Je toto psychické týranie?

zorka1
18. máj 2012

dobry vecer.uz vyse roka a pol som vydata.hned po svadbe som zistila,ze manzel dost casto pije a potom zacne byt agresivny-teda hlavne slovne.ked si vypije,neustale ma ponizuje,moju rodinu,nadava na mna,aj na nich.podla neho nic neviem,mama ma nic nenaucila atd.atd.a dnes napr.povedal rocnej dcerke,ze som neschopna mater.na druhy den si to potom vraj nepamata,co povedal,aspon on to tvrdi.aj sa ospravedlni,no ja stale trpnem,kedy si znovu vypije a znovu ma bude ponizovat.ja uz dalej takto nevladzem,revem ako male decko.a najviac ma mrzi myslienka na to,ze ked ma manzel bude ponizovat pred dcerou a hovorit o mne nepekne veci,ze dcera ma nebude respektovat alebo bude si mysliet,ze to je normalne,ked sa k zene tak sprava chlap.
prosim pomoc.je toto forma psychickeho tyrania?ja uz neviem,ako dalej,co robit.jeho rodicia o tom vedia,nie raz som im povedala,ze ked sa to nezmeni,ze sa s nim chcem rozviest.aj mu matka asi dohovarala,no nevie ho ona odsledovat,aby nepil.moji rodicia nemaju ani potuchy,nic som im nepovedala.hambim sa za to,akeho manzela som si vybrala.a nechcem ich trapit,maju dost starosti aj sami.
kde najst pomoc?ako postupovat?hned ziadat o rozvod?ma s tym niekto skusenost?

pepsyna
18. máj 2012

@zorka1 ako dcera takeoto octa ti radim, cod od neho, kym psychicke tyranie neprerastie do fyzickeho-doteraz mam pred sebou obrazy z detstva a ver mi nie je to prijemne 😒 ked nie koli sbe, koli dietatu tak urob cim skor..kym si to este dieta neuvedomuje,,,

lentilka29
18. máj 2012

odid

lienka434
18. máj 2012

@zorka1 nedovol muzovi pit! kedy pije?ako to ze ma moznost viackrat pit?bud mu daj ultimatum alebo zacni hned konat.Inak ked je triezvi je normalny?ako napisala pepsyna,moze to prerast vo fyz.tyranie.Tvoja dcerka bude na tvojej strane ona vidi co robis pre nu,ale nemusi sa pozerat na hadky,nadavky,spiteho cloveka alebo nasilie. NEMAS SA ZA CO HANBIT!!! Predstav si ako ziju ine slobodne zeny,rozvedene s detmi? co na kazdej vidno ze je nejaka ina!?
http://koktail.pravda.sk/sk_kzdravie.asp?r=sk_k...

ankat
18. máj 2012

@zorka1 suhlasim s pepsynou ,tiez som nemala lahke detstvo ☹ ...cim skor tym lepsie ...

tea333
18. máj 2012

@zorka1 tak alkoholik s agresivnymi sklonmi je casta kombinacia. Ak nic neurobis, nielen ze sa nic nestane - pojde to k horsiemu. Je pravdepodobne ze na teba po case siahne a zacne byt aj fyzicky agresivny, prestane to mat pod kontrolou.
Ak ostanes, urcite si ta nezacne vazit. viem ze sa to pise lahko, ale trosku poznam, ako to s alkoholikmi chodi.

lucia81
18. máj 2012

@zorka1 ahoj, súhlasím s @pepsyna, takýto človek sa už nikdy nezmení a bude to čoraz horšie.Tiež som mala také detstvo a ja by som nedopustila aby moje deti toto prežívali. Odíď od neho čo najrýchlejšie. A hlavne, ty sa nemáš za čo hambiť a ani obviňovať, on je dospelý a veľmi dobre vie čo robí keď si vypije a nepracuje na tom, aby to tak nebolo. Určite podaj hneď žiadosť o rozvod, je to dlhý proces, ja som čakala na pojednávanie 11 mesiacov. A určite to povedz aj rodičom, uľaví sa ti na duši a možno spolu nájdete nejaké riešenia. Držím ti veľmi veľmi palce, len sa nenechaj od neho ukecať.

tea333
18. máj 2012

@lienka434
@zorka1 u alkoholika, aj ked este v tom spolocensky prijatelnom stadiu, jednoducho pit nezakazes. Dostat sa zo zavislosti je velke peklo a chce to odbornu pomoc a obrovsku snahu nieco zmenit, pracovat na sebe.
Ja sa len cudujem, ze si manzela pred svadbou neprekukla. nebyvali ste spolu?

mia258
18. máj 2012

Neblázni. V záujme svojom ale hlavne TVOJEJ DCÉRY!!! sa zbaľ a odíď, s takým človekom by som nežila. Možno by som odpustila, keby to spravil raz kvôli nejakým problémom. Ale keď vieš, že sa to zopakuje... na to neexistuje ospravedlnenie.
A hlavne vyhovárať sa na alkohol je úbohé.

poleva
18. máj 2012

odid,ver tomu že sa nezmení,mala som susedov,ked sa opil bil ju ako hada,a na druhý den sa milovali,až ich počula celá bytovka,ked bola tehotná,skoro ju vyhodil z balkona.potom prišla plakať k nám,najprv sme ju ľutovali,ale ked na nás vytiahla,že je tehotná,poslali sme ju preč aj my.On bol alkoholik po otcovi a tyran.bil ju tak,že sme celá rodina do rána od nervov nespali,stále sme volali políciu.
nakoniec to skončilo tak,že sme sa odsťahovali a z počutia viem,že mali 2 deti,a sú práve v rozvodovom konaní.
tie ich deti že vraj vychováva ulica,jedným slovom nič z nich,samé vulgarizmy,atd....ani sa nečudujem,ona je ako kosť vychudnutá a zničená,ja som takto nikdy nežila,a ani nežijem,neviem si to ani predstaviť,ale ak sa k tebe tak správa a pije,atd...nič z toho,len vás utrápi

zorka1
autor
18. máj 2012

@lienka434 no predtym pil v praci-robil v bare.a teraz pil "po praci" s kolegovcami.alebo ked je nejaka prilezitost.mesiac mu to vydrzalo,ze nevypil.a uz som sa tesila,ze sa to lepsi.ale znovu to iste.ked zacne pit,nevie kedy skoncit,a on vela neznesie.
je to alkoholizmus,ked vydrzal vyse mesiaca bez pitia?neviem,mozno to chcem len zas ospravedlnovat

poleva
18. máj 2012

@zorka1 áno je,,,mesiac ti bude piť mesiac bude triezvy a to sa bude opakovať

zorka1
autor
18. máj 2012

@tea333 no s tym pitim som ho veru neprekukla.kedze pred svadbou sme spolu nebyvali,nevidela som ho kazdy den.a az teraz mi doslo,ze tie jeho dobre nalady,ked mi telefonoval,boli kvoli alkoholu.a to som si myslela,ze ma len naozaj dobru naladu a radost zo zivota.
pravda je vsak aj to,ze ked sme sa stretavali,zvykli sme si vyjst von,do mesta,do baru,posediet.aj ja som si vypila.no odkedy som otehotnela,tak nie.nemala som s tym problem.no netusila som,ze on problem ma.

donalona
18. máj 2012

ano, je to tyranie.aj podla zakona

zorka1
autor
18. máj 2012

@poleva ale on akoze nepije vkuse mesiac.povedzme,riadne sa opil na velku noc,potom nic,a zas teraz.no ale aj tak to nie je dobre.hlavne ked vsetci naookolo /ja,jeho rodina/,vedia,aky je ked si vypije.a uz nie raz sa s nim rozpravala aj jeho mama-ja som sa jej pozalovala.myslela som,ze mi v tom pomoze,lebo on na nu da viac,ako na mna.ale asi to nepomohlo,zial.

poleva
18. máj 2012

@zorka1 ľúbiš ho?

katren
18. máj 2012

@zorka1 urcite to tyranie JE

zorka1
autor
18. máj 2012

@poleva ??? vážne??? neviem,po tom ako mi slovne poubližoval sa neopovážim povedať jasné áno.je to skôr o tom,aby dcérka mala oboch rodičov a určité zázemie.keď by sme odišli,bolo by to veľmi ťažké.a určite by nemala to,čo má teraz.nemali by sme možno kde bývať /ak nepočítam možno jednu voľnú izbu u rodičov-a ani to nie je isté,zatiaľ tam býva brat,no má sa sťahovať/ a vlastne to je možno jediný dôvod.a ešte to,že z rodičovského príspevku by sme dve asi ťažko vyžili

sandrikacsg
18. máj 2012

@zorka1 odid, odid hned ! ponizovanim a "tvojou" neschopnostou sa to len zacina..zazila som si to na vlastnej kozi, takze viem o com hovorim

klincek
18. máj 2012

@zorka1 ak to ako psychicke tyranie citis, tak to psychicke tyranie je.
sama vravis, ze ked zacne pit, nevie kedy skoncit, a potom sa nevie kontrolovat, navyse si nic nepamata.. tak to je alkoholik ako vysity..alkoholici sa spijaju bez kontroly a pri kazdej prilezitosti, dokonca prilezitosti vyhladavaju. a ze vydrzal nepit mesiac? to len lebo chce tebe (alebo skor sebe, ale uz zbytocne) dokazat, ze vie aj nepit.
zbal dceru a kufre a odid od neho, a to cim skor. navrh na rozvod si stiahnes aj z internetu. lepsie to nebude, mozes mi verit. skor naopak. necakaj, kym vas zacne tlct a prepijat spolocny majetok vo velkom, potom uz to tazko ustojis.

zorka1
autor
18. máj 2012

@sandrikacsg ked ja fakt neviem,co mam robit.viem,ze vsetci mi tu asi poradite,ze odist a cim skor.a aj vnutorny hlas tak hovori.no je to tazke.myslim,ze vsetci naokolo by si mysleli,ze robim z komara somara a ze ten problem vobec nie je taky velky,akym ho robim.som dost zufala ☹

poleva
18. máj 2012

@zorka1 no vidíš,je to o tom,že sa vyhováraš,nehnevaj sa na mna.ak tebe to k životu stačí,je to tvoje rozhodnutie,ja by som to nikdy nestrpela,radšej budem hladovať,ale budem sama sebou,nedám sa biť,urážať.byť s niekým kvôli dieťaťu mi príde dosť blbé.akým vzorom bude pre vaše dieťa? ked sa tak správa?

zorka1
autor
18. máj 2012

@klincek ono je to aj o tom,ako bol nauceny.akoze rodicia,aj jeho brat si vzdy pri kazdej prilezitosti musia pripit.ale on jediny sa potom takto "agresivne" sprava.
no spolocny majetok prepit snad neprepije.vsetko co ma,nie je pisane na neho,ale jeho rodicov.a este jeden hacik,vacsinou pije s kolegovcami,alebo predtym to bolo v praci,cize to "prepite" nejak neplatil 😒

sissy27
18. máj 2012

@zorka1 prepáč, ale aké zázemie má tvoja dcéra teraz?? otca alkoholika a tyrana a vystresovanú, zdeptanú matku?? aby sa ti raz "nepoďakovala" za také detstvo.. buď pôjde tvoj muž na protialkoholické a do manželskej poradne a vydrží nepiť, alebo sa zbaľ aj s dcérou a žite skromne u tvojich rodičov...časom si nájdeš prácu, bude to lepšie... ak máš pochybnosti, tak si predstav, že sa raz takto bude niekto správať k tvojej dcére a vnúčatám, lebo tvoja dcéra bude vyrastať v tom, že takto je to normálne a správne ☹

zorka1
autor
18. máj 2012

@poleva keby šlo len o mňa,tak balím kufre a už tu ani nie som.ja som sa vedela o samú seba postarať od mojich skoro 19-tich rokov.lenže pri tomto všetkom myslím len na dcérku.či sa budem o ňu vedieť postarať,hlavne finančne

zorka1
autor
18. máj 2012

@sissy27 máš pravdu.veď práve preto nad tým už dlhšiu dobu uvažujem,že odísť.len mi chýba to "nakopnutie".

zorka1
autor
18. máj 2012

@sissy27 na na protialkoholické určite nepôjde,lebo on nemá problém s pitím-teda to som citovala jeho

sandrikacsg
18. máj 2012

@zorka1 nerozumiem preco ta trapi co povedia vsetci naokolo..ja som prave kvoli tomu zotrvavala v nefungujucom vztahu a nakoniec sa z toho vyklulo to, ze vsetci naokolo sa mi poza chrbat smiali ako som bola sprosta,ze som neodisla uz skor..a to som si myslela, ze to nikto nevidi..jasne, ze ti to kazdy poradi, to vravi zdravy rozum, ver mi, taky chlapi ako on su strasni manipulatori a ani nevies ako si k nemu priputana..a to len preto, lebo to on chce..treba poprosit niekoho o pomoc, treba to vyriesit rychlo, zbalit seba a dieta a odist uplne.. keby si odisla len na "vystrahu" tak ti naslubuje hory-doly a ty by si sa vratila..mesiac by sekal dobrotu a potom by sa to vratilo do starych kolji..neprevychovas ho a precpo si mas nicit zivot, ked mas na vyber?

shira_
18. máj 2012

@zorka1 treba si uvedomiť, že manžel, ktorý "často pije a potom je agresívny" nie je konzument, ale alkoholik.
alkoholizmus nie je definovaný tým, koľko a ako často človek pije. je definovaný tým, že požívanie alkoholu začne byť vnímané ako problém pre okolie alebo pre konkrétneho človeka (neplnenie si povinností, zľahčovanie reality, psychický alebo fyzický útok, poškodenie zdravia a podobne....)
žiadny alkoholik neprestane piť dohovorom, prosbami, vyhrážkami. jedine činmi (niektorý ani tak). sama píšeš, že si niekoľko krát povedala, že ak to neprestane, odídeš. čím viac to budeš opakovať bez činov, tým menšiu váhu budú mať tvoje slová.
Vyhľadaj pomoc psychiatra (manželovi o tom nehovor!), ktorému popíšeš, o čo ide, a ten by ti mal dať inštrukcie, ako postupovať. Na liečbu bude musieť nastúpiť tvoj manžel. Oznámiš mu to ako poslednému, musíš mať v zálohe spriaznenú dušu (svokru, matku, priateľku), ktorá vie, čo robiť a bude ťa psychicky podporovať. Dobrovoľne sa liečiť nepôjde. Toto je najhoršia fáza. staneš sa beštiou, najväčším nepriateľom, osobou, čo z neho urobila alkoholika a tyrana. agresia sa vystupňuje na maximum- nikdy nesmieš s ním zostať sama, ak riešiš túto najhoršiu fázu. ak by došlo k fyzickému útoku, volaj políciu, je to dôležité, aj keby nebolo treba nejaké extra zásahy. Musíš začať konať: tj. nevaríš, neperieš, nestaráš sa, odchádzaš s dcérkou z domu, podáš žiadosť o rozvod. žiadne prázdne vyhrážky a slová. toto už musia byť konkrétne, citeľné veci.
Ak muž, ktorý pocíti na vlastnej koži, že stráca ženu, dieťa, domov- naďalej nepristúpi na tvoje podmienky, nie je o čo stáť- doriešiš rozvod.
Najpravdepodobnejšie po "zúrivej fáze" muž príde s prosíkom, plačom, sľubmi modrého z neba, že sa zmení, len aby sa všetko vrátilo naspäť.. aby si prišla a že on sa liečiť nemusí, on to zvládne a vydrží.. Klame!! pozor, netreba na to skočiť, je to zastierací manéver.
najlepšia varianta je, ak súhlasí s liečbou "dobrovoľne nasilu".. dá sa liečiť aj ambulantne, ale je to zdĺhavé a ťažké. lepšia je ústavná liečba, trvá 2-3 mesiace. až po nej je možné riešiť ostatné rodinné veci, s čistou hlavou.
na záver ešte dve dôležité veci:
1. samo to neprejde, čím viac to budeš odkladať, tým viac to budeš ľutovať. neklam sama seba, nenechaj sa uchlácholiť.
2. nie je to tvoja chyba, nemáš sa za čo hanbiť.

katren
18. máj 2012

@zorka1 ja neviem co tu teda hladas ake rady, ked sa stale vyhovaras na dcerku.....cakas pokym sa napije a nevedomky jej ublizi???to ta potom ?mozno? nakopne??????

zorka1
autor
18. máj 2012

@sandrikacsg a ešte som zabudla napísať,že pri predchádzajúcich mojich "vyhrážkach" že od neho odídem,povedal,že môžem,ale že malú mi nedá.že mu ju prisúdia,že bývalá frajerka je sudkyňa na našom okresnom súde a bla-bla.akože toho sa až tak nebojím,lebo verím,že by mu malú nedali.aspoň dúfam.
musím sa rýchlo rozhodnúť.ach jaj