Koľko posielate svojim deťom na vysokoškolské štúdium?

11. jan 2023

Premýšľam nad tým pretože tá pár mesiacov to čaká aj náš a teda nejak zbežne internát 150, stravu som vypočítala tak 8€ na den v priemere s tým že samozrejme chcem aby jedla nejak vyvážene a nie vifonky a rožky s pastikou plus telefón 20 a MHD dalších 20cca. Takto mi to vychádza zaokrouhlene nejakých 450€. Myslite že to bude stačit na normálne fungovaniev Prahe? Plus nejaké väčšie jednorazové výdavky by som poslala. Brigádu nechcem aby si hľadala aspoň prvý rok nech sa sústredí hlavne na štúdium.

maranco
11. jan 2023

Keď budeš meniť € na CZK použi wise.com, majú takmer najlepší kurz.

autor
11. jan 2023

@maranco já to budem posielať dcere na účet rovno toto už nech si rieši sama

martul
11. jan 2023

8 eur na deň x 31 dní do mesiaca.....podľa mňa je to malo. Pochybujem že z Prahy bude chodiť na víkend domov. Podľa mňa je 450,00 málo na Prahu.

maranco
11. jan 2023

Wise sa dá používať takto.
Dcéra si založí účet v mene CZK. Ty pošleš € na účet Wise, a uvedieš ako príjemcu dcérin účet v CZK. Jej prídu od Wise CZK na jej účet a s lepším kurzom akoby mala od svojej banky.
Alebo si bude takto robiť prevod zo svojho € účtu na svoj CZK účet.
A nech v Prahe zďaleka obchádza toto
https://relife.sk/euronet-bankomat/

https://www.youtube.com/watch?v=9k301M4ZEw0
tanyan
11. jan 2023

Záleží od typu osobnosti. Ak bude chcieť nadväzovať a udržiavať sociálne kontakty so spolužiakmi, tak k tomu patrí aj nejaká káva či pivo, občas nejaké pero či zošit, keksík, drogéria...
Otázka by asi mala byť koľko potrebuje okrem tých 450€, ktoré sú len na pokrytie základných výdavkov.

autor
11. jan 2023

@martul ďakujem za názor. Samozrejme že keď jej dojdu peniaze tak pošlem, nenechám ju ohlade. Viem koľko zhruba stoja potraviny v ČR, preto si myslím že 8€ by mohlo stačit. Ešte ma teraz napadlo že vlastne permanentka do fitka, plávanie, takže pod 500 sa asi aj tak nedostaneme.

autor
11. jan 2023

@tanyan na to som myslela ale nějak som to zahrnula do tych 8 eur predsa len na kávu a pivo nebude chodiť každý deň, kozmetika tiež niečo vydrží a tiež to nie sú veľmi drahé položky. Pleťovku jej kúpim keď jej dôjde to je drahšie.

ninusa221
11. jan 2023

Priemere mi naši pošlú za mesiac tých 400€ stym že oblečenie a všetko ostatné mi platia tiež ale študujem na Slovensku, bývam na byte.

lulamx
11. jan 2023

z toho, co si napisala mi vychadza, ze bude mat cca 100/mesiac na "studentsky zivot". zda sa mi to malo, ale mam nazor, ze to, ci ma decko za co ist do krcmy, nemusi byt priorita rodica.
syn ma cca 180 na mesiac len na svoje zalezitosti (posielaju mu nieco aj stari rodicia) a casto spomenie, ze by sa mu peniaze zisli. a to je v malom mestecku. beriem to tak, ze sa uci financnej gramotnosti a trochu planovat svoje vydaje. ale uz teraz sa desim, ako to bude, ked pojde na vysku. no asi jedine s brigadou.
wise pouzivame aj my. alebo revolut, neviem presne.

heidy222
11. jan 2023

Za mojich čias pred 10 rokmi to bolo tak, že rodičia platili presne tie minimálne základné náklady na stravu a ubytko a na pivo a kávu sme si zarobili cez prázdniny na brigáde, napr ak som si za leto zarobila 1200 eur mala som 100 eur každy mesiac na prilepšenie. Tiež som vždy na Vianoce a narodeniny som si želala peniaze a z toho sa nazbieralo potom na zábavu, cestovanie 😊

veronikaszabova
11. jan 2023

8€ na den - strava... Strasne malo

kaja01
11. jan 2023

Dcéra študuje v Olomouci, intrák stojí 1 500 CZK, posielam jej mesačne 150 € to má na intrák a obedy v škole, a potom 55€ týždenne to má na život a cestu, chodí domov každý týždeň. Na začiatku som jej posielala peniaze raz mesačne a nebolo to dobré, nevedela si ich rozdeliť, týždenne to vyhovuje viac a naučila sa s tým hospodáriť.

ku_uk
11. jan 2023

Podľa mna to je dostačujúce 8x31=248€ veď toľko neostáva ani niektorym matkám z rodicaku!
Ja by som určite začala s nižšou sumou, aby sa naučila hospodáriť, ak bude na konci mesiaca pýtať peniaze vieš, že to je nedostatočne a myslím, že najmenej je poslať prevodom dodatočne niečo

autor
11. jan 2023

@veronikaszabova no ja neviem čo vy nedávate ale mne 8€ na deň vyšla úplne v pohode zdravá a vyvážená strava a ešte by mi ostalo aj na proteín.

dominikamacakova
11. jan 2023

Neviem či som nejaká divná, ale to sa vám zdá naozaj málo keď rodič posiela dieťaťu 450€ mesačne? 😱 A ešte má dotovať pivá a výjazdy? 🤦

animus
11. jan 2023

8 eur na stravu na deň je úplne postačujúce. Keď som chodila na vysokú pár rokov dozadu, obedy som mala v škole alebo na intráku cena 1,50 a bol k tomu aj prídavok (jogurt, ovocie alebo pečivo). Keď vazmem do úvahy že ceny išli hore, nech ju ten obed stojí aj 3 eura tak 5 eur na raňajky a večere je viac než dosť.

mima172
11. jan 2023

Podľa mňa je to v pohode suma. Študovala som síce na SR, bývala v zdieľanom byte. Varili sme si spolu 2 vždy na 2-3 dni. Je pravda, že zaváraniny, nejaké ovocie, zeleninu sme raz za čas priniesli aj z domu, no gro sme si kupovali. Samozrejme aj kružkovice boli. Môj názor je, že za 8€/deň sa dá slušne prestravovať aj v Prahe. A aj zvyšná suma mi príde rozumne vyrátaná.

paulinam99
11. jan 2023

400 € VŠ Zlín
500 € VŠ Brno
Čo Ti poviem, je to ako mať 2 hypotéky. 😉

@maranco Nuž neviem, ale študenti si zvyknú zakladať 1 účet v CZK v českej ČSOB a 1 účet v EUR v slovenskej ČSOB a už si medzi nimi iba presúvajú financie. Vtedy to vychádza výhodnejšie, akoby by si meny menili.

maranco
11. jan 2023

@paulinam99 Keď pošleš € do českej ČSOB tak dnes prevedie kurzom 23,338
Pošleš 500€ dostaneš 11 669 CZK
Ak to isté urobíš cez Wise tak dostaneš 11 938 CZK, to je 269 CZK naviac = 11 € k dobru.
https://www.csob.cz/portal/lide/kurzovni-listek...

Ja mám obe účty € aj CZK bezplatne vo FIO, ale na zmenu meny používam Wise.

autor
11. jan 2023

@paulinam99 je to strašná pálka ale co by sme pre nich neurobili všakže. Ja mám jedno a som rada že som si nespravila viac. Ako to zvládajú ľudia s 3-4 deťmi je pre mňa záhada.

maranco
11. jan 2023

@paulinam99 Revolut má momentálne ešte trochu výhodnejšiu zmenu, ak bude naozaj bez poplatku.

dominikamacakova
11. jan 2023

@autor zvládajú to tak, že študujú popri práci a nedotujú ich rodičia. Mám také kamošky a aj dve sesternice, ktoré študovali v zahraničí

autor
11. jan 2023

@dominikamacakova tak samozrejme, dá sa. Ale nie každá škola sa dá vyštudovať popri práci. Veľa medikov čo by sa dokázali plnohodnotne sami uživiť nepoznám. A nedopriať svojmu dieťaťu štúdium aké si vysniva je pre mňa nepredstaviteľné

rurutiax
11. jan 2023

Akože neviem, čo tu ženy píšu že 8€ na deň je málo. Môj brat chodí tiež na výšku v Bratislave a jediné čo mu rodičia platia je akurát tak intrák. Ruky nohy má, tak nech si zarobí sám na seba popri škole. Od hladu ešte neumrel a ešte sa nesťažoval.

januska12323
11. jan 2023

Ja som síce študovala doma ale ani by mi nenapadlo pýtať na pivo a "spoločenský život". Keď sa chce zabávať nech si na to zarobí. Rodičia mi dali akurát peniaze na cestu, školské pomôcky, obed v jedálni. Keď boli neočakávané výdavky platila som z toho. Ak mi niečo ostalo odložila som alebo minula na čo som chcela.

loginexistuje
11. jan 2023

posielame mesacne 500 eur VS Brno studuje medicinu (tj nechcem aby brigadovala ) chodieva domov kazde dva tyzdne

autor
11. jan 2023

@rurutiax pisem, že na brigádu nechcem aby chodila. Vybrala si ťažkú školu a chcem nech sa najprv rozkuka zabehne a nie že hneď začne pracovať nebude sa poriadne venovať škole atd. Radšej jej pošlem o pár eur navyše.

autor
11. jan 2023

@loginexistuje tiež ide na medicínu a nechcem aby brigádovala. Čo viem od iných medikov ani na to nie je priestor.

loginexistuje
11. jan 2023

hlavne aby dostala internat (lebo to je velmi narocne) inak sa ti to navysi

viestta
11. jan 2023

@maranco prestan tu podsuvat reklamu