Dlžíme bytovému družstvu. Kedy nám môžu vziať byt?

ljublju
30. jún 2010

Ahoj,poradte prosim,ked bytovemu druzstvu dlzime za posledny rok 1800 €....a pomaly to splacame....do akej sumy to az moze vyjst,aby nam ten byt zobrali uplne?Dnes prisiel papier,ze sa sem pride pozriet znalec a ohodnoti to. ☹

imarikai
30. jún 2010

@ljublju mam pocit že už maju narok zobrať ti byt osobne by som riešila ten dlh čo najrýchlejšie vyplatiť nie riešiť sumu do akej sumy možem dlh spraviť kamoškina mama tiež tak prišla o trojizbový byt myslela že ju tam nechaju naveky a raz platila raz nie u nas mesto vysťahovavalo neplatičov najprv išli tý čo maju 200 000 dlhy potom išli ostatný čiže tým posledným dali čas a ukazali im čo ich čaka ked nezaplatili a za asistencie policie dovidenia ,,,,,,,,,,,ak maš problem koli finančnej kríze čiže ste zotali niekto bez prace skus isť do banky

imarikai
30. jún 2010

inač ten znalec to nechapem prečo ma prisť ale pravdepodobne už vas riešia ako neplatičov a chcu sa vas čo naskor zbaviť

klincek
30. jún 2010

@ljublju, myslim, ze suma nie je az tak dolezita ako skor to, ako dlho uz ten dlh mate..neviem z tvojho priespevku vycitat, aku mas presne situaciu, tak pripadne napis viac.
dostali ste uz napr. pisomnu vypoved z najmu bytu? alebo mate sudne rozhodnutie o tom, ze mate byt vypratat? pytam sa preto, na akom zaklade mate pustit do bytu znalca.
a este tip-pokial (ak je to vasa situacia) ste ku dnu dorucenia vypovede z najmu bytu boli v hmotnej nudzi z objektivnych dovodov (to neviem ako sa preukazuje, treba sa spytat na socialke), tak sa vam vypovedna lehota (ktora je 3 mesiace) predlzuje este o ochrannu lehotu (dalsich 6 mesiacov)-no uz to nemeni nic na tom, ze odist musite.

kaktusik007
30. jún 2010

@ljublju dolezite je to, ako to splacate..... asi nemate dohodnuty pisomny splatkovy kalendar s druzstvom, ze??? lebo inak by tazko chodil odhadca.... pozri... banky sa vzdy chcu dohdnut, treba iba s nimi komunikovat....
je ten byt druzstevny alebo je vo vasom osobnom vlastnictve???
ak je druzstevny, tak ste v nevyhode - pretoze niekto si moze robit zalusk na lacny byt a jednoducho ti ludia, ktori neplatia, su velmi jednoducho vystahovatelni a tak ostane byt, ktory je mozne predat za fakt par korun do osbneho vlastnictva.....
ak ste si ho kupili, a mate ho v osobnom vlastnictve, potom v zmysle zakona 182 (neviem rok presne aktualne) ak si neplnite povinnosti a nehradite sluzby za uhradu bytu, ak suma je viac ako 3 mesacne najomne, moze vas ktokolvek kto za bytovy dom taktiez plati, dat na exekuciu (susedia)... tu pomoze iba jedine, komunikovat, vyjadrit snahu to uhradit, pisomne si dohodnut splatkovy kalendar, a tak dalej a tak dalej...... nestaci ze posielas vyssie najomne s tym ze sak sa to pomaly znizuje!!!! musis to mat proste pisomne od nich ze ti ten splatkovy kalendar povolili, alebo si vziat pozicku a uhradit im to naraz..... inak o byt kludne prist mozes....
a neodpustim si poznamku - 1800 eur za rok mi vychadza proste ze rok ste absolutne nic neplatili, takze to sa absolutne nedivim, ze posielaju znalca a chcu to riesit sudne.... sak rok neplatit najom je absurdne drze!!!!
asi tak 🙂

ljublju
autor
30. jún 2010

No,takze vsetko bolo v poriadku ,pokym neprisla fin.kriza....kedze je manzel zivnostnik,automaticky nema pravidelny mesacny prijem...prisiel o zakaznikov pretoze skrachovali tie firmy pre kt. robil,niektore mu ostali ,robil este v riadnej firme ako staly zamestnanec,ale dostal vypoved koli tej krize.takze mu ostala len ta zivnost,kt. sa ako tak snazil udrzat na vode,hladal si pracu navyse,ale nepodarilo sa.
Pokial mal kmenove zamestnanie,mu zalohy odchadzali mesacne,ale ked mu ostala ta zivnost to bolo velmi biedne,aj 2 mesiace bol bez vyplaty,mali sme len moju matersku.Tak sa to tak akosi natiahlo na 1 rok. Bytove druzstvo vyhlasilo,ze byt pojde do drazby,exekucia,ale nevedeli sme ani kedy,ani ako ,nic.Len sa v baraku urobila schodza,ci ostatni susedia suhlasia.Niektori suhlasili,niektori nie.Stale cakame,alebo oni cakaju,ale neviem naco.Sla som na bytove vypytat papier,nech mi vypisu kde kolko presne dlzime,mame dva ucty,jeden fondovy,druhy prevadzkovy...Fondovy sme vyplatili,potom sme platili akesi penale a na ten druhy ucet posielam po cca 300-600 €..zalezi ako manzel dostane peniaze.Ked som sla na bytove k pokladni zaplatiti ciastku,bola zavreta,ale pani vedla mi povedala,ze mozem aj sekom,ale trebo co najskor.... to poplatit,nikto nam nestanovil presny datum,ze dovtedy zaplatte,lebo pojdete odtial prec.

Byt mame v osobnom vlastnictve.......pred tyzdnom nam dosiel obycajnou postou list z bytoveho,ze mame taku a taku dlzobu,a byt. druzstvo MOZE,alebo je opravnene,ci ako to bolo napisane,ponuktnut byt do drazby DO MESIACA

a dnes doporuceny list od spolocnosti kt. funguje 2 mesiace,aj mne,aj muzovi,ze vyzva na spristupnenie nehnutelnosti podla § xxx za ucelom jej ohodnotenia,a veritel je byt. druzstvo.a je aj navrhovatelom dobrovolnej drazby.Bodka....

takze kedze som nedostala ziadne ultimatum,ani riadne vyjadrenie,tak neviem,ci som povinna toho znalca pustit....este som do tej spolocnosti volala,ci to moze posunut ten termin,ale aktivna chcela prist este dnes...vraj to len pofoti.A to ako preco chce fotit moj sukromny majetok (zariadenie)....ktore si vezmem so sebou,pri pripadnom stahovani...ani linku tu nenecham....ciganov nechaju na pokoji,este im aj nahradne ubytko daju,ked si znicia prve,a mi biely mozme ist na pasu....a pritom mame zaujem to platit...

neostava mi nic ine,kedze naraz to zaplatiit neviem,ist na bytove aj s ustrizkami sekov a tak nejak to tam obkecat.

ljublju
autor
30. jún 2010

kaktusik007 nemame ziaden splatkovy kalendar a aku komunikaciu s bankou myslis?

no dakujem za radu,pojdem poziadat o ten splatkovy kalendar

imarikai
30. jún 2010

@ljublju nema vam kto s rodiny pomocť? pokial maš nehnutelnosť v osobnom vlastnictve možeš ju založiť ale ked je muž nezamestnaný to neviem či daju uver keby vam to vezme niekto s rodiny s tym že ked nebudete splacať pridete o byt skus isť do banky opytať sa čo sa s tým da robiť

ljublju
autor
30. jún 2010

nemozeme uz ist do banky,mame 2 pozicky...1 velku na byt.....ani v rodine nikto neni

mna teraz hlavne zaujima,ci MUSIM pustit dnu toho znalca,pretoze bytove nas dopredu neinformovalo a este jedna dolezita vec.......ci bude hodnotit len tieto 4 steny,alebo aj nabytok,zariadenie a tak.....pretoze ak by sme sli,nic tu nenechame,dokonca aj vstavane skrine odmontujem.....

a ked pride exekutor,ci moze siahnut aj na to zariadenie,a keby nahodou bolo vsetko pozicane tak co???

ale viem,ze pomaly sa spamatavame z krizy a mame zaujem a chceme to splacat...a koli par supkam ist na ulicu sa mi nechce

jerryjanka
30. jún 2010

ahoj
výška nedoplatku ak dosiahne viac ako 3 celé mesačné predpisy je dôvodom na vysťahovanie.
Ten byt v ktorom si je odkúpený a váš? alebo je družstevný.
máš 3 možnosti - vymeniť byt za menší - kym vas nevystahujú s tým že nový nájomca respektíve vlastník vyplatí dlžobu ktorú máte.
druha možnosť je isť na OSBD a dať si vyhotoviť splátkový kalendár ak ho ešte nemáte - myslim že je možnosť rozložiť to až na 12 mesiacov.
v pripade ak mate byt družstevný teda nie je váš ale patrí bytovemu družstvu zatial tak pojdete na súd a tam to su naťahovačky
ak ste ale majitelia a byt ste si odkupili tak sa na sud nedava a rovno sa postupuje na dražbu - prave sme pred tyždnom riešili jedných neplatičov v dome. podpísala to nadpolovičná väčšina aby šli na dražbu lebo to boli naozaj dlhodobí neplatiči a ked ich človek na to upozornil tak naozaj boli neslušní až agresívny.

Takže radím ísť na bytové družstvo a dať si urobiť splatkovy kalendar a naozaj to splacať - teda okrem pravidelnej mesačnej platby aj doplacať sumu ktoru vam určia inak o byt prídete. 😒

maggie2
1. júl 2010

@ljublju vôbec sa nezamýšľaj nad tým či pustiť znalca alebo nie, to nijako tým neoddiališ. Skúste skôr všetkými možnými silami (manžel nemôže sa nikde zamestnať, mimo regiónu? Ísť na letnú brigádu niekde do zahraničia?) ten DLH ZAPLATIŤ.

ljublju
autor
7. júl 2010

bola som na byt.druzstve,vraj u nich uz splatkovy kalendar neexistuje.....ale co mi povedala ta pani,niekolko x som s nou volala,bola velmi ochotna cakat,kym to nezaplatime,este som tam niesla kopu penazi,za dalsiu splatku,vravim jej ze inde ludia dlzia ine prachy a nas koli par supkam idu davat prec a vravela mi nakoniec ,ze vraj nas domovnik na nu nahukal,ze sa hadali na chodbe,aby nas posunula drazobnej spolocnosti..takze nas mily stary zavistlivy zakomplexovany komunista domovnik nas chce vystrnadit....

imarikai
10. júl 2010

@ljublju pre fin.krízu by sa mal brať ohlad no prajem nech si muž najde rýchlo prácu a domovník riadny hajzlík neboj dojde aj na neho asi si aj dobre urobila že ste sa tam ukazali a dali vedieť že vám to není jedno že tam mate dlh držím palce my chceme vziať hypotéku a ozaj keby pride muž o pracu tiež by som ostala neplatič s materskej sa to utiahnuť nedá to by ste museli čarovať

ari
22. okt 2010

zdravím, neviete mi poradit, ak už je vyhlásená dražba bytu, či je možné ešte tento byt predat a tak vyplatit dlhy aj dražobné spoločnost ešte pred dražbou?
banka mi povedala, že to už nie je možné.
niekde zas píšu, že je možné ešte pred dražbou dlh aj dražobku vyplatit.
tak neviem, kde je pravda,

anina801
14. sep 2013

Ahoj byt je v našom osobnom vlastníctve a mali sme nedoplatok do fondu oprav môže nas správca bytou dať do dražby ked sme už zaplatili 600 eur a celková dlžná suma bola 760 eur

kaktusik007
14. sep 2013

@anina801 ano - treba si precitat zmluvu o sprave - pristupovali ste k nej...
v zmysle zakona 182 z roku neviem ma na to pravo - samozrejme ak dlzobu platite, mate splatkovy kalendar, tak to nespravi... ale ma na to samozrejme narok, je to na ochranu ostatnych - predsa ani tebe by sa nepacilo, ak by tvoji susedia si nehradili vodu a kurenie a fond oprav a ty by si to musela v podstate tahat za nich...

bobulka34
14. sep 2013

stale rozmyslam, ze je to vlastne vrchol, ze clovek splaca napr za obycajny panelak cely zivot a koly nejakej dlzobe na najme moze o byt prist. Ved ked clovek neplati poplatky v dome, nikto mu dom nezoberie

gabriellka
14. sep 2013

@bobulka34 tak ale aj v dome by ťa odopjili od elektiky, od plynu, od vody a keby si nesplácala úver, tak banka by ti aj dom mohla zobrať.
mám s dražbou bohaté skúsenosti, tiež som pred určitým časom riešila susedov. ale kvôli smiešnej sume by byt nikomu nezobrali. my sme dali návrh na dražbu a oni im poslali list v ktorom ich vyzvali na úhradu nedoplatku a podotýkam už išlo o tisícky eur. čiže ak má niekto nedoplatok pár stoviek ako napr. @anina801 tak aj dražobná spoločnosť spravidla dáva nejaký termín do kedy treba dlh vyplatiť a nie byt rovno zobrať

valy
15. sep 2013

teda ja som to tiez netusila, ze ked mas nejaky byt v osobnom vlastnictve, tak Ti ho spolocenstvo vlastnikov moze dat do drazby a dokonca bez rozhodnutia sudu!!! je to poriadny sok. v podstate ked si kupis byt, tak nevlastnis ani tie steny na nom.

stastenka42
15. sep 2013

@ljublju mne to skorej pripada ako keby vas chcel niekto pripravit o ten byt za smiesnu sumu..vsade sa predsa najde sposob ako sa z toho dostat,ale ak niekto nechce-myslim BD vyjst v ustrety je jasne ze uz si robia zalusk..

eeffka
15. sep 2013

@valy predpokladam ze ziadny byt nevlastnis, ak ano vezmy si list vlastnictva a myslim ze v casti C, tarchy to mas standardne napisane. ako inak by sa mali susedia zbavit prizivnikov v baraku?
my mame tiez 2 take podarene rodinky, nereaguju, nekomunikuju, nepreberaju postu a dlh narasta... preco by som ja mala platit pijakovi telo a vodu?

anatalia77
15. sep 2013

@eeffka aj mna napríklad zaujíma,čo sa stane,ak sa dlh podstatne zníži,na nepatrnú čiastku,hned po prvom upozornení.
Aj vtedy sa uplatní dražba bytu?
Ako písala anina 80,zostalo jej tam dákych 160 eur...predpokladám,že nadalej spláca,tak čo s tým?
ja som na nete čítala,že musí prísť aj druhá upomienka,a potom až dražba.

ljublju
autor
15. sep 2013

baby,tak citam,to uz je stara zalezitost chvalabohu....vsetko vyriesene,splatene,so susedmi sa nerozpravam.....

manzel si nasiel super pracu,dokonca jeho sluzby potreboval domovnik,ale muz mu ohrnul nosom.....a nechal sa pocut,ze to ma za to,ze za nas hlasoval.......
@eeffka nie sme pijani,ani asociali,len proste vdaka narokom spolocnosti sme mali financnu krizu.v dnesnej dobe clovek bez penazi´= LEPRA...a ludia ako ty sa nas snazili dostat na ulicu.....

momentalne teraz davame byt na predaj a ideme stavat domcek.....a stretla som sa uz aj zo zavistou istych susedov......takze tak

eeffka
15. sep 2013

@anatalia77 u nas dlzia vela a roky sa to taha,ja tu byvam
6.rok a az terz da odhlasovalo ze ak nebudr aspon polka z dlhu splatena do... +splacanie zvysku pojde to do drazby. Urcite to nie je zalezitost par mesiacov.a bola na to domova schodza,sme svb,nie druzstvo.

ljublju
autor
15. sep 2013

@valy ten byt keby sa predal ja neviem za cca 50 000 €.....dlh cca 100 € by siel dytovemu druzstvu a zvysok by nam ostal....a to by sa kupil dalsi byt

ljublju
autor
15. sep 2013

@kaktusik007 najomne sme mali vo vyske 260 €........moja materska bola 190 €....a manzel nedoniesol skoro nic ,zarobil vela,vela mal na fakture,ale zakaznici neplatili faktury

takze aka absurdita?

eeffka
15. sep 2013

@ljublju vaz slova!!! Pijani su u nas v brane a ak by si citala s porozumenim,zistila by si ze to trvalo 6 rokov.

anatalia77
15. sep 2013

@eeffka bohužial sa ma týka,minulý týžden mi prišlo upozornenie,že mám dlh cca 500 eur,lebo neplatím 170 eur,ale iba 110 eur,tak som v piatok hodila na účet aspon 350 eur /celý kontokorent/.
ja v byte nebývam,som na týždnovkách,tak som platila len tých 110,pretože mám aj iné veci-hypotéka na dom mojho ex+požička- 😠
stalo sa to poprvé,ostala som v šoku,ja som starý poctivec,a toto ma dorazilo,aj keď je to správne,ale vztiahla som to na seba a mala som aj myšlienky,že o čom je ten život...
Tak uvidím,ako sa to vyvrbí,mám slúbenú pomoc od kamarátok,tak to vyriešim.Len mi je proti srsti sa zadlžovať-v tomto prípade tam bude jednoznačne preplatok.Od januára doteraz som minula 4m3 TV,a 3m3 SV...

anatalia77
15. sep 2013

@ljublju gratulujem,ja už polroka pozerám po domoch,proste už nemám náladu platiť tolké prachy v podstate za nič.Veď len správa bytu ma vyjde mesačne 30 eur.

eeffka
15. sep 2013

@anatalia77 pisomne poziadaj domovnika o znizenie mesacnej zalohy v casti zalohy na energie,z dovodu ze ich necerpas,v tejto casti ti musi vyhoviet,v casti co plati pausalne napr fond oprav nie.

anatalia77
15. sep 2013

@eeffka ano to idem urobiť,inak sa z toho nevymotám...