateľ to bude chcieť tiež a tvoje detičky nedopadnú jak ty, lebo chceš niečo nasilu. Musíš byť pripravená nielen ty, ale aj okolnlosti,potom bude všetko ok 🙂

misiaknunu
6. aug 2016

Nooo chápem ťa. Myslím, že každý to má postavené v mysli inak. Niekto je rodinný typ už od mala a túži len založiť rodinu. Niekto chce kariéru a potom rodinu... Len sa potom netreba sťažovať. Lebo každý má svoj život vo svojich rukách a je na ňom ako si to zariadi. To znamená, že ak chceš dieťa už teraz... okej. Len sa nesťažuj, ak nebudeš mať peniaze, vlastnú strechu nad hlavou a blabla... proste vždy to ber tak, že čokolvek urobíš... vždy to bude tvoja volba. Ja mám spolužiačku, ktorá maturovala tehotná. A je s manželom šťastná. Oni to tak chceli od začiatku. Dnes malý už chodí do školy, ona si dorobila výšku. Postavili dom a užívajú si rodinný život. Boli taký typ. Rodinný. Ja napríklad nie. Iba v 25-ke som začala rozmýšľať nad rodinou a začala brať život vážnejšie... až ked prišiel môj muž, tak s ním prišla aj myšlienka založiť si rodinu. Vtedy som si povedala, že naozaj každému tikajú biologické hodiny ináč. Ked mi môj muž začal dávať istotu, lásku... súhlasila som s plánovaním dieťaťa. Môj muž ho chcel skôr než ja..

bajana
6. aug 2016

Je to normalne, urcite to nie je na liecenie 😉
Mala by si zapojit rozum a zodpovedat si nasledovne otazky:
Kde budem s dietatom byvat? Kto nas bude zivit? Co budem robit, ked mi skonci RP? Kto ma zamestna? Je moj priatel muz, s ktorym chcem stravit zvysok zivota? Mozem sa na neho vo vsetkom na 100% spolahnut? Nechcem si este uzit zivot slobodnej, cestovat, ucit sa, skusit si zivot s partnerom, skusit sa uzivit sama, bez pomoci rodicov?
Velmi dolezite je, ze partner dieta teraz nechce a ak sa aj napriek tomu "podari", je dost mozne, ze s nim napokon ostanes sama a pripravis mu rovnake detstvo, ako tvoji rodicia tebe....

mariabrl
autor
6. aug 2016

@misiaknunu mame strechu nad hlavou, aj sme zabezpečený.

sardinka335
6. aug 2016

@mariabrl ty vieš velke prd...ale nie, teraz vazne... 😀 Máš 18 rokov, zatial zakladne vzdelanie, mate kde byvat? Okrem rodičov samozrejme - lebo to si vela mladých predstavuje ze však mama pomoze. A ma aspon jeden z vás stalu pracu? nejaky prijem? Nemyslím pár šušmákov z nejakej brigady. Vieš, to nie je len splodit dieta a potom čo? Skončíš v detskej izbe u rodičov? Ja si myslím, ze nie je nič zle na tom mat tužby, ale tie tuzby je potrebne ,,podriadit,, momentálne situácii aka je. Lebo mat niečo ,,nasilu,, len preto lebo to chcem je skor detinské a nezrelé. Ako nehovorím ak sa ušmykne tam nie je o čom holt uz sa k tomu treba nejako postavit. Ale planovat dieta a nemat pre neho ani zaklad je skor nezodpovednost. Aj my sme chceli mat dieta, ale vedeli sme ze sme študenti, ze nič nemame - teda ak sme nechceli skončiť v detskej izbe mojho muza u jeho rodičov, vedeli sme ze potrebujeme ake take vzdelanie lebo manžel mal len gymnazium ukončene čo je nič. Proste vedeli sme ze v 18 tich rokoch je splodenie dietata abolutne nezodpovedne. Niekedy treba nechat vyhrat zdravy rozum ako šteklenie v nohavičkách. Samozrejme ak mate zazemie, podporu a nejake financie, tak je to na vas - všetko sa da. Len si to netreba idealizovat.

mima4
6. aug 2016

@mariabrl ale je rozdiel prist niekomu dieta pomojkat na par hodin a ine mat ho 24 hodin na krku.

a co sa tyka byvania, chces ist byvat do cudzieho bytu? co ked vas vypoklonkuju z bytu jeho rodicia? co ked vas budu vydierat lebo zijete u nich? a co ked sa priatelovi zunujes a budes musiet odist z JEHO bytu?

mariabrl
autor
6. aug 2016

@bajana Priateľovi rodičia majú firmu, kde priateľ ( ked sa mu dá) pracuje. Takze po strednej ide tam. Strechu nad hlavou mame. Aj dokážeme zabezpečiť rodinu.

sardinka335
6. aug 2016

@mariabrl aku strechu máš nad hlavou prosim ta? Byt patrí frajerovým rodičom...a ako ste zabezpečený prosím ta? Okrem bytu ktory papierovo nie je vaš? Ty kks....tak tomu hovorim sebavedomie...
Tak potom ked všetko máš tak si sprav dieta, čo tu potrebuješ niekoho pozehnenie?
No ale keby moj priatel mal byt, jeho rodičia prosperujucu firmu a on perspektívu pana podnikatela...tak asi aj ja by som s nim chcela dieta...čím skor 🙂 🙂 🙂

zlatkapaps
6. aug 2016

@sardinka335 nekaz jej sny o buducnosti. Myslim ze to skor myslela tak ze by mali kde byvat. Urcite by nadejny svokrovci pomohli 😉

helenanovakova
6. aug 2016

túžba po dieťati určite nie je dôvod na liečbu. kto by ju aj liečil? buď máš precitlivelé obdobie alebo sa u teba prirodzene prejavila, ako u drvivej väčšiny žien. a to, že máš 18 je len dobre. roď čo najskôr, hovorím z vlastnej skúsenosti

mima4
6. aug 2016

@mariabrl ale prepisu na vas dvoch jeho rodicia byt? polka bytu bude patrit aj tebe?
lebo ak nie, mas velke prd... a hocikedy ta priatel moze z neho vyrazit ako spinavu handru

mariabrl
autor
6. aug 2016

@mima4 Viem, všetko je mozne je všetko. No vzhľadom na to, aký mam vzťah s priateľom a jeho rodičmi nepredpokladám, že by takáto situácia nastala. Priateľ, ked mu to škola dovolí, pracuje. Po SŠ si prenajmeme vlastný byt.

mariabrl
autor
6. aug 2016

@helenanovakova No, po dieťati túžim od svojich 15.

mima4
6. aug 2016

@mariabrl
to je super, ze mate pekny vztah, ale realne moze nastat hocico, nech to vyzera akokolve idealne a ty musis potom vediet na to reagovat, ale nie, ze sa nasackujes k svojej mamke..."mamka staraj sa", ale vediet sa realne o seba a dieta postarat. Zit v prenajme nie je vyhra, ty potrebujes mat urcite zabezpecenie, taktiez v pripade "keby" vediet si zarobit na seba a dieta peniaze, postarat sa o seba a dieta.

mariabrl
autor
6. aug 2016

@sardinka335 nevieš o čom hovoríš. urcite s priateľom niesom pre peniaze. Chystáme sa do podnájmu, neskôr do vlastného. Chcela som len názor skúsenejších žien, ktoré už deti majú.

sardinka335
6. aug 2016

@mariabrl ano....snivaj moja snivaj....priatel si bude brat do prenajmu nejaky cudzi byt ked moze byvat v byte, ktorý patrí rodičom. Ja nehovorím ze si s ním pre peniaze, len som ta skusenejšia čo ma deti...

helenanovakova
6. aug 2016

@mariabrl tak do toho choď, nie je o čom. nečakaj päť, desať, pätnásť rokov ako väčšina z nás. na nič to nie je dobré. pokiaľ nejdeš študovať alebo cestovať alebo podobne, tak si založ rodinu. vždy rob to, po čom túži tvoje srdce.

mariabrl
autor
6. aug 2016

@sardinka335 Áno, chceme si prenajať byt. Obaja, nie len ja.

sugarfree999
6. aug 2016

túžba mať deti je úplne prirodzená a nemusíš sa preto vôbec cítiť divne. ja si osobne myslím, že najdôležitejšia je súhra medzi partnermi. ak máte všetky ostatné hmotné podmienky splnené, tak akonáhle bude aj tvoj priateľ s tebou v tejto túžbe po dieťati narovnako, smelo choďte do toho. ale naozaj je dôležité, aby to chcel aj on, lebo mladý chalan sa môže z toľkého návalu zodpovednosti riadne vydesiť a hodiť spiatočku. môj manžel má 34 a aj napriek tomuto veku je dosť v strese z toho nárastu zodpovednosti, ktorý sa naňho valí, keďže bude o pár mesiacov otcom. počas tehotenstva zisťujem, že jediné, čo potrebujem, je duševná pohoda a porozumenie zo strany partnera. určite sa uisti, že ju budeš mať.

mariabrl
autor
6. aug 2016

@sugarfree999 kebyže aj teraz otehotniem, tak by bol rád. On ma veľmi rad deti. Chce len este trošku počkať.

mima4
6. aug 2016

@mariabrl
ja zas budem oponovat ludom ako @helenanovakova , riad sa nielen srdcom ale aj rozumom, pretoze zivot nie je telenovela, ani rozpravka, vela zien "islo za hlasom svojho srdca" a dnes zivoria "v detskej" svojich rodicov, alebo su ekonomicky, fyzicky tyrane...lebo nemaju kam ist, maju 25 ale ich dusa je zodrata a frustrovana, ... ledva dostavaju posratych par eur od ex, alebo aj od sucasneho priatela a podobne...

Ked sa ti stane hocico, ked ta priatel opusti, ked budes bez penazi, bez bytu, bez prace...v problemoch.... ludia ako @helenanovakova ti nepomozu, nevezmu ta k sebe do domu, nepostaraju sa o tebe...

ty uvazuj tak, aby ty sama si vedela byt sebestacna, vedela sa o seba postarat. Ty sa v podstate nastahujes do cudzieho bytu a v pripade rozchodu pojdes z neho s dlhym nosom, chapes? Dalsia vec - praca. Bez praxe a po skole x rokov doma... no ak najdes nieco za minimalku, budes happy a z toho neprezijes....

ak tvoja tuzba je zdrava a zrela, pocka zo 3-4 roky, zatial s priatelom si kupte SPOLOCNE byt, t.j. ty budes tiez vlastnickou, popracujte si tie tri roky, vyskusajte si realny zivot a potom ked sa vezmete, majte babo...

sardinka335
6. aug 2016

@helenanovakova a ty si myslíš ze jeho rodičia by s tym suhlasili? Ako chapeš? Ja mam syna a ked si predstavim, ze v 18 tich by jeho frajerka chcela aby ju oplodnil tak by som bola proti...nech si tu myslí kto chce čo chce. Ved na to ma čas byt otcom. Aj my mame firmu aj my mame pre syna nejaky zaklad...a nepredstavujem si jeho buducnost v 18 otcom len preto lebo mladej sa buria hormony. Chceme aby si spravil školu, pripadne išiel do materskej firmy na staz aby mal uplatnenie. Samozrejme ak by to on sám extremne chce tak holt čo narobime, ale tuto to zjavne chalan ani nechce, tak mi pride od veci davat rady štylom tak do toho chod....

mariabrl
autor
6. aug 2016

@sardinka335 možno vo vašej rodine to tak funguje ale v našej nie

saljakova
6. aug 2016

@mariabrl aahoj to presne aj ja som chcela ked som mala 16rokov ,,.a som s manzelom tri roky a mi sme chceli tiez babo a nedarilo sa nam a teraz som stastna lebo cakam babo som pomali v 4mesiaci tehotenstva a jr to ten najkrajsi pocit v zivote co zena moze ocakavat a tiez mam len 19rokov jak porodim budem mat 20r tak ti prajem aby aj vam to vyslo ;)

mariabrl
autor
6. aug 2016

@saljakova dakujem, veľmi si ma ootesila

sardinka335
6. aug 2016

@mariabrl ano, to chcete teraz...ked budete musiet vysolit za prenajom 400 eur plus sa zivit, tak potom budete mozno premyslat inak, - ak ma frajer byt od rodičov v ktorom moze byt tak neverim ze pojde platit najom niekomu cudziemu. Ale ved verklikaj si svoje...o par rokov si to povieme.

mariabrl
autor
6. aug 2016

@sardinka335 ty si sa s nim nedohadovala, ja hej. Chceme sa presťahovať do inej štvrte. Tak hádam neprestahujeme celu bytovku.