Malá tuláčka. Ako by ste sa zachovali?

lenusiatko
3. sep 2013

Byvame v celkom slusnom panelaku, kde je tak do 30 rodin, takze ludia sa tu poznaju dobre, zdravia sa, porozpravaju sa. V okoli zije vela rodin, takze ihriska su cele dni preplnene detmi a zacalo sa tu potulovat male asi 5 rocne dievca, samozrejme bez rodicov. S prekvapenim som zistila, ze zije v nasom vchode, urcite tu nebyvala dlho, lebo ju registrujem len par mesiacov. Toto dievcatko sa zacalo kamaratit s mojou dcerou a akosi sa stalo samozrejmostou, ze ked ide von, zatuka nam na dvere, aby sme isli von. Zacala som si ju viac vsimat a najma sa jej vypytovat. Nevie mi povedat, ci ma 5 alebo 6 rokov a nechce/nevie povedat ani svoje priezvisko. Rano odide von, niekolokrat za den zazvoni mame, akoze sa hlasi a tula sa dalej. Cez obed ide do potravin, kde musi prejst cez cestu, nakupi si sladkosti, ktore potom rozdava na ihrisku detom. Ked je vonku zima, beha len v kratkych rukavoch a sukni. Podla mojho nazoru je podvyzivena, lieta sice ako drak aj na bicykli, aj po preliezkach, fyzicky je zdatna az moc. Taka mala divozienka. Ked sa s nou dam do reci, parkrat sa ma pytala, preco chodim von s detmi (maju 3 a 5 rokov) a nepustim ich samych a vkuse na nich kukam. Ked som jej to vysvetlila, asi ma moc nepochopila. Myslim, ze jej chybaju nejake zakladne zrucnosti, ale pritom nie je hlupa, ma proste take vychovne okno. Zacala som zistovat, ze co su zac ako rodina. Pochopila som, ze v byte byvaju na striedacku asi 10 ludia, ona ich vola ujo, teta, mama, tato, brat, atd. Jej mama nevyzera ako nejaky socialny pripad, chodi von s kocarom, maju asi tak rocneho chlapca, ale sa nezdravi, ani nekontaktuje, hoci vie, ze jej dcerka je ako keby s nami vonku a my sme vlastne taky zadarmo dozor. Nedavno sa tu objavil aj otec, ktory vyzera tiez byt normalny, nic napadne. Ked sa malej vypytujem, kde je v skolke, povie mi, ze bude chodit tam, kde aj moja dcera. Nevie povedat, k akej chodi lekarke a kde, proste ju vyzvedam, ale ona nepovie. Ked som sa jej pytala, ako oslavovali jej narodeniny, zacala teatralne vysvetlovat, ako dostala tortu a vsetci jej spievali a tlieskali, to bolo jasne klamstvo. Inak je celkom normalne oblecena, az na to nevhodne pocasie, ked som jej povedala, aby jej mamina namiesto slapiek dala na ihrisko, nejake pevne boty, na druhy den doficala v novych balerinkach. Bolo leto, bola stale vonku, este aj cez obed, celkom ma prekvapilo, ze kazdy den mala zbalenu plnu tasku (a velmi peknu) plnu hraciek a vselijakych somariniek. No a potom sa stala jedna vec. Moja dcera chodi von s kocarom, v ktorom ma 4 cernosske babiky. Su to jej deti, vkuse ich vlaci so sebou a v zapale velkej hry so vsetkymi moznymi a nemoznymi detmi na ihrisku, jedna babika zmizla. Moja dcera chytila obrovsky hisak, strasne plakala, cela sa triasla, prosila cele ihrisko, aby jej babiku vratili. Tak som vymyslela, ze vytlacim papieriky s textom, ze kto omylom (mohlo sa stat) nasiel takuto babiku, nech ju vrati + telefonne cislo. Mali sme pokazeny cely den, mala plakala snad 3 hodiny. Potom vecer sme isli domov a po ceste sme stretli tuto nasu malu susedku. Vzdy sa pristavila, baby sa stiskali, rozpravali si a tentokrat nam susedka zacala utekat, mala so sebou bicykel, sadla nan a zdrhala. Nieco mi zaplo a vyletela som za nou, najma ked som videla tu obrovsku tasku, ktoru vlaci stale so sebou. Zastavila som ju len tak, ze som ju poprosila, nech neleti, ze sa jej iba nieco chcem spytat. Poprosila som ju, nech mi ukaze, ake hracky ma v taske. Vtom z nej vyletelo, ze ona si od mojej dcery pozicala tu babiku. Prve co som bola schopna urobit, babiku som zobrala a povedala jej, ze si neprajem, aby viac klopala na nase dvere, pytala s k nam na navstevu, ze to budem musiet povedat jej mamine. Isla som teda zaklopat na dvere tej zvlastnej rodiny, otvorila mi nejaka prispata teta, ze malej mamina nie je doma, tak som jej slusne vysvetlila, co sa stalo a aby malej vysvetlila, ze ked si chce nieco poziciat, musi poprosit a nie ukradnut. Este som ju poziadala, aby malu nepustali samu von, ze ludia su dnes zli a moze sa jej rychlo nieco stat. Na to moj manzel stretol este aj malej tatina, tak mu tiez povedal, co sa stalo, naco tato reagoval, ze on chodi do roboty (asi to nepochopil). Chcela som tak trochu tu malu riesit, uz ma napadlo, ze sa na nu spytam mojej lekarky, alebo na urade skolstva, ale ked oni maju na schranke napisanych asi 7 priezvisk, tak neviem, ktore je jej. Na to uz zopar detom na ihrisku zmizli hracky, dokonca kocar pre babiky, nam zase formicky a vsetky mozne veci, ktore si deti nosia von. Uz mi jedna mamina hovorila, ze nasa mala susedka im nieco potiahla. Neviem sa vymotat z tejto situacie, o to je to horsie, ze ta mala vlastne za nic nemoze. Uz som ju videla parkrat vonku s tatom, asi mu nieco doslo, ale aj tak ma napadaju scenare, ze si ju niekto vyhliadne, nieco jej spravi, alebo uz ju viac neuvidim, proste ma to hryze. Ked sa tak sama flaka cele dni, kamosi sa uz s velkymi chalanmi ☹ . O to viac, ze toto spravila mojej dcere, ktora sa akosi nevie spamatat z toho, ze kamaratka jej nieco ukradne, mala som dost problem jej to vysvetlit. A este perlicka na zaver : pred rokom bola nas vchod chyteny od plostic. Dlho sa do deratizovalo a vysetrovalo, stalo to vela penazi, ktore zaplatilo spolocenstvo vlastnikov a nakoniec sa zistilo, ze povodcom je tato rodinka. Ako sa vobec tvarit a spravat ??? Malu vidim stale na ihrisku, vyhyba sa nam, ale stale na nas pozera, je mi z toho tazko, je to chudatko ...

pesa29
3. sep 2013

@lenusiatko jedna rada,nestarať sa !!!!! lebo môžeš vyjsť Ty z toho najhoršie !!! Tváriť sa,že tam tá malá nie je. Máš vlastné deti a nesieš za ne zodpovednosť.Za cudzie nie !!!!

rybka1985
3. sep 2013

viem ze ti je malej luto, ona za to nemoze aku ma rodinu,ale hlavne si ju nepustaj moc k telu,ver mi vravim z vlastnej skusenosti...skor skus kontaktovat socialku

janinah
3. sep 2013

nerieš

maminab
3. sep 2013

Bojím sa, že sociálka ti asi nepomôže..... Nahlásiš ju a potom budú teba jej rodičia, (tety, ujovia..) obviňovať, možno aj ubližovať...........ja by som to neriskla, kvôli svojim deťom! Nepoznáš ich, ako sa zachovajú........... Netušíč, čoho je tá rodina schopná!!!

jetopravda
3. sep 2013

To, že päť alebo šesťročné dieťa ide samé von pred činžiak, to by som neriešila. Veď má rodičov, oni sú zodpovední...to, že vyzerá podvýživená...veď si písala, že si chodí do obchodu kupovať sladkosti...nie každé dieťa musí vyzerať ako valibuk...a keď lieta na bicykli a skáče tak ani tučná zrejme nikdy nebude. To, že vzala bábiku, deti občas zoberú veci, ktoré nie sú ich...keď nie je týraná, tak sa do nich nestaraj....keby jej ubližovali, vtedy to treba riešiť...Taká malá divožienka sa možno bude mať v živote lepšie, ako naše deti, o ktoré sa staráme ako v bavlnke

jana121212
3. sep 2013

@lenusiatko s jednym takym podobnym dievcatkom som sa stretla asi pred dvomi rokmi. to dievcatko malo 6-7 rokov a 3-4 rocneho brata. obidvaja sa chodievali bez dozoru kupat do jazera, tam som sa s nimi aj "zoznamila", prisla za mnou a zacala mi nieco rozpravat. najskor som vobec nevedela odhadnut kedy mi hovori pravdu a kedy klame. v tom co hovorila boli obcas rozpory. postupne som prisla na to, ze sa jej asi niekto vysmieval za urcite veci, tak zacala v tychto veciach klamat. ona sama nevedela posudit co je normalne, ale z reakcii okolia zistila co sa za normlane povazuje a podla toho si vymyslala a tvarila sa, ze vsetko je vporiadku. pri prvom stretnuti som jej dala jablko, rohlik a keksik a ked to jedla, tak mi hovorila, ze ju bolia zuby. ked otvorila usta, tak ich mala vsetky pokazene, uplne vyzrate diery v stolickach. tak som jej vysvetlovala, ze musi ist s mamou k zubarovi. najskor povedala, ze mama ju nechce zobrat a po chvilke zase povedala, ze tam uz s mamou bola, ale ze jej tie zuby liecit, ale ze sa jej este nestihli zahojit. pravdepodobne niekomu kradla peniaze a za tie si kupovala sladkosti. tiez som to chcela nejak riesit, ale nevedela som ako. poznala som len jej krsne meno, nevedela som kde byva a z jej odpovedi som sa nic nedozvedela. a obavam sa, ze ani ty nemas co spravit. ak malu vyslovene netyraju, tak socialka nic nespravi

moonlight1210
3. sep 2013

Do istej miery si ju mozes pustit k telu, no ako u vlastnych deti, musis jej stanovit hranice. Ze je cudzia neznamena ze s nou musis jednat v rukavickach. Dieta rychlo pochopi co si u teba smie dovolit. (je to narocne, podobne dieta bolo u nas na sidlisku, len starsie a clovek citi zodpovednost, ked vidi ako to rodicia beru nalahko a ma tendeciu v ramci sucitu poskytnut co si mysli ze tomu dietatu sa nedostava).
Su veci co okolo nej riesit nemozes. Ale mozes jej povedat ze sa take veci robia (teplejsie sa obliekat) atd. Ako to zaberie je na nej a jej rodine.
Kazdopadne ty ju nevychovavas. Len mozes korigovat jej spravanie voci vam.

xlucia
3. sep 2013

@pesa29 nemyslis vazne!!!!!!!!!! takto moze tyrat dieta ktokolvek a ostatni su hluchi a slepi!!!!
treba to riesit, ta mala za to nemoze

babulina
3. sep 2013

Ja ta plne chapem, ja som tiez ten typ co by staral, asi by som vyskusala len tak nadhodit u pediatricky, ak teda mate dobre vztahy mozno nieco poradi resp povie mimo zaznam ze rodicia su ok, chodia na kontroly atd minimalne aspon cosi pre kludne svedomie

michellka85
3. sep 2013

ta rodina urcite robi nejaku nelegalnu cinnost.. ked to vobec rodina je.. a mala sa niekomu proste pritrafila, ze otehotnel.. chudatko.. asi by som sa tiez zaujimala.. ale baby dobre radia - nepustat si ju velmi k telu, lebo moze ublizit dcerke.. tak ci tak, pozoruj ich 😉 a davaj si pozor 😕

lili_mia
3. sep 2013

A onedlho ju budeš mať akože adoptovanú a bude chodiť k vám jedávať. Tvoje deti sa s ňou veľmi skamošia a možno bude krik, že prečo s vami nejde do zoo, do parku, na zmrzlinu a ty asi zvolíš, že ju radšej vezmeš ako deťom vysvetľovať, že to majú riešiť rodičia malej. Jej otec sa vyjadril, chodí do práce 😀 to je jeho celá staroslivosť, mama chodí asi tiež. Je ti takto ľúto aj každého cigánčaťa? Pokiaľ nemá stopy po bitke, z bytu nejde krik, neriešiť.

atrami
3. sep 2013

u nás v obci sa presne takto túlalo malé chlapča. Bývame na dedine. Neskôr sa odsťahovali do väčšieho mesta. Dozvedeli sme sa, že vbehol pod auto a hrozí mu amputácia nožičiek ☹ . Pozvi mamičku na návštevu. Navonok môže vyzerať rodina ako slušná. Ale ľudia, ktorí sa vyhýbajú stretnutiu s inými ľuďmi niečo skrývajú. Ženy najčastejšie týranie.

lenusiatko
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolet_89
3. sep 2013

@lenusiatko ahoj ja osobne by som si vyhliadla mamu, otca pozvala na kavu s dcerkou aby sa deti pohrali a vklude sa porozpravala. A socialku by som taktiez neriesila ano riesila, keby som videla, ze ma dieta modryny caste, alebo podobne...Ty mozes byt dobra suseda, ktora sem tam kupy zmrzlinu aj tejto malej z lutosti, alebo jej das palacinky, ked urobis vlastnym detom. Nic viac nic menej. Toto dievcatko bude zachvilku velke a samo si k vam ako rodine vybuduje niaky vztah a doveru a mozno sama povie, teta mama robi toto, tato toto a potom by som riesila...ale zatial nie

dada1212
3. sep 2013

@lenusiatko ak má peniaze na sladkosti a má veľa energie, tak pravdepodobne nehladuje.
koľko detí aj z rodín kde chladnička praská vo švíkoch vyzerá veľmi chudo.
ja myslím,že trocha preháňaš, zjavne jedlo má a asi aj oblečenie, hoci ju zjavne nemá vždy kto skontrolovať ked ide von, či je dobre oblečená.
a 5-6 ročné deti na dedinách bežne chodia sami von...
chápem, že v meste je to iné, ale tak možno sa prisťahovali a jej rodina nie je veľmi úzkostlivá a pustí ju.
ak to dieťa vyzerá spokojne tak fakt nerieš,nie všetci musia vychovávať deti podľa jedného vzorca, oni sú asi trocha jednoduchší....
nemyslím, že je tam momentálne niečo také pre čo by bolo treba zasiahnúť.

teeerez
3. sep 2013

Ja bych se asi optala treba te lekarky, pokud je vasem okoli jen 1, jestli dite pozna podle popisu. Chodi skutecne do te skolky nebo ne? Jestli do skolky chodi a lekarka bude mit tuseni, tak bych to nechala. Jestli ani jedno z toho, tak bych asi sla pohovorit s jejimi rodici, podle toho co by z toho pak vylezlo bych se rozhodovala jak dal. Je povinnost se o dite starat. Na vesnicich mozna ale ve meste nema predskolni dite venku samo co delat. Leda hlidane sourozencem nebo alespon z okna, ale uplne bez hlidani? Stejne tak jako ma dostavat pravidelnou stravu, nelze prece cekat ze tak male dite napadne si za penize v obchode koupit rohlik, kdyz muze sladke.
Ale hlavne - nepriblizovala bych se k ni. Nejde o to, ze treba krade (asi ji nikdo nerekl ze se to nema :( ) ale o to, ze se stane cokoli, holka se zrani a jeji rodice se najednou pririti za tebou, ze ty mas zodpovednost a ze si mysleli ze ji hlidas. To je fuk, ze to neni pravda - lide si vymysli spoustu lzi :( Zvlast kdyz by se stalo neco vazneho a ted vsichni sousedi reknou, ze te tam s ni vidali, jak prichazite spolu :(

Ja nevim ale nestarat se, nevsimat si, neresit - co kdyz tu holku pak fakt nekdo unese nebo "jen" prejede auto? Me by svedomi hodne dlouho pripominalo, ze jsem treba mela alespon neco zkusit...

nikolet_89
3. sep 2013

@lenusiatko a este ked ju takto vonku uvidis, zobrala by som niaky sveter a teplaky ktore by som bola schopna ozeliet a obliekla jej to, na druhy den by som sla za rodicmi a povedala ci by ti mohli vratit sveter ktory si malej pozicala, lebo sa vonku ochladilo a uvidis aky postoj zaujmu, ci ti podakuju, alebo zabuchnu dverami...su to malickosti, ale zistis tym vela...

sisaha
3. sep 2013

Ja som prekvapena, co tu citam... Vsetci ste zabudli na pripad Lucka (alebo ako sa to dievcatko volalo co zomrelo kvoli nevsimavosti okolia)? Nikoho netrapi 5 rocne dieta ktore sa tula po ulici a kradne? Ak je povodcom plostic rodina.. V jednom byte sa strieda aj 10 ludi, zda sa vam, ze su to vsetko rodinní prislusnici?

Co ak to dieta niekto bude zneuzivat, lebo nema nad sebou dozor? Pokial mi pamäť dobre funguje, aj do vytahu v panelaku smeli deti nastupovat do 10 rokov iba v sprievode dospelych.. Urcite nie je v poriadku, ze 5 rocne dieta smie chodit same po vonku do vecera..

Ja osobne idem na socialku a nahlasim pripad na preverenie.. Socialka nemusi nikde zverejnovat meno oznamovatela, preveria podnet.. A ja by som mala dusu na mieste.. Necudujme sa potom, ze z takychto deti vyrastaju asociali prave kvoli nevsimavosti okolia.. To dieta ma sancu na normalny zivot, ale ked jej nikto neukaze, ze kradnut sa nema, tak to bude robit cely zivot..

lenusiatko
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisaha
3. sep 2013

@lenusiatko jednoznacne socialka

eda28
3. sep 2013

aj zanedbávanie dieťaťa je forma týrania, nielen bitky a dieťa isto trpí aj ked sa tvári hrdinsky, že ju nič nebolí, že jej neni zima. Aj tými krádežami len na seba upozornuje a v podstate volá o pomoc. Urcite je tažké sa rozhodnút ako zareagovat, pretože sa clovek boji o seba, o svoju rodinu, lebo nevieme ako to dopadne. Ale aspon niekoho kompetentného upozornit a ten uz by mal konat ako treba, ci uz cez tu pediatricku alebo nejaku organizaciu...

kiki68
3. sep 2013

a neni jej matka nejaka slapka,viem,ze v pentagone,kde taketo rodiny byvaju bezne existuju takzvane neexistujuce deti. To su deti,ktore taketo matky vynosia,porodia doma a cela tato spolocnost ludi sa nejak o tie deti stara s tym,ze tie deti nemaju rodny list,nechodia do skolky,nechodia do skoly,proste pre urady su to neexistujuce osoby a teda ich socialka ani nema ako len tak najst pokial sa nieco zavazne neprevali. Viem,ze stat ma s tymto problem,lebo sa tychto deti caste nie je len tak mozne dopatrat,ked sa nieco zacne diat dieta zmizne z obehu. Podla mna Si narazila na nejaky takyto pripad,aj ked mozno uradne ta mala existuje,ale je divne,ze je to take dieta nikoho,urcite jej zakazali povedat meno, proste je to taktika a je divne,ze teda hracky ma,ale zaroven ich kradne,viem,ze deti chcu hracky inych,ale podla mna ma naozaj zanedbanu vychovu. Asi by som sa spriahla s celym domom a rodinu nahlasila, myslim,ze ked s nimi uz boli taketo problemy nebude s tym problem nahovorit nejakych ludi,ked sa dobre poznate. Mne by taketo dieta vadilo,lebo nikdy nevies ako skonci,co sa kde nauci,ked na nu nikto nedava pozor. Kradnut sa uz naucila,boh vie co pride o par rokov...Spytala by som sa tej pediatricky ci nema niekoho s takym menom v kartoteke,jedno z tych mien to asi bude...a aspon by sa videlo,ci ta mala vobec uradne existuje.

laila22
3. sep 2013

@ ani na dedine nechodia von 5-6rocne deti same...

katka1981
3. sep 2013

@lenusiatko, ja by som to neriesila, mam dost svojich povinnosti

jetopravda
3. sep 2013

Baby, dajte pozor s tou sociálkou...keď už niečo riešite, treba najskôr poriadne vyzistiť...môžete dieťaťu ublížiť, doma ju môžu strieskať za to, že sa rozpráva s cudzími, že vynáša reči o rodine....u nás pred činžiakom sa hrajú decká šesťročné(prváci)...matky na nich dohliadajú z okna. Keď má peniaze na maškrty, tak asi taká chudoba to tam nebude...najskôr sa popýtaj aj susedov, čo vedľa nich žijú a potom rieš

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viera27
3. sep 2013

@sisaha tiez som znechutena, nechapem...

lucinocka
3. sep 2013

Tiez by som to riesila.. nejake triky ako ziskat co najviac informacii a potom sa rozhodnut..ked nepozname presne problem a fungovanie rodiny, je mozne ze radikalnym rozhodnutim viac ublizime.. urcite sa zaujimat o dievcatko, snazit sa o nej zistit o najviac informacii... nepacia sa mi vyjadrenia- nestarat sa, nevsimat, mam dost svojej roboty..
Su to deti paneboze, kto im pomoze, ak nie niekto dospely..sami si pomoct nevedia

sisaha
3. sep 2013

@fidka79 ale podnet sa da dat aj anonymne.. kde je napisane, ze budu vediet kto ich udal? Ak sa dieta tula same po veceroch po vonku a nikomu nechyba...
Neviem si predstavit a radsej ani nechcem, ze keby sa mne nieco stalo a moje dieta by sa potulovalo po okoli a NIKTO by sa jej nespytal ci jej nema pomoct, lebo ved nie je to moje dieta a mam dost svojej roboty...Mam z toho husiu kozu..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz