Finančné záležitosti pred rozvodom

hatsepset
8. jún 2018

Ahojte,sestra sa ide rozvadzat, ona je odporca (kvoli detom chcela aby spolu ostali),cize buducemu byvalemu povedala nech poda ziadost o rozvod on.Lenze ten ma na vsetko cas a povedal ze teraz na to nema peniaze a ze to zacne riesit az ked preda byt (ten si kupili pred manzelstvom a vlastnik je on,sestra nie je dopisana). Povedal jej nech si hlada nieco ine na byvanie (ma dve deti) alebo nech ide k nasim,kym si nieco najde,co ona nechce lebo predsa...stahovat sa so vsetkym aj s dvomi detmi k roficom do trojizbaku sa neda. Otazka znie, ma pravo kym su manzelia ju vysackovat z bytu?alebo predat byt "pod zadkom"bez toho aby jej nejak zabezpecil byvanie aj s detmi kym si nenajde sama? ,(uz si hlada ale tazko v malom meste to ide)
Kedze nema peniaze, chce aby sa sestra odstahovala a predat byt aby zaplatil rozvod, vznikaju iste obavy,aby este pocas manzelxtva nevzal nejake pozicky (ma taku mudru sestru co ta!to fungujebezne ze nabere pozicky a potom nesplaca).Otazka cislo dva teda znie, Ma neja!u moznost si pravne osetrit to, aby pripadne nim zobrate pozicky po rozvode neboli aj najej krku?
Mate s tym niekto s!usenosti?
Dakujem za kazdu odpo ed

jatva
8. jún 2018

Byt kupil len on? Nemali nan hypoteku co splacali pocas manzelstva?

henikav
8. jún 2018

Je vobec moznost vziat si pozicku bez vedomia manzela ci manzelky? Nemusia to podpisat obaja?

pininka
8. jún 2018

Zial ano, moze nabrat pozicky aj bez manzelky, nebankovkam je to jedno, teraz to riesim s bratrancom, ani netusil co jeho zena nabrala. A zial aj to je fakt, ze ked je byt jeho tak ona z toho nema nic. Sestra bola v tej istej situacii a pravnik jej povedal ze byvaly jej moze a nemusi zabezpecit nahradne byvanie,ale kludne to moze byt aj robotnicka ubytovna. Veci ktore sa kupovali pocas manzelstva, na to by musela mat doklad, ze ich kupila ona a zo svojho. Ale popravde kolko zien si take veci odklada. Je to smutne, ale sestra bude musiet k tym rodicom,alebo inam a riesila by som to cim skor, moze sa stat ze jedneho dna uz pride niekto vystahovat byt co on predal.

hatsepset
autor
8. jún 2018

@jatva byt mupil on ale ano hypo splacali pocas manzelsfva...a keby len hhpo...ale zj jeho dve pozicky z ciasvysokej skoly...

hatsepset
autor
8. jún 2018

@pininka ale da sa to aj ked ma deti? lebo som pozerala ze podla zakona nemusi zabezpecit nahradne byvanie, ale ze pokial sa to riesi sudne vacsinou ten ktory vlastni byt musi nejakym sposobom zabezpecit byvanie druhemu....len je to ine pokial citam tak ako u vas realne pripady :/ som jej vravela nech poda navrh na rozvod ona, aj ked nechce(,lebo naklnec bude ona pred vsetkymk ona zla co trha rodinu,) ale aspon nebude musiet splacat jeho dlhy. A on je co sa tyka vybavovania a uradov strasne negramotny (pan umelec) cize to potrva. Najprv mal predstavu ze do mesiaca su rozvedeni,sestra sa ho pytala ze ci vie vobec ako podat ziadost a co to obnasa a ako dlho to trva,ze to aspon tri mesiace....tak jej vykrical ze len nim manipuluje,ze to nie je pravda, ze sa k nemu chova ako k handre a tak....a zrazu sa sam netlaci do rozvodu,az ked lreda byt. Proste on chce rychll aby sestra odisla aj s detmk lebo on ma 20rocnu buchtu a chce zit s nou :D

stefi_k
8. jún 2018

Sestra by si mala najst pravnika a riešit tozvod, pravdepodobne jej bude robit prieky kym ona čaka na zazrak. Ma v tom byte trvaly pobyt aj s detmi ? Tak ju len tak vysačkovat zo dna na den nemože, ma na ten byt uživacie pravo aj s detmi.

hatsepset
autor
8. jún 2018

@stefi_k hej maju tam trvaly pobyt vsetky tri

hatsepset
autor
8. jún 2018

@stefi_k koment vyssie som pisala ako sa veci maju...zesom jej vravela nech kasle na nazory okolia (ze ona ta zla co podav navrh na rozvod) a nech to riesi ona, lebo tazko povedatco od neho vystat. Je spolahnuty ze sestre financne pomozu nasi,lebo cele roky pomahali im oboma jeho rodina nic :D a, teraz su mudri

pribinak
8. jún 2018

@henikav je, nemusia to podpisat obaja

pininka
8. jún 2018

@hatsepset sestra mala rocne a 6 rocne. Nezavisi to od veku dietata. Aj ona argumentovala ze hypo splacali uz spolu, ale aky ma na to doklad, ziaden. Ak hypo aj byt bol pred manzelstvom zena ma smolu. Pokial on uz ma nejaku mladu,tym skor by som to riesila. Este aby ju nedoniesol domov a sestra skonci a detmi v detskej a bude mat ciste peklo zo zivota. Zbytocne je tu uz plakat nad rozliatym mliekom. Treba sa pozbierat a rychlo to riesit.

stefi_k
8. jún 2018

Može si podat na vyživne na deti aj na seba ešte počas trvania manželstva aby sa trochu prebral. Keby jej branil vo vstupe do bytu volat rovno policiu deti su podla zakona chranene osoby nemože im branit v uživani nehnutelnosti. Nemože ich ani odhlasit z trvaleho bydluska len tak .

hatsepset
autor
8. jún 2018

@stefi_k vdaka 🙂 idem si zistit viac ako to funguje s vyzivnym

hatsepset
autor
8. jún 2018

@stefi_k predpokladam ale ze to musi uz byt kdstahovana minimalne aby mohla to vyzivne pozadovat...zatial maju spolocny ucet takze takzkk by bolo dokazat ze on neprispieva na deti

hatsepset
autor
8. jún 2018

@pininka ved to...asi najlepsie necakat !ym sa on rozhybe,ale podatnavrh na rozvod

pininka
8. jún 2018

@hatsepset je to hrozne, clovek nikdy nevie co sa stane,ale pripady su individualne. Ale ja by som dopadla nejako tak ako moja aj tvoja sestra. Tiez muz zobral hypo aj staval dom este pred svadbou, teda je to napisane nanho, ziadne ucty si neodkladam,ale nemam ani ziadne iluzie ze sa mi nic nemoze stat. Kazdemu sa to moze stat. Zial taky je zivot.

puklica13
8. jún 2018

@hatsepset nemusí byt odstahovana aby mohla podat navrh na vyzivne...na seba...ak chce na deti, musi požiadať o zverenie do svojej starostlivosti ...a ak tak strasne nechce rozvod tak moze bajskor poziadat o zuzenie bsm, po schvaleni sudom uz dalej nezodpoveda za pripadne dlhy...
A k tomu trvalemu ...deti su chranene osoby, ale manzelka nie, ak nie je vlastnickou, kludne ju moze "vymknut"..ani policia nic nezmoze...lahko sa moze stat, ze by deti do bytu pustil a ju uz nie...
Co sestre najviac momentalne pomoze je poradit sa s pravnikom!!!! Existuje aj bezplatna pravna pomoc..

jamabe
8. jún 2018

Ma narok na polovicu splatenych splatok hypoteky. Este je tu aj skupina Pravnicke poradenstvo, tam sa opytaj.

deti95060810
8. jún 2018

je tu právna skupina - nájdi si tu na MK....tam sú právnici, možno budú vedieť viac pomôcť resp. poradiť...

evalin88
8. jún 2018

Nech navrch na rozvod poda ona spolu s predbeznym opatrenim aby on nemohol nakladat so spolocnym majetkom do vysporiadania bsm. V bsm aa bude riesit aj byt kedze hypo platili spolu. Zo spolocnych prijmov domacnosti. Z ceny bytu sa po skonceni bsm bude musiet platit sudny poplatok ako zo vsetkeho majetku. A pri rozvode sa najprv riesi rozvod a vyzivne az potom bsm. Nie je to jedno konanie ani jeden rozsudok. Cize to bude trvat dlho a on bude mat do pravoplatnosti volne ruky brat pozicky. Podas to na sude podla bydliska, po pripade sa tam opytaj exisuje bezplatna pravna pomoc pre ludi v nudzi co matka bez penazi s detmi je. Ze by ti dali kontakt. Do PRÁVOPLATNOSŤI rozsudku o bsm nikoho nemoze nikto z toho bytu vyhodit

evalin88
8. jún 2018

Tak nech sa tam aj s detmi drzi zubami nechtami ked nema kam ist. Kreten ak s nou nechce byť.. Tak nech sa spakuje on a ide k svojej rodine alebo do podnajmu, zvlast ak hypoteku platili v manzelstve, Hlavne nech poda to navrh na predbezne opatrenie to vybavia pomerne rychlo. Ako to presne napisat jej povedia v Centre pravnej pomoci

hatsepset
autor
8. jún 2018

@evalin88 dakujem :-*

zuzanka.zuzu
8. jún 2018

@evalin88 och prosím ťa NEZAVÁDZAJ !!! absolútne nemáš pravdu, bsm sa DÁ zrušiť aj počas trvania manželstva a to by mala @hatsepset sestra urobiť ako prvé, dať návrh na zrušenie bsm - ale tam treba uviesť dôvod - čo v prípade tvojej sestry bude problém - resp. ona je problém, keď sama sa rozvádzať ani nechce a keď to nedajbože spomenie pred sudcom HOCI JEJ MUŽ má milenku, tak to ich už vôbec na prvý krát nerozvedú lebo tam ešte je šanca zachrániť manželstvo (minimálne teda formálna) a pošlú ich do poradne... najskôr nech si sestra vlastne uvedomí čo chce a potom tu môžeme radiť

ukulela
8. jún 2018

@hatsepset byt je jeho, on jej nic nemusi zabezpecovat. ona ma ale narok na polovicu zo sumy splatok, co zaplatili pocas manzelstva. to nech si zdokladuje. a teda nech to sestra riesi od zaciatku s pravnikom, toto je velke susto, ak sa v tom neorientuje ...
bsm saa zrusit este pocas manzelstva. rovvnako moze ziadat vyzivne. nech si zriadi vlastny ucet a ak ma prijem, nech jej tento uz nechodi na spolocny.

patka_673
8. jún 2018

cim skor treba najst nejakeho sikovneho pravnika a osetrit si vsetky veci, ktore sa este daju. vyhodit na ulicu ju s malymi detmi len tak nemoze, no obavam sa, ze co sa tyka tych poziciek, moze sa stat, ze padnu na hlavu aj jej, ak sa mu podarilo ju do nich nejak zatiahnut

eliska13
8. jún 2018

@hatsepset nech podá návrh ona, lebo evidentne sa oň k tomu nemá.Odstahobat sa bude musieť, ak to je jeho byť.splatky hypotéky sa budú riešiť,až keď budú rozvedení najprv je rozvod potom majetkové vysporiadanie.Nech sa poradí s právnikom, lebo ak je hajzlik, tak môže nabrať tie pôžičky.BSM sa dá spraviť aj teraz
A rozvod kým bude pojednávanie môže byť aj pol roka

basska_b
8. jún 2018

@stefi_k To fakt keď má niekto trvalý pobyt niekde, má užívacie právo? Nevieš viac? Veľmi ma to zaujíma.

Totiž kúpili sme dom a bývalí majitelia si naschvál neodhlásili trvalý pobyt. Klamali, že to urobili. Zistili sme to náhodou, keď sme sa pýtali na miestom úrade.

Zaujímalo nás, prečo to urobili. Ale jedine práva, ktoré by z toho mali, je voľby do miestneho zastupiteľstva a nejaké rezidencne výhody ako parkovanie. A ešte sme sa báli návštevy exekútora.

eliska13
8. jún 2018

@zuzanka.zuzu vyzerá, že či chce či nechce bude sa musieť rozviesť.Ak on má priateľku....asi sa len naťahujú kto spraví prvý krok a zaplatí tých 200 eur či koľko to je.Poradnu im nemusia navrhnúť, ak obaja nechcú pokračovať vo vzťahu.len neviem ako to je s tým trvalým pobytom, ale naťahoval by si sa s mužom, že deti tam môžu zostať a ona nie?

ukulela
8. jún 2018

@basska_b ty ako majitel nehnutelnosti by si mal vediet zrusit trvaly pobyt tretim osobam - niekedy to tak bolo. teraz uz nie?

basska_b
8. jún 2018

@ukulela No jasné. To nebol problém, len bolo treba za 6 euro výpis z katastra na právne úkony. Len toto ma zaujalo. Že prečo si nechali trvalý pobyt. Len z lenivosti, alebo...? Oni totiž z toho domu nechceli odísť.