Exekútor mi zablokoval účet

nestastna22
6. feb 2015

Ahojte zienky. Idem sa troska vyzalovat. Minuly tyzden som si pozrela internet banking a zistila ze mi chybaju peniaze dokonca som bola na ucte v minuse. Hned som volala do banky a povedali mi, ze mi exekutor zablokoval ucet. Do toho problemu som sa nedostala sama ale pred 10timi rokmi som bola znamemu za rucitela. Ten uver neplatil. Co ma ale zaraza na tom vsetkom je ze exekutor sa so mnou nespojil posledne asi 4roky a dotycny ktory si bral uver mi trvdil ak som sa na to pytala, ze splaca to exekutorovi a vsetko je ok. Ide o dost velku sumu 4500eur mi exekutor vzal a taku este sumu treba este zaplatit. Ja som hned volala exekutorovi preco to riesil takto a preco ma nekontaktoval posledne 4roky tak mi bolo povedane ze na to maju pravo. Hned v ten den som pisala ziadost o odblokovanie uctu /zatial som odpoved nedostala/ a tak isto som znamemu povedala aby si podal ziadost do banky na odpustenie urokov nakolko je istina uz splatena. Mate niekto taku skusenost ci Vam boli uroky odpustene bankou a hlavne ma zaujima ci exekutor mohol takto konat /samozrejme viem, ze zablokovanie uctu je v jeho moci/ ale bez toho aby ma upozornil, ze dotycny nesplaca a neskusil sa na splatkach dohodnut so mnou. Dakujem ☹

simca06022011
6. feb 2015

@nestastna22 je to normalne a bezne... maju cas... u nas dokonca vymahali 3x to iste a robili cirkusy.. ucet ti moze odblokovat aj nemusi kym nie je dlh splateny... upozornovat a pisat, to nie je ich styl... ved ty sa ozves ked sa nebudes vediet dostat ku svojmu uctu.
Ach jaj... ak mas cas nepis si s nim, chod tam osobne.. lebo odpisovane exekutorom trva celu vacsnost (mne na otazky, emaily ani na nic ine neodpisali nikdy, ked uz som sa konecne aspon dovolala asistentovi tak som aj tak nepochodila, pisomne ukoncenie exekucie 3x vyplatenej a 3x preplatenej som dostala o dva roky (presne minuly tyzden, k veci starej 10 rokov).. opytaj sa ho, zisti.. A ked daco rieste to nasledne pisomne.

nestastna22
autor
6. feb 2015

@simca06022011 ale mne exekutor povedal, ze teraz to uz nie je na nich ci mi ten ucet odblokuju uz je to na banke. Banka uz svoje peniaze dostala istina je vyplatena uz iba uroky treba vyplatit. Preto som pisala ziadost o odblokovanie uctu

radsej_knihu
6. feb 2015

"Do toho problemu som sa nedostala sama ale pred 10timi rokmi som bola znamemu za rucitela"

Tato veta ma zmiatla. Cize ty si mu za rucitelku nechcela ist, ale on ti drzal zbran pri hlave alebo sa vyhrazal tvojej rodine? Ci ako tomu mam rozumiet?

Alebo je to len dalsi prispevok z kategorie, narobila som si zavazky a som sokovana, ked ich teraz niekto odo mna chce vymahat?

sue
6. feb 2015

@nestastna22 s témami o exekútoroch sa tu roztrhlo vrece - nasledujúce vety nie sú určené len tebe, ale :

KEDY SA ĽUDIA KONEČNE NAUČÍTE, že nie nadarmo si banky atď dávajú k bežným ručiteľom aj spoluručiteľov? Že to nie je len proforma a že veci, ktoré sú raz na papieri sa na 99% aj budú musieť dodržať???

Milá @nestastna22 do týchto problémov si sa dostala ty vlastnou vinou...nie vinou žiadneho známeho....to, že si sa zaviazala pred 10rokmi,že budeš v prípade problémov splácať dlh svojho známeho bolo tvoje slobodné rozhodnutie,...nie žiadne svinstvo ani podvod - ty si to podpísala... teraz ti odporúčam len priamo osobne kontaktovať exekútora a slušne sas ním pokúsiť dohodnúť - zároveň si všetky splátky zapisovať a potom je možné ich od dotyčného známeho ťahať späť - ale je to na dlhé lakte 😢

nestastna22
autor
6. feb 2015

@sue ale ja sa nehadam,,,,, asi si nepochopila moju otazku,,,,, ako som mala vediet, ze je niekde problem a dotycny to neplati????? 4roky ziaden papier od exekutora nic ale rovno zablokovanie uctu? pisala som nieco o tom ze by som sa s exekutorom nedohodla na splatkach?????

nestastna22
autor
6. feb 2015

@sue mne islo o to ci exekutor bez vyzvania bez upovedomenia ze je tam dlh ktory treba splatit ci som to ochotna zaplatitz naraz alebo sa dohodnut na splatkach alebo hociake ine riesenie ale rovno mi zablokuje ucet a nedal mi inu sancu rozumies co tym myslim??????

sue
6. feb 2015

@nestastna22 reagovala som tým na tvoju vetu, citujem: "Do toho problemu som sa nedostala sama ale pred 10timi rokmi som bola znamemu za rucitela." 😉 a z okolia môjho - áno, exekútori to takto robia, len zablokujú účet a zároveň odošlú list 😒 o dohode o splátkach s exekútorom si nepísala nič 🙂

Držím palce...

pribinak
6. feb 2015

Nie je povinný ta ma nic upozorňovať!

Ty si povinná si strážiť svoje financie, teda ked niekomu idem za ručiteľa, je jedno ci včera alebo pred 10 rokmi, treba sa zaujímať ako sa ten "úver-dlzoba ma", aby si sa potom nedočkala nemileho prekvapenia

adri266
6. feb 2015

@nestastna22 neviem Ti poradit, ale chcem sa Ta aspon zastat. Chapem, ako si sa do toho mohla dostat. Kedysi bolo bezne, ze sused rucil susedovi, kamos kamosovi, bezne sa to robievalo. Ale od isteho casu by som nerucila ani vlastnym rodicom 😖 Zial doba je taka, ze nikdy nevies, kto prestane platit a nieco, co bola priatelska vypomoc, sa zvrtne proti Tebe samej.
Drzim Ti prsty, nech sa z toho dostanes. Inak, je tu skupina, pravne poradenstvo, skus napisat tam.

nestastna22
autor
6. feb 2015

@adri266 dakujem 🙂 ano ako sa vravi za dobrotu na zobrotu,,,,, chcela som pomôct a takto som dopadla,,,,, dufam, ze sa to vyriesi aspon na teraz by som bola rada keby som mala odblokovany ucet a mohla si platit svoje veci

simca06022011
6. feb 2015

@nestastna22 to nie je celkom tak pravda, povel na zablokovanie a AJ odblokovanie dava exekutor, musi to on tej banke nariadit... banka to neurobi sama od seba. Ani nestrazi ci sa z uctu zobrala cela suma alebo cast... ked pride prikaz od exekutora na uvolnenie uctu, tak vtedy ho odblokuju.

simca06022011
6. feb 2015

@adri266 presne, pouci sa clovek na prvy krat.. ak sa nieco taketo stane.. ja som zobrala svojmu ex na seba telefon/pausal.. rozisli sme sa, prepisali sme ho, ale neuhradil posledne faktury ( o com som ja netusila, lebo v tej dobe o online informaciach, efakturach a pod nebolo ani chyru ani slichu) a odisla som do zahranicia.. ake prekvapko bolo ked som sa o skoro rok dozvedela ze z 600SK faktury chce exekutor odo mna 3000SK a nezaujima ich nic...

mata128
6. feb 2015

@nestastna22 myslis,ze exekutor ta upozorni,aby si si stihla vybrat peniaze????isiel by sam proti sebe....moj brat dopadol presne takto isto....

stanislava111
6. feb 2015

ak Vám zablokoval exekútor účet, tak toho veľa nenarobíte.... skúste sa s ním po dobrom dohodnúť... zavolajte mu, popýtajte sa výšku dlhu a možno sa dohodnete aj na splátkach... dlh si potom súdne vymáhajte od toho, čo ste mu ručili.... banka Vám žiadne úroky neodpustí, požičala peniaze na určitý úrok a ten aj chce dostať..... nikto nepracuje zadarmo, predpokladám, ýe ani Vy nie.... a ak by odpustili Vám, potom by aj ostatní prestali platiť, exekútori by nám obstavili účty, my by sme na účtoch nechali prostriedky len do výšky istiny, tie by nám zhabali boli by sme happy... 🙂 len banka asi nie... :( :D

ig0r
6. feb 2015

Mne exekutorka ukradla peniaze akoze "nezaplatenu pokutu + trovy" a pritom pokuta bola zaplatena pred 3 rokmi. Robia si co chcu... ak by som nenasiel ten 3 roky stary blocek tak ma bohapusto okradnu. Ved maju na to pravo...

valy
6. feb 2015

inak to je fakt sila, ze to je vôbec mozne, clovek nema ani tusenia, ze niekomu nieco dlhuje a zrazu ma zablokovany ucet

adri266
6. feb 2015

@simca06022011 panecku, to aby clovek trpel, ze co nanho vyhrabu o 10 rokov. Uz som par x videla v spravach o tom, ze niekto nezaplatil 10 E zdravotnej poistovni a zrazu od neho chcu 1000 E 🙄 🙄 🙄

simca06022011
6. feb 2015

@ig0r igor presne, toto som ja riesila... aj som poslala doklady o tom, ze to mame uhradene a nic.. posuvali si to dokonca rozne vymahacske firmy a dalsi exekutory.. nakoniec sme to zaplatili 3X (TRI KRAT !!!) a samozrejme ze sme im to aj napisali.. teraz po skoro 3 rokoch mi poslala vyuctovanie ze nam vracaju 30 (slovom TRIDSAT ) EUR.... pohladavka bola 2000KORUN, zaplatili sme tych 2000korun a dalej 300 EUR + 1200EUR... tak asi tolko k exekutorom... sa citia ako bohovia a robia figu v prospech ludi.. kazdy si vymysli ze mu niekto nieco dlhuje, bordel v uctovnictve staci mat... a hned sa clovek nedoplati

nestastna22
autor
6. feb 2015

@mata128 preboha o com pises? myslim, ze je normalne ak by ma exekutor upozornil, ze niekto komu som bola rucit neplati a preto sa mal dohodnut na splatkach so mnou a nepisem tu o tom ze ma mal upozornit ze mi zablokuje ucet. Myslim, ze je normalne najprv sa dohodnut a ak to nejde po dobrom potom siahnut na ucet

nestastna22
autor
6. feb 2015

@simca06022011 no mne exekutor povedal, ze mam napisat ziadost o odblokovanie uctu poslat to im ale oni ho posunu banke ci banka s tym bude suhlasit vraj teraz je to na banke

mata128
6. feb 2015

@nestastna22 nemyslim to v zlom voci tebe.....oni su velke svine.Ako vravim,brat mal presne tento isty problem

nestastna22
autor
6. feb 2015

@stanislava111 nemate celkom pravdu,,,,,, o odpustenie urokov sa da stale poziadat je uz len na danej institucie ci to schvali alebo nie,,,,, moze schvalit odpustenie casti uroku alebo cely alebo len nejake percenta ale da sa to mi poradil sam exekutor nech to dotycny skusi ale ci mu odpustia zatial nevieme a dokonca sama poznam pripad ked orange odpustil uroky

nestastna22
autor
6. feb 2015

@mata128 asi sme sa potom nepochopili 🙂 ja nevravim, ze to nechcem riesit ale stale si budem stat za svojim, ze sa to dalo riesit inak. Dohodnut na vyssich mesacnych splatkach ale ja som z nicoho nic prisla o 4500eur

beniu
6. feb 2015

@nestastna22
keby mal exekutor kazdeho vopred upozornovat to by asi toho vela nevymohol a ludia ktori su v prave by sa nedostali k svojim peniazom 🙂

ig0r
7. feb 2015

@simca06022011 ci pana to je sila... ja uz teraz odkladam vsetky blocky. Vyedy to bola nahoda ze sek bol zalozeny v starom kalendari. Teraz uz som si neni isty ze za 20 rokov ku mne nepride exekutor ze 40 rokov dlhujem socialnej poistovni (alebo inemu uradu) 50 centov + penale + trovy = milion.

vedeli ste ze : v cechach zije 2x viac ludi ako na slovensku ale slovensko ma 2x viac executorov. Asi je to na slovensku dobry biznis. Tzv easy money.

nestastna22
autor
7. feb 2015

@beniu to ako mam kazdemu vysvetlit ze ja sa nestazujem ze mi zablokoval ucet a zobral peniaze ved samozrejme na to pravo ma asi tu ziadna nechapete , ze mi ide o to ze som cakala ze ma upozorni ze sa to neplati a mam to platit ja mal sa dohodnut na splatkovom kalendare so mnou. Je to take tazke pochopit?????? a som presvedcena o tom ze xxxxxx mnohych exekutorov by to takto robilo a malo robit

adri266
7. feb 2015

@nestastna22 podla mna to tak robia narocky, aby museli ludia platit vyssie penale. Vid vyssie spomenuta zdravotna ci socialna poistovna. Nech mi nikto nehovori,z e si to nikto nevsimol za 5 rokov 😠

a pohlad na vec z druhej strany, este za mladi 😝 som odisla do Anglicka. Zhodou okolnosti som si platila zdravotnu ja sama a par mesiacov mi zaplatil aj moj byvaly zamestnavatel. A myslis, ze ma upozornili, ze tam mam preplatok? RAz mi prisiel papier, ze bolo treba daco doplatit, prisla som na filialku, a pracovnicka cumi a cumi, a hovori, ze vy tu mate preplatok, nie nedoplatok!!! Chapes? Oni odo mna chceli nejakych smiesnych par korun a pritom oni mne mali zaplatit niekolko stovak /uz nepamatam presne kolko/, a keby som nebola prisla na filialku, ani mi to nedaju vediet. 🙄 🙄 🙄

draik
7. feb 2015

@nestastna22
Exekútor nie je ten, kto má dlžníka upozorňovať na to, že niečo nezaplatil. Exekútor je inštitút núteného výkonu rozhodnutia, ktorý koná na základe toho, že napr. súd zaviazal dlžníka uhradiť dlh a ten ho neuhradil.
Exekútor len tak sám od seba nemôže vymáhať dlh, ale musí získať poverenie od súdu na základe návrhu, ktorý dal veriteľ. K návrhu musí veriteľ (oprávnený) priložiť tzv. exekučný titul - napr. vykonateľné rozhodnutie súdu, ktoré zaväzuje dlžníka platiť.
Ak ste boli ručiteľkou, tak Vás banka musela vyzvať na plnenie na miesto hlavného dlžníka. Potom prebehlo súdne konanie (ak ste nepodpísali ako ručiteľka notársku zápisnicu).
V rámci exekúcie môžte uzatvoriť dohodu s exekútorom o splátkach, ale s uzatvorením takejto dohody musí súhlasiť ten, v koho prospech sa dlh vymáha.
Exekútor najskôr blokuje účty, majetok, až potom posiela upovedomenie o začatí exekúcie.

ig0r
7. feb 2015

@draik jaj taketo vysvetlenie som x-krat pocul. Ale skus mi vysvetlit preco exekutor najprv nevyzve "dlznika" k uhrade ale rovno neopravnene ukradne z uctu peniaze?

No si predstav ze dostanes pokutu 100sk. Poctivo zaplatis a o 5 rokov ti vola uctovnicka ze exekutor zmazil ucet (stiahol 100 €) a ty ani netusis o co ide.
Nie som pravnik ale toto sa mi zda uz moc. Navyse ak na to nebol dovod.

draik
7. feb 2015

@ig0r
Exekúcia je nútený výkon rozhodnutia, keď dlžník neplnil napr. vykonateľné rozhodnutie súdu. Na začiatku bol nejaký vzťah medzi dlžníkom a veriteľom, napríklad z pôžičky. Dlžník nezaplatil, veriteľ musel podať žalobu. Dlžník nezaplatil ani po tom, čo ho k tomu zaviazal súd. Tak nastúpi exekútor, ktorý samozrejme vyzve povinného na plnenie (v upovedomení o začatí exekúcie), ale až po tom, čo mu zablokuje majetok - pretože exkúcia je, ako som uviedol, nútený výkon rozhodnutia.
Exekútor nikdy sám od seba nikdy peniaze neukradne ani z rozmaru neblokuje majetok povinného. Návrh na začatie exekúcie dáva veriteľ, exekútor následne žiada súd o poverenie na vykonanie exekúcie. Až následne dochádza k rozhodnutiam v rámci exekučného konania.
Ak je exekúcia protiprávna (lebo napr. veriteľ pochybil), povinný sa môže brániť námietkami. Ak ich podá včas, tak exekútor nemôže napríklad strhnúť peniaze z účtu do doby, pokým o námietkach nerozhodne súd.
Je pravda, že exekútori nemajú zrovna najlepší obraz v spoločnosti (niektoré ich pochybenia tomu nahrávajú), ale v mnohých prípadoch je kritika neoprávnená, pretože v rámci svojej činnosti akurát vykonávajú to, čo im prikazuje zákon.