Krst v rímskokatolíckom kostole

kvetinka555
12. máj 2015

Chcem sa spýtať, kto má skúsenosť. Plánujeme pokrstiť dieťa v rímskokatolíckom kostole. Jeden krstný je gréckokatolík a druhého by sme chceli luterána. Je to možné? Niekde som čítala, že stačí aby len jeden bol pokrstený v katolíckej cirkvi a druhý nemusí, ale neviem, nakoľko je to overená informácia. Takže je možná takáto kombinácia krstných rodičov, pokrstia mi dieťa, Vďaka

ancovicka21a
12. máj 2015

ano,je to mozne,aspon my sme to tak mali..ale urcite sa treba opytat farara 🙂

liebling98
12. máj 2015

@kvetinka555 jeden z krstných rodičov musí mať všetky sviatosti v rim-kat cirkvi (keď sa bavíme o rim-kat krste), čiže nielen krst, ale aj prvé sväté prijímanie, birmovku a ak je ženatý / vydatá, musí byť sobášený v katolíckom kostole. Druhý krstný rodič je potom len svedok krstu.

maria117
12. máj 2015

@kvetinka555 najistejdie je opytat sa priamo knaza, ale malo by to byt ok.

alby2014
12. máj 2015

Neda, jeden musi byt katolik a mat vsety sviatosti, plus pravidelne prijmat eucharistiu a nesmie zit v "hriechu", teda na divoko, ci byt rozvedeny... Vo vasom pripade neviem ako posudia greckokatolickeho rodica, lebo v podstate je to cirkev, ktora uznava katolicke dogmy, len obrad je východný. Takze mozno, mozno by to aj preslo...

ancovicka21a
12. máj 2015

@alby2014 nemas celkom pravdu..ja sice mam vsetky sviatosti,ale do kostola nechodim,a zijem v totalnom hriechu 😀 rozvedena na divoko..podla mna zavisi od farara 😉

alby2014
12. máj 2015

@ancovicka21a Ano, od farara, ale ak by to malo byt koser uplne a ak sa na krst divas ako na dolezitu sviatost, ked chces, aby ten krstny rodic zodpovedal za duchovny rast dietata, tak by si bola ako krstna mama nepriechodna... 😉 😉 😉 😉 😉 Ale hovorim su farari a farari, da sa zavriet oko nad zivotom v "hriechu", nad pravidelnou navstevou kostola, ale aspon zaklad - teda katolik + vsetky sviatosti musi byt dodrzany, co tu neviem ako bude, kedze defacto ani jeden nie je rimskykatolík.

bonaqa2013
12. máj 2015

Ešte ten grékokatolík by aj mohol byť krstný,ale ten ev. asi ťažko. Len ako svedok. ale svedok nie je rovnocenný s krstným...

bonaqa2013
12. máj 2015

@ancovicka21a no a čo že žiješ v hriechu a nechodíš do kostola. takých ja poznám. ale keďže máš sviatosti tak teoreticky by si mohla byť krstná mať.

kaktusik007
12. máj 2015

@kvetinka555 na toto co sa pytas nie je odpoved.

lebo co farar, to uplne ine pravidla.

krstna mama mojich deti napriklad ani sama nie je vobec pokrstena 😀 😀 😀 a krstnou matkou je.

Ale ano - sak sme isli krstit asi 60 km od nas, aby to preslo... ale nasla som farara, ktory neriesil sviatosti krstnej, ale riesil to, aky je krstna clovek (inak je este k tomu aj rozvedena 😀 😀 😀 ) a nemal s tym problem.

cecil36
13. máj 2015

@bonaqa2013 katolici a evanielici si od isteho roku uznavaju sviatosti, takze podla kanonickeho pravaba tomalo bytv poradku...Aj ked mi je jasne, ze co katolicky knaz to ine pravidla....

loliki
13. máj 2015

@kaktusik007 tak ju farár asi zapisal, že je svedok krstu, vam je to v podstate jedno, ked ti je tak do smiechu.
@kvetinka555 Preco to tak komplikujes? Ved staci jeden krstny rodic. Alebo máte niekoho v rodine, kto by sa lahko urazil? Bolo by treba opytat sa miestneho farara, lebo mu asi nebudes argumentovat, ze na MK mi predsa pisali, ze sa to dá.

nuvaring
13. máj 2015

@ancovicka21a rozvedená žena, ktorá nemá povolenie od biskupa k opätovnému pristupovaniu k prijímaniu, nemôže byť krstná, jedine, že si ňou stihla byť pred rozvodom. ak už teda niekto žije totálne mimo viery ako ty, mala by si mať v sebe trocha chochmesu, súdnosti a sebakritiky a tým krstným rodičom nebyť z vlastnej vôle. a to hovorím, teda píšem ja, ktorá síce veriaca je, ale do kostola veľmi nechodím. mne osobne je napríklad na grc, ked vidím istú rozvedenú ženu, ktorá má dieťa s iným ženatým mužom a chodí na sv. prijímanie. je smutné, že stačí vyhlásenie, že s nijakým mužom nežije, pritom si chodí vrzať kade-tade kedy sa jej to hodí a dieťa si dala urobiť len ako živú kreditku. hlavne, že oficiálne s nijakým mužom nežije. 😅

liebling98
13. máj 2015

@cecil36 pokiaľ viem, uznávajú si len krst. Ostatné sviatosti nie. Švagor evanjelik mohol byť u nás len svedok krstu. Krstnú mamu sme mali švagrinú katolíčku so všetkými sviatosťami.
Ale je možné, že niektorí farári sú benevolentnejší.

0silvia0
13. máj 2015

@nuvaring ale veď tú istú ženu nemusíš vôbec riešiť 🙂 Buď rada, že nevlastníš také čierne svedomie ako ona 😉

libka1
13. máj 2015

mame 2 krstne deti krstene v rimskokatolickom kostole, manzel ma sice vsetky sviatosti ale do kostola nechodi, ja mam ine vierovyznanie a bola som len svedok krstu, ale problem s tym vobec nebol 😉

bonaqa2013
13. máj 2015

@libka1 ale manžel je kat. a má sviatosti. Že nechodí do kostola? To až tak nevadí resp. menej ako by bol inej viery.

bonaqa2013
13. máj 2015

@kaktusik007 tak to je už na hlavu postavené. Keby to napadol iný farár tak to na cirkevnom súde neprejde.

libka1
13. máj 2015

@bonaqa2013 ano, ma vsetky sviatosti, ale nie je praktikujuci katolik ci ako to vtedy nazval ten knaz 😅

timea7
13. máj 2015

@nuvaring súhlasím a dodávam, že mne je zase na grc z toho, na čo chcú rodičia, ktorí o kostol a vieru nezavadia ako je rok dlhý, dieťa pokrstiť. Bavím sa tu na výraze - keď je rozvedená, tak žije v hriechu....možno je rozvedená len preto, lebo ju muž fyzicky a psychicky týral. Teda manželstvo, v ktorom síce do kostola manželia nechodia, doma vládne dusná atmosféra, spolužitie nie je pre deti príkladom ani prínosom je OK, lebo nežijú v hriechu, teda podľa toho, čo tu čítam 😝 😝 😝 😝 😝 Postavené na hlavu. Keď sa už dvaja rozhodnú mať svadbu v kostole, tak by to malo byť nie preto, že je tam svadba krajšia, alebo preto, že sa to bude babkám páčiť a ulejú aj nejaké euráče, ale preto že vo viere plánujú žiť a vychovávať deti. A aký zlý vplyv môže mať na výchovu rozvedená krstná mama, ktorá žije príkladným životom, len mala smolu na alkoholika, gamblera...tak to som nepochopila a nikdy nepochopím. Už len z toho, že čo jeden farár nedovolí, iný bez problémov urobí si utváram obraz o stave cirkvi...nie utváram, dotváram.

lienka737
14. máj 2015

Krstný rodič musí byť katolík, mal by byť aj praktizujúci.

Ostatní sú tzv. SVEDKOVIA KRSTU, takjže evanjelik určite nemôže byť krstným rodičom.