Kto má povinnosť postarať sa o babku?

14. júl 2023

Moja babka má 84, dve deti ,mamu a strýka, býva na východe svk. Babka sa dlhé roky starala o dedka, on zomrel vlani. Mama nejak vybavila opatrovateľské na starkých na meno strýka. Strýko je však rozvedený momentálne abstinujúci alkoholik, má aj epilepsiu a ďalšie dg a teraz po šiesťdesiatke IQ dieťaťa. Sám o seba sa nevie postarať, nie ešte o babku. Babka v zime spadla a zlomila si nohy aj bedrá. V susedstve býva mladá študentka, ktorá sa o nich doteraz kompletne starala, aj ich oboch plienkuje, jej otec s nimi chodil po dr . Teraz zmaturovala a ide na vš, už nebude bývať doma. Neviem, kto by sa o ňu mal postarať? Mama s druhým manželom žije v Brne, nevlastná sestra s deťmi v UK, mi s deťmi v Prahe.

zuzap33
14. júl 2023

Vybavte len Dss. Malo sa to urobit uz davno a nespoliehat na susedov

pribinak
14. júl 2023

No jedine umiestniť babku do domova dôchodcov
Ale často sú cakacky

Treba nájsť niekoho kto sa bude starať, treba ho zaplatiť napr tými peniazmi čo poberá strýko
Každý z vás by mal finančne prispieť a poskladať sa napr opatrovateľku

anita6666
14. júl 2023

Za tie smiešne peniaze ti to nebude robiť nikto. Za 10-tku mesačne sa ti postarám aj ja

pribinak
14. júl 2023

@anita6666 sú dve deti a dve vnúčatá, každý keď niečo pekne prispeje + opatrovateľský kým sa podari vybaviť domov dôchodcov tak to môžu byt na východe celkom pekne peniaze

mamina7070
14. júl 2023

umiestnenie do DSS doplatok za sluzby sa vude vymahat od dietata babky primarne

anita6666
14. júl 2023

@pribinak vnúčatá s tým nemajú nič,pokiaľ žijú rodicia...teda deti tej starej pani

pribinak
14. júl 2023

@anita6666 z morálneho hľadiska by mali prispieť, však snáď nechcú nechať staru mater umrieť hladom a smädom

Či tu sa už delia majetky a babka ešte nie je ani na marach?

mama2024
14. júl 2023

Prečo má platiť niekto z vnúčat? A píše,ze opatrovne je akože na syna pisane(teda na stryka)... treba DSS alebo niekoho najst a dávať tej osobe to opatrovne. Pripadne predat nehnutelnost a z toho to platiť.

pribinak
14. júl 2023

@mama2024 dss nevybavis za deň ani dva, dom nepredas za deň či dva
Dovtedy sa bude kto starať ?

mama2024
14. júl 2023

@pribinak to nech rieši dcéra a syn. Nie vnucence, maju do septembra čas.

autor
14. júl 2023

@pribinak nedelím žiaden majetok! Tu asi každý vychádza od seba, smutné.
Dom je napísaný na mamu, lebo strýko má exekúcie. Zrážajú mu mesačne skoro nič mu nezostane.
Babka do domova nechce, lebo nechce nechať strýka samého v dome, to by ozaj pomrel hladom, pravdepodobne by znovu chlastal.
Mama má ešte 2 roky do dôchodku, je na polovičnom ID a po operácii chrbtice.

anita6666
14. júl 2023

Keď do domova nechce,bude sa musieť o seba starať sama.

pribinak
14. júl 2023

Ja toto rieist nemusím, moji stari rodičia sú už dávno mŕtvi, takze zo svojich skúsenosti našťastie vychádzať nemusím

Neviem ako inak to chceš rieisit. Zobrať strýkovi opatrovateľský, ok. Ale to je príliš malo aby sa niekto dennodenné staral

Za take prachy asi nikoho nezoženieš, preto som písala že budete musieť prispieť

Ale však vaša vec

januska12323
14. júl 2023

Opatrovateľský nech si vybaví človek, ktorý aj bude opatrovať alebo niekomu plaťte vy. Neviem ako inak chceš riešiť.

viestta
14. júl 2023

Ako to chces inac riesit? Bud vybavite DSS pre babku aj stryka alebo im zozeniete opatrovatelku a bude mama doplacat za poskytnute sluzby.
Ked babka prepisala dom na mamu, tak babka nema ziaden majetok, z ktoreho by sa po smrti vysporadali dlzoby v DSS alebo za opatrovatelsku sluzbu, teda tak ci tak to bude vyplacat mama. Tak isto stryko je bez majetku, z ktoreho by sa uhradily dlhy za opatrovanie.

autor
14. júl 2023

Dom je dvojizbový je v maličkej dedine, s veľkým podielom spoluobčanov. Nie v najlepšom stave, bez ústredného kúrenia, bez kúpelne, bez kanalizácie.
A chcela by som dodať že strýko má dve deti, dvoch dospelých synov od jednej spoluobčianky.

viestta
14. júl 2023

Na vasom mieste sa obratim na obecny urad a s nimi to riesit, aj umiestnenie v DSS aj opatrovatelka ak sa vy k tomu nemate. Ale inu moznost nemate, alebo sa im najde miesto v DSS alebo opatrovanie.

autor
14. júl 2023

@viestta mama je z generácie ktorá ešte rodičom výkaly, nie je zvykom u nej protirečíť rodičom. A peniaze posiela mama už aj teraz, ale má iba čiastočný ID, čo nie je veľa

nikpa
14. júl 2023

Tak ale neviem čo vlastne chces počuť. Povinnosť majú deti ale situácia u vás je aká je, chápem to. No moc toho nevymyslis. Máš dve možnosti. Ďalšia opatrovateľka alebo domov dôchodcov. Že babka nechce, je prirodzené len keď sa nedokáže postarať ani sama o seba tak ako sa chce starať ešte o strýka, veď tam zahynu obaja, nie len strýko keď zostane sám.

autor
14. júl 2023

@viestta mama bola za starostom, ale on človeka na také nemá, ak by sa aj niekto našiel , a dali cez úrad práce, chodil by iba cez týždeň pár hodín a aj tak by bolo treba doplácať.
Som ozaj bezradná

poppy22
14. júl 2023

teda opatrovatelske berie stryko?? a to uz preco,ked sa nestara...dakujte bohu za tu studentku-jej platil kto?..opatrovatelske si dajte niekto na seba a zatial s tymi peniazmi zabezpecte opatrovatelku,alebo niekoho kto je solidny a privyrobi si tak... ...predajte dom,hoci aj pod cenu-ved tie peniaze potrebujete,a navyse bol to babkin dom-tak hadam sa jej z toho ujde aspon na zaplatenie stravy v domove,ci?... a babku do domova-tam aspon bude o nu adekvatne postarane...neviem,aka bola,ta babka,ale znie to tak zle,ze povinost postarat sa o nu..v kazdom pripade vas stryko zaujimat nemusi-ma deti..ale ked mu chcete pomoct,tak poradte sa na socialnom...

syslik81
14. júl 2023

o stryka nech sa postaraju deti a babka do domova .. alebo ako pisu poskladat sa na opatrovatelku ..ale ak obaja potrebuju pomoct neviem ci to niekto vezme .. na vyber nemate .. z moralneho hladiska by sa starat mala tvoja mama-jej jedina dcera kedze syn je mimo

viestta
14. júl 2023

Dobre, tak rodicom vyka. Ale ako chce(te) toto riesit? Bud si veci zariadite sami alebo sa o nich postara obec. Na obec by som sa nespoliehala, ani na mentalne zaostaleho stryka. Je taky problem zavolat na obec? Je taky problem zacat veci riesit?
Je taky problem vyhladat na internete potrebne informacie?
https://www.pomockypreseniorov.sk/blog/4-kroky-...
https://www.peniaze.sk/spotrebitel/10012-ako-vy...
https://www.sluzby-pre-seniorov.sk/domaca-opatr...

prasiatko30
14. júl 2023

@poppy22 ono to nie je take lahke - ak babka dokaze vyjadrit svoju slobodnu volu tak ju do DSS nedostanes, nepodpise a basta. Dom tiez nepredas len tak - a ak je na nom este aj bremeno doopatrovania/dozitia babky tak zabudni - nesmies zabudat, ze babka je sice stara a chorlava ale nie je pozbavena svojich prav.

Autorka co chces pocut? Je to chulostiva zalezitost a stari ludia vedia byt tvrdohlavy ako mulice. Skuste este presvedcit aby isla byvat k niekomu z vas - k tvojej mame napr. A aspon sa o nu postarate.

poppy22
14. júl 2023

@prasiatko30 pozri,pre mna je nepochopitelne ako mohli strykovi schvalit opatroavtelsky prispevok,ked je on v stave,akom je...to treba v prvom rade poriesit,aby peniaze boli vyuzite spravne...

abbey1
14. júl 2023

Akože vážne takáto otázka? Z morálneho i ľudského hľadiska sa o seba stará rodina. Keď nemôžu členovia rodiny osobne, tak sa finančne poskladajú na opatrovateľku. Veď len svojim rodičom splácame, čo nám oni v rannom detstve dali.
Ak starý človek nechce sám, dať ho do domova je pre nich skoro ako rozsudok smrti. Väčšinou chcú dožiť vo svojom, ktoré roky budovali, majú spomienky na to miesto.
Toto by som svojim rodičom nedokázala urobiť. Radšej skromnejšie žiť, ale skutočne pokiaľ by sa dalo, rodičov by som nechala žiť vo svojom a doplácali by sme opatrovateľku, ak by sme sa nemohli starať osobne.

luccija
14. júl 2023

Obidvoch do DSS veď babka si už zaslúži mať navarené a pokoj a nie sa starať o alkoholika syna.
Budú tam spolu a dom sa predá.Niekto si ho prerobí, alebo zbúra a postaví niečo nové.
Nijako inak to nevymyslis bude to z roka na rok horšie.Babkine deti nech doplácajú na DSS

prasiatko30
14. júl 2023

@poppy22 yeah ale ani to nevyriesia operativne a rychlo. ToTo je na dlhe lakte vsetko. Babku doDSS by bolo to najlepsie aj pre babku aj pre rodinu ale bohuzial pokial je babka svojpravna tak ju tam nedostanu. Stryko je sice oravda, ze ten opatrovatelsky mu prisudili za nic nerobenie ale aspon ma nejaky prijem lebo mam podozrenie, ze iny prijem si nema a to by bol uplne financne na krku babke, takto aspon babka to nemusi tahat vsetko z vlastneho dochodku

felycity
14. júl 2023

je možnosť požiadať o opatrovateľku z úradu, ktorá by chodila na 2 -3 hod k nim ( ak by to bolo postačujúce- opýtajs ana úrade aké sú možnosti

prasiatko30
14. júl 2023

@felycity no neviem ako to funguje ked jeden z domacnosti dostava na babku opatrovatelsky