Je to spravodlivé?

12. apr 2024

Ahojte, opíšem situáciu.
Muž žene povedal že keď sa vezmú budú mať majetok pol na pol a aj splátky za hypotéky pol na pol. Je krátko pred svadbou a z neho vyšlo že majetok nebude nikdy pol na pol (lebo si na neho pozical tak že cachrovali s majetkami v rodine od príbuzných a že ti nikdy nedovolia alebo možno aby tam ako spoluvlastnícku napísal tu ženu).
Po svadbe bude všetko pol na pol. Jej navrhli aby si odkladala sumu ako on platí na hypotéku a investovala (ale investovanie má menšie percenta než inflácia hmotného majetku a znížilo by im to už tak malý príjem do budúcej rodiny). Toto o Tom majetku jej sľúbil pred dvoma rokmi. A takto to dopadlo. Šli by ste aj tak do svadby alebo nie?

autor
12. apr 2024

A ešte dodám že zarábajú obaja rovnako.

deti95060810
12. apr 2024

nie, nešla .
za mňa podrazák a o**bávač.

lenkasarka
12. apr 2024

Celkom nerozumiem. On má majetok a ty si sa nepričinila,ale chceš polku,alebo máte spolu hypoteku ktorú platíš aj ty,ale polku majetku ti nechce prepísať?

anjelicek26
12. apr 2024

Ved nech si teda vezme hypotéku sám a majetok je len jeho.. pri dnešnej rozvodovosti ma zmysel mat každý niečo vlastne. Ci investície pozemky iná nehnuteľnosť (ta v prenájme napriklad). Otázka je,či jej to samotnej vyjde si kúpiť niečo ďalšieho s vidinou materských,rodičovských atp.. chlapom ten príjem nikdy nevypadá,nám ženám určitú dobu veru hej.. by som si jasne dohodla pravidlá dopredu,ON bude platiť jej hypotéku tiež,ked bude s ich deťmi na materskej/rodicaku (-nájomné, taka strašná suma to nebude). Ale rozprávať sa o takých veciach vecne a nechodit okolo horúcej kaše je veľmi fajn.. keď ostanú spolu,budú mať nehnuteľnosti dve,pripadne sa tam nastahuje ich dieťa... negatíva to nemá..

tanyan
12. apr 2024

Hneď v prvej vete mi nie je jasné aký majetok je myslený v časti "budú mať majetok pol na pol."
Kto akým spôsobom nadobudol aký majetok pred svadbou?
Na čo sa brala / bude brať hypotéka?

hopsas
12. apr 2024

Neviem či dobre rozumiem čo si napísala ale pred svadbou je všetko tvoje, po svadbe je všetko vaše..ak mal on byt pred svadbou je jeho, ak si po svadbe kúpite spoločný, je váš .jedine že by trval na tom aby to nebolo v BSM a to už by bol pre mňa napríklad problém akceptovať

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkasarka
12. apr 2024

@deti95060810 prečo hneď odrbavač? Keď má majetok (nadobudol sám) napr. V hodnote 200 tis. To jej má dať polku len tak,lebo sa ožení? Iná vec keď brali spolu hypoteku a ona ju tiež spláca,ale z písaného textu nie je jasne ako to je.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hopsas
12. apr 2024

Takže takto ..byt je teda jeho, vezmete sa a ty mu chces doplatiť čo už splatil sám a on to odmieta? Veľmi zvláštne a za.mna aj veľmi hlúpe ...

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zic
12. apr 2024

No, je to taka dvojsecna situacia... Na jednej strane je to nespravodlive ak by cely zivot splacali obaja a potom sa rozviedl ia bolo to len jeho (ona si moze narokovat spat polovicu splatky pocas manzelstva).
Na druhej strane ak jej rovno prepise polovicu a rozidu sa 2 tyzdne po svadbe, tak asi by tratil on...
Volakedy, ked som riesili podobnu situaciu tak banka ani neechcela prepisat 1/2 bytu na inu osobu... musela by sa otvorit hypo zmluva... neviem, ako to funguje teraz

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenkasarka
12. apr 2024

Dosť zapeklita situácia. Mal aj nejaké vlastne finančne prostriedky na ten byt?

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. apr 2024

@lenkasarka ona má našetrené asi 6tis, za to jej hypotéku myslím že ani nedajú. 😐 A za mesiac toto riešiť stíhať.

hopsas
12. apr 2024

Nesplacala by som mu.nic ak odmieta aj on aj jeho rodina aby bola spoluvlastnícka s tým že im doplatí čo už je splatené ..a za.mesiac si môže kľudne kúpiť aj ona sama ak má peniaze ..my sme to stihli vybaviť všetko za dva týždne .

autor
12. apr 2024

@lenkasarka aha ty sa pýtaš či aj on mal. Myslím že mal 10%, ale to ak tak bolo tak to by sestra súhlasila s tým žeby mu dala aj polovicu z toho samozrejme.

unicornlady
12. apr 2024

Ja si hlavne myslím, že v manželstve by mal človek premýšľať ako "my"- náš byt, naše peniaze, náš spoločný život a domov, ktorý spolu budujeme.
Tu by mi blikali kontrolky v hlave.

beata_k
12. apr 2024

Nevlastni ho banka. Ak sa 2 mesiace po svadbe rozvedu a byt sa preda. Tak sa vyplati hypoteka a zysok € pojde na polovicu.

lenkasarka
12. apr 2024

Celkovo je to take noo.. keď mal aj vlastne financie na byt a tiež kupoval zariadenie atd. Tak vyplatiť polku splátok za rok je vlastne nič. A myslím že 6 tis je veľmi malo na to aby prišla k polke bytu,ale je to len môj subjektívny názor. Ja byt v jeho koži. Popravde nesúhlasila by som s tým. Na jej mmieste neviem čo by som robila.

autor
12. apr 2024

@unicornlady ja som jej to tiež hovorila. Že mali si dať všetko my - aj byt aj hypotéku. Plat majú rovnaký. Tak nevidím problém.
Bojím sa o to, že o 15r ak náhodou, človek nikdy nevie, sa rozvedie tak čo ona z toho bude mať?
Časť zaplatených splátok (ak bude ten zákon dovtedy takto platný) a polku nábytku a deti na krku?

autor
12. apr 2024

@lenkasarka nie nie. Nič nekupoval. Zariadzovat budú spolu.

gribka1
12. apr 2024

Je to jeho (niečo s rodinou), nech si ona odkladá tú istú sumu na svoje.

autor
12. apr 2024

@beata_k no takže nezískala by polku iba polku hodnoty z toho čo uz podplácali, alebo by ju z toho vyplatil on z tej časti.

gab1sol
12. apr 2024

On dostal byt od rodičov a hypotéku má na seba (pri prevode využili možnosť kupnej ceny a neurobili to darovaním). Navrhuje, aby si ona odkladala/šetrila časť, ktorú by splácala na hypo. Ale ona sama nemá na to, aby si hypo zobrala…
Ale však nech jeho byt nechajú jeho bytom (buď ho predá alebo si nechá) a po svadbe nech idú do spoločnej hypotéky na spoločný byt. Ja si tiež neviem predstaviť, že by som dostala od rodičov byt a prepísala ho na budúceho manžela…

lenkasarka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beata_k
12. apr 2024

A vies co je uuuplne najhorsie? Ze rozhoduje jeho mama. To bude vzdy tak....mama povedala.

dari226
12. apr 2024

Ked ocakava aby platily obaja tak aj zena moze ocakavat, ze to napise pol na pol. Alebo on jej bude platit ked bude varit, robit domacnost, starat sa o deti...?