Je už neskoro na prvé dieťa v 35. rokoch?

4. feb 2022

Ahojte. Je to neskoro PRVE dieťa v 35 rokoch?
Mám také plány že chcela by som precestovat nejaké krajiny, užívať si život a potom sa usadit. Kedze teraz nemám zázemie a neviem kedy ho budem mať a ani kde. Viem že plány nie vždy vyjdu, no nemám partnera ani nechcem, chcem svoj život prežiť takouto formou len sa cítim ako odlud keď všetky moje spolužiačky už majú deti. Vdaka

ladycat2021
4. feb 2022

A kolko mas teraz rokov ? .. moja mama ma mala ked bola 35 rocna

anjelicek26
4. feb 2022

Ked nemas partnera, tak je takato otazka zbytocna. Biologicke hodiny neoblbnes, takze by som sa spojila s centrom asistovanej reprodukcie a dala jeden-dva stimulacne cykly a odobrala mlade zdrave vajicka a zamrazila ich... mas potom hlavu volnejsiu, cas dlhsi, vajicka zamrazene - mlade a zdrave... keby to nevyslo potom prirodzene, mozete ist do IVF s vlastnymi vajickami. Ked ich nevyuzijes, mozete ich potom darovat...

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@autorka
Neporovnavaj sa so spoluziackami.
Kazda z nas ma svoj vlastny osobitny a hlavne jedinecny pribeh. Su zeny, co sa vydaju ako 18 rocne a v 25 maju tri deti a vo veku 35 su rozvedene. A su zas aj zeny, co manzela spoznali v 35 a maju aj 2-3 deticky.

Mat prve dieta v 35 nie je skoro, ak nemas este muza a zazemie.
Ak by si mala uz manzela, byvanie a mas 35, tak niet nad cim vahat.

Dnes bezne zeny maju deti aj pred 40tkou. Mnohe odmietaju sa dava "oplodovat" ako kravy, ale chcu mat vedla seba dobreho a laskaveho muza, dobreho otca pre svoje deti a boli ochotne na toho praveho aj pockat.

deti95060810
4. feb 2022

ako pre koho... pre mňa áno, ale pre niekoho to môže byť úplne v pohode...najlepšie sa je riadiť svojim rozumom

sparrows
4. feb 2022

mať dieťa v 35 je podľa mňa v tejto dobe úplne normálne. sama si povedala, že nemáš zázemie a priateľa, takže nie je veľmi čo riešiť

lilyianka
4. feb 2022

V tejto dobe veľa žien má prvé dieťa v 35+, takže neskoro to nie je,ale na druhej strane najvyšší čas.... skôr by má zaujímalo koľko rokov máš teraz? Vieš plány sú jedna vec a druhá, či vyjdu. Ci už pri cestovaní alebo pri zakladaní rodiny.

jjanulienka
4. feb 2022

Ja som mala prvé dieťa v 20tich, vtedy som to brala ako koniec sveta... teraz to beriem, že sa mi nemohlo nič lepšie stat ❤️
Takze ti asi neporadím, asi nieje určený presný vek kedy je to “spravne”, musíš to cítiť sama 😉

laurikagab
4. feb 2022

Dnes som sa nad tým zamyslela, lebo som na Tik tok videla dievča, ktorá si kládla otázku, prečo ju rodicia nemali skôr aby tu boli dlhšie ( ona 17, mama 52) a veľa komentov od teenegerov, ktorí mali tie iste pocity🤨 Ja som tiež s mužom žila dlhší čas v zahraničí, cestovali a deti sme mali neskôr. Teraz ťažko planovat, keď ešte nemáš priateľa. Nechaj tomu voľný priebeh, cestuj, spoznávajú svet.

janickacrazy
4. feb 2022

Nie je to neskoro, ak si zdravá a budeš mať šťastie, že stretneš plodneho muža. No teraz má veľa ľudí problémy s otehu v tom veku. Takže treba sa pripraviť aj na alternatívu, že to nemusí vyjsť alebo budete musieť ísť na umelé. Poznám ženy, ktoré materstvo odkladali a u niektorých sa to už nepodarilo. Na druhej strane mám kamošku, čo mala prvé po 40-tke.

anjelicek26
4. feb 2022

Ono bohuzial ano, vela zien ma dnes deti aj po 35ke, ale kolko s nich skutocne otehotnelo jednoducho, na prvy sup a malo uplne bezproblemove tehotenstva? Statistika hovori v ich neprospech... mnozstvo genetickych vad, potratov, potreby pomoci asistovanej reprodukcie po tej 35ke exponencialne narasta... hovorit si, ze ved aj kamoska suseda henten tamten to nie je statisticka vzorka, tvoje telo je uplne unikatne, co je u ineho, u teba byt nemusi - v dobrom aj v zlom...

sirka9
4. feb 2022

ja mam prve v 40 🤣 narodila sa teraz v decembri.

midka
4. feb 2022

vies co,,. myslim, ze je to momentalne len cisto teoreticka rovina,,, nemas priatela vztah,,, a je fakt tazko planovat dieta v 35,.,, mozno budes mat vztah a dieta ovela skor mozno aj 26,,, a mozno nie mozno ani v 40 nebudes mat vztah,,, len fakt je to cista fikcia,, neviem, kolko mas rokov,,teda kolko mas priestoru do 35 cestovat,.vztahovat,,,,len sa prosim Ta nerad mudrymi radami, ze staci dieta a muza nepotrebujes,,,/ takych rad je MK asi tisic,..../....napis kolko mas rokov,

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@anjelicek26 mojich vela rovesnicok ma deticky po 34-35 a mnohe z nich sa mi "stazovali", ze pocitali s tym, ze to bude trvat par mesiacov, ze pocali pomaly na prvykrat

inana11
4. feb 2022

Všetky píšete o “schopnosti” splodiť a vynosiť. Ja mam prvé v 30tke a druhe v 33 a nebol problem ani splodiť ani vynosiť (chapem že 5 rokov je dost podstatných v tomto veku) ale tá moja trpezlivost😃mam pocit že mladšia by som bola viacej “vpohode” a kludna. Takze keď sa aj podari,tam cesta len začína a keď si človek dlhsie uziva “slobodný zivot” horsie sa v noci vstava,prispôsobuje a venuje celým telom aj dušou 😃to je moj pohľad na vec🤷‍♀️😃

anjelicek26
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 vravim nase osobne okolie nie je dobra vzorka, na to su statistiky... vela zien, co potrebovali pomoc centra alebo sa dlho snazia o tom ani nehovori... tie vajicka vekom vyrazne stracaju na kvalite...

midka
4. feb 2022

vies,, jedna vec fyzicka stranka,, ja vsak poznam zopar zien,, ktore nemaju deti ani v 45,, nie kvoli fyzickemu zdraviu, ale kvoli tomu, ze do 45 nemali ziadny normalny vztah,,,,ktory by prirodzene vyustil, to nejakej tvorby rodiny, vacsina z nich, dhodobo nemala vobec ziadny normalny vztah,,,

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@anjelicek26 Ja som si minule na nete citala nejake statistiky - oficialne a podla nich 20 rocna zena ma 25 % pravdepodobnost, ze otehotnie pocas celeho cyklu a 35 rocna zena 16 %

annm81
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 Problém je najmä v tom, že po 35. roku života ženy veľmi dramaticky stúpa riziko genetického poškodenia plodu.

heidy222
4. feb 2022

Ja mam kamaratku co Ma prve dieta v 47rokoch, teraz Ma 49. Mame obe Male deti a pritom ona je Len o Par rokov mladsia Ako Moja Mama 😊. Ja mam 33, prve dieta v 26. Kamoske zavidim ako Si dokaze dieta uzivat, nemat pocit, ze jej nieco uteka, neciti Uz tlak zo Seba pracovne a osobnostne Este nieco urobit Ako ja a Uz Ma odcestovane, odoslavovane, kym mne vela veci chyba. Ona na druhej strane Mi zavidi Energiu, ze nie som tak uzkostliva, ze nemam Este problemy s chrbtom 😊 , ze tehotenstvo bolo lahsie. cize akokolvek vek Ma svoje vyhody a nevyhody

bublinka1426
4. feb 2022

@anjelicek26 hehe niektorym sa naozaj podarilo na 1 sup :D v 35

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@annm81 stupa asi o 5 %
Mam pocit, ze na slovensku sa to velmi dramatizuje a prehana.

jany149
4. feb 2022

Ja som prvé dieťa rodila 4 mesiace pred 36tkou....

anjelicek26
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 tak tie statistiky su rozne, ja som videla ine cisla a kazdy rozumny gynekolog ti to povie, otehotniet je navyse len prvy krok, donosit zdrave dieta druhy, zarataj si to a kazdym rokom to dramaticky klesa. Ja jej velmi parjem, nech patri medzi tie zeny, kde to bude bezproblemove, ale ja by som sa poistila...

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@anjelicek26 Ja urcite nechcem vyvraciat to, co tvrdis, ale zial, nie kazda zena spozna toho praveho v "idealnom veku" a su zeny, ktore chcu dietatu poskytnut plnohodnotnu rodinu, nie mat dieta za kazdu cenu aby si ony vyplnili prazdnotu svojho zivota. Takze cakaju a potom prichadza to materstvo neskor.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annm81
4. feb 2022

@zmrzlinka2021 Nie je to slovenská špecialita. Všade na svete sa vek od cca 35-40 berie ako tehotenstvo s vyšším rizikom. Napríklad downov syndróm sa do veku 25 vyskytuje s rizikom 1:1300, v 35 je to už 1:400 a v 45 rokoch až 1:30.

liljana
4. feb 2022

Kolko mas rokov. Uz mas teraz 35r, alebo iba premyslas, ze do 35 chces cestovat a ci potom nebude neskoro.
Nemas zazemie, nevies, kedy ho budes mat. Niekde predsa uz teraz musis byvat a preco na tom zazemi nepracujes pomaly a dlhodobo? Da sa cestovat, aj splacat svoj byt.
Deti je na svete dost, nemusis ich mat oba preto, ze sa to "patri". Ked ti vyhovuje byt samej, tak zi svoj zivot, ako chces.

petamich
4. feb 2022

rodila som prve dieta v 35 a nemala som pocit, ze to bolo neskoro 🤷‍♀️ obcas to tak zivot uhra, ze skor sa neda

autor
4. feb 2022

Mám 24 rokov a biologické hodiny ako sa hovorí mi začalo biť veľmi skoro. Už na strednej v 18tke som chcela strašne dieťa a len som čakala kým skončím školu. Vtedy som mala partnera no vzťah logicky nevyšiel keďže bol mladý .. potom som mala ešte dvoch partnerov no vzťahy boli otrasné, vydržali Max 2 roky. Pri tých vzťahoch som si uvedomila aké by bolo hrozne keby mám ešte k tomu dieťa a som s debilom 😥 strašne mi prišlo nevoľno, a ďakovala som Bohu že som si s nejakym z mojich ex nespravila dieťa. Ide o to že ja som čo sa týka vyspelosti možno tak 5 a viac rokov vpred. Nikdy som si nerozumela s rovensnimi. Ako 17 ročná som preberala veci so 40 ročnými ženami a radila im do života. Lebo boli mentalne niekde v 15tke. Ale zato môže aj moja výchova lebo moja mama sa somnou rozprávala od mala ako s dospelou a vnucovala mi jej problémy a ja som chcela mamku " zachrániť" tak som hľadala všetky možnosti. No keďže som z problémovej rodiny, otec mamu bil aj mňa a a ptoom sa rozviedli tak som ako keby túžila mať vlastnú a dobrú rodinu. Lenže svet nieje ruzovy a zato že som mala zle detstvo neznamená automaticky že budem mať ružovú budúcnost. Tak si hovorím že keď nájdem toho nesprávneho tak celý môj život je v háji.
Pri mojich ex som zistila presne na 100% čo chcem a čo nechcem .. teraz už viem že si treba vyberať poctivo a HLAVNE spoznať najprv chlapa až potom si snim robiť deti. Lenže som zistila že človeka nemusíš spoznať ani po 2 rokoch čo si snim permanentne. ukážu to až určite situacie. Preto by som chcela keby mám chlapa, zažiť snim toho čo najviac, spoznať ho z každej stránky a detailne. A verím že za rok, dve, tri to nestihnem.. taký je môj názor bohužiaľ. A keďže už vidím realitu tak viem že správneho partnera sa mi nepodarí nájsť na prvý šup. Takže teraz mám 24 rokov. Nájdem si niekoho možno za rok, budem ho spoznávať 3,4 roky a zistím že je to zle , rozideme sa a odznova s dalsim.. a roky idú. Zbehne to ... Ani sa nenazdam a budem mať 30.. na spoznávanie ďalšieho chlapa treba ďalšie roky. Takže počítam s tým že teoreticky mi možno ešte jeden vzťah nevyjde alebo dve a už mám 35. Proste možno je chyba vo mne lenže nebudem s niekým nasilu keď vyslovene cítim že sa pri tom človeku topim.
Ide o to že ja aj TÚŽIM po dieťati ale bohužiaľ pokiaľ není DOBRY CHLAP tak nieje ani dieťa. Brzdi má v Tom chlap.. no nechcem si urobiť dieťa s vychovávať ho sama. Ďalej nieje to moja idilka života že budeme žiť v podnájme s dietatom v 2 izbaku a žiť z ruky do huby. Jednoducho už si hľadám aj takého čo je aj finančne zabezpečený pretože , ja síce nasetrene mám lenzr už som sa podpálila keď môj milý ex mal 0 na účte a keď som chcela kupovať byt, neprispel by mi nič. Zistila som že chlap bez peňazí ma ťahá len ku dňu a ja nebudem kupovať byt sama.. nechcem si plánovať zázemie sama. Pokiaľ som sama, budem žiť po prenájmoch a budem šetriť peniaze na kúpu bytu ale jedine ak prispeje aj muž. Sama kupovať nebudem.. doteraz som chodila len so študentmi, ktorý sa ani neučili, nechodili na prednášky iba doma na gulach sedeli na instagrame. A ja keďže som nešla na výšku tak od 20tky pracujem, po strednej .. cítim že som niekde viac vpred rozumovo čo sa týka chlapcov v mojom veku... Pozerala som len na lásku doteraz ale zistila som že láska není všetko. Bohužiaľ aj tie peniaze treba.a takého mi je ťažko nájsť čo by som ho aj ľúbila a čo by mal plat aspoň 800€ . Keďže mám kopu známyvh vo zarábajú 500€ a neviem si predstaviť život a plánovať zázemie s niekým kto toľko zarába.. na peniaze som nikdy nepozerala ale život má naucil . Keď nechcem byť na všetko sama, musí mi pomôcť aj muž. Už som mala jeden byt kúpený, no brzdilo ma to , cítila som sa sama, tak som ho predala a začala chodiť po svete aby som necítila samotu a aby som aj spoznávala niečo nové. Hovorím si že však keď som sama nebudem zúfať , užijem si život dokiaľ môžem a ten pravý príde. To dieťa mi veľmi chýba ale radšej nech mi chýba ako byť slobodná matka bez peňazí alebo s mužom ktory nieje dobrý.
Tlak cítim na mňa z každej strany keďže moje spolužiačky nejako skoro rodili, smejú sa mi že som stará dievka a pod. Že život bez dieťaťa nemá zmysel, že musím byt nešťastná a pod. Strašne ma nasralo pritom nevedia že ja to dieťa aj chcem. Ale neprivediem ho dokiaľ nemám správneho muža .

autor
4. feb 2022

Proste mne nepríde ani správne robiť si dieťa napr v 20tke alebo v mojom veku keď nič nemám. Dobre mám na podnájom, žili by sme v podnájme ale stále by to bolo také žitie z ruky do huby. Keby mám mať dieťa chcem mať zázemie, chcem byť finančne zabezpečena. Neviem si predstaviť že s mojimi 600€ by som mala živit ešte aj dieťa keď ledva samu seba uzivim. Keďže podnájmy sú drahe.
A sama zazemie plánovať nebudem ani nechcem. Nebudem napr stavať dom aby do. V ňom žila sama. A keby si dakoho nájdem tak si potom k sebe nenastahujem chlapa, cítila by som sa vyuzito a že proste nebudoval to somnou, že som bola na ten ťažký život sama.