Majetkove vysporiadanie zdedeného domu

pokecify
23. okt 2012

Ahojte, potrebujem poradit ako vyriesit nas problem ohladne domu. Mam pocit, ze jedina nenormalna som tu uz len ja. 😀 S manzelom sme spolu vyse dvoch rokov. Pomaha mi s detmi aj s domacnostou. V tomto smere sa na neho nemozem stazovat. Problem je, ze byvame v dome, ktory este nie je majetkovo vysporiadany. Ide o dom po manzelovych starych rodicoch. Ked sme sa zobrali, svokra (ako dedicka domu) mu ponukla, ci sa tam nechceme nastahovat. Dom by aj tak nemal kto obyvat a bud by sa predal (s cim nikto z rodiny nesuhlasil) alebo by len tak chatral. Tak sme po zvazeni povedali s manzelom, ze dobre. A tam sa zacal cely problem. Svokra potom nahovorila mojho muza, aby dom vyplatil v mene svokry jej dalsim styrom surodencom. Manzel tak urobil s prislubom, ze potom svokra dom prepise na mojho manzela. Darmo som protestovala. Nestalo sa tak do teraz. K domu patri aj velka zahrada. Ked som povedala, ze sa sadit nebude, lebo v marci sa nam narodia deti a ja nebudem este behat po zahrade, tak jednoduch prisli, posadili niekolko hektarovu zahradu zeleninou a potom mojho muza nutili tam chodit. A on sa samozrejme vo vsetkom rodicom podriaduje a tak posluchal a robil. Pred rokom (este som nevedela, ze som tehotna) sme spolu v dazdi zachranivali urodu (bola zatva). Proste svokra zariadila, ze nam pride kombajn. Manzel prisiel vecer z prace, preobliect sa a utekal na pole. Ked som ho v tom dazdi videla, nedalo mi nepomoct mu. Skoro som potratila ako som sa vlacila s vrecami. A najlepsie na tom je, ze potom si k nam chodia svokrovci ako do obchodu. Proste takych prihod je viac. A ja uz nemam sil. Svokrovci nam dom prepisat nechcu, stale nejake vyhovorky a manzel len sedi a caka. Ale ja uz nemam sil na taketo zazitky. Ked poviem, ze chcem odist z domu, aby sme si nasli nieco ine, lebo takto sa budeme do smrti natahovat so svokrovcami, tak som negativistka, co nema rada jeho rodicov. Ale ja uz vazne nevladzem...

zabka88
23. okt 2012

@pokecify ahoj, neviem akú odpoveď čakáš na toto.. ak skutočný majiteľ domu (svokra) Vám nebude chcieť ten dom prepísať, tak ju nijako neprinútite.. manžel urobil chybu že niekoho vyplácal, predpokladám že všetko bez akejkoľvek zmluvy, alebo potvrdenia 😲 jedine si môžete súdnou cestou vymáhať peniaze späť (ale dokazovanie že ste niečo za ňu zaplatili bude na vás ).. podľa toho čo píšeš, nie je tvojim problemom svokra ale tvoj manžel ale to je už o inom.. drž sa...

lujza123
23. okt 2012

@pokecify hmm verim ti..ale co narobite..dom je svokrin, papier o tom ze manzel niekoho vyplatil asi nemate (koho by to napadlo nieco spisovat s vlastnou mamou ze)
Ja byt tebou by som sa jej narovinu opytala ze v com je problem, ze to vsetko vyzera tak ze vas oklamali. Lebo prepis domu je tak 10 minutova zalezitost u notara (alebo mozno staci len darovacia zmluva podpisana majitelmi domu a vami)..zvysne papierovacky si obehate aj sami
Podla mna vas chce mat svokra v hrsti preto sa s prepisom neponahla

pokecify
autor
23. okt 2012

@lujza123 no, mna svokrovci velmi nemusia, to viem a svokra mi aj do oci povedala, ze sa boja, ze ak prepisu dom na nas, rozvediem sa s nim a oberiem ho o dom. A co sa tyka prepisu, stale vyhovaracky ako to treba premodlit (su hlboko veriaci), aby sa spravne rozhodli a zmluva nebola napadnutelna. (kym?) Uz som bola ochotna aj podpisat papier, ze sa vzdavam polovicky domu, len nech je dobre a prepisu.

xlucia
23. okt 2012

@pokecify nemozes sa vzdavat niecoo co nemas. pravne to neexistuje, ale povedz manzelovi, ked uz sa jeho mater boji, tak moze darovat dom len jemu. proste ho vynat z BSM. a tym padom keby ste sa rozviedli, ty na dom nemas pravo. to je legalne.

lujza123
23. okt 2012

@pokecify hmm tak tam je čert zakopaný. Dom neprepíšu kým budeš existovať ty. Milé od nich. Další ukážkoví kresťania a ich láska k blížnemu 🙂
Tie peniaze s ktorých tvoj manžel vyplácal dom boli aj tvoje? Ked hej tak nechápem čo vymýšlajú.

zabka88
23. okt 2012

@pokecify no, môžeš svokru ukludniť, že ak dom tvojmu manželovi darujú, tak tento dar nebude patriť do BSM.. dary ani dedičstvo do BSM nepatrí ☹
ak to pôjde darovacou zmluvou, v prípade úmrtia svokrovcov si v rámci dedičstva môžu ostatní dedičia (jeho súrodenci) žiadať započítanie daru oproti ich podielu (teda aby manžel dostal z dedičstva menej ako oni) preto by bolo dobré mať od nic nejaké potvrdenie, že ste ich už vyplatili..

mystery1
23. okt 2012

@pokecify pises ze ste vyplacali surodencom svokrinych a ked ste ich vyplatili, oni vam svoje ciastky prepisali?

zabka88
23. okt 2012

@mystery1 aha, to boli súrodenci svokry ? ja som myslela že manžela..

pokecify
autor
23. okt 2012

svokiny surodenci s tym problem nemaju a kludne nam podpisu papier, ze sme my ich vyplacali, peniaze som davala aj ja, problem je so svokrou, ktora nechce ustupit, pred svadbou ma nepoznala, ani nechcela, lebo som z rozvedenej rodiny a "len" stredoskolsky vzdelana a moj manzel je z poriadnej krestanskej rodiny, kde vsetci maju vysoku skolu

pokecify
autor
23. okt 2012

inak dakujem dievcata, nakopli sme ma 😀

pokecify
autor
23. okt 2012

@mystery1 neviem, ci treba nieco prepisovat, pokial je dedickou svokra a ostatnych surodencov akoze vyplatila (urobili sme to my), ale su ochtotni nam dat potvrdenie, ze ich vyplacal moj manzel

mystery1
23. okt 2012

@pokecify keby bola dedickou, tak by ste ich nevyplacali...ona tam mala asi tiez iba nejaku ciastku ako aj ostatany teda ked to nemate od nich, ma to aspon ta svokre od nich prepisane ked su vyplateny?

mystery1
23. okt 2012

@pokecify samozrejme ze treba prepiat...tym vyplatenim mali automaticky prepiat tie ciastky na vas alebo svokru

pokecify
autor
23. okt 2012

@mystery1 nie nema, no teraz som v soku, ved sa tvari ako vyhradny vlastnik a o vsetkom rozhoduje ona, svokriny surodenci jej nechali plnu moc, samozrejme, ze nie na papieri, to je ich rodinna choroba 😀

pokecify
autor
23. okt 2012

@mystery1 a este otazka v pripadne manzelovej smrti je to ako s domom? maju narok aspon deti na nieco?

mystery1
23. okt 2012

@pokecify nie nemate narok vobec na nic ani ty ani deti co je horsie ze po maminich surodencoch dedia ich deti a tych potom budete znova vyplacat? my sme mali trochu v niecom podobny problem treba i spolu sadnut a povedat si veci otvorene, argument je dobry aj toto co ak zomrie svokra?-surodenci si ciastky nechaju?ak chcete hypoteku na dom?-na aky?nie je vas. ak chcete nieco prerobit?cie to bude? je to velmi zle uplne ta chapem ale to ze niekto d dobre slovo neznamena ze to tak bude a ze ak sa niekto pominie ostatny budu taky ako boli pred tym.nechcem ta strasit, ani nechcem aby si sa s manzelom hadala, ale vidis to len na tej praci ako sa spravaju...zasadia vsetci potom dlho dlho nic a potom chcu vsetci urodu,aby to nebolo tak aj s domom vy ho zveladite a ostatny ho predaju za lepsiu cenu prerobeny. ak manzel neveri addnite si normalne s pravnikom-notarom nech mu otvori oci lebo hovori sa vselico...ale skutek utek

anavila
23. okt 2012

aq
@pokecify kto je vlastnikom domu na katastri??? len svokra, alebo aj jej surodenci??? ked je len svokra a manzel je jedinacik, teda ze nema surodencov, tak vlastne ten dom zdedi po nej....ale lepsie by bolo keby to prepisala na neho...preco nechce? on sa o tom s nou nerozpraval???ved ked ste vyplatili ujov a tety, tak by to malo byt uz vase...ale vsetko treba urboit aj u pravnika a na katastri...nikdy nevies co sa zomelie....a s kym prides do konfliktu a vsetky sluby budu fuč

pokecify
autor
24. okt 2012

@mystery1 vdaka za radu, no to iste som uz aj ja navrhovala, aby sme si normalne sadli a o vsetkom sa porozpravali, ale svokrovci maju vzdy nejaky dovod preco sa to neda, ale nikdy nepovedia nic konkretne, aj ked sa ich manzel otvorene opytal, co im vadi a preco si nemozme vsetci spolu sadnut. Mne to pride ako by nieco skryvali. A do domu sme uz vrazili dost penazi. Vymenili sme okna, kurenie nove, nova kuchyna, lebo tu nebola, teda okrem jedneho stareho sporaka, kde ani rura nepiekla. A co sa tyka zmluvy, tu si chcu pripravit sami, dat overit dvom rodinnym pravnikom a az potom to ukazu manzelovi. Takze to mi tiez nepride ako cista hra. 😖

pokecify
autor
24. okt 2012

@anavila manzel ma este 4 surodencov, z toho jeden je zenaty. Nechcem byt uz paranoidna, ale myslim si, ze aj od tial vietor fuka. Svagrina ma nemusi a so svokrov su jedna ruka. (napr. 2 tyzdne pred svadbou som sa prestahovala k manzelovi na podnajom, svagor mi bol odviezt veci autom a uz rano volal svokor, ze co to ma znamenat, vsetkych pohorsujeme, aby som sa okamzite odstahovala). A k domu, ked sa manzel svokry opyta na dom, vzdy sa nejako vyhovori, preco sa to neda a tym to konci a manzel jej to samozrejme cele zhltne. ☹

mystery1
24. okt 2012

@pokecify a co chcu ako overovat? bud to je tak alebo nie je ....a problem 2. vy ste vyplacali zo stareho domu, oni i potom o to vase prerobene mozu vypytat viac paradoxne lebo dom stupol na cene vdaka vam... je to divne

zabka88
24. okt 2012

@pokecify vyzerá to že svokra vás chce sprepáčením odrbkať 😲 toto nespraví rozhovor, ale právnik ..na tvojom mieste si zistím, ako ti už baby radili, ako je to s oficiálnym vlastníctvom vašej nehnuteľnosti (nájdeš na stránke katastra) a keď sú vlastníci okrem svokry aj jej súrodenci tak žiadaj priamo od nich prepis na vás (oni predsa vedia kto ich vyplatil), keď bude svokra menšinový vlastník, trošku sklapne.. a ozaj, na tvojom mieste už ani jeden cent nevrazím do toho domu (myslím stavbu, záhradu a všetko).. priznám sa že mám z toho divný pocit

eeffka
24. okt 2012

svata pravda : zistím, ako ti už baby radili, ako je to s oficiálnym vlastníctvom vašej nehnuteľnosti (nájdeš na stránke katastra) a keď sú vlastníci okrem svokry aj jej súrodenci tak žiadaj priamo od nich prepis na vás (oni predsa vedia kto ich vyplatil

maznacik007
24. okt 2012

@pokecify no v prvom rade si najdi pravnika... najdi si na nete LV k tomu domu a pozemkom a zajdi za nim aj s muzom.. nech vam spise zmluvu o darovani od kazdeho samostatne na tvojho muza.. nech mu to podpisu a dajte to zaniest do katastra... svokricke a svokrovi nemusis nic hovorit resp. nachystaj taku zmluvu aj pre nich a uvidis.. v kazdom pripade budes aspon ciastocny vlastnik nehnutelnosti..
takto nemate nic len ciernu dieru dom do ktoreho investujete kurite starate sa a nie je vas...
takychto pripadov uz bolo ked deti investovali a nakoniec ich vlastni vyhodili z tadial... a krestanstvo s tym nema nic spolocne...

tinal
24. okt 2012

@pokecify Mňa by zaujímalo pár vecí.Keďže ten dom a pozemky musia byť zapísané v katastri, zaujíma ma na koho je ten dom napísaný? Keď stále na všetkých súrodencov, ktorých ste aj vyplatili, tak by bolo super s nimi urobiť kupno-predajnú zmluvu s tým, že ste ich ako kupci vyplatili vy a tá sa dá zavkladovať (zapísať do katastra). Tým pádom sa stanete väčšinoví vlastníci a môžete "vydierať" svokru. Môžte jej ponúknuť, že ona odkúpi tú vašu čiastku alebo, že odkúpite jej čiastku vy, prípadne že ona Vám daruje svoju čiastku (čo je asi vo vašom prípade neuskutočniteľná verzia, keď svokra nechce nič prepisovať sama od seba). Ak nebude súhlasiť ani s jednou variantou, tak jej povedzte, že to teda predáte niekomu inému ako celok a bude vyplatená zo svojej čiastky.

pokecify
autor
24. okt 2012

@mystery1
@zabka88
@eeffka
@maznacik007 momentalne sme zastavili celu rekonstrukciu, byvat sa da normalne. Vcera volal muz so svokrou ohladne domu a ked chcel, ze teda darovacia listina na neho a k notarovi, tak sa svokra zdula a vyhlasila, ze kto povedal, ze je vyplatena aj zahrada, ze to je zvlast, pritom predtym to tak vobec nebolo. Mne je uz z toho zle a normalne rozmyslam zbalit nas a ist do podnajmu niekde, s domom nech sa svokrovci aj zadrhnu, ked su nenazrani.

pokecify
autor
24. okt 2012

@tinal a pokial je este v katastri majitelom mrtvy manzelov dedo? co sa s tym da urobit? mozme predat dom aj v pripade, ze nam nepatri cely?

tinal
24. okt 2012

@pokecify Keď je tam stále zapísaný dedko, potom neprebehlo dedičské konanie po ňom a vy ste vyplatili ľudí, ktorí to ešte nevlastníli. Pri dedičskom konaní sa môžu súrodenci rozhodnúť, že sa to napíše len na jednu alebo dve osoby a v akých podieloch a akou formou budú vzájomne vysporiadaní súrodenci. Čiže buď dedičské konanie bolo a neprededil sa tento majetok alebo nebolo a treba požiadať o dedičské konanie súd, ale to by mal urobiť jeden z dedičov. Takto s tým domom nemôže nikto nakladať a predávať, lebo nepatrí nikomu, ani tým, čo ste už vyplatili.

zabka88
24. okt 2012

@pokecify fuuuha, dedo? toto už malo byť dávno prepísané, po jeho smrti muselo dojsť k dedičskému konaniu a vysporiadaniu dedičstva. treba získať nejaký doklad o tom .
Predať teoreticky môžete aj svoj podiel na dome či pozemku, ale prakticky je to velmi ťažké, skôr môžete urobiť to že to dáte na súd o rozdelenie podielového vlastníctva, súd vám pravdepodobne prikáže vyplatiť svokru (teda odkúpiť jej podiel) alebo sa dom predá a každý dostanete svoju časť .. alebo aspoň svokre tým hroziť môžete 😀

eeffka
24. okt 2012

@pokecify je mi luto ale tak aj skoncite, v lepsom pripade ty+manzel + deti, v horsom len ty a deti. Momentalne ste tam za "lacnych sluhov". ja som svina co sa tyka grosov, sak som si ich zarobila sama a nic som nedostala zadarmo, takze zeby som ja dala MOJE peniaze do cudzieho, eeee ani nahodou.
Ak mas pohladaj blocky od vsetkeho co ste zainvestovali a pytaj si polovicu, to su uz vase peniaze, predpokladam ze povodne sa vyplatili s "manzelovych"

zuhana2
24. okt 2012

ak mate nejaku sancu odist, rychlo sa balte a budujte si svoje vlastne,mozno budete mat menej penazi, ale budete mat pokoj, takto stracate cas, peniaze a hlavne nervy a urcite sa kazi aj Vas vztah s manzelom.
Aj keby ste to dali na sud bude to trvat vecnost, kym sud uzavre spor.