Financie vo vzťahu

22. apr 2023

Myslíte si, že by partneri mali zarábať podobne sumy? Len taká téma do diskusie, nijak sa ma to netýka. Všimla som si, že vacsina ľudí má opačný názor ako ja a to ten, že na peniazoch nezáleží. Ale ja si myslím opak. Podľa mňa partneri z rozdielnymi platmi nemôžu mať úplne harmonicky vzťah. Podľa mňa takí ľudia sú na inej vlne čo sa týka cieľov, názorov a priorít. Tiež sa môže stať, že sa ten s nižším platom môže cítiť menejcenne. Čo si o tom myslíte? Nebavím sa teraz o platoch, že jeden zarába 800 a druhý 1500 ale o diametrálne odlišných číslach. Myslíte, že takí ľudia dokážu spolu harmonicky fungovať?

rebrambora
22. apr 2023

Jasne. Treba mat len rovnake nastavenie budy ze 'vsetko je spolocne' - tak by to malo byt vo vztahu. Alebo si dohodnut jasne hranice. A casto moze ten majetnejsi toho druheho veeela priucit a potiahnut.

blondinka95
22. apr 2023

Hmm ale daj si to do reality, veď keď sa s niekým spoznávaš tak nevieš koľko zarába. Možno máš predstavu ale môžeš byť úplne mimo. Opýtaš sa to aby si vedela či ideš do toho? 😂

autor
22. apr 2023

@blondinka95 to nie, ale napríklad neviem si predstaviť žiť s niekým, kto je fakt že úspešný keď mne stačí 2000 eur a obyčajne zamestnanie. Myslim že to mentálne nastavenie je úplne iné a cítila by som sa hlúpo keby viem, že "naše spoločné" znamená že som sa o to nepričinila.

tosomja
22. apr 2023

Ja neviem. S prvým mužom som sa zoznámila, ešte som chodila do školy, on robil. Potom kúpil byt, vzali sme sa, zarábala som rovnako ako on, potom o dosť viac ako on a aj tak bolo zle, potom rovnako a zase bolo zle, potom ešte menej, zase bolo zle.
Teraz mám priateľa, čo zarába o pár tisíc viac ako ja a sme spokojní, dokonca som už 3 roky doma na RD a stále je spokojny, ešte rok budem. A potom do roboty, určite nebudem môcť robiť čo som robila predtým, lebo sa musím zariadiť podľa detí, takže ani príjem nebude taký...uvidíme, ja si myslím, že slobodným záleží na príjme, dospelým na rodine 🙈 (samozrejme, že aj príjem treba, ale kto zarobí, je jedno)

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
22. apr 2023

Ja s tebou nesuhlasim a dôvody su nasledovne:

- hodnotu cloveka neurcuje jeho vyplatna paska, cize to, ze niekto donesie domov 1200 EUR a druhy partner 4000 nevypoveda nic o tom cloveku

- plat neurcuje ani tvoje nazory, pohlad na zivot, smerovanie, hodnoty...mas kopec ludi, co maju krásne mzdy (rozumej 3+ v cistom), na uctoch statisice eur a su idioti, o ktorych by som aspon ja ani neoprela bicykel

- vztah nie je o peniazoch, majetku, aj ked pre velmi vela zien je urcujucim faktorom si nabalit "princa" - je to dane historicky, vyvojom zeny (casy, kedy zeny nepracovali), ale zakladom vztahu je laska (rovna sa rozhodnutie, nie emocia), ktora vztah buduje, partneri sa doplnaju vzajomne, podporuju

- vsetko je relativne: dnes ma jeden z partnerov plat 3 tis. a stane sa nieco, kvoli comu on pride, pripadne skonci aj na invalidnom... a niekto, kto teraz ledva zarobi tisicku, popritom maka na sebe a dotiahne to poriadne vysoko

stanulienkat
22. apr 2023

Zlataaaa..ze mne staci 2000e.😁

laurita285
22. apr 2023

Ja som sa zoznámila s jedným mužom, zarábal už pred pár rokmi 5x viac ako ja a nebolo mi to príjemné pretože sme boli obidvaja zvyknutí na pomerne vyšší štandard a bolo potom ťažké sa "striedať" v platení kedže napríklad na môj plat to bolo už príliš a zároveň ja som pomerne hrdý typ človeka, nechcela som aby za mňa všetko platil takže som sa na to vykašľala. Pri tom možno kebyže prežijeme to trápne " randenie" tak by bol z toho normálny vzťah.

buberova
22. apr 2023

Asi s tebou súhlasím

autor
22. apr 2023

@stanulienkat ja som to nemyslela tak, že z menej nevyžijem, ale že nemám potrebu sa snažiť aby som zarobila viac aj keď by som mohla. Ľudia s vysokými príjmami majú väčšinou tendenciu ich stále navyšovať a rásť.

stanulienkat
22. apr 2023

To je v poriadku... len mi to prišlo vtipné, že niekedy toľko nemajú ani dve rodiny dokopy.🙂

marsmykkok
22. apr 2023

Ale baby no, zase sa nehrajte na to, že sa nedá zistiť, koľko zarába. Však povolanie sa povie hned a asi každý má predstavu, že koľko zhruba zarába predavač, operátor výroby, učiteľ, kuriér, manažér a tak. Plus aj vidíte jeho auto a tak, z veľa toho čo povie sa dá zistiť, či ste finančne na tom podobne alebo je on niekde inde... (ako býva, má viac nehnuteľností, ak ide na dovolenku za 1500 eur 4 krát ročne asi nezarába 500 mesačne a tak) Akože neverím, že chodíte s niekým polrok, vy zarábate 600, partner 6 000 a nebudete cítiť, že je finančne niekde inde ako vy a budete si myslieť, že zarába 800, no určite. 😂 A k otázke, no byť vo vzťahu "chudobná popoluška" môže prinášať riziká do budúcna. Asi je vždy lepšie, ak sú pomery trocha podobné.

zmrzlinka2021
22. apr 2023

@laurita285 A na čo konkretne si bola akoze hrda? Ak zarabal podstatne viac, malo byt pre neho ctou vsetko platit.

autor
22. apr 2023

@elizabet173 nemusíš sa nikoho pýtať na druhom rande koľko zarobí. Ale časom to u okolnosti proste vyplynie. A ja si nedokážem predstaviť, že by som bola s niekým, kto je za vodou a voľný čas trávi napríklad sledovaním vyvoja cien akcií narozdiel odomňa čo ho rada trávi sledovaním Netflixu.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
22. apr 2023

Prečo si myslis, ze clovek s vysokym platom vo volnom case sleduje vyvoj cien akcií?
Ako, to čo ludia robia, je roznorodé - niekto vezme bajka a da 150 km, niekto ide do galerie, niekto cita dobru knihu, niekto ide pomoct svojej babke s nakupmi....

To co je podstatne, je podobna mentalna uroven, vediet spolocne komunikovat, rozumiet si po ludskej, inteligencnej stranke, vediet sa spolocne zasmiat, byt vzajomne ohladuplni, tolerantni, laskavi...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tosomja
22. apr 2023

A máš takého po svojom boku? Čo chce len peniaze a na teba kašle? Či som nepochopila niečo?
Ja keď som robila, chcela som viac, a preto som si za tým išla, aj keď som mala stále na prvom mieste rodinu. A jediné, čo by mi vo vzťahu vadilo, keby som mala domaseda, čo nechce robiť, a vyhovára sa na štát, že nemá školu na danú pozíciu, že ho bolí riť a nemôže sedieť, bolia ho nohy tak ani stať nemôže, aj hlava ho bolí nemôže rozmýšľať ...ale jesť chce, vypraté chce mať, a aj ženu ako matrac chce. A najlepšie, aby nemusel používať ochranu a robiť deti ako smetí 🙈

sense
22. apr 2023

Mame v rodine par, sú spolu 22 r, ona zarába minimzm, keďže do prace chodí na. Čiastočný úväzok a lebo sa jej chce aj keby nemusi,, , on 4-5miestne číslo podľa odmien. Pravda je ze keď sa spoznali on koncil vysokú školu a ona strednú a prvé dieťa sa im podarilo skoro takže podrobené moc nemala. Ona sa starala o deti, domácnosť a vytvárala mužovi prostredie na kariérny rast.

sense
22. apr 2023

Mne osobne to nevadí, a nevadilo by mi ani keby zarába menej, vadilo by mi keby hnil na gauči, sťažoval sa na nespravodlivy svet a nič pre zmenu nerobil

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hindakus
22. apr 2023

Moja skúsenosť: muž zarábal 3x menej ano ja, ale bol abstinent, pre rodinu, bola som nadšená, nevadilo mi to, ale tak za rok a pol začal utrácať, že pomaly ani moja výplata nestačila a nakoniec ma podviedol s čašníčkou🙂🙂 takže tak...

makovnikova
22. apr 2023

Ja mám zážitkov na román, s priateľom som síce nežila, starý mládenec, teda 1x bol ženatý, žil s leziacou mamou. V poschodovom dome bola volna jedna izba, zvyšok v podstate zapratanymi, keď prišla sestra, nebolo kde ani prespať. Záhrada, garáž, auto, všetko zapratane..A na Vianoce mi vulgárne nadával kvôli telefonátu, aj na to mu bolo ľúto dat peniaz. S chorobnym lakomcom sa žiť nedá, taký človek je aj veľmi nepríjemný, to je rovnica, ktorej výsledkom je len obrovské sklamanie a psychická trauma.

basulaak
22. apr 2023

Manzel zaraba o cca 5-7tisic viac ako ja. A klape nam to a obaja by sme nemenili za nikoho ineho. A ano sleduje aj akcie, investovanie aj netflix. 😀 je to o nastaveni v hlave. Citim ze pri nom rastiem a on pri mne detto, nakolko ja som sikovna v inej sfere, vela veci neha radsej na mna. Jeho je aj moje a naopak. Cize jop, je to mozne a deje sa to. 🙂👍

tramtada31
22. apr 2023

Zivot je nevyspytatelny a tie prijmy sa rokmi môžu menit. Mala som najlepšiu kamaratku, ktorej druh zarábal 30 tisic eur mesačne, podnikanie mu padla, lebo prišla konkurencia, ktorá ho zozrala, v snahe udržať tempo mu stúpli enormne náklady a po čase nerobil ziadny zisk, všetko predal, ale nie za veľa. Aj sa pokusal v inom začať podnikat párkrát, ale nič mu nevyslo. Teraz zarába tak 1000 eur v bežnej robote a to bol človek zvyknuty na vysoký zivotny štandard, čiže drahe auta, dovolenky a to nehovorim, ako to zle nesie. Dalsi bol môj ex, robil v IT sfére, mal 2 litre, teraz má priemerne 6000 na živnosť. Ako sú rôzne zamestnania, kde je mzda nemenná ( napr predavač), trosku sa navysujuca (napr ucitel), viac navysujúca (napr lekár), ešte viac navysujuca (napr ITckar) až po podnikateľov, kde keď trafis dieru na trhu, vieš zarabat státisíce. Nedá sa to predikovať, kde budú partneri za 5-20 rokov. Môže prist rakovina, invalidita a pod. A rovnako môžu fungovat nerovnocenni partneri (muž nosi domov tisíce, presne sleduje burzu vo voľnom čase a žena sa len stara o domacnost a číta si knizky a vytvára mu teplo domova. taky muž nechce, aby žena pracovala, ale bola k dispozícii, keď ide na služobnú cestu, aby šla s ním a robila mu spolocnost - presne taky par poznam a obom to vyhovuje. On je s tým stotožnený, dáva jej vreckové, plati jej odvody, nech má niečo na dochodok a aj keď kupuje majetok, polovicu pise na ňu, aj keď to len on zarobil.

tosomja
23. apr 2023

@sense to isté som napísala aj ja 🙂 tiež som toho názoru a toto by mi vadilo viac, ako keby zarobil minimálnu mzdu

mrva
23. apr 2023

a to pockaj na obdobie rodicaku, ked zena dostava 400€ 😁

blue_violet
23. apr 2023

No však ak si nedokážeš predstaviť s takým niekým byť, kto má o dosť vyšší plat od tvojho, tak si hľadaj niekoho s cca podobným platovým ohodnotením nie? Ideálne z rovnakej brandže.

blondtana
23. apr 2023

Tiež si myslím, že na plate vôbec nezáleží, ja keď som sa s mužom zoznámila, ja som zarábala, on bol vysokoškolák, ktorého živili rodičia, často som ja platila v reštauráciách, sme stále spolu, ja som doma, on má živí a nevadí mu to, lebo sa starám, nakupujem hospodárne, som skromná a dokážeme krásne vyžiť, aj ušetriť..aj v čase keď sme zarábali obaja, tak som mala 2, 3, 4x menej ako on, ale nerobili sme z toho vedu, lebo fakt videl, že aj keď mám menej, dokážem s tým lepšie hospodáriť, ako on, hlavné je, že sme na rovnakej vlnovej dĺžke (mala som pred ním priateľa, zarábal viac, ale všetko minul, neustále bol zadĺžený, to sa fakt nedalo tak žiť)