Konflikty s budúcou svokrou

8. jan 2023

Priateľ ma požiadal o ruku a keď sme to išli oznamit jeho rodičom, tak svokra celá nadšená že okamžite ide za farárom dohodnúť ako to urobíme že nech mi urýchlene vybaví všetky sviatosti či ako sa to volá lebo ja som ateistka a v podstate nám oznámila že svetba bude u nich v kostole. Na to som jej ja povedala, že nech sa na mňa nehnevá ale svatbu v kostole mať nebudeme, že nie som veriaca a robiť si sviatosti len pre to aby to vyzeralo pred katolíckou verejnosťou u nás v obci dobre mi príde ako nezmysel a pokrytectvo. Ona začala prisaham bliakat po mne, že čo si to dovoľujem, že som šteňa nevychované a že nech si nemyslím že jej syna ožení s nejakou nepokrstenou k* že taký sobáš nie je ani platný že to sa ani brať nemusíme a môžme žiť celý život ako zvieratká. Ako beriem, tu v obci je väčšina ľudí silne veriaca a asi by sa na nás niekto mohol divne pozerať keby vedia že sme mali svatbu na úrade, ale mne sú názory tých ľudí ťažko u prdele. Chvíľku som to ešte skúšala, nejak ju uchlácholit, ale skončilo to tak že ona povedala že na svatbu ani nepríde a že vnúčatá nech dáme druhej starej materi že ona satančata nechce v rodine. V tom momentě som sa zdvihla a bez slova odišla. Priateľ tam ostal. Potom prišiel domov a povedal že ma síce chápe,ale že mám pochopiť aj jeho mamu a mala by som sa jej ospravedlniť a sobáš v kostole prehodnotiť. Ja neviem ako z tejto situácie von ale bosorke neustupim

lienka.7
8. jan 2023

@autorka tak potom hladat nového priateľa... mimochodom, toto ste mohli mat uz vopred vydiskutovane a nemuselo k tejto scéne vobec dosť
Btw, tvoja nastavajuca svokra je vidim prototyp čistého slovenského kresťana. Slovník ako pohan, vsak co, potom sa vyspovedam👌

viestta
8. jan 2023

Prehodnotila by som cely sobas. Tvoj snubenec sa uz teraz postavil na stranu svojej matky, nie za teba. Mne by v hlave nie, ze kontrolky blikali, mne by svietil majak.

luccija
8. jan 2023

Tak začiatok vzťahov je dobrý.
Ak nechceš svadbu v kostole je to tvoja vec a tvojho partnera.Svokru do toho nic

lukbe
8. jan 2023

A aký sobáš chce on? To ste ešte neprebrali? Lebo to je dôležité. Aj keď si ateistka, sobáš v kostole môže byť aj keď nemáš sviatosti,stačí,ak si tolerantná,ale to je naozaj na vás dvoch,a nie na svokre.

sissy27
8. jan 2023

Jednoducho z toho von - ukoncit vztah s mamickarom a zit si svoj zivot. Povedala si to slusne tak ako to je a mas uplnu pravdu, ona sa tiez vyfarbila ako spravna katolicka s tou kurvou a satancatami, on dal jasne najavo, kto je prenho prioritou. Tu sa vasa spolocna cesta konci.

viestta
8. jan 2023

Este doplnim, ze svokra vas bude tlacit nielen do cirkevneho sobasa, ale aj do krstu deti, do toho aby dieta malo sviatosti, chodilo na nabozenstvo. Ako sa k tomu potom postavi on? Bude ta tlacit do tej "ich" verzie alebo sa dohodnete deti vychovavat ako ateistov?

autor
8. jan 2023

@viestta ja som mu to povedala, že nebudem prehodnocovať kde bude sobáš ale či vôbec bude. Práve sa balím a idem bývať na pár dní k našim a uvidím ako sa situácia vyvinie. My sme sa o sobáši hovorili a súhlasil s nekřesťanským sobášom, on tiež nie je žiadny extra katolík jeho viera skončila vtedy keď sa osamostatnil od matere. Dúfam že sa unormalni a nezahodi šest rokov do záchoda.

kitycat
8. jan 2023

Toto si ma riesit synak, ze aku svadbu bude mat..

A velmi tomu pribehu neverim... Do sviatosti ta mohla zacat nutit už dávno, nie az po ziadosti o ruku 🤔

A ak by predsalen bolo na rom kus pravdy, mozete mat sobas od inej cirkvinako rimskokatolickej. My sme tak mali. Ja vsetky sviatosti, muz ani jedna... Matrika nas nemohla v dany den sobasit tak sme mali husitskeho farara a bolo to velmi pekne. Ti matrikari su taki hrozne obycajni.. Ako to rapkaju niekolkokrat do mesiaca ten formalny obrad

terezka1947
8. jan 2023

No,buď tie príbehy sú vymyslené alebo žijem v nejakej bubline.
Lebo tie reakcie "svokier" sú neuveriteľne.

autor
8. jan 2023

@viestta my sme obaja chceli vychovávať ako ateistov, vôbec nás nenapadlo že by do toho mohol niekto zasahovať. Ale ja si po hlave skákať nenechám. Radšej budem sama a bezdetna

jesenzima
8. jan 2023

@lukbe tolerantná. A prečo nemôžu by tolerantní oni? Ešte sa len majú brat, a už by mala robit ústupky? .. vôbec ....

autor
8. jan 2023

@kitycat ja sa v tomto nevyznám, nevidím dôvod prečo nasilu robiť cirkevný sobáš keď to ani jeden nechceme. Bohužiaľ nie je to výmysel. Do sviatosti ma doteraz nenutila, občas len spomenula takú narážku že "veď my si ťa pokrstime" ale to som nebrala vôbec vážne

jesenzima
8. jan 2023

Normálne ti držím palce, takéto "kresťanské"veci mňa osobne hrozne vytláčajú .. nech ti všetko dopadne k tvojej spokojnosti, a nenechaj sa uchlacholit ....

viestta
8. jan 2023

@kitycat @lukbe ale preco by mala podstupovat cirkevny sobas ked je neveriaca, ked jej viera nic nehovori? Len preto aby koza ostala cela aj vlk syty? Stavat to uz od zaciatku na klamstve a pretvarke? Toto nie je kompromis, ze nebude na svadobny obed ani svieckova ani rezen ale bude kuracina. Toto je zasadny zivotny postoj, zasadne zivotne hodnoty. Niekto sa dokaze "prekonat" niekto nie. A "prekonat" by sa mohla aj svokra a akceptovat zelanie buducej nevesty, nie hned sa ohanat satancatami. Kde je ta vsade omielana veta Miluj blizneho svohjho ako seba sameho?

nikpa
8. jan 2023

Ja by som skôr prehodnotila vzťah s ním. Dievča veď ten si ťa už teraz nevie pred materou zastať, po svadbe to bude ešte horšie. Utekaj od neho.

kitycat
8. jan 2023

A preco si nenechala snubenca aby veci vyriesil? Preco sa s nou pustat do konfliktu v takto citlivej teme?
Sama uznavas ze to spominala, ze o ten RK sobas stoji.

@viestta ani taky sobas by nemola pretvarka, pretoze nam knaz vravel skor o udrzani rodiny ako o nekonecnej Bozej laske. Je to kompromis, kde ona nemusi ziadnubsviatost podstupovat ked si berie chlapa, ktory si nevie pred mamickou povedat nazor

syslik81
8. jan 2023

nekrestan nemoze byt krestanom a cely taky sobas by bol predsa hriech -klamstvo .. svokra krestan nieje je to len babka z dediny kt zalezi co kt susedka povie .. a jej synator-mal sa hned postavit a zastat si ta,ked ti nadavala do k..v a detom do satanistvov aj ked este niesu .. no akto nespravil- zvazila by som ci je dobr si ho brat .. stale tam bude jeho mama medzi vami

zorkahorka
8. jan 2023

Vezmite sa pri svedkoch, ostatným uz len oznamte, ze ste svoji a zite daaaleko od svokry, nech ma na vas co najmenší dosah

maciatkolulu
8. jan 2023

A to jej doteraz nevadilo, že žijete 6 rokov nadivoko? Sa mi to nejako nezdá. Za 6 rokov si si nevšimla, že sú silno veriaci a ona si nevšimla, že ty nie... Divne.

gejb
8. jan 2023

Mam najradšej takýchto farizejov ako tvoja svokra. Verím ale, že priateľ bol len v šoku z toho výstupu a pod tlakom matky s ktorou ešte na chvíľu ostal sam sa ťa snažil presvedčiť. Prediskutujte to. On by jej to mal vysvetlit, že si to nezelate kedze nie ste veriaci. Hlavne buďte jednotní, je to vaša svadba, vás život

viestta
8. jan 2023

@kitycat pre mna by bol sobas v akomkolvek svatostanku a pred akymkolvek knazom, jedno ci krestanskej, zidovskej alebo sintoistickej pretvarka, pretoze ak neverim v ziadneho boha nebudem svojou pro forma ucastou znevazovat vieru tych, ktori v neho veria uprimne. Pre mna je takyto sobas urazka veriacich a ich viery.

oldcountryroses
8. jan 2023

Popritom všetkom, aj keby padla nejaká dohoda, zaujimalo by ma, ci sa ti raz ospravedlni za tu ku*vu a satancata. Predpokladám, ze nie. Take sa neospravedlňuju 🤷

lukbe
8. jan 2023

@jesenzima Ja som toto napísala skôr v rovine teoretickej. Nevedela som,ako sa k sobášu stavia on. Ale ak nechce cirkevný ani on,tak, samozrejme, je to ich vec.

komplikovana
8. jan 2023

stoj si za svojim, ak ustupis teraz, neskor budes musiet ustupovat stale lebo.... a ak sa tvoj chlap nepostavi za teba, nestoji potom za to. Drz sa a vela sil.

lukbe
8. jan 2023

@viestta už som to komusi odpísala,ak teda ani on nechce sobáš cirkevný,tak je to jasné. Ak sa oni takto dohodli,je to ich vec,ak by mal on na to iný názor a dohodli sa,samozrejme bez svokry,to už by bolo zase iné. Takéto reči a zasahovanie je na hlavu.

morgane1975
8. jan 2023

Dobre si rozmyslite ci je toto to co chcete. Dobre to nebude ak nebudete stale ustupovat. Alebo muz sa postavi na vasu stranu za cenu ze strati povodnu rodinu. A mozno vam to raz bude vycitat.

viestta
8. jan 2023

@lukbe vsak jasne, je to predovsetkym na nich dvoch. A hlavne na tom, na ktoru stranu sa postavi buduci zenich.

danik1505
8. jan 2023

Ja ťa chápem. Som veriaca, praktizujuca, deti tiež vediem k viere... Ale nerozumiem tým veriacim len na papieri. Takým je aj tvoja "svokra" a snaží sa tam dostať aj teba.. Trvaj na svojom. Človek má byť v prvom rade človekom, a to dobrým. To však z teba iba svadba v kostole a sviatosti nespravia. To sa hľadá a učí v srdci.. Držím palce ❤️

oli18
8. jan 2023

Svokre to mal povedat jej syn v tom zmysle, ze "mami, chceme ti s Jankou nieco povedat a nesnaz sa na tom nic menit...." . 😀 Rozumna mama by to pochopila, ze vasa svadba, vase rozhodnutie.

kleopatra114
8. jan 2023

Síce som kresťanka, ale v tvojom prípade by som dal priateľovi zbohom - vyzera, že to bude riadny srac .