Je možná zmena psychického tyrana a manipulátora v novom vzťahu?

kiara88
28. okt 2015

Ahojte,
pochopia ma a vedia o čo mi ide tie - tí z vás, ktorí máte osobnú skúsenosť - či už v manželstve alebo ako dieťa /ak ste to zažili/ - zmení sa muž po rozchode - správa sa v novom vzťahu lepšie alebo jeho povaha je nemenná ? O čo ide ? Ide o psychický teror a manipuláciu - odchádzam zo vzťahu po 15r. manželstve, už to ďalej nejde ... Najskôr som čakala, že sa zmení, ak som sa snažila mu naznačiť, povedať, že jeho správanie nie je ok, že nie ja, ale on robí chybu, ... skúšala všetko možné aj nemožné (aj odbornú pomoc). Snažila som sa veľmi udržať rodinu a vzťah, ale nedá sa. Okrem toho ani po finančnej stránke sa pri ňom nemám dobre - ja financujem všetko, naozaj všetko - on občas nejaký väčší nákup, oblečenie pre dieťa alebo seba (nárazovo, sezónne - najlepšie vo výpredajoch) - pre mňa nie, ak niečo chcem musím si kúpiť sama - veď zarábam ! a občas školské výdavky pre dieťa.
Inak je to vychytený šéf ... myslím v práci. už teraz viem, že dlho nezostane sám /hrdosť mu nedovolí vrátiť sa ku mne, resp. požiadať o prepáčenie a nový začiatok - za roky mi nepovedal "prepáč" to som nemusel, .../, ale chcela by som vedieť či sa takýto človek k novej partnerke, príp. dieťaťu bude správať inak, či si uvedomí svoju chybu z predošlého vzťahu a zmení sa ? Budem vďačná za reakcie od tých, ktoré ste to zažili, prípadne žijete vo vzťahu s takýmto človekom. Hľadám všetky možné aj nemožné spôsoby ako udržať rodinu, ale neviem, či je to pri tomto type človeka reálne ... Nie je tu fyzické násilie - to by som neváhala vôbec.
Podotýkam, že podľa vyjadrenia psychologa ide o manipulátora a psychyckého tyrana a rozhodnutie je pravdaže len a len na mne.

sonakrivosudska
28. okt 2015

Zo začiatku sa bude snažiť, aby vyzeral normálne. Dlho to však nevydrží a jeho nová partnerka tak isto zistí, s kým má tú česť. Takýto typ človeka sa nezmení.

seahorse27
28. okt 2015

Osobnu skusenost nemam, ale v okoli som videla dost pripadov a nieco mam aj nacitane...Nie, v novom vztahu sa nezmeni, jeho charakterove vlastnosti sa po case zakonite musia prejavit, len bude zavisiet od jeho novej partnerky, do akej miery mu to bude tolerovat. Ak to necha zjast tak daleko ako ty, rovnako aj dopadne. V opacnom pripade sa s nim rozide - z kratsej cesty. Pochybujem, ze kvôli zene zmeni charakter...jedine, ak vyhlada odbornu pomoc - ani tomu vsak nedavam velku nadej, lebo ak je tam osobnostna porucha, tak je to na dlhe lakte.´Preco to vlastne teba zaujima? Rozhodla si sa od neho odist - dobre si urobila...tak ho uz prestan riesit, vykasli sa na jeho buduce vztahy a sustred sa na vlastnu buducnost.

nyusika
28. okt 2015

@kiara88 z vlastnej skusenosti radim utekat co najdalej a co najrychlejsie. nezmeni sa, ty sa musis zmenit.
a zacnes tym, ze v ziadnom pripade nebudes davat ani zamak viny sebe. psychicky manipulator je CHORY clovek, vzdy dokaze svoju "obet" presvedcit o tom, ze ona je na vine, ked jej ublizuje.
cudovali by ste sa, kolko inteligentných a aj silnych zien sa stane obetami.
ale toto pochopi len ten, kto to zazil.
jedina moznost je seba zmenit, svoje myslenie, postoj. Uplna ignoracia agresora je samozrejmostou.

slnecnica174
28. okt 2015

Moj nazor, nezmeni sa a bude sa spravat horsie.

viera77
28. okt 2015

takyto clovek sa nikdy nezmeni.....a na zaciatku docasne "divadielko" zahra kazdy.

nyusika
28. okt 2015

@seahorse27 takyto clovek si vzdy hlada partnerky, ktore dokaze zmanipulovat. ked vidi, ze sa sekol (byva to zriedkakedy), odchadza od nich sam as hlada vhodnu partnerku.

puklica13
28. okt 2015

Osobne si myslim ze nie si pripravena ho opustit, ak ta stale trapi a zaujima co a ako sa bude on spravat k niekomu kto este ani nie je...popracuj na sebe, na svojom vztahu k sebe k sebaucte a mozno aj s podporou psychologa...lebo ak ta trapi nieco co sa teba netyka tak si podka mna na najlepsej ceste vratit k nemu alebo si najst podobneho partnera

kiara88
autor
28. okt 2015

dievčatá ďakujem - no prečo ma to zaujíma - ako som poívedla - hľšadám možné aj nemožne cesty ako zachrániť rodinu, ale asi dôležitejšie je zachraniť seba a dieťa .

seahorse27
28. okt 2015

@nyusika To mi je jasne.

mawka
28. okt 2015

vies co, ex mal aj nabeh, ze sa uvedomil, ze prebehne u neho zmena. ale.... stretol terajsiu partnerku a ta ho huska v zmysle, ze som najvacsie zlo, ze mu stale robim peklo, jeho mojka a tutu nunu a je pri nej ku mne uplne divny. pochybujem o jeho dusevnom zdravi. oni dvajka sa teda nasli. neriesim to uz. snazim sa predychavat tie jeho povysenecke reci, urazky a blbe komentare na moju adresu. ani sa s nim nekontaktujem a co sa tyka deti, posielam mu sms alebo mail. deti si bere horkotazko raz za mesiac. uz aj oni si vsimli, ze je nejaky divny, rovnako im dochadza, ze je za tym ona. ale navonok vystupuju obaja ako normalni, pohodovi ludia. ale zakernosti a zloby je v nich na mraky. a su schopni vselicoho. takych ludi si je lepsie nevsimat a komunikovat len nevyhnutne. beriem to tak, ze deti rastu, uz sa im tam moc nechce chodit, je to docasu. on sa odpalil sam pred detmi a robi to systematicky. len je velmi sebestredny, takze on to ani nepostrehol, ze deti sa mu vzdaluju a ja tiez uz nie som ochotna sa s nim bavit. pocuvat aka som neschopna p*ca fakt nepotrebujem.

vika35
28. okt 2015

nezmeni sa. jedine, ze by si nasiel dominu, ale asi by sa coskoro rozisli. skor si najde taku dusicku ako si ty

elisa171
28. okt 2015

nezmeni sa..a tebe sa cudujem ze si to tak dlho vydrzala..ja mat takeho chlapa tak neviem..

kiara88
autor
28. okt 2015

@nyusika
Vďaka, za tvoj názor - tiež si nemyslím, že som hlúpa neinteligentná - čo sa týka vzdelania ale aj osobnosti ako takej - a tu je asi naša chyba - správame sa "rozumovo" a nie "pocitovo" - intuitívne

kiara88
autor
28. okt 2015

@seahorse27
vieš, je to vzdelaný, inteligentný, rozhľadený chlap so slušným zárobkom - takže ak je tu možnosť jeho zmeny, nerada by som to vzdala, ale asi cesta k jeho zmene je nemožná a aj mne samotnej to trvalo roky, pokiaľ som si uvedomila, že nie ja - ako on tvrdil - ale on je ten problém ...

natalym
28. okt 2015

@kiara88 A na čo Ti je dobré to vedieť? Ty buď rada, že si sa ho zbavila.

nyusika
28. okt 2015

@kiara88 nie, treba sa natlct do hlavy, ze to nie je nasa vina, nic v tomto vztahu nebola nasa vina.
snad len to, ze sme okamzite neodisli z toho vztahu..lenze ked si clovek uvedemi, o co ide, je uz tak zmanipulovany, ze az...takze - odteraz - nic nie je nasa vina 🙂

kiara88
autor
28. okt 2015

No vidím, že všetky v tom máte jasno 🙂 - ale chápem to všetko, len som myslela na to, že ak sa k takémuto človeku niekto správa "odolnejšie" a stojí si za svojim a len neposlucha , či je takýto vzťah možný - či to ten chlap niečo takéto vie ustáť .
Ide mi o to, že keby som sa bola ja takto silno správala, odolávala jeho nemožným požiadavkám či by ten vzťah bol existencie schopný - viem, viem, stále hľadám čo by som mohla urobiť ja ...

natalym
28. okt 2015

@kiara88 A dokedy by Ťa to bavilo? Odrážať útoky.........

ig0r
28. okt 2015

@kiara88 ozaj velky sef, ked manzelka financuje vsetko o.O

nyusika
28. okt 2015

@kiara88 nie je tam moznby taky vztah. pretoze pokial budes razna (co nebudes, ako si vsimam), tak ta ten chlap nebude chciet.
chcilu to pojde, potom zase sklaznete do starych kolaji.
a ty skoncis ako psychicka troska bez priatelov

kiara88
autor
28. okt 2015

@natalym
... no už ma to prestalo 🙂

lila69
28. okt 2015

@kiara88 Nerozmyslaj nad tym, ako sa bude spravat tvoj muz v novom vztahu. To ti moze byt uuuuplne jedno, to nech si riesi jeho nova partnerka.
Teba by malo zaujimat teraz to, ako zabezpecit aby platil adekvatne vyzivne na deti (ked je vychyteny sef ako pises, tak asi ma dobry plat). A zacni si uzivat pokojny zivot bez teroru a manipulacie. Neboj sa, po svete beha kopec chlapov a veru aj lepsich ako je ten tvoj, urcite niekoho stretnes a na predchadzajuci vztah budes uz len spominat.

natalym
28. okt 2015

@kiara88 No tak neskúmaj. Buď rada. Niekoho to baví, že odrážať útoky. Nevadí mu to, možno si narazí takú. Sa budú vzájomne naťahovať.

miskap2111
28. okt 2015

@kiara88 určite sa nezmení - určite nie k tebe. čo sa však može stať, že si nájde partnerku, ktorá bude rovnaká manipulátorka ako on, respektíve jej nebude jeho správanie prekážať z nejakých dôvodov. Takže potom ich vzťah može pretrvať dlho a možno aj navždy. Na tvojom mieste by som uź nedávala energiu do snahy o opätovný návrat k sebe, respektíve nádej na zmenu jeho správania k tebe- zvlášť preto, lebo si to skúšala roky a aj s odbornou pomocou a nič sa nezmenilo. Vo svojej podstate buď rada, že si sebestačná, že sa dokážeš postarať o seba a o deti. A určite ešte stretneš niekoho, kto si ťa bude vážiť a mať rád teba a tvoje deti.

liliuska
28. okt 2015

viem o com hovoris...prezila som skoro to iste...tiez sa snazila vsemozne ale stupnovalo sa to az sa to uz nedalo vydrzat, prestal si ma totalne vazit aj ked som mu porodila dieta a dokazala sa postarat o vsetko, uz som v takom svete nevedela dalej zit, nemanipuloval iba mna ale cele stoje okolie, ja som v mojom pribehu mala este aj alkohol a neveru z jeho strany (riesil si tym frustraciu z toho ze zemegula sa netoci podla neho) rozviedla som sa, naburala mu jeho ego...stal sa z neho zly clovek original ze to zlo si normalne citila uz v jedinom pohlade. No kedze je spickovy tyran a manipulator hladal cesty ako ublizovat ale druhi (jeho okolie) mu ofukovali rany lebo ja som ta najhorsia a on ten chudacik. Velmi ma to prapilo....No kazda bolest preboli a po case zistis ako ti je super bez neho a jedine co budes lutovat bude, ze si to neurobila skor. Ked sa rany zahoja bude ti desat aky bude v inych partnerstach...zacnes zit svoj zivot ktory bude omnoho krajsi. Jedine co este nemame prekonane je manipulovanie maleho dietata....to mi je strasne luto lebo to vidim na mojej malej dcerke aky je chrapun. Uz len vyckat kym mala vyrastie.
Tiez som sa radila aj s odbornikmi co s jeho povahou, nezmeni sa to, clovek nevie zmenit to kym je len sposob prejavovania sa. Skor si neskor na to pride ten kto ho skutocne spozna.
Drzim ti palce akokolvek sa rozhodnes

aduuus
28. okt 2015

Z vlastnej skusenosti..chod od neho prec,bude ti ovela lepsie. Drzat rodinu za kazdu cenu je hlupost. A nie,nezmeni sa nikdy,lebo je to zakorenene v jeho povahe

kiara88
autor
28. okt 2015

@nyusika

"bez priateľov" - veď tých nemáme - s nikým sa nekontaktujeme - nikto nie je dosť dobrí ... teda ja mám svojich priateľov, ale tí nie sú dobrí pre neho ... Už ani jeho starí kámoši s ktorými sme sa občas stretli nás nekontaktujú a on ich kontaktovať nebude, keď oni nechcú - keď sa oni neohlásia - asi vedia prečo ...

mmooly
28. okt 2015

k partnerovi si dovolíme len toľko koľko nám on dovolí... ak mu jeho nová známosť bude tolerovať jeho povahu a správanie, tak to je jej problém.. asi jej to bude vyhovovať.. ale rozumná žena sa nezačne zamotávať do vzťahu kde by sa mali pretvarovať jeden alebo druhý, nemali by sa prehliadať divné povahové črty len kvôli tomu len aby bol vzťah.. to je môj názor.

kiara88
autor
28. okt 2015

@liliuska
Ďakujem, ďakujem - vidím že títo dvaja by si mohli ruky podať.

viera77
28. okt 2015

@kiara88 a co chces este urobit viac? vinit za to vsetko seba? donekonecna odolavat? spravat sa pokorne? posluchat? a kde je laska, cit, porozumenie, pochopenie, ucta, respekt, atd?...v normalnom vztahu to ale funguje uplne inak....naozaj mozes byt len rada, ze mas moznost odist, nie vsetky maju taku moznost, zial ☹ pre mna je takyto typ cloveka len obycajny "psychos a psychopat", ved to ma aj v papieroch...osobne by ma nikdo nedonutil zit s takymto clovekom, nie to este dobrovolne a az do smrti....moj pohlad na vec, moje skusenosti.