Kar - miesto kvetín chcú peniaze

jaq
30. okt 2019

Ahojte baby, zajtra ideme na pohreb strýkovi a jeho dcéra hovorila,že nemáme kupovať kvety, ale dať do obálky peniaze. Nikdy som sa s tým nestretla a neviem koľko eur tam dat. Ďakujem

tosomja
30. okt 2019

Trapne, urcite kvety kup a peniaze? Co chce z toho xaplatit kar?

veronikaszabova
30. okt 2019

Nikdy sme nedavaji na kare peniaze 😳

petkaaa
30. okt 2019

Peniaze na kar? To som v živote nepočula, dobrá blbosť. Ak nemám peniaze na kar, tak ho jednoducho neusporiadam, to nie je povinnosť. Ale jednoznačne nebudem pýtať peniaze od rodiny. Kvety sa nosia vždy, niekde je zvyk hodiť jeden kvietok na rakvu v hrobe, niekde sa kvety dávajú až na vrch, na hlinu. Čo chce dcéra zahádzať otca peniazmi? Alebo napíše na pomník koľko vyzbierala? Nechápem, príde mi to maximálne nevhodné.

julia2018
30. okt 2019

Robí sa to bežne, kvety aj tak skončia v koši a peniažky hodne pomôžu pri dnešných cenách pohrebov..

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaq
autor
30. okt 2019

Otázka znie koľko im dať do obálky, ja netuším

tosomja
30. okt 2019

@petkaaa suhlasim.

bobix25
30. okt 2019

moj ocko ked zomrel, tiez nam ludia davali peniaze v hodnote akej chceli kupit kvety, kvetov bolo aj tak habadej, Peniazky boli urcene na omsu

777januska777
30. okt 2019

Tak čo ja viem, pohreb je celkovo nákladná záležitosť. Zas podľa mňa to nie je taká blbosť. Dať pozostalým peniaze a oni sa budú starať o hrob zaplatia (pravidelne kvety, pohrebné miesto atd.) aj celkovo pohreb. Ja by som to asi brala normálne.

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
julia2018
30. okt 2019

@jaq Ja by som dala cca toľko, co za kvety. Viem, že bratovi som dávala robiť lalie na truhlu a stálo to okolo 120, bežná kytica na pohreb stojí od 20 do 50€, čiže cca v tej sume. Ono sa to robí hlavne pri kremacii, keď tie kvety nemajú kde dat, ale videla som to už i pre bežných pohreboch, že rodina dá urobiť jeden veľký veniec/kyticu

lusilla
30. okt 2019

Toto je čo za nechutný biznis? Ja verím že po pohrebe je tých kvetov veľa, ale tak poviem že menšia kytička bude vhodnejša, ale i tak si môže každý po svojom doniesť. Ale peniaze? A na čo na kar? Tak tam nechoď, alebo nech ho nerobia a basta aj také som zažila že kar bol len to že sme prišli k pozostalým domov a bola obložená misa, posedeli sme a pospomínali. A na pomník? To sa rieši neskôr a môžu vás potom osloviť. Nie!!! Nedala by som peniaze, neh sa nehnevajú lae je to nevhodné!

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petkaaa
30. okt 2019

Iný kraj, iný mrav pravdepodobne, no ja aj tak nechápem, čo má toto znamenať. Kto chce a uzná za vhodné, ten peniaze dá aj bez toho, aby ho niekto vyzval, ale príde mi maximálne neslušné si ich vypytovať. Akože keď niekto donesie kvet tak sa bude na neho krivo pozerať, lebo nedal peniaze? A akože dať pozostalým peniaze aby sa starali o hrob? No tak pardón, ale mne to príde absolútne normálne, aby som sa starala o hrob rodičov, nepotrebujem, aby mi niekto pchal peniaze.

julia2018
30. okt 2019

@lusilla Biznis? Poznám pár ľudí, ktorí museli brať pôžičku, aby mali na pohreb... V dnešnej dobe niekoho pochovať ozaj nie je lacná záležitosť.

lusilla
30. okt 2019

@petkaaa presne tak ako vravíš ja som na pomník a pohreb môjho krsného prispela bez toho aby ma niekto vyzýval, vedela som že krsná je na tom finančne slabšie a krsný zomrel nečakane vo veku kedy to nie je očakávané a má už vela ľudí našetrené, proste som neváhala a prispela som. Na pohreb sme dávali normálne kvety. Boli sme už vo viacerých častiach slovenska na pohrebe nikde som sa s tým nestretla ako so zvykom. A keď sa pýtaš čo dať do obálky, zájdi do papiernictva a nájdi krásne parte a vyjadri svoju uprimnú sústrasť....

janage
30. okt 2019

@jaq dala by som v cene kvetov cca 20 , 30E. A dokupila jeden kvietok a dala aj ten ci na hrob ci do vazy tam kde bude spomienka

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusilla
30. okt 2019

@julia2018 ale to je v poriadku, ja viem čo stojí pohreb, pochovávali sme svokru a všetko sme platili a vybavovali celkom nedávno a sami s mužom. Lenže to je starosť len a len pozostalích, to je pohreb, na pomník sa môžu spojiť viacerí po dohode, ale to je už iná záležitosť. Minimálne náklady na pohreb sa zahŕňajú do dedičského konania a o to mnenší poplatok za notára majú, tam sa zahŕňa dokonca aj pomník.

yogagirl
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
30. okt 2019

@jaq toľko, za koľko by si kúpila kvety. 20€ ???

jaq
autor
30. okt 2019

dakujem, baby je jedno čo a ako ak treba prispieť prispejem namiesto kvetov . Len som ostala zarazená koľko dať, kedže som sa s tým ešte nestretla

lula313
30. okt 2019

@julia2018 tak ale väčšina najmä starých ľudí má na ten pohreb odložené peniaze/niečo rodina zvykne podelit, málokto je v mínuse a niečo preplatí aj stat..

Nikdy som sa s takýmto zvykom dávať peniaze nestretla a ani by má to nenapadlo dávať. Normálne by som prišla na pohreb s kyticou a pomimo sa spýtala, či potrebuju finančne prispieť

sissy27
30. okt 2019

@jaq možno nezvyčajná požiadavka, ale na druhej strane úplne pochopiteľná. Pohreb samotný (nie kar) je vcelku luxusná záležitosť a žiaľ nie každý na to má len tak hocikedy. Svadbu si napríklad ľudia robia z vlastného rozhodnutia a nikomu nepríde čudné dávať obálky s peniazmi (tak sa nemuseli brať, keď na to nemajú, že? ) ale pohreb si človek ani nenaplánuje, ani nevyberie kedy to príde, takže tam mi príde ten finančný príspevok ešte viac opodstatnený.

petkaaa
30. okt 2019

No mne to stále nepríde normálne. Ak viete, že sú v zlej finančnej situácií, tak by ste sa mali ponúknuť sami, prípadne dcéra, ktorá úmrtie otca oznámila mohla medzi rečou podotknúť, že sú na tom finančne zle , dá sa to všelijako taktne povedať a nie nadrzovku pýtať peniaze namiesto kvetov. Nech sa na to akokoľvek pozriem, nepríde mi to vhodné.

dazdovka
30. okt 2019

Zazila som, nechcela som prispievat na kytice, dali sme do obalky kolko sme uznali vtedy za potrebne (ine je, ked umrie otec rodiny a po nom zostanu 3 male deti a ine je, ked zomrie stary clovek, ktory ma X dospelych a zabezpecenych dedicov). Ak ste mlada rodina s vysokymi vydavkami a jednym prijmom, nie je hanba dat do obalky dvacku...

dudos
30. okt 2019

Prispela by som max. 50 €. Za toľko by ste dali určite aj veniec naviazať. No a jeden malý karafiát by som položila na hrob. Podľa mňa, keď sa nad tým zamyslím, to má aj dobrý zmysel. Kvety naozaj uvedenú a je to neskutočný biznis si myslím. Zarábajú na tom šialené peniaze. Takto vyzbierané peniaze môže rodina investovať do krásneho pomníka, ktorý tam ostane navždy. Nehľadal by som za tým, žiadny zlý úmysel.
Trošku to otočím, my s manželom sme navrhli našim svadobčanom aby si nerobili starosti s kvetinami, nech nám dajú pár zrebov do obalky a hotovo. Starší ľudia priniesli kvety a mladší nám vyhoveli.

dudos
30. okt 2019

@dudos oprava "uvädnúť"

h2
30. okt 2019

@jaq Ahoj, v prvom rade, prijmi úprimnú sústrasť.
Mne, na rozdiel od niektorých názorov, sa to nezdá nevhodné. Veď je to rodina, žiadala Ťa o to sesternica. Kvety sú naozaj v mnohých prípadoch zbytočné, neviem, o aký druh pohrebu sa jedná. My sme boli tohto roku na pohrebe, dávala som robiť 2 rovnaké kytice, vyberala som starostlivo kvety, aby boli krásne... Pohreb bol v krematóriu, nevedela som, ako to tam chodí. Pred obradom obišla prítomných nejaká pani, zamestnankyňa krematória, vyzbierala kytice, všetky boli spolu "na jednej kope" pri rakve. Po obrade už netuším, čo sa s nimi stalo. Peniaze určite rodina využije lepšie, pohreby sú drahé. Dala by som 50 €.

h2
30. okt 2019

@lula313 Starý človek môže mať odložené peniaze na pohreb, ale ak ich nemá doma "pod vankúšom", ale napríklad v banke, tak pozostalí sa k nim pred dedičským konaním nedostanú.