Hanbím sa sama za seba - klamem

damianveronika
21. jún 2021

Ahojte.
Chcela by som sa vyrozprávať a možno niekto by mi mohol poradiť.
Nechcela by som tu čítať, aby ma niekto kritizoval... Snažím sa hlavne vyriešiť svoju situáciu, žiadam o radu, čo robiť.

Neviem ani ako začať. Je to dosť ťažké. Nechápem samú seba. Nerozumiem, čo sa to vlastne so mnou stalo. Pred 4 rokmi ma partner podviedol. Boli sme taký šťastný, boli sme príkladný pár. Mohla by som povedať, že dosť ľudí nám závideli a chcelo, aby mali taký krásny vzťah ako sme mali my. Lenže stalo sa niečo, čo by ma nikdy v živote ani len nenapadlo. Moj ex priateľ s ktorým som bola 6 rokov ma podviedol. Bolo to hrozne. Chcela som počesť tabletky a zapiť ich alkoholom. Ale toto je na strašne dlhé rozprávanie. Myslím si, že mám stále aj po 4 plôch traumu s toho, čo mi urobil. Ale tak to je strašne na dlho.
Ako sa to stalo, ja som sa úplne zmenila. Nechápem prečo som taká. Momentálne som vo vzťahu, kde môžem úprimne napísať, že priateľ ma podporuje, je so mnou, robí ma šťastnou.
Lenže JA?
Klamem. Až mi je so plaču, až mi je zle sama so seba! Myslím si, že ho trestom za niečo, začo ani nemôže. Som strašne uzavretá a stále sa bojím. Mám momentálne finančné problémy. Snažím sa ich vyriešiť sama, lebo nechcem môjho partnera do toho ťahať tiež. Lenže ako sa tomsnazim vyriešiť všetko sa mi rúca a začala som klamať. S tých problémoch čo mám, myslím si, že som začala mat depresie a stres. Začala som aj zabúdať. Bojím sa mu povedať pravdu. Bojím sa, že ma nechá samú. Aj keď už prišiel na niektoré moje klamstvá, ja neviem prestať. Hanbím sa! Nemám rada samú seba! Neviem, ako mám vyriešiť svoje problémy. Ja sa strašne bojím. Na budúci rok máme mať svadbu. Moj priateľ odkladá peniaze na svadbu. Ja sa poza jeho chrbát snažím riešiť svoje finančne problémy. On nieje sprosti a vie si veci domyslieť. Moja sestra mi požičala £5000. Nepovedala som mu to, lebo so sestrou sme sa dohodli, že to ostane iba medzi nami a že jej mesačne budem splácať. Ako som vyplatila kreditnú kartu, museli sme ju potom použiť na auto. Platím &140 mesačne a s toho mi zoberú úroky £83. Je to dosť ťažké platiť. Ja som mu povedala, že do konca mám iba £1500 zaplatiť. Môžem robiť čo len chcem, ťažko sa platí kreditná karta. Ak nevyplatil hneď, nieje šanca to normálne zaplatiť. Iba preplatim. Ja sa tak strašne bojím mu povedať pravdu. Ja nechápem samu seba prečo niečo takéto robím. Potom som sa rozhodla, že zainvestujem. Ja som zainvestovala iba $500 a moj kamarát mi pomohol s $2500. Moj profit je $29000 čo je asi £17000. Povedali mi, že mám zaplatiť $600 tax aby som mohla dostať moj profit. Keď som sa ich opýtala na vypys, lebo som chcela vedieť cinto je naozaj pravda, nedočkala som sa. Spam? Banka mi peniaze samozrejme vrátila. V tom čase som bola tiež v strese, lebo chcela som použiť tie peniaze na vyplatenie všetkého, na prvom mieste kreditnú kartu. Keď mi peniaze banka vrátila, hneď som kamarátovi vrátila, čo investoval so mnou. Po troch mesiacoch mi zmizla moja mesačná výplata a bola som v mínuse 2500. Vyčistila som to zo sporiaceho úctu. Musela som, nemala som na výber, lebo ako by som to platila mesačne, banka by mi každý deň zato stiahla £3. Takze banka mi zobrala so sporiaceho úctu peniaze. V sporiacom úcte boli hlavne peniaze na môjho partnerov kurz. Nastastie tam bolo £1200 čo zaplatil momentálne £1000. Celí kurz stojí £2600 čo som si £1500 musela požičať od kamaráta lebo moj partner nevie, že mi banka preniesla peniaze so sporiaceho úctu. Samozrejme že vie, čo sa stalo, že som bola v mínuse, aj ohľadom mojej investície, že som kamarátovi vrátila tie peniaze. Všetko som mu o tom povedala. Teraz musím ísť do jedného mesta po peniaze. Poprosila som môjho partnera, aby tam išiel so mnou, aby som mohla vyriešiť problém. On chce ísť so mnou dnu a rozprávať sa, ale ja nechcem, lebo chcem vyriešiť tento problém sama. Bojím sa. Neviem čo mám robiť. So stresu mi začali aj vlasy vypadávať, nemám žiadnu silu v sebe. Ja nechcem byt takáto. Hovorí mi,!63 myslím iba na peniaze. Momentálne áno, lebo chcem vyriešiť problémy a aj preto som sa rozhodla investovať. Nepovedali mi, že budem musieť platiť tax. Ja ho nechcem klamať! Ja sa bojím mu povedať pravdu, lebo niekedy nás vzťah je ako pes a mačka aj keď sa milujeme nadovšetko. Nikdy som ho nepodviedla ani to neurobím, lebo viem, ako to bolí.

Prosím Vás poraďte mi, čo mám robiť. Zrejme budem citát hrozbu kritiku, ale ja si všetko uvedomujem. Moj strach je väčší ako moja vôľa. Niekde už neviem, kde hlavu skonopit.

Ďakujem

sisa_s
21. jún 2021

Odlozim si tu pukance, aby si temu nevymazala ako predtym 😉🍿

damianveronika
autor
21. jún 2021

@sisa_s Prepáč

damianveronika
autor
21. jún 2021

@sisa_s Ja už ani neviem, čo robím

sisa_s
21. jún 2021

@damianveronika no ja sa pravdupovediac stracam v pribehu, ci ide o vztah, ci peniaze, ked tak detailne sumy rozpisujes 🤔 ale je divne, ze clovek, s ktorym chces stravit buducnost, odklada peniaze na svadbu a ty sa nevies s nim porozpravat otvorene o problemoch...ved takyto vztah ani nemoze fungovat, uz vobec nie manzelstvo po svadbe

lintu
21. jún 2021

Je to partner, ktorého si máš na budúci rok brať. Podľa mňa by si mu mala povedať pravdu. Takto sa tam v tých tajomstvách len zamotávaš. problémy sa kopia a aj tak z nich zjavne nedokážeš vyjsť sama von. Pomocnú ruku od kamarátov odmietaš... Naozaj neviem ako inak by si túto situáciu chcela riešiť.

damianveronika
autor
21. jún 2021

@lintu Keď moj strach je silnejší ako som ja. Ja sa hanbím sama za seba, neznášam samú seba! Neodmietam pomoc od kamarátov. Práveže mi pomohli!

damianveronika
autor
21. jún 2021

@sisa_s ide o peniaze a to že ho v tom klamem.

lintu
21. jún 2021

@damianveronika ok, kamarátsku výpomoc beriem späť. Dlhý (úvodný) text a trošku sa v tom človek stráca 😀
Takže ako hlboko si teraz vlastne v mínuse?

damianveronika
autor
21. jún 2021

@lintu V mínuse už nie som pretože banka to vyčistila s môjho sporiaceho účtu.
V šporiacom účte boli peniaze pre môjho partnera kurz. Keď banka zobrala peniaze s tade nemal tam už na kurz a poprosila som kamaráta o pomoc aby moj partner mohol ísť na kurz, ktorý nám zmení život a bude sa nám potom žiť ľahšie. Tak veľmi mu natom kurze záleží, že nemala som na vyber iba sa opýtať kamaráta o pomoc. Teraz 29 musím ísť k môjmu kolegovi, ktorý mi dá peniaze čo mi banka zobrala.

bluka2
21. jún 2021

Nechápem, ty platis partnerovi kurz alebo on si odkladá peniaze na tvoj účet?

simca06022011
21. jún 2021

Nehnevaj sa ale prečo mu nepovieš pravdu? Ci lepšie je platiť úroky, nervovat sa klamať a pritom on odkladá na svadbu? Na čo si požičiavas peniaze, keď na to nemáš? Ako ti môže zmiznúť výplata? Celé je to divne a proste asi nerozumiem o co celkom ide
Máš sporiaci účet v banke ale vyplácas kreditku, mate sporiaci účet ale auto si po vyplatení dlhú platíte z kreditky. A ešte o tom treba klamať?
Ty nepotrebuješ seba nenávidieť, ale normlane komunikovať s nim.. Lebo Klamstvá - na ktoré príde... budú mať horší dopad na vás vzťah ako keď povieš pravdu. Ja by som sa pod zem prepadla od hanby, keby som sa dozvedela ze moj chlap si za mojim chrbtom hore dole požičiava peniaze po kamarátoch dlhodobo a nepovedal mi..

shinon258
21. jún 2021

@damianveronika najlepšie čo môžeš urobiť je povedať pravdu. Bude to trápne a zahanbujúce, no ten pocit úľavy a myšlienka toho, že sa už ďalej nemusíš zaoberať klamstvami je oslobodzujúca. Uvidíš, ako sa ti uľaví

damianveronika
autor
22. jún 2021

@shinon258 Ja sa bojím ako a čo bude potom.

damianveronika
autor
22. jún 2021

@bluka2 On si odkladá na moj účet lebo ja mám v mojej banke na tom istom účte aj šporiaci účet s banka mi s toho zobrala na vyčistenie mínusu. Všetko by bolo Ok keby mi banka nezobrala tie peniaze. V marci mi banka vrátila peniaze a pred nedávnom mi ich zobrali.

miadi
22. jún 2021

Prepac totalny chaos mam z toho co si napisala. Preco si investovala jeho $ na investiciu ked nevies kde sa aka Dan plati zo zisku a ako. A teraz sa bojis ze tu svadbu zrusi ked to zisti? Vies nemas mu to moc ako cele zatajit a len to robis horsie sama sebe tym ze mu klames. Mas vacsie dance ze ti to odpusti cim skor mu povies pravdu. Ty sama nie si velmi financne gramotna s len sa v tom topiš. ( Neviem naco si si pozicala 5000e od sestry) Proste uznaj ze nejaka magicka skratka k vela $ pre teba vo vyhlade nie je. Nie je nic zle poznat svoje slabiny a akceptovat ich. Naopak je chyba ich poznat a dalej skusat pofiderne stastie.

lintu
22. jún 2021

Píšeš, že nie si v mínuse, no nejaké podlžnosti tam asi predsa len sú, inak si neviem predstaviť, čoho sa vlastne tak bojíš. Si si ten problém schopná vyriešiť sama? Za akú dobu? Ak sa nevieš dostať do normálu, buď aspoň za dospelú. Priznaj si chybu a znášaj jej následky. Čo najhoršie ti priateľ urobí? Zmláti ťa? Opustí? Predstav si, že ti robí to čo ty jemu. Chcela by si takého partnera?

Skús priateľovi povedať niečo takéto: "Prepáč, ale necítim sa vnútorne úplne ok. Vtedy a vtedy som bola/som objednaná u psychológa. Mrzí ma, aké problémy som doteraz narobila. Cítim sa ako debil, ale mal by si vedieť ešte toto.... Situáciu už aktívne riešim/chystám sa riešiť takto.... Aby sme do budúcna predišli takýmto problémom , preventívne urobíme toto... "

andreatytler
22. jún 2021

@damianveronika Riad sa jednym jedinnym heslom... Nikdy si nepoziciavaj peniaze. NIKDY. Ani od ani od rodiny, ani od kamaratov a ani od kolegov a ani na kreditnu kartu.
Jedinny dovoleny sposob pozicania penazi je hypoteka na byvanie alebo uver s nizkym urokom (pod 5%)... teda neviem co ponukaju na Slovensku... je mozne ze ponukaju este mensi urok.
Z tvojho prispevku mam pocit, ze nemas disciplnu a nevies s peniazmi narabat. Jednas zbrkle a iba hasis poziar namiesto toho aby si si urobila dlhodoby plan a drzala sa ho. To ale nemusi byt tvoja vina. Su ludia, ktori to proste s peniazmi nevedia. Preto je ale dolezite, aby si si peniaze nikdy nepoziciavala. Inak sa ocitnes v bludnom kruhu nekonecnych splatok.
Tiez by bolo prospesne, aby si nemal volny pristup na ucty kam si priatel uklada peniaze. Lebo to bude pre teba len prilis velke lakadlo.
Proste musis poznat svoje slabe stranky a nepodcenovat to. Priznat si ze gazdovat s peniazmi nevies a poziadat priatela o pomoc.
Tu kreditku treba splatit co najskor... to urob svoju prioritu.... tam ti unikaju obrovske peniaze. Poziadaj priatela o pomoc. Aj keby to malo znamenat ze si zoberies uver... urok na tom bude urcite mensi ako to co platis kreditke.

ljzozv
22. jún 2021

v blízkom okolí som mala podobného človeka, ktorý klamal v podobných veciach a aj podobné zlé rozhodnutia mal. Tiež ho dostihli depresie. Na Veľa vecí som prišla náhodou, on všetko zapieral roky.
Už s tým človekom nie som.
Ja som nebola ochotná sa po rokoch klamania sa na tom všetkom podieľať.

pribinak
22. jún 2021

Rozidi sa s ním. Neveríš mu a zároveň ho klameš. Toto je na rozchod a nie na svadbu

A nastov psyxchiatra, nech ti dá nejaké antidepresíva

sissy27
22. jún 2021

@damianveronika finančné problémy sa neriešia pochybnými investíciami na ktoré si treba požičať peniaze, ale prácou - buď budeš makať vo svojej práci nadčasy ak je taká možnosť alebo si nájdeš ešte nejakú extra brigádu. A nastaviť si nejaký finančný plán - aké sú nutné výdavky, aký je príjem, koľko mesačne odložíš, teda v tvojom prípade koľko dáš na splátky.
Ani sa nepýtam čo je to za inštitúciu v druhom meste, kam si máš ísť po peniaze - tipujem to na nejakú súkromnú pôžičku, kde ťa zas niekto oklame. Už len keď čítam o “investícii” a “kurze, ktorý nám zmení život”, tak mám veľké pochybnosti o tebe... tvoja finančná gramotnosť je nulová.

kristina0103
22. jún 2021

určite mu to povedz a hlavne prestaň vymýšľať tými pochybnými investíciami. Ja som mala dlh na kreditke (nič vážne, cca 700 eur - cestovateľké výdavky), ale riadne si to splácam a samozrejme dnes už môj muž o tom vie. Ťažilo ma to na duši, aj keď to nie je žiadna tragédia, chcela som aby to vedel. A vedel to aj pred svadbou. Veď ste pár, ak plánujete spoločnú budúcnosť mal by to vedieť, hlavne keď tam do toho motáš aj jeho peniaze, ktoré od chudák šetrí.

liz_lemon
22. jún 2021

naletela si podvodnikom, nemas ziadny zisk, len si prisla o peniaze, ziadna seriozna spolocnost nepodmienuje vyplatu zisku zaplatenim dane, bud dan odrataju, alebo by ti to vyplatili cele, a ty si musis podat danove priznanie
nie si jedina, teraz je takych podvodov vela, kazdy by chcel rychlo zarobit, a tak naleti kadekomu, obrat sa na policiu
a dalsia vec - kurz, ktory by vam zmenil zivot...to by ma zaujimalo, co je to za kurz, zrejme ste obaja velmi naivni, neskuseni a financne negramotni, nepokusaj uz stastie, ale zober rozum do hrsti, a priznaj sa, a snazte sa splatit dlhy, a uz nikam neinvestujte

janetinka27
22. jún 2021

chapem, ze citis hanbu, si v tom zamotana a v strese. ale v strese robi clovek najviac chyb, sama si s tym uz asi neporadis. bojis sa, co povie on, ale nebojis sa, ze jeho zivot zamotas do tychto problemov? ved on chudak ani nevie, co ho caka, spori peniaze a ty lietas v dlhoch. musis mu to povedat, nech o tom vie.

nafka0483
22. jún 2021

@damianveronika
1. Partnerovi povedz co a stalo, cim skor tym lepsie. Pretoze cim skor o tom bude vediet, tym skor ti vie pomoct to riesit, prebrat kontrolu nad financiami a nenechat ta robit zbrkle hlupe rozhodnutia. Cim dlhsie to budes tajit a dalej sa v tom zamotavat, tym ti stupa pravdepodobnost ze ta necha. Preto to, ze to praskne je istota. Otazne je ako skoro sa to dozvie. A ver ze cim skor uprimnym rozhovorom od teba, tym lepsie a tym vacsie sance mas, ze ti povie, ze neboj, spolu to zvladnete, pomozem ti.

2. Vyhladaj odbornu pomoc, v tom by ti uz mal pomoct partner aby ti v tom oporou. Potrebujes pomoc odbornika. Na to ti ludia studovali aby pomahali v situaciach ked sa clovek sam straca a zamotava. Takze pomoc tu je, len sa treba ozvat, ze ju potrebujes.

petamich
22. jún 2021

prepac ale cely ten pribeh mi nesedi - ziadna banka ti nemoze len tak siahnut na peniaze odlozene na sporiacom ucte a vyplatit si "co uzna za vhodne" - to uz kde by sme boli, ked by si banka za nas vyberala peniaze zo sporiacich produktov a vyplacala sama uvery a podlznosti, lebo si tak povedala 🤦🏼‍♀️ ak tak prislo k zosplatneniu nejakej pohladavky napr. povoleneho precerpania/kreditnej karty o com ta isto a dlhodobo informovali
nechcem sa ta dotknut ale podla mna si nie uplne financne gramotna - moces tu produkty, sumy a pod. a na tvojom mieste by som to partnerovi povedala uz len pre dve veci - ze dovera vo vztahu je dolezita a zaroven si vlastne prisla o jeho peniaze (to by ma pekne nastvalo) a druha snad je financne gramotnejsi ako ty

drzim paste a pre svoje vlastne dobro to ries co najskor 🤞🏻
a rovnako si nemyslim, ze dovodom tohto celeho paskvilu bolo to, ze ta niekedy roku pana niekto podviedol...to si si len nasla sama pred sebou ospravedlnenie, prepac, ak som prilis uprimna ale takto to vidim ja na zaklade toho, co si napisala

mariejenka
22. jún 2021

@damianveronika mam kamarátku, ktorá este ako slobodná rucila inej kamoške a jej manzelovi, úver/pôžičku,neviem presne uz. Nepovedala o tom nikomu, ani priateľovi. Ked ju požiadal o ruku,a mali mat svadbu, prišla za mnou ci mu to ma povedať. Ja som jasne povedala že áno, on to má právo vedieť. Lebo ak tí ,by prestali platiť,bude sa to týkať uz aj jeho. Nie právne,ale morálne. Povedala mu,spoli sli k tým manželom,a poriesili .A uz bol kľud.
Cize ti radim rovnako, povedať Pravdu!

zenazaba
22. jún 2021

@damianveronika chudak chlap. Mala by si mu povedat pravdu, aby mal moznost ta poslat do prdele.

luccija
22. jún 2021

@damianveronika je to chaoticke, takze teraz Ti kamarat pozicia, aby sa partner nedozbedel,

luccija
22. jún 2021

Ze si minula peniaze na kurz, ktore mal u teba odlozene?A este dlzis aj sestre?
V prvom rada neviem na aku rit si beries tolko penazi naco kreditka, investovania....zober pero papier splat co mas a nauc sa narabat s peniazmi...naco to chces povedat priatelovi nedokazes potom splacat kamaratovi ten dlh?ci bude Ti chybat do spolocnej domacnosti?
Ja by som sa zblaznila toto pocut od frajera, keby som svadbu planovala...ak musis povedz pravdu..ja by som to tajila, keby to viem splatit

evalin88
22. jún 2021

@damianveronika co pises je strašne chaoticke. Más sporiaci ucet aj debetnu kartu. Nedalo sa to teda hned z toho vyrovnat? A ta zmiznuta vyplata .. to sa da? Banka si nič svojvolne nevezme, vsetko je v zmluve a suhlasis s tym.
Ja mam moznost vziat debetnu kartu. Vzdy ked som tam bola osobne daco vybavit mi nukali. To neznamena ze si ju vezmem. Treba sa partnerovi priznat aby vedel na čom je. Aj ty budeš menej v strese ( lebo uz to bude vediet). Povedz mu na co si tie peniaze vyuzila, potrebovala. Hadam to bolo fakt nieco surne. Hlavne si nebrat dalsie pozicky!