Leukémia v rodine

15. dec 2020

Ahojte, pise sa mi to tazko ale potrebujem sa vyrozpravat.
Pred rokom mi zomrela babka. Mala rakovinu ale dostala porazku infarkt mozgu. Nejak som to prekusla a zmierila sa s tym ze uz tu nie je. Bolo to pre mna hrozne obdobie. V lete som sa vydala a otehotnela.
Teraz cakam babo snazim sa nejak to neprezivat to co sa deje v rodine.
Moja mama to tiez tazko znasala ze stratila mamu lebo s babkou umrela aj ako keby nasa rodina. Po jej smrti sa ukazala prava tvar vsetkych.... ale dobre ideme dalej
teraz pred par dnami som sa dozvedela ze moj krstny otec ma rakovinu.. ano viem da sa z toho dostat ale ma aj ine zdravotne problemy.
Teraz ja neviem co vlastne bude hrozne sa bojim o mamku lebo to znasa zle. Je to jej jediny brat aj ked jej ublizil mam ho rada a mrzi ma to ze to postihlo jeho.
Je tu nejaka nadej ze z toho dostane? Prezije chemoterapie ked ma na srdiecku strojcek?
Blizsie info o jeho zdravotnom stave nemam :/
Nedajboze este ani na pohreb nemozem ist ani do nemocnice sa s nim rozlucit :( a volat mu nemozem lebo sa rozplacem :(

adula12
15. dec 2020

nieco podobne zazivame aj my. moj dedko zomrel na rakovinu, obaja. a mojmu ockovi zomreli dvaja bratia na rakovinu. proste je to "moderna" choroba a mam pocit akoby to kazdeho raz postihlo. bojim sa o ocka, lebo on si namysla tiez ze urcite ju ma tiez lebo boli ho to, ono, ma par chorob. chodit na pohreby surodencov je strasne. rakovina pride zo dna a vacsinu to znici. ockov brat este v 79rokoch lyzoval v Taliansku, o par mesiacov nato dostal raka a uz to slo dolu vodou. chemoterapie znasal ok, ani vlasy mu nepadali, ale prestalo mu chutit jest... ked zomrel bol kost a koza, cca 2 roky po zisteni...
nechcem ti brat iluzie, ale podla mna raz ked ma niekto rakovinu, vyliecit sa neda, len zmiernit a predlzit zivot... ona sa vrati raz opat...

cacianka
15. dec 2020

Neber ilúzie.z rakoviny sa vyliecit dá. Nie z kazdej, ale sance a % su vysoke. Velmu zalezi o aky druh ide, kde je primarny nález, a štádium.
Pracujem na onko, takze asi viem...

deti95060810
15. dec 2020

niektoré druhy rakoviny sú lepšie zvládnuteľné , iné žiaľ nie.... mali sme v rodine .... môj ujo dostal leukémiu, diagn. mu koncom leta a nedožil sa ani Silvestra... Bol pomerne mladý, mal krátko po 60 tke....
ale máme aj prípad, že v 80 tke diagn. rakovinu , odvtedy ubehlo viac ako 10 rokov a všetko je zatiaľ OK....

ninusa221
15. dec 2020

Všetko zaleží od toho ci sa na to prišlo skor alebo neskor... mojho otca najlepši kamarat doma male deti išiel do nemocnice že mu je zle buum rakovina pankreasu po mesiaci bolo po ňom🙏🏼Je to strašne a popritom mlady človek ale poznam aj staršie ročníky ktore to dali držim✊🏼

janickacrazy
15. dec 2020

Nádej na vyliečenie určite existuje, ale keďže nič bližšie nevieš, tak ťažko ti niekto tu dá odpoveď. Môj švagor mal rakovinu, vyliečil sa a už prešlo skoro 20 rokov a stále žije. Nádej umiera posledná. Treba myslieť pozitívne a urobiť všetko, čo sa dá.

autor
15. dec 2020

@janickacrazy snad ho daju dokopy aj ked uz ma okolo 60 tky zaslúži este par rokov zit :(

dakujem za podporu vsetkym dajak uz bude a ked nie musime sa zmierit s tym ze si zivot nevybera :(

autor
15. dec 2020

@ninusa221 dakujem

lenka2813
15. dec 2020

@ninusa221 presne, zalezi aky druh rakoviny a ake stadium... Moja maminka mala rakovinu prsnika a zila takmer 10 rokov.. Ocinovi zistili tento rok tiez pankreasu a do par mesiacov bol koniec. 😔 Najhorsie je, ked to postihne vnutorne organy.. Vtedy to povacsine byva rychle.
No treba pozitivne mysliet aj ked je to tazke, nadej je vzdy, drzim palce autorke 🍀

autor
15. dec 2020

@lenka2813 dakujem... ako vidim ta rakovina je uz skoro v kazdej rodine :( babka mala tiez rakovinu prsnika :( asi tiez tak 10 rokov s nou zila mala hrcku ta rastla a rastla ale ona bola tvrdohlava a nesla k lekarovi az raz ked dostala infarkt zobrali jej vzorku a asi vtedy sa jej to rozsirilo vsade zila rok :(

littlefiona
15. dec 2020

Moje zlaté, je to ťažké ako pre teba, aj pre maminu a ostatných rodinných príslušníkov, otec mi zomrel, keď som mala 20r., potom jedna a druhá stará mama, jednu z nich som veľmi milovala, potom sesternica, s ktorou som mala blízky vzťah, pred dvoma rokmi mi zomrel brat s ktorým som vyrástla v jednej detskej izbe... jedine súcit s ostatnými ľuďmi, ktorí prežili takú istú bolesť ako ty ťa naučí pokore k smrti. Nie si v tom sama, to ti dodá silu to zvládnuť.

autor
15. dec 2020

@adula12 ja som s tym zmierena ze tu dlho nebude :( uz len dufam ze sa stane zazrak

littlefiona
15. dec 2020

Snaž sa s ním ešte stráviť nejaké chvíle, trocha mu spríjemniť posledné dni, lebo raz môžeš ľutovať, že si sa s ním nerozlúčila.

autor
15. dec 2020

@littlefiona ked budem moct pojdem za nim
teraz je v nemocnici a nepustaju nikoho k pacientom

lenka2813
15. dec 2020

No je to strasna pliaga 😔 mam pocit, ze v nasej rodine povacsine kazdy na to zomrel... Uz ked som sa ako tak dostala do psychickej pohody, tak prisla dalsia rana s tym nasim ocinom..bolo to tak rychle, ze stale si to akosi neuvedomujem aj ked uz presiel mesiac co sme o neho prisli... Najhorsie je, ked clovek vie co pride a ze zachvilu o toho blizkeho pride.. Snazila som sa s nim travit kazdu chvilu co sa dala, no bolo to velmi narocne na psychiku... Vzdy som si doma poplakala...takze velmi dobre poznam ten pocit a beznadej, drzte sa ❣️

jumama
16. dec 2020

Moj otecmal 3 krat rakovinu a az ta posledna spolu s Inymi diagnozami bola pricinou smrti. Prvu rakovinu mal na hrubom creve a vyliecil sa, mal vyvod na bruchu, no a zil s nim 30 rokov, lebo chcel, lebo tu chcel s nami byt. Potom asi po 23 rokoch od prveho ochorenia dostal rakovinu jazyka, no on bol silny fajciar.... a aj to mu pomohla operacia a chemo, pozil este 7 rokov. Potom dostal rakovinu pecene, ale ved zil s vyvodom a teda travenie mal uplne ine, plus po tej operacii jazyka mal stazene aj zuvanie a teda to travenie zase mal zhorsene.... moja mama mala nador na maternici a tiez jej chemo pomohla, vyliecila sa. Zalezi velmi v akom stadiu je choroba objavena, ci ma clovek uz metastazy, alebo len jeden lokalizovany nador. A najviac pomaha viera cloveka v uzdravenie, akosi sa clovek nastavi byt napomocny lekarom, dodrziavat, co povedia a uveri ze to pomoze... ak ma pred sebou nejaky ciel.....

miriamsenica
16. dec 2020

Mojej neveste po 10 dnoch po porode diagnostikovali 4 stupen rakoviny s metastazami. Myslela som len pozitivne a nic ine som si nechcela nepripustit a v tom duchu som aj pristupovala k synovi a babatku (jasne, ze aj mna prepadla obcas obava a v samote som si poplakala ale vedela som, ze musim byt silna a podrzat). Nevesta sa vyliecila. Vzdy je nadej len treba byt silny a podrzat maminu.

cacianka
16. dec 2020

Trochu ta opravim. Babke sa to nerozsirilo z toho ze jej vzali vzorku. Nador nie je huba, nema vytrusy. Ale tym ze jej rástla hrčka, ta metastazovala do lymfatickych uzlin prip.aj inde .lebo to zanedbala.
Svokra 74. - nasla si koncom novembra hrcku, behom necelych 2 tyzdnov bola u gynekologicky a mala vsetky vysetrenia porobene, listok do Onko ustavu , objednana u mamologičky. Presne v tento deň dnes- je výročie.16.12.
Urobili dalsie vystrenie a hned ju naplanovali na operaciu. Okolo 20.1.jej nador vybrali, aj okolite lymf.uzliny. mala oziare v plane cca 25, stacilo 20. Berie drobne pilulky chemo. Na kontroly chodi iba 2x ročne a je ok.je to uz 5r., ma 79r.
Kamoska mala nador na rozhrani creva a konečníka, fest blba lokalita. Mala chvilu vývod a uz je ok.
Svokor ma 80.5r. 2r.zistený nador na ohybe hrubeho čreva. Ved ako pan boh da....a zrazu zacal riešiť, je 3 tyzdne po operacii, caka ho preventivna chemoterapia, ale prognozy ma velmi dobré.

autor
16. dec 2020

@cacianka aha chapem som myslela ze to aj z toho sa rozsiruje
vela ludi sa boji ist ona tiez nejde a bodka az na koniec sa tomu nevyhla odrezali cely prsnik a o par tyzdnov porazka mozno z bolesti to uz nikto nezisti
mala to v osude
drzim aj tebe palce nech sa uzdravia 🙂

cacianka
16. dec 2020

Pracujem na onko, tak som trochu v obraze.
Nemusela mať porážku od bolesti, len zasah do tela/organizmu bol pre nu asi ťažký.aj utrapeny organizmus , zaťažený rakovinou bol velmi oslabený, tak sa to spojilo a bohuzial malo fatalne následky. Keby to riesila hned na zaciatku, trochu by ju potrapili par týždňov, ale par rokov mohla žiť .možno.
Kamoska 39r.dostala porazku rovno v nemocnici. Takze to je vysoko individualne.
Ak budes vladat, napis aspon list, ked nie su navstevy možné.a neplanuj pohreb.
Strojček nie je velka prekazka.
Kde leží ?
Lebo u nas je na paliativke možný nejaky prístup, návštevy. Samo ze s prisnymi opatreniami

autor
16. dec 2020

@cacianka ved toto... a tak jak som aj pisala nemame dobre vztahy v rodine babka sa aj nad tym trapila jedna dcera ju nutila ist do ustavu, vnucka ju donutila 4 dni po operacii zlomeniny ist na tu amputaciu prsnika mala uz na haku a tak isla
mama jej zas hovorila ze nech nic nepodpisuje bala sa o nu kvoli diagnozam
u nas to bolo dost komplikovane v rodine
Ved aj teraz co je krstny v nemocnici mamu psychicky nicia jeho zena tak rozprava ze ma posledne stadium a zas druhej sestre tak hovori ze vcas to zistili :D ja mam z toho uz gulas
Vraj lezi na hematologii v Ke viac info nemam

cacianka
16. dec 2020

Mamu mozes utesit, alebo aj nahučať, aby sa trochu otriasla a netrapila tak. Nejako ju prebrať. S tetou si pohovor aby povedala pravdu, lebo mas protichodne info, mozno to pomôže.
A ked bude hnysna tak sa na nu vys.r.
Skuste zavolať same ujovi, alebo osetr.lekarovi, mozno vas aspon raz pustia (s preciznymi opatreniami) alebo daju zakladne info. Ak nie je to ďaleko tak chodte.
To kto z lekárov si trufol urobit hned po 1. 2.operaciu ?! To je extra záťaž.necudo.
Vnucka predsa nerozhoduje, to "môžu" iba deti.
Alebo napiste list. Ujovi

autor
16. dec 2020

@cacianka uz som sa s nou porozpravala aj jej brat dvihol telefon ukludnil ju ze nech sa netrapi a ze bude bojovat ked bude vladat kvoli vnucatam ma troch vnukov
povedala som jej ze babku zvladla a este jej spravila aj pekny pohreb vsetko vybavila byt vypratala a teraz nech hlavne mysli na seba a na vnucatko ktore jej dam
Trufli si lebo vnucka je lekarka tak jej nakecala asi dajake blbosti tiez sme nechapali jak to mozu a este tamta druha sestra moja teta stala pri nej normalne mi to prislo ze idu proti mame a proti mne... mozno dali nieco do vrecka lekarke neviem co si o tom mysliet :(
a lekarka jak zapotila tu vetu ze no a ved co aj tak zomrie raz aspon nebude trpiet a umrie v narkoze pred babkou tak povedat chuda zena a potom sa clovek cuduje ze take papiere podpise

cacianka
17. dec 2020

Hyena.keď to povie pred babkou, tak osprostena/v šoku ...
Uz len sa s tym vyrovnať ze sa babka netrápi a miesto nej pride novy maly človiečik.
Moj otec...
Jeho otec, starsi brat zomreli pred 50tkou, vyse 55 a 35 rokov nazad.
sestra v 80 rozne dg +rakovina. Otec mal dlho problemy, ze zapalom žalúdka a dllllhooo mu nevedeli prísť preco má problémy s jedenim/trávenie/nechutenstvo (nemocnica LV)
.v decembri mal obrovské zhorsenie, januar lepsie a konecne sa sestre podarili vybavit inde a ine vysetrenia.februar -marec ružinov, prelom na april onko ustav a uz nezvratne. 2 nadory na pazeraku. Na velku noc zomrel.
Uz je to par rokov.aspon sa nám ulavilo, ze sa netrápi. Rok potom som tam nastupila pracovať.bolo to zo zaciatku ťažké.
Potom nam zomreli este 3 blizky ludia. Avsak cca 10 sa z toho dostali .

autor
20. dec 2020

@cacianka hlavne ze sa uz netrapia :(

cacianka
20. dec 2020

Toto vedomie mi pomahalo...
Alebo aspon ukludnilo v tazkej dobe

denisaaairdacova
14. jan 2024

dobrý chcem sa spýtať keď mi robili na leukocytov a trombocytov výsledku tie by mi odhalili leukémiu?

1gabriela13
Autor odpoveď zmazal
Zobraz