Každý chceme inú krstnú mamu

17. jan 2022

Ahojte, riešili ste už niekto niečo podobné. S manželom sa nám narodil prvé dieťatko, a nevieme sa dohodnúť na krstnej mame.
On chce svoju sestru, lebo aj on je jej deťom krstný otec.
A ja chcem najlepšiu kamarátku,lebo ja sa zase jej deťom.
Nehadame sa ale je to také :( s kamarátkou sme boli ešte predtým, než sme si našli našli mužom takto dohodnuté 😂
No a teraz neviem,že čo mám urobiť :(

pribinak
17. jan 2022

Aký vzťah máš so švagrinou? Možno by som dala rodine prednosť pred kamoskou.

alzbeta311
17. jan 2022

Ja by som zas nedala prednost rodine pred kamoskou. Pred svagrinou uz vobec nie. Ja by som uprednostnila kamosku, ked si spravite druhe, mozte dat svagrinu a vyhoviete obom stranam

autor
17. jan 2022

@pribinak tvárime sa,že sa máme rady (pred svokrovcami a mužom) ale v skutočnosti sa vôbec nemáme rady 😂 svoje sme si v súkromí povedali, no a nikto o tom nevie.
Aby to zbytočne neriešili

lindous
17. jan 2022

Čo pre vás znamená byť krstným rodičom a o kom si úplne objektívne myslíš, že bude túto úlohu zastávať lepšie? .. Bez ohľadu na dohody, či už tvoje alebo manželove a to komu ste krstní vy

mamina0078
17. jan 2022

Ja by som dala kamošku, švagrina predsa už je v rodine a tak budú mať aj krstnú zvlášť a nie tetu a krstnú v jednom, ja tiež som predbežne dohodnutá s kamoškou, že bude krstná.

autor
17. jan 2022

@alzbeta311 zase veľmi by som ja ani muž nechceli rozdielne krstné, ak by sme mali ešte dieťa

autor
17. jan 2022

@lindous muž jej synovi,ešte keď nebol narodený nakúpil plienky, nejaké bodycka, hračky.
Ona nám zatiaľ absolútne nič nedala. Ani sa nepýta, že ako sa má malé ani nič
Kamarátka sa stále pýta, podávala mi aj nejaké bodycka po jej deťoch 🤷 a stále hovorí,že ako sa teší,že bude krsna, a mužova sestra nejaví nejako záujem, ale muž ju silou mocou chce

autor
17. jan 2022

@lindous *synom

csipcsip000
17. jan 2022

Dala by som prednosť kamoške nie švagrinej hlavne ak uvadzaš že sa nemate moc v láske

autor
17. jan 2022

@csipcsip000 no len ako presvedčiť muža, aby nevedel o tom,že sa my dve nemáme v láske? Bez toho to asi nepôjde, a zase ja nechcem aby sa on s ňou nejako hádal,alebo čo

spadnutaslivka
17. jan 2022

a krstný otec bude kto? Možno skrz to by sa ľahšie robil kompromis- tvoj krstný, moja krstná. A ďalšia vec je, či vôbec dané osoby spĺňajú "podmienky" toho, aby vôbec krstnými mohli byť. A či sa na túto úlohu vôbec hodia. Ak je to len "módny doplnok", tak si strihnite.

simca06022011
17. jan 2022

Povedala by som muzovi na rovinu: ze so svagrinou ziadny vztah nemas, rovnako ani ona ku vam a za krsnu ju nechces. Jednak nejavi o vase dieta zaujem, nebudete sa stretavat okrem nutnych rodinnych navsetv atd. Nech ti povie, preco on chce vylucne ju...
preco by sa s nou mal hadat, za to ?

lindous
17. jan 2022

Takto, my aj keď nie sme veriaca rodina, tak ma pokrstiť dali a mama vyberala krstnú podľa toho, kto by sa o mňa postaral keby sa nedajbože niečo stalo, čo je podľa mňa úloha, ktorá sa viac hodí do rodiny, ak sú normálne vzťahy (ale to môže byť čisto môj názor) a krstná mama mi je naozaj ako mama, aj na deň matiek jej vždy gratulujem a podobne...ale veci alebo tak mi vždy kupovali aj iné tety - mamina švagriná alebo jej kamarátky, toto to pre mňa neznamená

Bola otázka na tvoj vzťah so švagrinou, o ktorom keď si povedala, chápem prečo nie si úplne za, ale zaujímalo by ma aj aký vzťah má tvoj muž s tvojou kamarátkou? Tiež sú kamaráti alebo to je pre neho cudzia žena? A čo potencionálni krstní otcovia?

lenuska9999
17. jan 2022

Véd sa dohodnite, že ty vyberieš krstnú a on krstného. Poprípade mu povedz aký je tvoj vzťah so švagrinou a ze nemá záujem

thoughtfulweirdo
17. jan 2022

Argumentovala by som tým, že jeho sestra už v rodine je a venovať sa dieťaťu predsa môže aj bez oficiálneho titulu krstnej. Keď dáte kamarátku, dieťa získa ďalšieho "člena rodiny" 🙂 inak, ja som ako dieťa bola strašne rada, že máme každý súrodenec inú krstnú mamu. O všetko sme sa museli deliť, ale moja krstná mama bola len moja. Bolo to pre mňa niečo špeciálne, pre ňu som bola "výnimočná"- to len tak iný pohľad na zamyslenie

jana_eyre_2
17. jan 2022

Mňa poprosila najlepšia kamarátka či budeme s mužom krstni jej synom.. no a po rokoch sa somnou prestala baviť, do dnes netuším prečo.. takže akoby som ani nebola a mňa to dodnes mrzi... Podľa mňa naozaj trocha plati že krv nie je voda...

7lenka11
17. jan 2022

u nás v rodine platí, že krstný rodič je vždy z rodiny, je to proste zaužívané.. aj pre naše deti chceme za krstných dať svojich súrodencov.. a to aj z toho dôvodu, že ani jednu kamarátku nemám pri sebe, bývame od seba stovky kilometrov, niektoré sú v zahraničí.. takže kamošky by boli také krstné mamy, že by prišli možno raz do roka s darčekom na návštevu a tam by sa to skončilo.. naopak so súrodencami sa vždy stretávame a keďže u nás v rodine sa zakladá na dobrých vzťahoch, tak verím, že v kontakte budeme aj keby sa čokoľvek dialo
na druhej strane ak nemáte dobré vzťahy, tak to povedz mužovi.. na čo dávať niekoho za krstného rodiča, s kým sa bavíš len z povinnosti? prípadne sa dohodnite, že pri prvom dieťati vyberáš krstnú ty ako matka a pri druhom bude mať on hlavné slovo.. veď je to len o komunikácii a kompromise

danulicek
17. jan 2022

áno, riešili sme presne túto situáciu pri druhom synovi. pri prvom chcel manžel sestru, mali sme síce menšiu výmenu názorov, ale nakoniec sme sa dohodli tak, že ok a pri druhom si vyberiem krstných rodičov ja. lenže keď prišlo na lámanie chleba, už to neplatilo. ale prispôsobila som sa, obe deti majú na papieri rovnakých krstných. vtedy som bola blbá, teraz by som deti zatiaľ nekrstila, ak by sme neboli s manželom určite dohodnutí a nemali jasno, čo si pod pojmom "krstný rodič" predstavujeme obaja. krst nie je súťaž, v ktorom týždni bude dieťa obliate, aby boli babky spokojné. krst je záväzok na celý život a aj keď je dieťa väčšie, vidíš, kto má k nemu aký vzťah a ako často sa zaujíma.

veľakrát sa hovorí, že uprednostnil by som rodinu... lenže rodina nemusí byť automaticky tá správna voľba. zvlášť, keď istú časť rodiny máš preto, že ťa musia akceptovať, aj keď nie vždy chcú. blízku kamarátku (hlavne dlhoročnú) máš preto, že si si ju vybrala a vieš, ako veľmi si viete byť nápomocné. a odcudziť sa dokážu rovnako priatelia ako aj príbuzní. tam je to hop alebo trop 😉 ale položte si otázku - čo od krstných očakávaš/očakávate? je to pre teba len papier alebo myslíš, že by mohli tvoje deti nejako viesť (nielen duchovne teda), postarať sa ti o deti, ak by si to nevyhnutne potrebovala, resp. ak by sa vám niečo stalo? ak máš so švagrinou veľký problém, asi by bol fajn rozhovor s manželom, kde mu povieš aj o vašej výmene názorov. otázne je, či sa prikloní na tvoju stranu alebo si pôjde svoj príbeh... ak je to pre vás len papier, neriešila by som to a ostala pri rodine. krstný ale podľa môjho názoru nie je krstný, keď príde dvakrát do roka zablahoželať a donesie veľké krabice darčekov...

vroni
17. jan 2022

My sme s kamoškou svojim deťom krstné navzajom. Ja mam sestry, ona ma sestry a sme veľmi radi, že to je ako to je. Takže za mňa kamošku.

belllinka
17. jan 2022

ja som myslela, že krstní rodičia sú na to, aby dieťa viedli k viere, takže by som so rozhodovala podľa toho, kto sa na to viac hodí a kto je viac nábožensky založený. Nevedela som, že sa rozhoduje podľa toho , kto doteraz nakúpil viac plienok a bodyčiek 😲

katrinka8
17. jan 2022

@lindous - ale krstný rodič nie je na to, aby sa postaral o dieťa, ak by sa niečo stalo. V takom prípade situáciu rieši občiansky súd a ten absolútne nerieši, či to je alebo nie krstný rodič.
Krstný rodič má úlohu pomáhať rodičom viesť dieťa k viere.
Inak, existuje aj možnosť mať tzv. svedka pri krste - že sú krstní rodičia/krstný rodič a zároveň ešte aj svedok pri krste.

lindous
17. jan 2022

@katrinka8 hej, ja viem že nie je, ale ako som písala nie sme veriaca rodina, takže u nás táto oficiálna a teda hlavná úloha nehrala rolu (my preto ani nedáme pokrstiť), tak som uviedla podľa čoho vyberala moja mamina.. ale myslela som to skôr ako príklad, nehovorím že si má podľa toho vyberať aj autorka, len nadväzovala na svoj prvý komentár, aby si v prvom rade ujasnili čo od role krstných očakávajú 🙂

sally001
18. jan 2022

Kamosku

desore
18. jan 2022

Myslim, ze krstni rodicia uz mali byt vybrati pred narodenim dietata.
Vy ste veriaci? Chapete, co vyplyva z funkcie krstnych rodicov?
Vacsinou kamaratky za po case(cca 10 rokov) stanu byvalymi kamaratkami, maloktore zostanu cely zivot v uzkom kontakte.
Vacsia pravdepodobnost, ze svagrina bude stale tvojou svagrinou aj po rokoch.

7lenka11
18. jan 2022

@belllinka myslím si, že inak sa na to pozerá vo veriacej rodine a inak u ateistov.. u veriacich je to funkcia s hlbším zmyslom.. u ateistov je krst často len rodinnou tradíciou alebo povinnosťou.. my nie sme silno veriaca rodina, ale prevláda u nás názor, že dieťa má mať krstných rodičov.. a u nás krstní rodičia sú tí, ktorí suplujú rodičov, keď sa niečo stane alebo sú nápomocní v rôznych situáciách.. zároveň sú účastní pri každom dôležitom momente dieťaťa, oslave, jubileu, chodia na pravidelné návštevy atď..

belllinka
18. jan 2022

@7lenka11 Tak keď je to iba také proforma, "na oko", a nejde o vieru, tak je to snáď úplne jedno 🙂 Zaujímať o dieťa sa môže predsa každá z nich, či potrebuje mať k tomu status "krsná mama" ? 🙂
A keď sa niečo stane, úrady nezaujíma nejaká krstná

autor
18. jan 2022

😂😂😂😂 tak trošku sme sa pohádali, že keď teda nechcem jeho sestru, mám vybrať teda niekoho z rodiny, a aktuálne so mnou nekomunikuje, lebo sestra má určite má rada a ja len preháňam. Nevadí,nejako to vykomunikujeme.

pbra40
18. jan 2022

Mam 3 deti a ani jeden nema krstneho rodica.
Nie sme veriaci (treba brat podla mna ohlad i na vieru, ak ste veriaci, ma to predsa len duchovny vyznam a krstny ich vedie i tym duchovnym zivotom). Inak podla mna vyznam krstny nevidim. Len su nezhody kvoli tomu v rodine.
A keby sme sa nahodou pominuli skor, o deti sa urcite postara najblizsia rodina, bez ohladu na to, ci su krstni alebo nie.

7lenka11
18. jan 2022

@belllinka z vášho pohľadu je to pro forma, lebo vnímate len kresťanské hľadisko.. pre mňa aj bez viery má moja krstná veľkú hodnotu.. je to človek, ktorý zohral kľúčovú úlohu na mojej svadbe, berie nás za svoje druhé deti, skutočne sa správa ako naša druhá mama, bola pri každom mojom životnom míľniku, stretávame sa, dala by nám aj to posledné.. a nie, nie je to samozrejmosť v každej rodine.. môj muž má tiež krstnú a tá osoba o neho ani nezakopne, nikdy sa mu neozvala, nebola na našej svadbe.. preto byť autorkou diskusie nedala by som švagrinú za krstnú mamu.. ak nemajú už teraz dobré vzťahy, zvyčajne sa rokmi ešte viac vzďaľujú a pojem krstná mama úplne stráca zmysel..

tessa04
20. jan 2022

Aj my sme mali tuto dilemu, ja som chcela kamosku alebo brata, manzel zas svoju rodinu. Vyhral manzel, hodili sme si mincou😄Ale zas ja mam rada aj svagrinu..Osobne si myslim, ze sa uloha krstnych rodicov tocha precenuje, ale hlavne mal by to byt clovek, ktory bude dietatu prikladom a ak je treba, vie sa o dieta postarat. My s manzelom mame 6 krstniatok a popravde, neda sa to casto stihat tak ako by sme chceli..je to narocne casovo a niekedy aj financne, ked maju nase krstniatka sviatky v jednom mesiaci..netravime s nimi tolko casu ako by sme chceli, ale myslim si, ze ich rodicia vedia, ze ked je treba, radi pomozeme a mozu sa na nas spolahnut. Tak mozno si hodte mincou😉😄