Hádky ohľadom výchovy detí

27. nov 2021

Zdravím,
Chcem sa spýtať na váš nestranný názor.
S partnerom vychovávame dve deti ja mam svoje v osobnej starostlivosti...je to 7mak, partnerov syn je tretiak.
Ja svojho syna sa snažím vychovávať k samostatnosti a taktiež zodpovednosti k plneniu úloh a toto som začala praktizovať aj pri partnerovom synovi a tu nastáva problém...
Jeho syn už v druhom ročníku mal na vysvedčení 2ky...ulohy robí jedine s pomocou otca ok beriem, ale vyžaduje, aby mu ich partner diktoval..takže samostatná práca 0 bodov..pisanie katastrofa, sama učiteľka volala partnerovi, že chlapec píše najškaredšie z triedy..tak mu vravím nech mu dá každý deň prepísať aspoň 5 viet...partnerova odpoveď bola, že synovi povedal, aby krajšie písal a to bolo všetko.
Čo sa týka známok slovenčina sama 2ka 3ka..berú vybrané slová...on sa ich naučí ale keď píšu diktát, alebo prepisuje urobí chyby...vravim partnerovi nech mu diktuje doma...netreba on je názoru, že pokiaľ ma 2ky 3ky tak je to dobré..ale v treťom ročníku?? Čo bude, keď bude vo vyšších ročníkoch preberať ťažšie učivo...ja by som sa s chlapcom učila, ale sám mi povedal, že on sa bude učiť iba s mamou, alebo ocom...
Je toho oveľa viac ja neviem...bola by som rada, keby sa chlapec viac snažil...

Mám to nechať tak, alebo sa snažiť...Lebo mám pocit, že partner, keď mu niečo poviem ohľadom jeho syna hneď zvýši hlas a spusti sa hádka...

bosorka2302
27. nov 2021

a ty mu tie vety nemozes nadiktovat? ved je to ako tvoj syn, cize mala by si plne zastavat funkciu mamy.

mint_blossom
27. nov 2021

Skus pozriet na fb skupinu poruchy ucenia…Napadlo ta, ze ten chlapec to nemusi robit naschval, ale moze ist o nejaky iny problem?

autor
27. nov 2021

@bosorka2302 veď ja som chcela...nemám s tým problém, ale sám chlapec nechce...povedal, že on sa má učiť len s mamou alebo otcom...keď som sa spýtala partnera..povedal, že mu to mama musela kázať

autor
27. nov 2021

@mint_blossom neviem, môže byť ja nevravím, že to chlapec robí naschvál...vadí mi, že otec to ignoruje a ešte to ospravedlňuje aj pred chlapcom, že ťa nevadí a kopec deti majú horšie známky a najlepšie, keď spomenie môjho syna, kt. je siedmak, že tiež dostane dvojku...tak ale 7macke učivo je trošku tazsie ako tretiacke a môj syn si to hneď opraví lebo chce a aj tak bol vedený od 1.rocnika

ckocka
27. nov 2021

Ideálne je ak v spoločnej domácnosti sa dospelí na výchove detí dohodnú, ale ak sa nedohodnú tak je to v kompetencii rodiča - ako inak. Tiež by si nechcela aby ti zasahoval do výchovy tvojho dieťaťa proti tvojej voli.

autor
27. nov 2021

@ckocka no pokiaľ by som mu chcela zle tak jasne, že ťa nechce ziaden rodič...ja sa nebudem starať vôbec čo ša učenia týka, preto sa pýtam na váš názor či by ste sa snažili ohľadom tej pomoci s učením, alebo aspoň dohovorom...alebo to jednoducho nechať v kompetencii partnera

sense
27. nov 2021

Dvojky známky tiež nevidím problém, ponukni partnerovi a jeho synovi pomoc ale výchovu nechaj na neho... Ja by ddom to nechala na partnerovi a jeho ex matke dieťaťa...

ckocka
27. nov 2021

Možeš pomoc ponúkať, ak nechcú nič aj tak nenarobíš.

slovakboy
27. nov 2021

Môže mat disgrafiu a k tomu sa často pridružuje aj disortografia. Všimni si ako drží pero v rukách a či píše s ľahkosťou alebo sa trápi. K výchove len tolko že si získaj chlapca príjemným strávenom spoločných chvíľ hrou zábavou výletom len vy dvaja. Nemusí ťa brat ako mamu ale ak budeš jeho kamarátka tak si nechá poradiť aj pri učení.

nwnw
27. nov 2021

Zbytocne saty trapis. Im vsetkymto vyhovuje (chlapcovi, matke aj otcovi).

ukulela
27. nov 2021

Tak pise najskatedsie z triedy. Niekto musi. A sama dvojka? Ved ro je normalna znamka. A to ti pisem ako cista jednotkarka. Ak tie vybrane slova vie, a napise zle, zrejme tam bude chyba inde. Mam pocit, ze az prilis tlacis na pilu. A ak ta dieta odmieta pri uceni, asi to citi. S muzom sa o tom pozhovarah bez deti a v pokoji. Ale nie cez znamky, ale stylom, ako malemu pomoct s ucenim. Mozno keby mu nadiktoval tvoj syn?

prasiatko30
27. nov 2021

Ako ja by som ti len povedala takto, teba to tankuje lebo nemozes do toho zasahovat, lebo to nie je tvoj syn. Ale uvedom si jedno, ze aj dve deti ktore su vychovavane tym istym sposobom nemusia dosahovat ten isty vysledok. Kebyze aj ten druhy je tvoj a aj napriek tvojmu usliu ma taketo znamky tak co by si robila? Mala by si ho v 2triede 4-5 hodin po skole na doucovani len aby mal jednotky? Vsak v tej 2triede naozaj nie je dolezite to ake ma znamky ale aby postupovala neznechutil si ucenie - pokial on sa uci s otcom tak ako sa uci tak by som fakt do toho nezasahovala. Mozes sa ho snazit nejako zbavne vtiahnut do toho aby radsej cital aby pocital alebopomahal v domacnosti ale autoritativne nikde nezajdes.

benit
27. nov 2021

Nerozumiem tej myslienke tlacit deti na same 1. V zivote su uspesnejsi 3 ako 1. A stale hovorim, radsej mat doma spokojneho dvojkara ( trojkara) ako nestastneho jednotkara. A na druhen strane, moze ta to stvat ako kolvek, nieje to tvoje dieta ked to staci jeho matke, tak je vsetko ok.

autor
27. nov 2021

@ukulela v dvojkach a v podstate aj horších známkach nevidím problém pokiaľ je to raz za čas štátne ša každému, lenže on začal nosiť z matiky, sloviny a angliny...2ky a 3ky....aj ten cudzí jazyk partner ho vyskúša slovíčka ale už neskúša či ť chlapec vie aj napísať...takže bum 3ka z písomky...to písmo...ešte kým som zo začiatku s ním písala keď sa snažil tak písal celkom pekne, ale záhadné ako prišiel od mamy už bolo povedané, že on sa so mnou nemá učiť iba s mamou a otcom...tlacim na pílu? Možno máte pravdu...ja som taká aj pri svojom pokiaľ viem, ze to vie len je lenivý tak ho prinútim...a potom stále povie ako dobre že ša naučil ze sa mu len nechcelo...lenže partnerovho syna nikto "nenúti" aj teraz je 11 hodín môj je už nájedený....zuby umyté, postelene...partnerov syn sedí v pyžame pri tablete... A hygiena je dalsia téma týždeň čo je u nás zuby neumyva a prečo, lebo u mamy nemusí a otcovi je to jedno...on mu povie keď chceš choď si umyť...spytam sa ktoré 8rocne dieťa si beží s radosťou zuby umyť...zodpovednosť 0 bodov ako v bežných činnostiach tak v škole

autor
27. nov 2021

@prasiatko30 ale tu o známky nejde....ide tu o to, aby sa snažil lebo určite na to chlapec má, ale pokiaľ sú rodičia v tomto ľahostajný ťa on sa určite snažiť nebude...radšej si sadne k tabletu...ale ano máte pravdu pokiaľ to rodičom nevadí je to ok

jana_eyre_2
27. nov 2021

Preboha, to od deti fakt vyžadujete mať samé jednotky a keď ma dvojky trojjky až tu hľadajú dysgrafiu? 😳

Mám tri deti, 4taka, 2hacku a skolkara.. najstarší normálne nosí 2-3 je to normálny bežný chalan, čo mu proste slovenčina trosicka unika, resp.neriesi pri každom slove.. matiku má zase super, úplne normálne že nie každý má 1tky..

Druhacka zase čistá jednotkarka, občas dvojka NO A?

Ja som mala.same 4rky 5tky, bola som problémový žiak.. to bol problem, že som nerozumela ničomu.. to boli naozajstné problémy.. a dovolím si povedať že teraz mám lepší pravopis ako mnoho mojich spolužiakov čo mali samé jednotky 😉

V treťom ročníku je normálne že niekto potrebuje väčšiu pomoc ako nejake iné dieťa.. nedá sa plošne rovnako ku každému pristupovať.. to že tvoj bol v treťom ročníku iný ako je jeho je normálne..

bikarbona
27. nov 2021

Myslím, že rozumiem, v čom vidíš problém. Že to učenie nie je naozaj učenie. Keby sa ozaj snažil a mal dvojky, trojky, je to v poriadku. V poriadku nie je ľahostajnosť.
Mamičky, asi ste nezažili žiačika, ktorý vyžadoval pomoc sestry pri úlohách aj v ôsmom ročníku. Učiť sa učiť je nutné od začiatku. Autorke je to ľúto. Toto nebudú len zlé známky, neskôr aj frustrácie a z toho problémy v správaní.

jana_eyre_2
27. nov 2021

Ešte by som dodala, v škole predsa musí pracovať samostatne, čiže ak nejde o známky ako píšeš, tie 2-3 sú jeho reálna zásluha.. a keď naozaj nejde o známky tak potom je to v poriadku, nie?

autor
27. nov 2021

@bikarbona ďakujem žaba pochopenie

ckocka
27. nov 2021

@bikarbona To je možné, ale robiť dobro nasilu sa nedá.

martina1201
27. nov 2021

Ahoj, malý je v striedavej starostlivosti či len v otcovej? Ako otcovu partnerku ťa berie normálne či aj v inej oblasti ťa odmieta? Posluchne keď mu niečo kažeš? Alebo poslúcha len otca? Ako berie tvojho syna? Sú z nich kamaráti? Bábika sa a dokážu sa spolu zahrať? Neberie syna ako konkurenta?

Čo sa týka zasahovania do učenia, nerob to. Ak chces pomôcť partnerovi tak sa s ním v kľude porozprávaj na tému čo chce pre dieťa a ako si predstavuje jeho učenie do budúcnosti. Opýtaj sa ho prečo je takybenevolentny k jeho známkam a vysvetlí že ak sa dieťa teraz isté návyky čo sa týka učenia nenaučí neskôr to už bude horšie. Tiež je otázka či tvoj partner nie je taký mäkký na syna kvôli tomu aby nechcel byť len s matkou a on tak o syna neprišiel.....lebo sa bojí že ak ho do niečoho bude nútiť tak bude chcieť od neho ísť k matke. Ďalšia vec je či ste sa rozprávali so synom či sa mu páči keď na neho v škole ukazujú ako na dieťa ktoré píše najskaredsie...... Či mu nevadia horšie známky ako majú spolužiaci. A tiež by nebolo odveci zistiť či nemá poruchy učenia.... Tým ale nechcem povedať že mu treba dať papier vypísať a nestarat sa o známky však má papierik. Treba mu pomôcť. Ale ak sa dieťa zatne a nenájdete spôsob ako si nájsť cestu k nemu a jeho učenie a zlepšeniu učenia tak to bude veľmi ťažko. Hlavne pri benevolentnom partnerovi a matke dieťaťa

autor
27. nov 2021

@jana_eyre_2 ja mám zas synovca, kt mal skoro iba 4ky švagriná sa kvôli tomu trápila a veľmi...povedzme si uprimne kto by nechcel mať bezproblémové dieťa??? Ale ja chápem, že nie sme rovnakí...a to od neho ani nikto nechce, ale ešte pokiaľ som sa s ním zo začiatku učila (je u nás druhý rok na striedavej) vedel a chcel sa učiť, ale potom mu bolo zrejmé zakázané tak som prestala...mňa škrie to, že chlapec má na viac ale rodičom stačí čo je teraz...

autor
27. nov 2021

@bikarbona malo byt za pochopenie...🙂

autor
27. nov 2021

@martina1201 máme ho v striedavej...vychadzame ok si myslím...môjho možno zo začiatku bral ako konkurenciu..lebo aj partnerovi vravel, že sa mu už toľko nevenuje ako, keď chodil len na víkend...tak neviem sme spolu a ja to beriem, že sme jeden celok rodina tak ho beriem ako svojho...ako k nám začal chodiť na striedavu nechcel mi napr meniť spodné prádlo každý deň, lebo u mamy mení len každý druhý deň, sprchovát sa nechcel...zuby umývať nič...ale zas keď ho požiadam aby mi pomohol pri varení tak to chce...mám iný štýl výchovy...partner je na neho mäkký ale to neovplyvním...možno ma obavu kvôli ex neviem....

martina1201
27. nov 2021

Ak sa s ním o Tom ale neporozpravas tak nezistia a dieťaťu nepomôže. Proste si treba sadnúť a vyjasniť veci. Aby bolo dobre aj vám aj malému....byť na neho mäkkým je ťažko. Občas keď ti pomáha sa s ním rozprávaj aj o Tom ako mu chces pomôcť aby mal lepšie známky a ako by si bola rada keby ťa bral ako kamarátku a nie ako niekoho kto ho chce do niečoho nútiť.....

jana_eyre_2
27. nov 2021

Veď to sa švagrine ani nečudujem, preto vidím obrovský rozdiel medzi 2-3 a 4rkami.. tak sa s ním neuc keď vraj nemáš, ale skús sa s ním rozprávať prečo je dôležité aby sa učil, alebo robil cokolvek.. môjmu najstaršiemu nejdú diktáty, tam niekedy dostane 4-5.. casto sa rozprávame o tom prečo v budúcnosti je potrebné aby vedel toto a tamto.. bavíme sa čo by chcel robiť a potom mu dávam konkrétne príklady v práci čo by mohol zažiť a potrebuje to čo sa práve učí.. napríklad že bude písať mail a napíše, "ovládam anglický jazik" ze potom ako bude jeho šéf pozerať..(neviem dať narýchlo lepší príklad, ale vedieme taký rozhovor že sa smejeme na tom) a potom ma chvíľu taku chuť učiť sa viac a sám.si začne opakovať vybrané slová...

luccija
27. nov 2021

Je pekné, že sa do toho staráš, ale budeš najhoršia Pre mňa je tiež zle, že chlapec je len tretiak a má zle známky bude povaha, ktoru treba stále ťahať a tlačiť a, keď partner nechce nechaj tak:(je to ich dieťa.Chlapi nie si dôslední povedia umy sa dieťa sa neumyje, chlap neskontroluje. ....máš svojho syna chlapec ma mamu, otca, keď im to nevadí ich vec.Moze mať nejakú poruchu učenia ..možno by stálo za to, keď je kľud pohovoriť s partnerom.Musi to byť ťažké mať doma druhé dieťa a to laviruje a povie, že sa bude učiť s otcom či mamou.

luccija
27. nov 2021

Chlap sa boji ex možno?alebo sa mu nechce a chlapec z toho ťaží.Len, aby to nebolo tak, že bude u Vás len hosť a ty a tvoj syn budete robiť všetko a on bude u Vás ako na návšteve.Mne by vadilo, keby 3tiak mal také znamky

ivangeline
27. nov 2021

Nie je to tvoj syn. Neries ho. :D

zmrzlinka2021
27. nov 2021

@autorka

prosim ta, preco riesis dieta druhych ludi?
To dieta ma rodicov, matku a otca a oni ako rodina si tieto veci maju riesit, komunikovat znamky, problemy v skole, sposob fungovania dietata vratane ponocovania.
Na tvojom mieste riesim svojho syna a robim pren to, co povazujem za spravne.
Priatel musi prevziat zodpovednost za svoje dieta taktiez a musi veci komunikovat s matkou dietata. Tebe neprinalezi hovorit im do toho, pokial sa to teba a tvojho synceka nedotyka a nema to na vas vplyv.