Druhé dieťatko, keď mamička je hlavný živiteľ rodiny

katka25mt
24. jún 2014

Ahojte mamičky, chcela by som Vás poprosiť o názor, vlastnú skúsenosť k tejto problematike. Som hlavný živiteľ rodiny, manžel je s malou na rodičovskej (od 4mesiacov na materskej a potom rodičovskej), zarábal menej ako ja. Chceli by sme druhé dieťatko, ale bojím sa, že to nemáme šancu utiahnuť z jeho platu, vypísala som si všetky výdavky/ príjmy...ak by on išiel do práce, aj keby si našiel inú robotu, neutiahneme to, ja si chcem konečne užiť dieťatko, nie takmer non-stop pracovať, už pár dní po pôrode som musela fungovať. Ako ste to vyriešili vy? Odložili druhé dieťatko na neskôr, našporili veľa peňazí, zvládli to s podstatne nižším/ nulovým rozpočtom...? Možno je odpoveď jednoznačná, ale chcela by som počuť aj názory alebo skúsenosti iných ľudí. Ďakujem za každý názor. Pekný večer

mami.sk
24. jún 2014

@katka25mt u nás bola situácia podobná. ja som bola na MD do 10 mesiacov dcérky a potom nastúpil manžel, ktorý mal v tom čase nižší príjem ako ja . bol na RD do 3 rokov dcérky, potom sa našťastie hneď zamestnal 😉 veľmi sme chceli druhé bábätko , no ja som si chcela tentokrát užiť MD a tak sme počkali a našetrili sme si na obdobie mojej druhej RD tak aby sme pokryli nižšie príjmy. MM stále pracuje, mne teraz v júli končí MD a prechádzam na RD. Dúfam, že teraz budem môcť zostať doma aspoň do dvoch rokov drobca 😉

jahodka8
24. jún 2014

@katka25mt Koľko má teraz to prvé dieťa? Manžel s tým súhlasí? Závisí to od toho aké máte nároky finančné, či sa chcete aj uskromniť. Manžel aj varí, perie, upratuje alebo sa venuje len dieťaťu?

svetluska82
24. jún 2014

@katka25mt prve dieťa som mala ako 20 rocna, bola som nezamestnaná a asi aj dost naivná, ked sme sa na to s ex dali. Obaja sme boli nezamestnani, no manzelstvo skrachovalo, ale synator ostal. Zvladla som to aj s takmer minimalnym prijmom. Teraz mam druheho manzela a druhe planujeme asi uz siesty rok, v kuse preratavame, ci nam to vyjde( financne), raz som menila zamestnanie, potom sa chvilku nedarilo, potom som postupila vyssie v práci- dieta neprichadzalo do uvahy, teraz je manzel nezamestnaný , tak sme to odloyili opat. Jednoducho, vzdy sa nieco vyskytne alebo nie je vhodna chvila. Manzel sa smeje, že niekedy je asi fakt lepsie neprepocitavat, ale riadit sa trosku aj srdieckom....

janickacrazy
24. jún 2014

@katka25mt Tak urcite by bolo dobre, keby si si daco nasetrila dopredu na obdobie MD a RD a potom treba skusit usetrit na nejakych veciach, napr. len jeden ucet v banke, telefonne ucty zredukovat, okrem toho nejake veci mas hadam po prvom dietatku, napr. kocik, postielku, nejake oblecko a tak, takze zase nebudes vsetko kupovat nove, vela veci sa da aj pozicat alebo kupit lacno na bazarikoch, proste urcite sa to vzdy nejako da. Ja som mala prveho syna ako slobodna, mala som malo penazi ale vzdy sa to nejako urobilo, vela veci som podostavala aj od pribuznych alebo som mala pozicane alebo som nemala vobec. Dieta prezilo v pohode 😀

kiki68
24. jún 2014

podla mna nasetrit,aby si sa mohla na ten rok aspon financne odpisat z prace a uzivat si male bez stresov. Neni nic horsie,nez ked sa na materskej musis nervovat s financiami. Proste by si si to v konecnom dosledku neuzila,lebo by si mohla mat situaciu,na ktoru nie si vobec zvyknuta plus male babo a starsie babo,ale obe chcu pozornost a vlastne aj tie financie,ale hlavne domacu pohodicku.

jalucija
24. jún 2014

hm mne pride neprakticke nasetrit na rok dopredu a z toho minat. Zarobis tak, ze zvladnes tolko odlozit? Na rok potrebujete velmi vela penazi.
hm no ja by som tlacila na muza ze sa bude musiet zacat poriadne obracat a snazit sa najst si jednu ci dve prace.
Ono v tomto pripade, ked je zena na md ma opodstatnenie, ze muzi zarabaju viac.
takze podla mna podenie odlozit kym nebude vasa situacia stabilna a ruzovejsia.

magdalena205
24. jún 2014

Milá Katka,
žijeme v dobe ktorá nepraje matke vychutnať si materstvo.
Ja som odkladala druhé dieťa až 16 rokov . Mala som dobrú prácu .
Čo je to za doba , keď žena je hlavný živiteľ rodiny !
Teraz mám vytúžené dieťatko , ale aby sme vyžili ,musel manžel odísť do zahraničia .
Teraz nemá zase manžel príležitosť užiť si drobca .
Takže , ani tak ani tak . ☹

mima4
25. jún 2014

@magdalena205 "Čo je to za doba , keď žena je hlavný živiteľ rodiny !"

treba sa vediet vydat, nie? 😉
tak to bolo historicky, tak to praktizuju niektore zeny aj dnes 😀

@svetluska82
v tvojom pripade pocuvaj radsej ten rozum - po tom co si pisala o manzelovi...
Inak, ja nemusim tie frazy "So srdieckom"... pripada mi to ako z cervenej kniznice..len v nej ta dama pride do grofstva svojho draheho a vsetci a vsetko na zadok pred nou... 😀 ... v realnom zivote to konci neraz podstatne smutnejsie... s otazkou "preco?"...

@katka25mt
Neviem kolko mas rokov a chapem ta, ze tuzis byt s dietatom doma... par dni po porode zacat frcat v praci... to asi nechces a je to OK... Na tvojom mieste v čase, ked nastupi manzel do prace, by som zacala odkladat peniaze, setrit si, aby som aspon do toho 1,5 roka mohla ostat doma... Pokial nemas nad 35, sla by som touto cestou...

maria1989
25. jún 2014

@mima4 dnes sme zle vstali? 😀

magdalena205
25. jún 2014

@mima4 ďakujem Ti za radu , ale kde si bola pred 20 rokmi ? Ha

mima4
25. jún 2014

@magdalena205
pokial chces, aby muz uzivil ta, zarabal za dvoch a ty si mohla "uzivat" materstvo doma, musis sa tak proste vydat... čo je na tom na nepochopenie?

mima4
25. jún 2014

@maria1989
praveze very dobre 😀

ivett1
25. jún 2014

@katka25mt ahoj, tak podľa môjho racionálneho názoru je vždy dobré mať nejakú finančnú rezervu ...aspoň my sme sa tým riadili a celkom nám to vyšlo ... no, ale na druhej strane zase čakať a odkladať to príliš dlho sa zasa nemusí "vyplatiť" z hľadiska zdravotnej dispozície ..t.j. či už v tom veku, kedy sa konečne rozhodnete mať druhé dieťatko (že už ste si dosť nasporili...), ho aj budeš/budete môcť "počať, vynosiť a porodiť" ... niekedy sa to skrátka nedá skĺbiť😉... hm, keď na to tak pozerám, tak mi vychádza, že ak chceš byť doma s druhým dieťatkom, musí si nájsť manžel prácu s plácou, aby vás uživil😀 ... tak, to som ti teda príliš neporadila
😉

eeffka
25. jún 2014

@katka25mt uz teraz vam to vychadza len tak -tak a este do toho 2.dieta? chcete zit alebo len prezivat?

Nie som matka roka a do prace si chodim oddychnut od deti 🙂, ale aby som s nimi nebola doma ani 1/2roka to je aj mna privela.

ammellia
25. jún 2014

U nas je to podobne, cakam prve. Mala som v plane nasetrit isty objem penazi, ale to sa mi uz asi nepodari. Ale aj tak nejaka rezerva je a to ma hreje pri srdci 🙂 planujem vsak na nu nesiahat, snad to vyjde. Je mi jasne, ze sa budem musiet uskromnit, ale co by sme pre babo nespravili 🙂
Ja to stale beriem pozitivne, v sr mame viac ako pol roka md a potom do 3 rokov rd. Ale nie je povinna, v inych krajinach sup sup po mesiaci do prace... to si neviem predstavit.

katka25mt
autor
25. jún 2014

ďakujem žienky za Vaše názory, tak sa mi vidí, že je to celé na ..., zarobím dobre, v pohode vyjdeme, odložíme bokom, ale nie som si istá, že dokážeme odložiť na jeden/dva/tri roky, muž zarába v jeho oblasti pod psa a ešte horšie, možno ak by sa podarila brigáda a víkendové šichty, bolo by to lepšie...zle som sa vydala, aspoň podľa niektorých rád, asi som mala hľadať medzi bankármi, nuž moja smola..tak budeme pchať do ponožky, nech aspoň prvého polroka som doma a v pohode a potom späť do práce.
Ďakujem a pekný deň

m.i.r.i
25. jún 2014

@katka25mt u nas to bolo pri prvom tiez podobne, ze ja som bola len 2 mesiace na materskej, potom manzel..takze ta chapem -- no kazdopadne, materske nie je az take zle, to sa este vyzit predsa da, ked dostanes materske plus manzel nejaky prijem....horisia situacia nastava az po prechode na rodicak...ved matersku pol roka si uzit mozes a nasetrit teraz tak aspon na pol rocka dalsieho co vam vypadne tvoj prijem.a uz potom zial od roka bud jasle, opatrovatelku alebo zas manzela na rodicak..ono neviem co ine ti poradit, kedze vela spekulacii asi nie je..este teda neviem ako ste to robili pri prvom presne, ale materske mozes poberat aj ty aj manzel..teda prvych 6 mesiacov mozes ty a potom moze manzel..ze nemusite byt na rodicaku ale vlastne pol roka poberat materske...ak splnate podmienky samozrejme ( ak aj manzel pracoval a odvadzal odvody ako je to dane zakonom)...potom je to ovela lahsie, ze vlastne mate tvojich 34 plus manzelovych 28 tyzdnov materske a nie rodicak..

eeffka
25. jún 2014

@katka25mt isla som ti akurát pisat to co @m.i.r.i ci ste to vyuzili , ak dieta este nema 3r moze si dalsich 28t na materskej vycerpat manzel, informujte sa na to, vzdy je viac 60% z platu ako 200e fix.

oravese
25. jún 2014

Dobry den my to zatial zvladame z jedneho platu manzel pracuje mame dve deticky a na ceste tretie a manzel ma plac cca 600e a zatial v pohode, postavili sme dom a pozicku nemame v banke, ale mame od rodiny pozicane. 🙂 tak asi tak.

maria1989
25. jún 2014

@katka25mt asi nejako zle počítam... koľko rokov je už muž na rodičovskej dovolenke?

katka25mt
autor
25. jún 2014

@m.i.r.i
@eeffka
@maria1989
malá má teraz 2roky 2 mesiace, do škôlky nám ju nezobrali, ja som bola na materskej 4mes potom som dostala super pracovnú ponuku, muž išiel na materskú koľko len mohol byť asi tých 28týždňov a teraz už je na rodičovskej, má na starosti celú domácnosť a všetko s tým spojené

haslerka27
25. jún 2014

no jednoznacne.....ak cisla nepustia a nechces si brat pozicku na dieta tak zabudni.toto ja velmi odsudzujem.nemas na to,nechaj tak.potom budes na mk vypisovat ako tazko sa vam zije.......

ammellia
25. jún 2014

@katka25mt ked to zvladate s jednym, zvladnete aj s druhym. Nasetri si na ten prvy rok, nech mozes zostat doma a potom zas moze nastupit manzel.

zeriempizzu
25. jún 2014

@jalucija co je neprakticke na setreni? A preco by mala autorka tlacit na muza? Ved pracoval predtym ako siel na rd i on, len mozno v oblasti kde platy nie su take ako v jej odbore. Ved to je dost bezne. Nechapem preco by mal chlap mat 2 prace lebo zena chce byt doma 3 roky s dietatom.

Dnes je vela hlavnych ziviteliek zien. Ved to ide ruka v ruke s tym ze zeny su vzdelane, maju karieru, posuvaju sa dopredu.

Treba si to len dobre naplanovat, vsetko sa da. Vela stastia
@katka25mt

jalucija
25. jún 2014

@zeriempizzu podla prispevku predpokladam, ze nemaju penazi na zvys a ona zivi rodinu a este ma z toho usetrit na rok? Ked nemaju teraz z coho chcu nasetrit? z jedneho platu zit a este aj setrit? vsak potrebuju vela tisic eur na rok..ci ako zle som t pochopila? keby mala dost penazi asi ju netrapi ci to zvladnu a predpokladam, ze nemieni setrit desat rokov 🙂

jalucija
25. jún 2014

@zeriempizzu joj no chlap nemusi mat dve prace ak chce byt jeho zena doma, staci aj jedna a dobre platena ale on nema dobre platenu..zial

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikola81
26. jún 2014

Ja som sa "aj" koli financnej situacii zmierila s tym ze rodinu mat nebudem. Mam pomaly 33 rokov, otehotniet mozem len po umelom oplodneni ktore by ma stalo cca 1200 eur /ktore nemam/ a sme zatazeny na 30 rokov hypotekou. Preratavali sme to zo vsetkych stran. Proste si dieta nemozeme dovolit, lebo sme strateny. A zmier sa s takouto buducnostou. Tak strasne rada by som si naplanovala ze otehotniem vtedy ked budem mat nieco nasetrene.

niki101988
1. júl 2014

@katka25mt Ahoj Katka napíšem Ti príbeh mojej známej. Mali jedno bábo a žiadne peniaze, teda ona pracovala nepracovala veď on mal dobrú prácu a on ťahal všetko. Synček sa narodil dojčiť nemohla zo zdravotných dôvodov, pre bábo len tie naj vecičky veď na čo troškáriť, po 3 mesiacoch bola znova tehotná. Ona šťastná priateľ hotový, do roka sa narodilo druhé bábo. Ich vzťah dnes vyzerá tak, že deti otca vidia keď spí, je v robote od rána do večera takmer denne, vadia sa na každej korune a deti si to náramne užívajú. Počúvala by som vlastný rozum a dieťa odložila kým na neho nebudete aspoň nejako finančné pripravený.

oravese
2. júl 2014

@nikola81 myslim ze si sama za to mozete vybrali ste si financne zabezpecenie pred rodinou a detmi.