Kúpa domu a neochota partnera

sylvi878
2. sep 2021

Ahojte, Mám taký problém, s priateľom sme sa rozhodli pre kúpu domu, že pôjdeme do všetkého spoločne. Problém nastal, keď som zistila, že mám by štvrtý rok a tým pádom by som musela platiť daň z nehnuteľnosti , plus by som musela vrátiť príspevok pre mladých... do 35 rokov. V banke mi odporučili byť zatiaľ nepredávat, pretože je to pre mňa max. nevýhodne... keby som musela odviesť daň aj vrátiť príspevok. Priateľ teda prišiel s nápadom, že vezme celú hypotéku na seba a tým pádom bude aj výlučnym vlastníkom nehnuteľnosti, ja s ním do hypotéky vstúpiť nemôžem, nakoľko mám svoju hypo na byt, tým pádom mám záväzok a stiahla by som ho dole, kvôli mojej hypo a príjmu, samému by mu to malo vyjsť. .a dám zatiaľ svoj do podnájmu a keď predám byt, tak ma zapise ako spoluvlastnícku.. co sú ešte skoro dva roky... Problém je jeho správani odvtedy. On a jeho rodina očakáva, že sa taktiež finančne budem podieľať na investíciách do domu, ktorého on bude výlučnym vlastníkom, veď to je jedno podľa nich na koho to je písané, keď sa dvaja ľúbia.... Priateľ to ešte zaklincoval, že ma zapíše, keď bude dieťa..nechápem, čo má dieťa spoločne so spoluvlastníctvom... Odvtedy to išlo dole vodou, ja som chcela investovať do domu ale pod podmienkou, že keď vybaví hypo, zapise ma ako spoluvlastnícku v podiele aký investujem....nešlo by o malú sumu.. cca 15000-20000€, že vraj to nejde, banka to nedovolí, viac som sa nedozvedela...co je podla mňa blbosť, ak to nie, chcela som aspoň zmluvu u notára, koľko som do toho domu dala, ani to nie, že vraj ponižujúce, on mi nič podpisovať nebudem... ako to si fakt niekto myslí, že niekto v dnešnej dobe investuje do domu, ktorý mu nepatrí...len tak na základe citov..nie sme manželia, nemáme deti.. keď by som mu pomohla len tak, môže ma kedykoľvek vyhodiť a ja sa môžem ísť sťažovať na lamparen, že som tiež investovala do domu. Zvyšok by som doinvestovala po predaji môjho bytu, keď nebudem musieť platiť daň, zatiaľ by bol môj byt v podnájme. Potom prišiel s tým, že mám ten byt predsa predať v hotovosti... aby som obišla platenie dane z nehnuteľností, to som odmietla, nebudem čakať, kým zaklope niekto z daňového ...na dvere, že som nezaplatila daň..z bytu. Od tej doby partner ochladol, nakoniec som sa dozvedela len toľko, že som ho zradila a vo všetkom nechala samého... až sa so mnou pred týždňom rozišiel, že už nie som súčasť plánu... pritom on sám ma od všetkého odstavil, keď prišiel za mnou s tým, nech nechám byt v podnájme..ale dohodnúť sa na financiách ferovo, to už nie, nikdy by som neinvestovala do niečoho, o čom nemám zmluvu, on tento názor vedel od začiatku, ze pokiaľ sa nedohodneme, ja mu do toho domu nedám ani cent, ja som sa chcela len ferovo dohodnúť...a počkať s predajom bytu, aby sme z neho mali viac časom....co si o tom myslite? Akoby ste takúto situáciu riešili vy? No zachoval sa voči mne ako chrapun.. on nemal na nič argument, len dookola opakoval, že sme sa dohodli, že do toho pôjdeme spolu..a zradila som ho.. Je toto podľa vás normálne? Ja už neviem, či som ja pochybila.. ale ja som chcela len dobre a nakoniec všetko otočil proti mne... Mali ste niekto podobnú situáciu a ako ste ju riešili?

liljana
2. sep 2021

Riesis to spravne, ak nechce zapis na vlastnictve, ani zmluvu u notara, tak je to divne a moze ta kedykolvek odrbat. Ako moze byt nejaka zmluva ponizujuca? Je to iba papier, ktory by upravil spravanie v pripade problemov, ktory nikdy ani nevytiahnete, ak by nebol problem.
Na druhej strane, ked budes investovat do domu vyhradne cez ucet, tak mas doklad a tie peniaze ti musi po rozchode vratit.
Otvor sampus, zbavila si sa debila a odisiel sam, dobrovolne.

pribinak
2. sep 2021

Fuuu, toto smrdí problémom, tu by mi blikali všetky kontrolky. Pokial nie si na LV, tak svoje prachy nikde neinvestuj.
Keď sa rozišiel, nebol ochotný hľadať riešenia, tak dobre. Aspoň vieš že rodina ho dokáže dobre spracovat a ty by si ťahala za kratší koniec

apostolko
2. sep 2021

babulka zbytocne riesit kedze ste sa rozisli uz, je prec a mozes spokojne zit 🙂

liljana
2. sep 2021

Ak niekto nie je ochotny polozit svoje dobre umysly aj na papier, dava ich iba ustne, tak ziadne nema.

sasa1310
2. sep 2021

ono buď rada, že sa ukázal aký naozaj je. A vykašli sa na neho.
Okrem toho ste to mohli urobiť úplne jednoducho. Kúpiť dom spoločne, spoločne splácať hypotéku (ty môžeš mať aj viac hypoték) a tvoj byt nechať a prenajímať a z toho platiť hypotéky. Ale keďže tvoj chcel špekulovať, tak pre teba len dobre.

mamamasama
2. sep 2021

Si múdre dievča...ak sa takto zachoval, tak sa aspoň hneď ukázal v pravom svetle... bolo by to presne tak ako si myslíš... investovala by si do domu a potom by ťa pekne krásne pobalil a vyhodil na ulicu s holým zadkom... nájdeš si lepšieho... buď rada, že máš stále svoj byt...

trema
2. sep 2021

Urobila by som presne to iste co ty.. a ked sa s tebou rozisiel kvoli tomuto aspon vidis, aka silna bola jeho laska

denden77
2. sep 2021

muuudro 👏👏👏
a problem sa vlastne vyriesil sam, kedze sa s tebou rozisiel.. nalej si vecer vinko vo vlastnom byte.. a on nech hlada daku, ktora veselo zainvestuje do niecoho, co nikdy nebude jej 🤷‍♀️😊

fiafia
2. sep 2021

@sylvi878 šťastie v nešťastí. Vyfarbil sa skôr ako by si prišla o kopu peňazí a bohvie ako by bolo

bagre
2. sep 2021

@sylvi878 neurobila si chybu, a čo sa stalo je vlastne dobre - ty máš byt a blbca si sa zbavila. Odľúbiť sa lebo nie je po jeho a pritom si bola v nevýhode, to je o čom...

liljana
2. sep 2021

Vyrobili ste si zbytocny problem. Jemu a jej rodine sa asi nepacil fakt, ze ty by si byt prenajimala, byvala v dome, kam by si neinvestovala a kde on sam splaca hypo a energie. Museli by ste doriesit fakt, ze tvoj byt splacaju najomnici a on by hypo za dom splacal sam.
Asi ani jedna strana si nenechala vysvetlit svoj postoj a nasledoval rozchod. Tym skor, ze ak by ste sa zobrali, ty by si mala dieta, bola na materskej, tu hypo na dom by aj tak musel splacat sam. Ale ak sa sami neviete dohodnut na tomto a este do toho zasahuje rodina, ziadna slava.

ivetz
2. sep 2021

@sylvi878 Buď vďačná za túto situáciu - ukázal sa v pravom svetle. A ty si sa zbavila sebestredného igoistu...A ak by si to chlapec náhodou rozmyslel a prišiel s prosíkom, pouč sa z tejto situácie a nedaj sa...

h2
2. sep 2021

No už nijako by som to neriešila, keď ste sa rozišli. A ak sa s Tebou rozišiel pre tento dôvod, buď rada, že sa to stalo teraz. Viem, teraz to bolí, je to čerstvé. Ale keď to prejde, príde čas začať odznova s niekým iným. Nebuď smutná, vlastne si dobre dopadla.

sylvi878
autor
2. sep 2021

@liljana Ja som písala, že by som investovala,ale chcela som to mať minimálne na zmluve, čo nechcel, ja som bola ochotná aj hypo platiť na pol, ale tiež som to chcela mať na zmluve a zvyšok peňazí by som doplatila po predaji bytu... čím by som vstúpila oficiálne do hypo aj do spoluvlastníctva... a energie a pod samozrejme, že by som platila a podieľala sa na tom, veď by som tam žila...nechcel nič na papieri, lebo čo by sa mohlo stať...nič iné som nepočúvala..no asi to napr čo sa stalo... bezcitne, kruto zo dna deň ma postavil pred hotovú vec, že papa, samozrejme pre mňa zo to bolo zo dna den, on už to musel mať v hlave dlhšie..

saraxyz
2. sep 2021

@sylvi878 buď rada, že sa "ukázal" pred manželstvom. Všetko je tak, ako má byť 😉

miskamicha
2. sep 2021

@sylvi878 bud rada, asi ta mal v plane potom zo vsetkeho vysachovat a ostala by si s holou riťou... najdes si lepsieho..

stanulienkat
2. sep 2021

Inak, ak ma sam peniaze na splacanie hypo,nech si plati a byt bude jeho. Na tvojom mieste by som si byt nechala ako zadne dvierka. Pri kazdom vztahu. Je to tvoje a mas kam ist,keby sa nieco stalo. Tak ako teraz. Nepredavala by som.

vevapeto
2. sep 2021

@sylvi878 boh ta žehnaj, že si si zachovala racionálne myslenie🙏 Že nie si už súčasť plánu? Akého? Že napumpujes tisíce do JEHO domu a on ta potom vykopne? To že sa s tebou rozišiel urobil službu len tebe👍

snehulak77
2. sep 2021

Zachovala si sa veľmi múdro. Niektorí ľudia sú vysoko charakterni a aj po rozchode sa rozdelia. Ale to nemôžeš vedieť. Je prirodzené, že keď nie ste manželia, tak to musíte potvrdiť na papieri. Nenechaj sa zmiasť, že si ho podrazila. To on podrazil teba.

solange7
2. sep 2021

@sylvi878 no teda... vyeskalovalo to celkom rychlo s tym rozchodom. Aspon ta to utvrdilo v tom, ze investovat nasporene peniaze do domu, ktory nieje tvoj nieje dobry napad. Rozchod kvoli zrade? Ty si mu dala absolutne rozumne argumenty, bola by si hlupa keby si sa rozhodla byt za takych podmienok predavat. Neoplati sa to. A on je nejaky divny, ked sa s tebou kvoli tomu rozchadza a dava ti kadejake podmienky o vlastnictve a detoch...

lusyc
2. sep 2021

A máš svätý pokoj od takej rodiny. Kiežby som aj ja mala toľko rozumu pred rokmi. Môžeš si zariadiť nový život.

sara07
2. sep 2021

postup máš spravne
zápis do vlastnictva ako tarcha sa tiež dá aj v banke sa to dá ošetrit
dá sa to ošetrit aj cez notara čo je normálne
ako uprimne po tomto by som sa rozišla čo píšeš , toto nemá vyznam dalej má ta len ako zdroj prijmov
a ta rodina to ako nechapem, prečo by ste nemohli mat tieto veci v poriadku a vyrovnané ?

sara07
2. sep 2021

@sylvi878 a teraz si predstav že by mal nehodu , cely dom padne jeho rodine a ty čo sa budeš sudit natahovat
je predsa normálne že spišete u notara to čo píšeš , čo by sa mohlo stat nikdy nevieš

nevenka
2. sep 2021

@sylvi878 samozrejme, dobre si spravila. A vsak ked predas byt, tak zas vude mat vyssou hodnotu a ani nemusia platit dan zo zisku z predaja nehnutelnosti a zdeavotku. My sme predavali pozemok, nevyslo nam stavat...neziskali sme na nom vela, ale cosi ano, olatili sme tu dan plus na zdravotnom poisteni bol nedoplatok 1000 eur. Takze takto to je. A ked si to nedal vysvetlit, tak ja uz neviem.

sissy27
2. sep 2021

@sylvi878 dobre si urobila. Tak ako nemal problém sa ťa zbaviť teraz, keď pochopil, že mu koreňa robiť nebudeš, tak by nemal problém sa ťa zbaviť, keby si natlačila peniaze do jeho domu.
Ja osobne by som hneď od začiatku odporučila byt nepredávať, dom nech je kľudne naňho písaný celý život, ty budeš mať svoj byt, ktorý môžeš prenajímať a z toho financovať svoj podiel (nie hypo, ale chod domácnosti). Kým je všetko ok, tak to nikomu vadiť nebude, keď nastanú problémy, tak máš ušetrený čas aj nervy - odsťahuješ sa do svojho bytu a hypo aj dom mu zostanú.

janetinka27
2. sep 2021

@sylvi878 je dobre, ze si kedysi myslela na buducnost a kupila si si byt. aspon mas teraz kde byvat a mozes riesit zivot bez tlaku, kam sa podejes. jedna vec je, ze ste sa nedohodli, to sa moze stat v kazdom vztahu a mozno by sa to casom vysvetlilo a nasli by ste spolocne riesenie. ale druha vec je, ze sa kvoli tomu s tebou rozisiel. bud mal na to viac dovodov a toto bola len zamienka alebo posledna kvapka alebo je potom nejaky horkokrvny a hodil vztah za hlavu kvoli situacii, ktora mala viacero inych rieseni.

moja svagrina sa vydala za muza, ktory ma starsi obyvatelny rodicovsky dom. mali tam ist byvat po svadbe, ale ona sa po svadbe zatala, ze treba na nom urobit upravy, ze az potom tam pojde. a tak ostali byvat u jej rodicov, kde sa im narodilo babo. ale jej rodicia su samotarske typy, im vsetko na nom prekazalo a odisiel odtial s placom naspat do rodicovskeho domu. zena k nemu nechce prist, pokial ten dom neprerobi. on investovat do prerabky nechce, lebo by zili iba v "jeho" dome a chce od nej, aby tam vrazila teda peniaze aj ona. ona ale nechce nic vrazat, lebo je to jeho dom, ona tam nema podiel. on ju zapisat na LV nechce, nechce ani podpisat jej vklad pred notarom. tak si ziju kazdy inde a dieta rastie a oni len majetky riesia. a pritom rieseni je viac, ale kde nie je vola....

misinka26
2. sep 2021

@sylvi878 Dievča zlaté ty si choď kúpiť šampanské a oslavuj... krásne sa vyfarbil... ty buď taká rada, že si nepristúpila na jeho hru... o pár rokov a možno aj mesiacov by si mala len oči pre plač...

luccija
2. sep 2021

@sylvi878 konečne jedna múdra žena, ktorá nemá ružové okuliare ako je to partner na celý život a pod...niekde investovať iba na zmluve...tvoj partner konal zbrklo a úplne hlúpo.Asi to nebol ten pravý s ktorým by som išla do takého projektu ako dom.Mudry je ako rádio tebe radi predať byt...veď chcel byť výlučným vlastníkom....tak ako si to chcela je správne.Nijako si ho nepodrazila máš svedomie čisté čo sa o ňom nedá povedat

enka81
2. sep 2021

mala som kolegyňu, ktorá to mala poriešené s partnerom tak,, že ona investovala do zariadenia, on do stavby, vravela mi, keby sa čosi stalo, vezmem si to, čo som tam dala, ale predsa nebudem odmontovávať okna, dvere..., nebolo by to riešenie?

slecnalemonova
2. sep 2021

Ani som to nedočítala radsej. Prec od debila a dakuj Bohu a svojmu rozumu, ze si dokázala nenaletieť, nie ste zobratí a necakas dieta. To by si len potom bola chudera. Držím palce v novom živote bez tohto…