Keď vám svokra začne upratovať dom

8. okt 2023

Vždy ma moja svokra mala rada, nedala na mňa dopustiť, nechápala ako si jej syn mohol nájsť takú milú dobrú ženu... všelijaké lichôtky no. Doma sme mali aj máme vždy poupratovane, teda no v deviatom mesiaci tehotenstva som už nerobila nejaké veľké upratovania ale doma sme mali vždy čisto. No potom som prišla z pôrodnice a čo muž nespravil, zavolal k nám na pár dní svokru. Takže to začalo, umývanie podlahy, rozmrazovanie chladničky, mrazničky, pranie už vyprateho oblečenia,... Ja som sa samozrejme cítila zahambene, takže som jej ubolena, unavená pár dni po porode pomáhala. Viem že zniem asi nevdacne a chápem že to asi myslela dobre ale tak tešila som sa kedy už pôjde domov. Odvtedy k nám začala chodiť čoraz častejšie na návštevu lebo sa velmi tešila z vnuka, no tie návštevy boli trochu prepadovky. Malý má teraz 3 mesiace, ešte si budujeme vzťah, máme problemy s kojenim, spánkom, snažím sa mať doma upratané a čisto no nie je vždy všetko na 100 percent. Takže začali poznámky typu, že máme na poličke prach, zanesené poháre, že mi všetko dlho trvá, ako keby sa chystám na svadbu, prečo ho tak veľa obliekam, prečo ho tak málo obliekam, prečo ho stále nosím že sa na to naučí,... Že jej syn nemôže robiť všetko aj chodiť do roboty aj variť aj upratovať, a nechápe tie mladé mamičky čo dnes nič nestíhajú, vraj sa musím obracať. No poriadne mi naložila, až som sa skoro rozplakala. Čo aj neviem odkiaľ má že muž robí všetko pretože on mi s malým ani veľmi nepomáha, prebalil ho možno raz aj to naopak, kocikovat tiež nechce chodiť že by som zatiaľ voľačo spravila a o uspavani ani nehovorím, on je len nervózny že ho v noci budime. Akurát čo navarí a potom všetkým hneď telefonuje a chváli sa tým. Ale to je jedno. Ja už len asi nevládzem, prídem si taká nedocenená, neschopná. Dni mi utekajú ani neviem ako. Snažím sa ako viem, robím čo môžem a iba má kritizujú. Možno sú to iba popôrodné hormóny, ale príde mi že odkedy som sa stala mamou, že má každý nenávidí...

simik22
8. okt 2023

Ty si nevieš upratať svokru?

lienka.7
8. okt 2023

Ako prvé "upratať" si muža a ako druhé milú svokricku. A čím skôr, tým lepsie👌

h2
8. okt 2023

@simik22 Tak asi nevie, keď sem píše. 😒

januska12323
8. okt 2023

Skúsila si ju už slušne poslať do riti? A muža tiež načo bola u vás keď si rodila? Prepadovky netoleruj, keď ti to nevyhovuje nepusti ju dovnútra.

ace123
8. okt 2023

neviem aka si povaha ale ja by som jej nalozila naspat :D prepáč zabludila som tu nahodou, nemam zatiaľ deti ale kazda mame skúsenosti s chlapom co mu nedochádza. to ze tvoj muž neprebaluje ani nekocikuje by som netolerovala. je to aj jeho dieta ci nie? ty potrebuješ čas aj na seba pripadne oddych. porozprávajte sa a povedz mu na rovinu co by ti pomohlo a ako sa citis. chlapi su zial trdla a neboj sa ked svokre povies na rovinu ze je to tvoje dieta, tvoja domacnost a nech to respektuje, zavries jej usta

marianarem
8. okt 2023

Ach jaj, spomenula som si, ked som raz ako bezdetna bola vonku s kamoskami, ktore uz mali deti. Vsetky mali presne taketo prihody so svokrami po porode. Presne samozvane upratovanie, kritizovanie. Jedna sa dozvedela aj ze ma zle mlieko.
Ja osobne svokru nemam, nestihla sa dozit. Ale ako sa poznam, ozvala by som sa. Moj styl je slusne a kludne, ale pritom jasne povedat, ako na mna tie reci posobia a ci by sme to nemohli skusit inac.
Ja mam pocit, ze je to taky folklor. Svokra pravdepodobne pocuvala kritiku od svojej svokry (alebo dokonca mamy), ta zase od svojej atd. A teraz to podavaju dalej, mozno maju pocit, ze to je ich uloha, ze takto prispeju k blahobytu vnucata.

ukulela
8. okt 2023

Čiastočne sú to hormóny. 1. Povedz mužovi, čo ťa trápi. 2. Povedz svokre, že či to ozaj tak zle myslí, alebo to len blbo vyznieva. Vysvetli jej, že muž je tiež otec a musí pomáhať a keď navarí, z dôležitosti mu neubudne. A ak bude pokračovať, tak zaraz prepadovky. Nech chodí, keď je muž doma.

simik22
8. okt 2023

@simik22 žena, ktorá chce vychovávať dieťa, by takéto problémy mať nemala. A dupľom, keď býva vo vlastnej domácnosti.

simik22
8. okt 2023
milanemila
8. okt 2023

Ja som prestala citat uz od “muz zavolal k nam na par dni svokru” 🤦🏼‍♀️ to akoze ti ani neoznamil, ze hned po porode u vas bude, ani sa nespytal ci suhlasis? 🤷🏼‍♀️

h2
8. okt 2023

@simik22 Kopec ľudí by nemalo mať problémy, ktoré má a aj tak ich majú. Nie každý je dokonalý a schopný všetkého.

jaond19
8. okt 2023

No, ja by som jej povedala ze ju s radostou uvidim az ked dom vyupratujem, aby sa cítila dobre. Dovtedy nie. A dala si od takychto navstev pauzu kludne az do vianoc! A dovtedy sa s muzom dajte nejak nazorovo dokopy.

simik22
8. okt 2023

@h2 keď ťa nabudúce uvidím , v každej tretej tebe ako furt, ako mudrujes, pripomeniem ;)

simik22
8. okt 2023

*téme

tamta
9. okt 2023

Asi by som v zlosti vypakovala z domu muža aj svokru. Ked sa mužovi nepáči, nech sa vráti k mamičke a tam nech gazduju.
Toto bolo ako prvé, co som s muzom ja riešila, ked sme sa bavili o návštevách po pôrode. Doma len my traja, návštevy (aj rodičov) az ked sa budem na to cítiť a ze prve týždne sa budem venovať väčšinou asi iba bábätku (4 trimester).
Muž s tým súhlasil a počíta.
Takže prepadovky svokry by som zrušila (musíš byť rázna, je to Vasa domácnosť, nie jej) a muž nech sa postaví k situácii ako hlava rodiny a otec a nie mamickin cecok, ze ju bude ku všetkému volat. Nie si neschopná, si úžasná mama, ktorá robí pre svoje bábätko všetko ❤️

olimuc
9. okt 2023

Svokru a muza musíš upratať, muž asi neprestrihol pupočnú šnúru a pre maminku je stále stredobodom pozornosti , u teba je niekde na chvoste momentalne, tak potrebuje maminku … ako malé decko. V tvojom prípade sú to hormóny a to nedocenenie … za to, že si porodila a máš dom ako zo skatulky +++ ta nebude chváliť nikto, ale nemáš sa snažiť vyhovieť svokre, IG a čo ja viem comu, ale Mzariadiť si zivot podľa vlastného uváženia a vedieť vyselektovat sprostosti a nepocuvat. Kým ju nežiadaš o pomoc, nech sa nestara … a keď začne bez vyzvania kvakat, tak jej povedz, že teda dakujes a nech zobere kybel handru a moze zacat a ty si unís kavu a budes na nu kukat , ze mozno nestihas ale mas na tolko v hlave aby si si nasla gratis personal … ano bude ta nenavidiet ale budes mat pokoj

lily246
9. okt 2023

Máš okolo seba nechápavých idiotov, počnúc tvojím mužom, končiac svokrou. Problém je, že si ich nevieš upratať. Prečo sa ich bojíš!? Ako prvé sprav poriadok s mužom, nech k vám bez konzultácie s tebou nikoho nepozýva, vrátane svojej matky! A láskavo ho ihneď viac zapájaj do starostlivosti o dieťa, lebo on ťa už teraz nechápe práve kvoli tomu, že ho nezapájaš! To nepochopenie sa potom bude len stupňovať. Po druhé okamžite zatrhni prepadovky svokry, to jej nevieš povedať, že dobrý deň, dnes nám nevyhovuje vaša návšteva a do budúcna sa vždy dohodneme? A zavrieť dvere. Ak by stále nechápala tak zájdi ďalej a povedz jej, že prepadové návštevy sú vrchol neslušnosti a veľmi ti prekážajú. Veď nebuď posero, si dospelá žena, čo už má dieťa tak sa vzchop.

anjelicek26
9. okt 2023

Predpokladam, ze ma pocit, ze jej pomoc potrebujes a citi sa tak uzitocna. Svokru sa da upratat jednoducho:

Svokra sadnite si, kolac, kava, vnuk na ruky, na to ste tu a upratovat viem sama, vdaka, ze ste pomahali posledne mesiace, velmi mi to pomohlo, ale uz som v poriadku a najvyssi cas si k nam chodit oddychnut a vnuka pomojkat...

Nic zle takato veta nie je, zobrat s ruky mop, vedro, cokolvek ide robit a usadit ju... Predpokladam, ze neni blba, ani zla, proste syn jej povedal, ze potrebujes po porode pomoct, tak sa toho chytila a nevie, kedy je den D prestat.

Vacsi problem je s muzom, ze sa absolutne nezapaja do prace s babatkom, nehovorim, ze ho ma kojit a v noci vstavat, ale ist pobehat von s kocikom alebo ho vykupat pre pana to je basic.. a hanba, ked to nerobi vobec...

lucia13022023
9. okt 2023

Ja len pre tie, čo píšu ze ci si nevie upratať svokru, ja ľahké písať z našej pozície, kedy si neprechádzame tým čím autorka.
Mat malé 3 mesacne dieťa, bojovať s kojenim, spánkom a byť v podstate na všetko co sa týka dieťaťa sama, je ťažké. A do toho nemá podporu od manžela a ešte aj svokra jej nadá. Do toho hormóny...
Drz sa autorka, a skúsila by som sa s mužom porozprávať, nie je to len tvoje dieťa 🙂

0silvia0
9. okt 2023

Uz ked muz pozval po porode svokru bez konzultacie s tebou si sa mala razne ohradit. Urob to teraz a nastav si hranice. Nemozes sa predsa citit vo vlastnom dome v strese, ze co ked pride pani svokra a ja mam na stole salku a neumyty tanier. Ty sa mas citit vo svojom dome prijemne aj ked pride muz domov a nie v strese co ti aku vycitku zas kto tresne.

dzinka777
9. okt 2023

Ja nemám ukážkový vzťah so svokrou.Ked po pôrode k na začala chodiť,mala som neskutočné nervy.Ale časom som už ani dvere neotvarala (používala som vyhovorky-kojila som,uspávala som, boli sme na prechadzke...).A naučila sa,že si nepríde kedy chce

tykat
9. okt 2023

Rovno by som jej nachystala veci na upratovanie. A mozno aj upozornila kde to treba viac upratat. A aka si rada ze ti pomoze. Nie kazdy ma taku dobru svokru tak potom mamicky nevedia co skor, su unavene, nestihaju...
A muza by som chvalila ze ako dobre vari. Skratka si si dobre vybrala.
Vycitky by som nemala ani omylom. Viac by som sa venovala malickemu ked uz mas navarene a upratane.

Teda ak ju nechces rovno poslat tam kde slnko nesvieti 😁

nevenka
9. okt 2023

Tak ze tie zeny handba nefackuje, ked sa takto spravaju k cerstvej mamine. Mne zakazdym prisla bud mama alebo svokra pomoct, jedine pri tretom nie, to bola tazka doba covidu. Ale obracal sa muz. Ja som mala velke problemy s tlakom a aby som neexla, tak som lem kojila, okolo babatka sa starala a o starsie deti a domacnost sa starala mamina alebo svokra. Aj prali, zehlili, varili. Ale aby mali blbe kecy, no nie, skor som zazila podporu. Este som sa postazovala, aka som len nemozna, tak ma svokra objala a povedala, ze v ziadnom pripade, ze len si chora, je normalne, ze nevladzes, nebpj, napravi sa to. A teraz, hoci na liecbe, staram sa o 4 deti, varim, peciem, kvaskujem, sijem...takze nechapem tieto "dokonale" svokry, co si potrebuju nieco dokazovat...😑

eliska13
9. okt 2023

Ako často chodí?Nie, nepotrebujeme, aby ste upratovali radšej choďte s malým von.Alebo chodievajte so synom k nej.Ty navar a muž nech je s dieťaťom tiež mi to je zvláštne, že on po práci vari a ty si doma.Ty si potrebuješ oddýchnuť od dieťaťa.najdete svoj systém a konečne otvor ústa a daj svokru na poriadok.To je, ale zmena najlepšia nevesta a zrazu máš na poličkách prach a si lenivá no tak to býva.Za chvíľu sa synáčik pridá na jej stranu.Postav sa za seba načo čakáš?

micusa2222
9. okt 2023

asi je to tak naozaj, že nič nestíhaš , tak sa potom nečuduj..základné veci, ako niečo navarené a upratané,by mali byť..o praní nehovorím / práčka perie/..takže pokiaľ dieťa nie je hore 22 hodín, fakt by si mala pouvažovať na organizáciou domácich prác a nie nad svokrou...

mikadooo
9. okt 2023

Ja mám pocit, že to je akási trauma starších žien - celý život obetovali svojmu synovi (svojím deťom) prvé posledné. Len jediné si želajú pre neho (pre nich), aby tá ďalšia žena, ktorá preberie štafetu, bola tiež ochotná "obetovať sa". Akurát si žiaľ neuvedomujú, že pozícia matka-dieťa je trošku o niečom inom ako pozícia partner-partnerka. Čiže na jej múdrosti typu "musíš toto a hento" by som len povedala, že nie, nemyslím si, že musím, nie je to pre mňa až tak podstatné. Super piano svokra, že vy ste to dali s malými deťmi, ja to až tak nedávam ALE NEVADÍ MI TO. Ak Vám to vadí, nemusíte sem chodiť, stretnime sa napríklad niekde na ihrisku, alebo prídem s malým k Vám...To, že jej syn nemôže robiť všetko - tak tu sa jej priamo opýtaj, čo "všetko" podľa nej jej syn robí. Ja by som jej povedala, že nech sa nehnevá, ale jej slová ma deptajú, keby bola taká láskavá a neriešila náš neporiadok. Čo robíš s dieťaťom obliekanie/kŕmenie/nosenie/...? Tu len informácia - je to MOJE dieťa, robím s ním to, čo JA-jeho matka uznávam za vhodné. A porozprávaj sa s manželom, že nech svokra prestane s tými prepadovkami. Good luck!

lucia13022023
9. okt 2023

@mikadooo 👏

timilv
9. okt 2023

@autorka v prvom rade by si to mala povedať mužovi a nech sa s ňou porozpráva on.
Ja mám veľmi zlatých rodičov a aj svokrovcov. Vieme si povedať, aj keď s niečím súhlasíme aj keď nesúhlasíme. A hlavne sme sa naučili vždy sa ohlásiť keď ideme na návštevu (svokrovci mali na začiatku tendenciu robiť prepadovky 😂). Ja som na to nebola naučená, u nás v rodine sa proste aj sestra sestre ozve keď tam ide. Každý má svoj program, nejaké povinnosti, alebo proste len môžeš mať zlý deň a nemať náladu na návštevu... a my napríklad máme ešte aj v bráničke zvnútra kľúč, nie je to cielené, len sa mi ho proste nechce nosiť keď idem odomknúť. Takže u nás by už cez bráničku neprešiel nikto neohlásene ani keby ma od nás kľúče. A zvonček bol naposledy zapnutý pred narodením mladšieho syna. Proste vypni zvonček, nech ti nebudia dieťa, zamkni dvere a naučia sa ohlasovať
Alebo keď príde, nalož dieťa do kočíka a pošli ju kočíkať a porob si čo potrebuješ. Budete obe spokojné 😂

syslik81
9. okt 2023

posli muza nech navari svokre u nej doma .. ze jej nemusi volat ale hned aj da ochutnat a ty si zatial oddychnes .. a svokre povedz dakujem dvokrusa ale doma nestihate a tu mi pracete-nechajte tak ja si upracem u seba a vy bezte k sebe pratat

angeli121212
9. okt 2023

@micusa2222 milujem presne tento typ žien ako ty. Aj keby sa jej jednoducho nechlo tak nikoho do toho nič... neviem ako môžeš hodnotiť a súdiť tak ľahko cudziu ženu ked ani nevieš či a v akom dome byte býva ako to u nich funguje aké má dieťa nič a keby si aj vedela nenáš absolutne žiadne právo jej niečo vyčítať tak ako ani jej svokra nemá lebo do jej domácnosti ju nič....