Dovolenky po rozvode

15. máj 2024

Dobrý deň milé mamičky,
Zaujíma ma, tie, ktoré ste rozvedené a vasi bývali partneri si založili nové rodiny a majú ďalšie deti, bravaju vaše dieťa na dovolenky so svojou novou rodinou?
Uvedomujem si,že to nie je povinnosť, ale syn má 8 rokov a je vždy smutný, že otec s jeho bratmi chodí na dovolenky a jeho nikdy nikam nevezmú. Vysvetľujem mu to, aj bývalému stále opakujem, nech to nášmu synovi nejako rozumné vysvetlí, ale on si vždy vymyslí len nejakú hlúposť a syn doma potom plače. Som samoživiteľka, po rozvode som brala hypo na byt, nemôžem si dovoliť letecky Turecko ani 4 predĺžené víkendy v roku v Tatrách. Chodievam so synom a s mojou mamou autobusom do Chorvátska každé leto. Syn je rád, teší sa, veľmi rád snorchluje. Len mu je ľúto, že ho otec nikdy nikam s nimi nevezme.
Viem, že s tým nič neurobím, nie je to jeho povinnosť, len ma zaujíma, tie, ktoré máte podobnú situáciu, či vaši bývali tiež takto selektuju deti.
Ďakujem.
Pekný deň vám všetkým.

la_dolce_vita
15. máj 2024

Az mi je smutno, ked som docitala ☹

nika11103
15. máj 2024

Pri “posudzovaní” by som určite brala do úvahy , aký ma s vašim synčekom vzťah mimo dovoleniek . Či sa mu dostatočne venuje , či spolu trávia čas , nejaké aktivity atd . Samozrejme , aspoň raz za čas by ho na dovolenku vziať určite mohli to bez debaty

zmrzlinka2021
15. máj 2024

Velmi smutne. Preco otec odmieta vlastne dieta?

maranco
15. máj 2024

* bravaju vaše dieťa na dovolenky *
To je nesprávny postoj, je to jeho dieťa rovnako ako tvoje.
* nech to nášmu synovi nejako rozumné vysvetlí *
Tam nie je čo vysvetľovať synovi, sa ho spýtaj prečo neche zobrať svojho syna na dovolenku?

Ale sú tu aj "matky" ktoré bránia otcom zobrať deti na dovolenku, nechcú mu dať pas/OP veď nech si vybaví on. Alebo majú súdom určené ktoré dni môže byť u otca a trvajú na tom že to nezmenia/nepopustia kvôli dovolenke.

melanta
15. máj 2024

S druhým mužom spoločné deti nemáme, ale jeho syna berieme viac krát ročne. Tento rok bol s nami Silvester, na jarné prázdniny, na veľkú noc, letné prázdniny bude s nami 6 týždňov. Ale asi ti to nepomôže, čiže zbytočná otázka, ako to majú iní. U nás aj mimo prázdnin máme skvelé vzťahy a ja bežne komunikujem aj s mužovou ex. Takže je namieste tá otázka, akú položila @nika11103 ak ten vzťah nie je častý a príliš dobrý, tak niet divu. Ak by so svojimi nevlastnými súrodencami bol často a mal s nimi dobrý vzťah, samé decká z novej rodiny by chceli ísť spolu a otca by do toho smerovali. Možno je potrebné to pred synom prestať toľko riešiť, nevenovať tomu pozornosť, neživiť to v dieťati.

melanta
15. máj 2024

S druhým mužom spoločné deti nemáme, ale jeho syna berieme viac krát ročne. Tento rok bol s nami Silvester, na jarné prázdniny, na veľkú noc, letné prázdniny bude s nami 6 týždňov. Ale asi ti to nepomôže, čiže zbytočná otázka, ako to majú iní. U nás aj mimo prázdnin máme skvelé vzťahy a ja bežne komunikujem aj s mužovou ex. Takže je namieste tá otázka, akú položila @nika11103 ak ten vzťah nie je častý a príliš dobrý, tak niet divu. Ak by so svojimi nevlastnými súrodencami bol často a mal s nimi dobrý vzťah, samé decká z novej rodiny by chceli ísť spolu a otca by do toho smerovali. Možno je potrebné to pred synom prestať toľko riešiť, nevenovať tomu pozornosť, neživiť to v dieťati.

la_dolce_vita
15. máj 2024

Autorka, on by isiel rad s nimi teda? Ako ti to vysvetlil ex, nechce on alebo nova partnerka? Ved to musi byt hrozny pocit pre syna, nechapem, ako muzi sa vedia vykaslat na dieta z byvalych vztahov ☹

autor
15. máj 2024

Syn k nim chodí každý druhý víkend. Žiadne spoločné aktivity s ním bývalý nemá. Príde k nim v piatok večer, odchádza v nedeľu poobede. Sú doma, na dvore, idú do mesta na zmrzku. Ak v ten víkend oni ako rodina majú svoj program, tak nášho syna odnesie k svojim rodičom.

xsimonas
15. máj 2024

Nemám takú skúsenosť ako ty, ale môžem povedať svoj pohľad veci ako dieťaťa rozvedených rodičov 🙂 ak otec tvojho syna mal s ním dobrý vzťah do rozvodu, tak zrejme tieto nepríjemnosti robí hlavne nová manželka. U mňa a môjho brata to bol podobný prípad, akurát že o nás otec nemal moc záujem ani pred rozvodom (naši sa rozviedli, keď som mala asi 8 a môj brat 7 rokov). Chvíľu to bolo také, že otec si nás z povinnosti brával, ale to možno tak pár krát za rok. Aj to boli samé problémy, snažil sa hlavne môjho brata poštvať proti mamine, ktorá mimochodom po rozvode musela maž tri práce, aby nás v tej dobe uživila. Potom si otec našiel priateľku, mamina zas priateľa a vtedy sa to zas zmenilo. Jeho už neskôr manželka po svadbe začala robiť problémy a rozruch v rodine a mali sme zakázané chodiť k otcovi na návštevy. Dokonca ani na svadbe sme neboli, nevlastných súrodencov sme nikdy nevideli. S otcom už síce nie som v kontakte, za čo som aj rada, je to fakt magor :D A nesťažujem si, pretože maminin priateľ (a dnes už manžel) sa postavil k nám ako k vlastným, brával nás potom na dovolenky, výlety, atď. Mňa naučil šoférovať, pomáhal mi na výške so zadaniami a nikdy sa nepozeral na nás ako na cudzie deti, aj keď s mojou maminou mali po troch rokoch vzťahu vlastné deti. Takže koniec koncov, aj keď teraz je situácia s tvojim synom smutná, verím, že príde niekto do jeho života, tak ako prišiel do môjho život otčim. Mne je viac otcom ako môj vlastný otec 🙂 Určite sa s bývalým aspoň porozprávaj, ak je teda ochotný sa o tom porozprávať. Predsa je to jeho otec a každý človek keď chce, tak vie urobiť zmeny. Prajem veľa šťastia

melanta
15. máj 2024

Ak v ten víkend oni ako rodina majú svoj program, tak nášho syna odnesie k svojim rodičom - takže nemá svojho prvého syna ako súčasť svojej rodiny. Tak je to jasné. Ak chceš synovi pomôcť, tak tým, že to budeš akceptovať a pred synom nebudeš živiť to, ako sa otec chová a o čo ho oberá. Chodievajte viac vy na výlety. K výletom nepotrebuješ veľa peňazí. Môžete chodievať do prírody, vlakom na otočku, miesto jedla v bufetoch si urobiť zakaždým piknik, ktorý pripravíš doma. Nepotrebuješ chodiť na víkendové pobyty a letecky k moru, aby dieťa bolo spokojné a malo dostatok vyžitia. Ale ako základ k tomu potrebuješ prestať v sebe dusiť to, ako sa ex správa a hlavne to neprenášať na syna. Áno, je to veľmi smutné, ale smutnejšie je to, že ty to nevieš spracovať a potom ani dieťa.

butterflyeffect
15. máj 2024

My chodime na dovolenky bez manzelovych deti-len my dvaja. Ked boli mensie, ich matka odmietala dat pasy a robila rozne naprieky tak sme to vzdali, a uz sme si tak zvykli ze k moru len sami-nechodime kazdy rok. Teraz im ona hadze na oci ze otec vas nevezme na dovolenku… bravame ich ale v ramci slovenska na vylety predlzene vikendy a podobne…

zafir01
15. máj 2024

Nie som rozvedená . No v našom okolí je veka takých párov ,čo majú aj druhé rodiny už .a všetky deti chodia na dovolenky dvojmo .aj s otcom a jeho novou rodinou aj s mamou . Synovi kamoši tiež ,čo im syn vždy povie ,že im toto a vianočné darčeky závidí 😂🫣

autor
15. máj 2024

Áno nás syn by s nimi veľmi rád išiel. Nikdy som nebránila stretávanie ani dovolenkam. Syn otca zbožňuje, vždy sa na neho tesi. Jeho synovia vždy po dovolenkách,keď tam syn príde o tom dlho rozprávajú. Synovi je veľmi ľúto. Byvaly to rozumne vysvetliť nevie, veď to sa ani nedá podľa mňa. Najprv to bolo,že chlapci sú mali a oni 3 malé deti nezvládnu, potom to bolo, že platiť pre 3 deti je veľa. Tento rok som navrhla, že mu prispejem, pýtala som sa, koľko stojí jedno dieťa a že mu peniaze dám, tak v zime tvrdil, že oni ešte nevedia, či niekam pôjdu. Minulý týždeň prišiel syn domov s plačom,že bratia majú už pobalene hračky, lebo idú zase do Turecka. Keď som písala bývalému, či skutočne idú a či nemôžu synovi doplatiť, že prispejem, tak už sa doplatiť nedá. So synom sa o tom nerozprávame, vždy zmením tému, aby ho prešla ľútosť. 2 týždne bude fajn,zabudne na to, potom tam pôjde a bratia o tom začnú hovorít, zase príde domov s plačom.

luccija
15. máj 2024

Chudák chlapec.Ved výlet si môžu spraviť, keď tam nebude a nie ho posunúť k babke.S mužom sa nedá porozprávať bez emócií, že to nie je fér a či si to muž uvedomuje ako mu ubližuje?asi tam hrá prvé husle jeho žena a to, keď sa ho on nezastane tak si nepomozes.

nikdenikto
15. máj 2024

Ja nie som rozvedená ale teraz normálne rozmýšľam, či by som to dala. Že oni majú svoj program tak ho odnesú k jeho rodičom. Asi by som ho tam už ďalší x neposlala. Viem, asi je to nariadené súdom, ale keď sa takto chovajú k synovi, asi by to ani veľmi neriešili.

kitycat
15. máj 2024

A treba informovat toho syna, ze tatko nemoze lebo je v Turecku co tatrach?

zafir01
15. máj 2024

Možno sa im nechce vyberať hotel 2+3 .. mám tri deti . Pre vysvetlenie , je zložitejšie nájsť také rozloženie izieb .štandardne sú predávané 2+2 . Alebo treba platiť ďalšiu izbu a to je už zas drahšie . Možno je tam problém čo sa týka dovoleniek . Hoci tie výlety nechápem .kto chce ,riešenie nájde vzdy

cinky16
15. máj 2024

bozee, lutujem tvojho synceka...a otec cisty chudak...

la_dolce_vita
15. máj 2024

Uff, to je ale blbec ten tvoj ex, aj horsie pomenovanie by som napisala. On ho proste NECHCE. Alebo jeho partnerka. Smutne.. casom tam chlapec prestane chodit, to je iste a jemu to bude ocividne vyhovovat.

autor
15. máj 2024

Nerozumiem, ako informovať syna? Veď ja nikdy neviem vopred, či oni niekam idú. Byvaly chodí ku mne pre syna, odsťahoval sa ďaleko, auto nemám, autobusmi by sme k nemu so synom 3krat prestupovali. On príde pre syna normálne a potom mi syn napíše, že je u dedka a babky, lebo otec išiel do Tatier. S bývalým sa o Tom nedá rozumné rozprávať, nájde si nejakú hlúpu výhovorku alebo úplne odignoruje, keď mu to napíšem. Volať si nevolame.

gaborka28
15. máj 2024

fu, to je smutne. ale asi to nezmenis, ked byvaly sam toto vysvetlit nevie a teda, ze so synom nerobi ani bezny program, nie tak este aby isli spolu na dovolenku. za seba - najlepsie bude nezivit v synovi nejake sklamanie, resp. negativne pocity voci otcovi, on na to pride sam a celkom urcite sa to jeho otcovi vrati. mozno mozes synovi len vysvetlit, ze by sa tiez asi necitil s nimi prijemne, ak by ho aj zobrali a maju taky postoj a ze si radsej urobite nejaky program spolu. predsa nie je dolezite, ci letecky, ci neviem ako, ale to, ako sa s kym citi.

a co sa tyka dovolenky, pises, ze si nemozes dovolit letecku dovolenku a chodite busom do chorvatska - ak chces, skus kuknut letenky cez nizkonakladove spolocnosti, niekedy vedia byt za skvelu cenu. ja som tak bola s detmi rok a pol dozadu v Zahrebe a troch nas vysli spiatocne letenky 60 eur na konci augusta. tento rok ideme v koncom juna do albanska a letenky nas vysli styroch cosi cez 200 🙂 mozno nepojdete zrovna do turecka, ale zazitok bude 🙂

tiezjedna
15. máj 2024

Ja by som vynadala ako svini do koryta... je to plnokrvný debil. A dovolím si dedukovať, že jeho nová žena v tom bude mať tiež prsty, pretože keby bola normálna a s chlapcom mala normálny vzhťah, tak by toto nedopustila

milagros77
15. máj 2024

Áno existujú aj takéto hovada, moji synovia toto zažívali. Niekoľko krát som sa na to ozvala ale nikdy sa nič nezmenilo. Ak ti môžem poradiť kašli na to, utrapis sa. On nechce, to je jedna vec. A druhá - asi ani partnerka nemá záujem, u nás to tak bolo. Keď sa moji synovia pýtali prečo sú veci takto tak som narovinu povedala. Samozrejme nejak jemne, ale pravdu. Časom pochopili, vzťah s otcom je vlažný.. Ja pre nich robím prvé posledné, aj vždy budem a oni to vidia, máme skvelý vzťah. Želám veľa síl, toto je fakt náročné pre vás obidvoch ❤️

januska12323
15. máj 2024

Synovi vysvetli, že jeho otec je proste taký, nie je to synova vina. Takéto hovada by nemali mať žiadne deti. Neboj sa, syn časom pochopí kto ho má naozaj rád aj bez dovoleniek.

matkahelka
15. máj 2024

Osobnu skusenost nemam a verim, ze ani nikdy mat nebudem, ale myslim, ze toto je zial bezny standard, ak si chlap po rozvode "urobi" novu rodinu. Staci tu citat tie diskusie, co zakladaju macochy- ich dieta je fantasticke vo vsetkom a chlapove dieta je priam satan a tie 2 vikendy v mesiaci len pretrpia. som si ista, ze to bude aj u vas tento pripad- 48 hodin 2x do mesiaca macocha zvladne s cudzim dietatom, ale tyzden dovolenky by uz bolo nad jej sily. a standardne ako v takychto diskusiach tie macochy pisu- ved plati vyzivne, povinnost si plni, nic nad ramec platit nemusi. chlapec ma 8, o 2 roky uz sam pochopi, co je otec zac a ze robi medzi nim a bratmi rozdiely a aj ten vztah medzi nimi sa pokazi. male decko opijes rozkom, starsie uz nie, pochopi...

mikitilik29
15. máj 2024

@tiezjedna veru aj mňa napadlo že či v tom nemá prsty jeho druhá žena. Veď čo sú to za svine, že svoje deti berú na výlety a malého odstrcia.

letfenixa
15. máj 2024

Veľmi smutné.

veverickav
15. máj 2024

velmi, velmi smutne.. normalne mi slza vypadla (hej, na taketo veci som precitlivena) poradit neviem, ale zelam vam, aby sa to zmenilo a darilo sa vam. vela sil ❤

mirkam3
15. máj 2024

Ahoj. Chápem, že chlapcovi je to všetko ľúto, aj mne by ako dieťaťu bolo. Sama píšeš, že keď majú cez víkend “ako rodina” program, jeho odložia. Nik ho tam zial ako člena rodiny zjavne neberie 🥺, ináč by zakročila bud žena alebo aj tie deti…. A preto, ak raz bývalý a jeho rodina nechcú, nenanucovala by som mu syna na xy dni dovolenky, ešte k tomu ďaleko od teba. Čo ak aj tam bude mat na deti dvojaký meter? “Svojim” niečo kúpi a vášmu nie? Nedajbože ho zas odloží k nejakej animátorke kým oni pôjdu za nejakým zazitkom? Ved by mu (aj tebe) srdiečko puklo od žiaľu 😞. Možno preháňam, no ak sa nechová ako otec na SR, pochybujem, že v zahraničí (kde navyše budú odkázaní tráviť spolu omnoho dlhší čas a možno drahy ex bude z viac deti aj unavený/podráždený a budú vznikať aj konflikty so ženou, atd..) sa z neho zrazu stane otec roka…

betulinka1
15. máj 2024

My sme zmiešaná rodina, mužovho maleho mame v striedavke a neviem si predstavit ist na dovolenku bez neho. Cokolvek sa organizuje, ci chaty, navstevy robime to tak, ze plánujeme na ten tyzden, ked je s nami. Ak to nejde, lebo je napr. na chate vacsia skupina a to sa terminy dohadujú tazsie, tak si ho vypytame od muzovej ex. Este nikdy nebol problem. Neviem aky mate kontakt s jeho súčastnou zenou ale skus sa s nou o tom porozpravat ako zena so zenou. Mozno to pomoze a mozno nie. Za pokus nic nedas.