Je správne dať dieťa pokrstiť, keď ono nemôže o sebe rozhodovať?

4. dec 2022

Ahojte, čítala som nejaké staršie články o viere len so zaujímavosti -som pokrstená a mám aj prijímanie. Ale nikdy som v Boha neverila, bolo to čisto tlačenie rodiny od detstva. Ako som dospela hovorím o sebe ako o ateistovi. Moja rodina však stále tvrdí, že do konca života budem kresťan, pretože mám za sebou tieto dva obrady, ktoré ale neboli mojim rozhodnutím. A moja otázka znie - je podľa vás spravodlivé keď dáte dieťa na takéto obrady aj keď vlastne o sebe nevie rozhodovať? Nemalo by to byť na výbere človeka?
Mňa to nejako netankuje, ale keby som chcela byť "oficiálny" ateista asi by som musela nejako vystúpiť z cirkvy alebo niečo podobné a to mi príde zbytočne veľa práce okolo toho. A rodina ma stále presviedča, že som kresťan aj tak o mne hovoria pred ostatnými, pretože podľa nich sa ten krst neda vymazať a tým pádom už budem vždy kresťan. To mi napadlo, lebo sme sa pohádali dnes o sčítaní obyvateľov čo bolo naposledy a, tým, že som sa nehlásia k náboženstvu nedostanú za mňa peniaze.

simona20201309
4. dec 2022

Ved keď neveris v Boha, môžeš mať také veci u prdele. A vystúpiť z cirkvi nie je žiadna veda. Kamarát tak vystúpil. Síce podrobnosti neviem, ale nie je typ, ktorý by vedel chodiť v papierovackach ani co by sa vyznal v úradoch.
Keď ta to tak strašne štve, pozisťuj si a výstup oficiálne. Ak ta papiere nestvu, na tie reči môžeš zvysoka....

ckocka
4. dec 2022

Ludia hovoria rozne veci, preto máš svoj rozum aby si ho používala.

autor
4. dec 2022

Tak mne je to viac menej jedno čo hovoria, to bolo vysvetlenie prečo uvažujem nad tým, či je správne dávať deti k takýmto obradom, keď o tom sami nemôžu rozhodnúť.

ckocka
4. dec 2022

Z ich hladiska to správne je, z tvojho nie je. Čo s tým?

simona20201309
4. dec 2022

Podľa mňa je oveľa nespravodlivejsie vesat fotografie vlastných detí na fb, instagram, a pod. Natáčať ich od narodenia, a zdieľať to so širokou verejnosťou. Prečo rodicia nepockaju do ich 18tky a neopytaju sa, či s tým súhlasia?
Ale to ze ich dajú pokrstiť? Ako toto ublíži dieťaťu? Aj ty keď budeš veriť, že dieťaťu je lepšie v bavlnených tričkách, tak mu ich oblečieš hneď, a nebudeš čakať na jeho názor. Co je to za hlúposť, čakať nech sa rozhodne sám? To by sme tak mohli čakať aj so sladkosťami. Nech sa rozhodne v 18tke, či je rozumne a zdravé začať jest sladkosti... a takto by som vedela pokračovať.

....už vidím ako 18r dieta, ktoré nebude pokrstene a vedené ku viere, že sa zrazu tak rozhodne....

Takých prípadov ako si ty je minimum a mate možnosť z viery vystúpiť.

autor
4. dec 2022

Príde mi to také zvláštne, rada by som svoje deti viedla v tom, že im vysvetlím koľko je možnosti a výberu si sami a keď si po večeroch bude chcieť čítať bibliu tak prečo nie ? Ale nútiť ho do niečoho asi nie je rozumné. To je ako keby som bola vegan a nutim svoje deti jesť vegánske jedlo, iba preto, že nič iné nepoznajú. Možno sa mýlim.

viestta
4. dec 2022

@simona20201309 malo nás nie je.

ckocka
4. dec 2022

Vegáni často aj deti stravujú vegánsky, hoci teda pravdepodobne iné stravovacie smery poznajú.
Snažíš sa to analyzovať z hladiska logiky, viera nie je o logike, veď to už vyplýva z jej názvu.

simona20201309
4. dec 2022

Ak si pociťovala, že ťa rodicia k niečomu nútili, je to tým, že to nerobili správnym spôsobom. Zrejme sami nešli prikladnym kresťanským životom. Zrejme ta nepresvedčili o tom, že to ako žijú a ako konajú, je naozaj správne.

mimi3008
4. dec 2022

Krstit male deti podla mna nie je spravne. Teda ublizit im to neublizi, ale je to zbytocne. Preto v reformovanych cirkvach sa krstia ludia, az ked sa sami rozhodnu

laskonka862
4. dec 2022

Mňa rodičia vychovali v kresťanskej viere. Ako malá som nemala rada nedele, kvôli tomu, že bolo treba ísť do kostola. Dnes som presvedčená, že okrem rodičovskej lásky, ktorú mi dali je viera v Boha to najlepšie, čo mi mohli odovzdať. Prežívam práve extrémne náročné obdobie a bez viery a možnosti navštíviť kostol, by som situáciu asi ani psychicky nezvládla... Ak raz človek reálne okúsi zázračný dotyk Boha a úľavu na duši po modlitbe v ťažkých chvíľach, prestane uvažovať, či je viera na niečo dobrá...ale ďakuje za ňu celou dušou. Pre mňa je dôležité, aby moje deti vedeli, že úprimná viera dokáže aj zázraky.

ckocka
4. dec 2022

@laskonka862 Každý ten zázračný dotyk ale necíti.

tehulka2011
4. dec 2022

Mne vstepilo krestanstvo len pocity viny a posilnenie roznych strachov, nespravny pohlad na sexualitu, plus hodiny a hodiny zabiteho casu.

martinmmartin
4. dec 2022

Nabozenstvo je ako muzsky penis. Je uplne v poriadku ho mat, je dokonca uplne ok byt na neho hrdy, len by sa s nim nemalo mavat na ulici a cpat malym detom do krku.
Nabozenstva funguju iba vdaka tomu ze v urcitom obdobi decko veri rodicom vsetko a za kazdych okolnosti.
Ak by bolo na mne tak nabozenstvo by bolo zkazane do 18-ky a na 18 narodky dostanes knihu so vsetkymi nabozenstvami aby si si mal vybrat. Chudak adolescent by sa neprestal nad tymi hovadinami rehotat a v ramci jednej generacie by bol pokoj

martinmmartin
4. dec 2022

Ak sa chces fakt zapisat u rodiny ako ateista mas este "nuklearnu" moznost - nechat sa vyobcovat.
Podla cirkevneho prava mas tieto moznosti:
fyzický útok na pápeža
rozhrešenie komplica v hriechu proti šiestemu prikázaniu
zneuctenie Eucharistie
vedomé a dobrovoľné porušenie spovedného tajomstva
vysvätenie biskupa bez mandátu Ríma
Iné činy trestané automatickou exkomunikáciou, ktorých rozhrešenie spadá pod právomoci biskupov a nimi poverených kňazov sú:

podstúpenie interrupcie či jej vykonanie
kacírstvo
schizma
odpadnutie od viery

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simsalabim
5. dec 2022

Je spravne dietatu nedat jest kilo cokolady, hoci na nu ma chu Je spravne ho poslat do skoly, hoci sa chce radsej hrat? Rodicia robia o svojich detoch mnozstvo rozhodnuti, kym dospeje a robia to s presvedcenim, ze to robia v zaujme dietata. Aj krst sem patri.

ljzozv
5. dec 2022

baby ale jednoducho, keď v tej viere vychovávané nebude, tak je veľmi malá pravdepodobnosť, že ju prijme vo vyššom veku.
Ja osobne nemám nič proti krstu. To nerozhoduje predsa o danom človeku. Potom je už na rodičoch, či dieťa vedú ďalej vo viere, a to je rozhodujúcejšie ako krst. V dospelosti sa môže rozhodnúť , akú cestu bude mať pred sebou.
a skutočne ma netankuje zvyčajný argument, že cirkev dostáva peniaze. Lebo aj iní občania dostávajú dotácie a príspevok z nich nemáme žiadny a ešte to nemôžeme ani komentovať, lebo...

sense
5. dec 2022

Tiež mám všetky sviatosť osti. Do kostola nechodím a dcéra pokrstena nie je.... Práve pre toto som to nechala na ňu. Ak bude chcieť podporím ju ak nie nič sa nedeje

anjelicek26
5. dec 2022

Ja v tom nejaky problem nevidim, je to potvrdenie a prislub toho, ako sa dieta chystam vychovavat - ake hodnoty mu budem vstepovat, ake nazory a pravidla pre neho chcem... to, ci bude/nebude verit predsa rozhodne neskor same... ked verit nebude tak to "poliatie" hlavicky vodou v detstve mu bude uplne totalne suma fuk... a vystupit s cirkvi vie kedykolvek... dieta, ktore vychovavane vo viere nie je v drvivej vacsine v dnesnej uponahlanej dobe ani nema kontakty ci sancu vobec pochopit, o com nabozenstvo ako take vobec je... malokto sa da pokrstit vo vyssom veku, takmer nikto...

beata_k
5. dec 2022

Nie, nie je to soravne.

panelacikova
5. dec 2022

@laskonka862 ahoj, neviem, čo ťa trápi a čím prechádzaš. ak ide o zlé, nepríjemné alebo až život ohrozujúce ochorenie, okrem toho, že dôveruješ lekárom (teda dúfam), je super, že sa ti uľaví modlitbou. ALE... ak prechádzaš nejakými zlými udalosťami (a dlhodobo) vo vzťahu, kde sú hádky, alkohol, či nevera, a máte spolu deti, tak sa prosím ťa vykašli na tvoju úľavu na duši a rieš. lebo to, že trpíš ty a pomodlíš sa a uľaví sa ti, to je super. ale trpia aj decká. to len tak na okraj. pretože keď som si ťa prečítala, mala som okamžite pred očami moju mamu, ktorá celý život tvrdí, ako jej modlitba a viera pomáha... uhm, hej...... prakticky "vďaka" viere a nezmyselným cirkevným pravidlám pokazila život sebe aj nám, deckám. neviním ju za to. viním za to nezmyselné pravidlá v cirkvi a s tým súvisiacu fanatickú vieru :(

autorka - ak nie si veriaca, nekrsť. ak si a považuješ to za nevyhnutné a potrebné, pokrsť. nechápem, načo takúto vec vôbec riešiš na MK?

@simona20201309 bohužiaľ, vystúpiť z cirkvi vôbec nie je také jednoduché. to je jedna nepríjemná sekta, ktorá robí obštrukcie takého formátu, že máš sto chutí sa na to vykašľať.

andreatytler
5. dec 2022

Tiez si myslim ze by malo byt to rozhodnutie nechane na dieta ked je uz starsie. Zoznamit ho s vierami a nechat na nom nech sa rozhodne.

lenkakravcova
5. dec 2022

@martinmmartin No to by som zase netvrdila. Ja som sa v cca 22ke rozhodla pre islam. Po rokoch čítania (a porovnávania citácií) tých kadejakých kníh ako píšeš. 🙂 a mnohí moji známi rovnako.
Súhlasím s tým, že voľba viery ma byť po štúdiu viacerých kníh, dobrovoľná a v dospelosti.

andrea_82
5. dec 2022

ja chcem len pochváliť, že si sa v tom poslednom sčítaní nehlásila k viere a že tie peniaze za teba nedostala. Podľa mňa je totálna blbosť platiť hocijakej cirkvi za to, že má "ovečky". Ak by cirkev mala byť financovaná len z príspevkov veriacich, len vtedy by sa videlo, koľko ľudí je ochotných a oddaných veriacich.

veronika3110
5. dec 2022

O dieťati rozhoduješ v dosť veľa veciach, kým o sebe nevie rozhodovať samé.. - čo bude jesť, čo si oblečie, kedy pôjde do škôlky atd atd… veď vysvetlí dieťaťu možnosti zdravej výživy.. a keď sa rozhodne, že cely deň bude jesť len čokoládu, tak ho nechaj, keď chceš aby to bolo spravodlivé.. rozhodlo sa samé.. nechas ho aj naozaj? Asi ťažko.. vieš, že to pre neho nie je dobre a dieťa na to ešte nemá takú kapacitu, aby sa dokázalo rozhodovať zodpovedne a vždy správne.. to by aj teraz chodili vonku v sandáloch napr..
ale samozrejme že keď to týka náboženstva tak vtedy je to neskutočne nespravodlivé..
ja aj keď nesúhlasím s tvojim názorom, je to tvoja vec a matka si ty.. na druhej strane neuznávam krst z povinnosti, ale fakt v viery s tým, že v nej chcem dieťa aj vychovávať..
btw.. chcela by som vidieť ako chceš vysvetľovať tie všetky možnosti náboženstva a pod.. to tak ovládaš podstatu každého jedného, aby si ako hovoríš vysvetlila deťom všetky možnosti??

marianarem
5. dec 2022

Ja na tom nevidim nic zle, ved to nie je nieco, co nejako nezvratne predurci zivot dietata. V dospelosti sa moze rozhodnut, ci to bude dalej praktizovat alebo nie. Ano, je to nieco, comu rodicia veria a zatiahnu do toho aj dieta, ale tak je to aj s vela inymi vecami. Byvanie v meste, na dedine ci na samote, styl vychovy, strava, vyber skolky a skoly...to vsetko su veci, ktore rodicia robia na zaklade nejakej svojej viery, ze takto to bude dobre.

syslik81
5. dec 2022

ak niesi veriaca moze ti byt jedno ci ta ofrckali vodou alebo nie .. rodina nech si hovori cochce dolezite co si myslis ty . ja som dala malu pokrstit len aby ju vzali do kostola... ale ci sa rozhodne verit alebo nie je len na nej .. nenutim ju -v skole im hovoria o krestanstve zajdu do kostola ale vysvetluju ajine viery ... byt krestan alebo nie je len a len v hlave samotneho cloveka ..