Konflikt s mamou

momo2022
15. aug 2022

Píšem tu ani neviem či pre riešenie tohto konfliktu alebo pre porozumenie alebo či ste boli v podobnej situácii. Začnem tým že pochádzam z katolíckej rodiny, skôr tvrdšieho presadzovania viery akoby sa niekomu páčilo. A v tom začína byť u mňa problém. Som už niekoľko rokov ateistka a som s týmto rozhodnutím veľmi spokojná a šťastná, lenže moja mama o tom nevedela, tušila to ale nikdy som to otvorene nepovedala. Jednak som sa bála jej reakcie a na druhej strane prečo si robiť zbytočné problémy. Taktiež dlhodobo žijem mimo SR, už 10 rokov pomaly. Minulý rok som sa vydala a podarilo sa nám po svadbe aj rýchlo otehotnieť. Snažili sme sa aj predtým len som potratila. Narodila sa nám zdravá dcérka. No všetko sa zbehlo nejako rýchlo a sme sa rozhodli s mužom, že naše dieťa nedáme pokrstiť, aj on je ateista, lebo sme názoru že nechceme dieťa indoktrinovať do nejakého náboženstva ale nech sa sama rozhodne keď bude dospelá. Tak som sa odhodľala to povedať mojej mame, že nie som veriaca a nebudeme krstiť dieťa. No a ako sa možno dalo očakávať neprijalo to nijak pozitívne, ani som nečakala, ale ako na to zareagovala a čo robí nie je v poriadku. Veľmi mi vynadala a ma prirovnala ani neviem komu, no hrozné ani počúvať sa to nedalo. To som musela odísť z domu, lebo by som sa úplne zložila. A ďalej nasledovali telefonáty a maily o tom aká som, aký je môj muž, vynadala mužovým rodičom a nakoniec mi povedala veľmi škaredé veci o našej dcére čo z nej vyrastie. Ja chápem, že je zronená a nešťastná a aj sa snažím ju pochopiť, ale zachádza za akúkoľvek hranicu. Veľmi sa povyšuje nado mňa, môjho manžela a jeho rodičov, kt. jej nič neurobili. Oplzlo mi nadáva (ja som jej nikdy takto neodpovedala) a mi vyhadzuje na oči všetko čo pre mňa v živote urobila, že ako som vyštudovala vysokú školu za jej peniaze, že inak by nebolo nič zo mňa. Inak som popri škole pracovala a keď som po škole odišla do zahraničia, posielala som peniaze na všetko čo bolo treba, na opravy v dome, na kúpu auta a taktiež som zaplatila bratovi celú vysokú školu, keďže bola súkromná. Neviem sa s ňou normálne porozprávať, všetky moje odôvodnenia sú pre ňu nič. Len kričí, že som jej zničila život svojím rozhodnutím a že už nikdy nebude šťastná. Navrhla som spoločnú poradňu/psychologičku to odmietla. Máte podobnú skúsenosť?
Veľmi mi to ubližuje čo robí a už som veľa krát plakala, ale neviem ako ďalej, lebo takto sa ďalej žiť nedá. Keď nás neakceptuje, okey fajn, ale zakaždým si kopnúť do mňa a narábať so mňou ako s handrou to taktiež už nejde. Už nevládzem takto ďalej.
Inak sa moja mama stihla za celé roky pohádať s každým v rodine, lebo jej vždy niekto nejako ublížil, takže jej rodina pozostáva len zo mňa a brata.

PS: niekedy mi to všetko príde, že to nie je o viere ale o kontrole, kt. nado mňou stratila a chcela by ju za každú cenu mať. A taktiež otec už nežije, takže ten nemôže nič povedať a môj brat taktiež nič nepovie, lebo nechce zostať na čiernej listine, aby sa aj s ním hádala, keďže u nej stále býva.

lesana25
15. aug 2022

Kresťanka ako vyšitá. Ukázala by som tie jej SMS pánovi farárovi, nech jej skúsi dohovoriť on.

majah212
15. aug 2022

to je ta prava krestanska laska? :D navrhni jej teda ze ked nechce psychologicku ze zajdes s nou za jej fararom a mozete sa s nim o tom porozpravat (som zvedava co by farar povedal na tie jej prejavy lasky, tolerancie a neviem coho este).
skus oslovit farara v jej meste/dedine ak to ches riesit, ak nie, prerus vztahy na urcity cas

prasiatko30
15. aug 2022

Ako ja by som prestala odpovedat na jej telefonaty a necitala jej emaily - si v zahranici, daleko nemusis ju vidat dennodenne a ani kontaktovat dennodenne. Este by som jej napisala, ze nemas sil s nou za tkychto okolnosti udrzovat kontakt ak by sa niecozmenilo si tam pre nu ale ak to bude takto pokracovat tak strati aj dceru aj vnucku

filipka250
15. aug 2022

@momo2022 tak to je katolicka ako ma byt!!! Gratulujem! 👏👏👏
Neries....a ked sa inak neda, odstrihni sa od nej uplne. Mozno sa spamata, ked kvoli svojmu choremu fanatizmu strati dceru a vnuca. Ked nie, jej smola. Potom sa moze buchat do hrude moja vina, moja vina... .

ckocka
15. aug 2022

Telefónne číslo sa dá zablokovať, maily nasmerovať do spamu a máš vyriešené.

tykat
15. aug 2022

@momo2022 ...a to vsetko ti nedavala a nerobila z lasky k tebe, k svojmu dietatu ale preto ze si bola krestanka? Byt krestankou ako tvoja mama tak to radsej byt neveriaca.

hedviga2
15. aug 2022

Bože to sú rodičia!!! Som uz stará, ale hanbim sa za takých ľudí. Ona sa rozhodla pre vase pokrstenie, tak nech nechá vás urobiť podľa vašej vôle. Po takychto nadavkach, by som ju už nekontaktovala. Svoj názor ti povedala, už by som s nou nemohla sadnút za jeden stôl.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucyluska
15. aug 2022

@momo2022 som kresťanka, katolička. Myslím, že mamkina viera vychádza z kontroly a zo zakonníctva, so živou vierou to nemá nič spoločné. Len samé príkazy, zákazy, žiadne porozumenie... súcit, le to svoje vidí. Vidíme to aj ako sa zachovala k tebe, tie nadavky atď. Veľmi veľmi zle :/
Kresťan šíri lásku, porozumenie, a netlačí...
Keď odmieta terapiu, ťažko takto zachraňovať vzťah, kým si to ona neuvedomí. Teba to bolí a zranuje.
Buď nastaviť hranice, že sa o tom s ňou absolútne nebudeš baviť...a nenechať sa manipulovať.

hedviga2
15. aug 2022

@zoro9836 prečo by mala dospela samostatna rodina spievat staré šlágre, ktorým neverí?

777januska777
15. aug 2022

@zoro9836 uvedomujes si co sa pri krste sľubuje? Ved tam sľubujú rodicia, ze budu dieta vychovávať vo viere. To budeme krstiť, len preto lebo sa to patrí alebo len preto aby niekto nebol urazený? Ved viera ma vychadzat zo srdca a z presvedcenia. Btw. Som veriaca katolícka.

eva233
15. aug 2022

Povedala by som jej, že sám pápež František, ktorého by mala brať ako najväčšiu autoritu katolíckej cirkvi, povedal, že lepší je ateista než pokrytecký katolík. "Je škandalózne hovoriť jednu vec a robiť druhú. Sú takí, čo hovoria: 'Som veľkým katolíkom, chodím pravidelne do kostola.' Títo ľudia by však mali zároveň povedať: 'Môj život nie je kresťanský...... Nech sa tvoja mama pozrie na to, čo hovorí Biblia a kresťanské učenie o láske k blížnemu a potom nech ti niečo vyčíta... Len toľko by som jej povedala. A viac jej ponižovanie a osočovanie nebrala vážne. Ak bude chcieť zmeniť názor tak zmení, ak nie tak bohužiaľ....

petricka22
15. aug 2022

@momo2022 by som jej asi vymenovala, kolko hriechov spachala a kolko prikazani porusila. Ze na co jej je taka silna viera, ked sa nou sama neriadi. Neviem, co by som robila na tvojom mieste, ale po takychto slovach by som s nou urcite prerusila kontakt, aspon na cas.

maminkadeticiek
15. aug 2022

Krestanka na pohladanie veru...Ja som krestanka ale toto je neakceptovatelne co robi.By som jej pobedala nech sa nad sebou zamysli ci sa takto sprava krestan voci svojmu bliznemu a vymazala ju zo svojho okruhu kym sa nespamata.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alexnina777
15. aug 2022

@zoro9836 toto neni pointa..pani matka katolíčka je manipulátor s poruchou osobnosti..jej správanie s vierou nemá nič spoločné, dnes to je krst zajtra birmovka, pozajtra spoveď, čo dá na povel príkazom..nič proti svojmu rozhodnutiu mi nikto neprikáže urobiť so svojim dieťaťom…urobiť niečo preto aby som mala pokoj od vlastnej despotickej matky mi nerieši problém..

zuzliq
15. aug 2022

@momo2022 v takýchto prípadoch radím navštíviť kňaza v jej farnosti a požiadať ho o pomoc. Nech spolu s tebou navštívi mamu a dohovorí jej. To by bolo podľa mňa jediné účinné riešenie.
To, ako sa správa je ťažký hriech, nemá na to právo. Cirkev sa v tomto smere vyjadruje jasné.

zuzliq
15. aug 2022

@zoro9836 v žiadnom prípade! Krst sa nerobí preto, aby bola babka spokojná.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzliq
15. aug 2022

@zoro9836 ja som veriaca, beriem to vážne a preto by som nekrstila dieťa len tak....lebo to nie je len tak.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
15. aug 2022

Toľko farizejstva od tých čo sú (akože) katolíci sa tak skoro nezide.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
15. aug 2022

@zoro9836 aj keď je to pre ateistu niečo bezvýznamné, z úcty k sebe samému, k hodnotám, ktoré uznáva, a aj z ucty k tým veriacim na sa tak nezníži a tej ceremónie sa nezúčastní.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianeta
15. aug 2022

Tiež som nedala pokrstiť deti..Keď sa narodil starší a povedala som máme ,že krstiť nebudeme, tak síce jej to bolo ľúto ale nerobila pre to scény..Tiež zastávam názor, že nech sa v dospelosti deti rozhodnú samé.. Viere ich neucim.. No a presne aj toto je dôvod prečo nemám rada takých svatuskarov ,čo derú kolená v kostole a potom predvádzajú svoju skutočnú tvár.. Mne to pripadá tak ,ževšak pomodlim sa, vyspovedam ,dostanem rozhrešenie a bude mi odpustené a môžem ubližovať. Neznášam toto.. Kvôli nejakej viere zanevriet na vlastné dieťa a vykričať mu ,čo všetko pre teba urobila je cez čiaru.. Normálne by som sa jej opýtala, načo deti vôbec mala..Lebo ich chcela ona ,alebo preto ,že mala akúsi povinnosť vychovať cirkvi ďalšie ovečky.. No a asi by som nemala ani zábrany ísť za farárom do kostola kde mama chodi a opýtať sa ho či je toto normálne správanie oddanej katolícky, a nech spraví o Tom kázeň, snáď sa mamka v Tom nájde..

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hedviga2
15. aug 2022

@marianeta nesla ny som zatahovat farara do problemu. Podla toho co pisatelka napisala jej matka je ťažký prípad. Rozhadala by sa aj s fararom.

marianeta
15. aug 2022

@zoro9836 dedičný hriech .. to je ďalší výmysel ktorý pravdepodobne vznikol len na pritiahnutie ovečiek.. Vnútiť ľuďom predstavu, že ich deti sú už po narodení nečisté.. Dediť môžeš peniaze , nehnuteľnosti.Nie hriechy..