Dlhoročné manželky cholerikov - podarilo sa vám časom dosiahnuť menej výbuchov u muža?

28. mar 2023

Nejaký tip na skrotenie? Lekcia zo zenskej diplomacie?
Samozrejme ked je to inak fajn clovek ktory ma kvality, len ked je toho privela, vybuchne.
Nemyslim nasilnikov ani alkoholikov.
Normalnych manzelov ktori nie su proste flegmy ale opak.
Dakujem.

andreatytler
28. mar 2023

A co sa deje ked vybuchne? Krici?

autor
28. mar 2023

@andreatytler ano krici. Neriesi v klude pri stole ale proste argumenty krici.

andreatytler
28. mar 2023

Krici aj v praci ked sa nahneva alebo tam sa vie ovladat? Ma sefa? Vytoci ho ten sef niekedy, tak ze na neho nakrici?

srferreira
28. mar 2023

Uprimne. Moj otec je taky, a nie nezmenil sa. Mama je s nim 30 rokov, ja by som to nezniesla. Vie sa kontrolovat ked treba, ale ked vybuchne tak vybuchne pre kazdu blbost.

77daniela77
28. mar 2023

Moj otec je cholerik a myslim si ze vekom sa to este viac zhorsuje....🤔

panelacikova
28. mar 2023

no.... možno ho časom nejaká choroba posadí k zemi... alebo nie je spokojný so svojím životom, vnútorne je podráždený.

koniarova
28. mar 2023

Nezlepší sa to. Skôr zhorší.

hederamonstera
28. mar 2023

Moj otec detto, s mamou su spolu 50 rokov. Skor sa to mama naucila akceptovat a neriesit. On ma doteraz obcas vybuchy, aj pre uplne banality. Ja som to ako dieta neznasala. Nikdy som nevedela co ho rozculi. V zivote by som s takym chlapom nechcela byt.

srferreira
28. mar 2023

Tak ako pisu baby. Aj mama vie povedat tvoj otec je horsi a horsi.

mane01
28. mar 2023

Moj chlap je taky, ale teraz, po 10 rokoch uz je to lepsie. Lebo on vie byt ako med, ale ked ho to chyti… ja toto odmietam tolerovat…byt chuderka a on bude na mna hucat… ani nahodou! Takze, ked zdvihne hlas, tak ja s nim koncim diskusiu. To on uz vie a aj mu to poviem. Ze viac sa s nim nebavim, kym sa neukludni. To ho samozrejme vytaca este viac a tak huci dalej… dam mu vacsinou 5-10 minut, co ho ignorujem a ked nema dost, tak ma uz fakt nastve a to potom idem ja… a to si teda vypocuje, co nikdy pocut nechcel… no a to ho zarucene ukludni… lebo vtedy uz nepoznam brata, ako sa hovori… ide o to, nastavit zrkadlo… v klude si potom vydiskutujeme, o co islo a teda vacsinou nejaka hovadina, ale potom sa uz na tom aj zasmejeme, lebo tie jeho argumenty v amoku su take chobotiny, ze vtedy ‘prisamvacku’ vypina mozog alebo co. Pravdou je, ze teraz su tie vystupy zriedkave a uz sa aj naucil, ze ked uz nekomunikujem, je to hranica a radsej dalej nerype ale snazi sa ukludnit. Zo zaciatku to boli ale nervy… kym som to tolerovala, nikam to neviedlo. Ja som normalne taky nekonfliktny typ a tak nerada sa hadam, ale niekedy proste treba dat ruky vbok ako taka upratovacka a ukoncit cely cirkus!

simsalabim
29. mar 2023

Moj otec je cholerik a vekom to je cim dalej tym horsie. Nastastie s nim nemusim zit. Ja sa divim mojej mame, ze to s nim tolke roky vydrzala.

matkahelka
29. mar 2023

moj svokor je ucebnicovy cholerik. nepotesim ta, vekom sa to len zhorsuje, cim je starsi, tym vacsia blbost ho vytoci a dokaze viac a viac kricat. este par rokov dozadu sa kontroloval aspon na verejnosti, ci pred vnucatami, teraz ked ho chyti amok, vrieska ako bezprizorny aj v tescu pri pokladniach, ci pred nasou malou rocnou dcerkou, ktora sa samozrejme boji a strasne place. my sme tam preto obmedzili nase navstevy. uprimne - obdivujem kazdu zenu, ktora s takym jedincom dokaze dlhodobo fungovat, moja svokra je so svokrom takmer 50 rokov a uz neraz povedala, ze mat casostroj, nikdy by sa zanho nevydala a nemala s nim deti.

salamistka
29. mar 2023

Napíšem z pohľadu ženy - cholerika...poviem pravdu, keď mám PMS alebo problémy v práci, tak som podráždená, ale nekričím, len v krajnom prípade, len namiesto odpovede odvrknem niečo, šomrem, frflem a tak...môj muž ako pravý flegmatik sa na tom smeje, mňa to samozrejme rozčertí ešte viac...ukľudním sa vtedy, keď sa stiahnem preč do inej miestnosti a povedzme idem umývať riad, alebo idem na cvičenie, potom sa vrátim domov ako znovuzrodená...niekedy keď viem že mám zlý deň a dopredu viem, že to so mnou nebude ľahké, tak sa idem rovno "schovať" do kuchyne a niečo robiť, najhoršie vtedy je to, keď za mnou príde muž a začne mi niečo vyčítať, napr. prečo si včera zabudla na to-tamto, prečo je to takto spravené a nie hentak...tak vtedy mi veru vybehne tlak a pomôže jedine konfrontácia :D...mám to po otcovi, sestra tiež...môj otec je niekedy nervózny a nie vždy sa príjemne správa k mojej mame, pokojný je vtedy keď všetko ide podľa jeho predstáv, lenže málokedy ide v živote všetko ako po masle, keď sme boli deti, tak sa na nás často zlostil....teraz keď je starší, je to už oveľa lepšie

zuzinabila
29. mar 2023

V prvom rade si treba uvedomit,ze cholerik je jedna zo styroch zakladnych typologii povah(dalsie flegmstik,melancholik,sangvinik),ani jedna z nich nie je na tom lepsie ako ta druha.nastastie,Pan Boh to s nami vymyslel tak,ze kazda z tych pováh ma svoje vyhody a nevyhody a vsetci ci cholerici,sangvinici a pod sme na tom na startovacej ciare rovnako,zavisi co so svojou povahou dalej urobime, ako ju formujeme atd.bohuzial si sa tu docitala same negatívne skúsenosti,ako to ti ludia asi vekom neformovali a osobnostne nerastli.no a teraz k tomu cholerikovi.ano,poznam obidva typy cholerikov.o prvom si sa tu docitala v diskusii.su vsak aj cholerici,ktori vedia so svojou povahou pracovat,zvysia hlas,ale vedia sa ospravedlnit napriklad,to je zaklad.ked to tvoj manzel vie,je na dobrej ceste.vtedy si jeho "vybuch"pusti jednym uchom dnu a druhym von.alebo ho chod objat,hned skrotne.velkou vyhodou jeho povahy je,ze dokazu motivovat inych ,riesit rychlo vzniknute problemy,su bojovnici aj za inych,co ticho cusia a prijimaju nespravodlivosť.byt tichy a mierny ,pasivny a podriadovat sa neznamena ,ze clovek ma svoju povahu zvladnutu,to len aby si si nemyslela,ze takito muzi su vyhra..kedze robim v poradenstve,pisem ti to s istym nadhladom.vela zien trpi nemotivovanych,pasivnych tutmacikov,je to velky kriz zit aj s takymto muzom a nie je to o nic vacsia vyhra ako tvoj cholerik.lebo-vsetci sme na rovnakej startovacej ciare😀tak,povzbud ho nech na sebe pracuje,nie je pravda,ze vekom sa mu to automaticky musi zhorsit

moonlight1210
29. mar 2023

Zle vlastnosti sa rokmi len zvyraznuju. Pretoze starsi vek, menej vydrze, rychlejsia unava, tazsie zaspavanie, tazsie ranne vstavanie, postupne slabnuca motorika,… - proste X pricin, pre ktore rychlejsie vekom stracame trpezlivost a vtedy vzdy (v takej chvili) vyskocia tie horsie vlastnosti do popredia.

Ak ich na niekom vidime, musime pocitat s tym, ze raz budeme zit hlavne s tymito jeho vlastnostami.

autor
29. mar 2023

@zuzinabila dakujem. Mas pravdu, nemohla by som mat pasivneho muza, vidim to v rodine, chlap handra, zena general ale presvedcila ho ze rozhoduju spolu 😉
Tito zivsi chlapi buduju, karierne rastu, vedu ludi, snazia sa, maju hnaci motor. Vzdy je nieco za nieco, je to tak.

julie19
29. mar 2023

Na ti zas napíšem iné (možno sa to časom zmení) ale môj muž je tiež daky “samonasieraci” typ ale on sa rokmi výrazne zlepšil 🤷‍♀️… keď sme sa spoznali (nerátam prvého pol roka samozrejme to ja kazdy ako med) vedeli ho vytočiť fakt blbosti, Zmeškaný autobus, stratené slnečné okuliare alebo pomaly človek pri pokladni v obchode 🙄 potom sa dosť zmenil keď išiel zo školy do prace, naučil sa krotiť a kusnuť si do jazyka radšej doma potom chodil a frflal a cez skype sa “vyžaloval” kamosom akého blbca ma v práci … no a najviac sa zmenilo keď sa nám narodila prvá dcéra, ja som ho nespoznávala, myslela som ze keď bude bábätko plakat a neskôr trucovat ze bude na prášky ale on nič, pohodicka 😅 mňa deti vytláčajú viac ako jeho 🤷‍♀️🙈… je pravda ze stále prídu situácie kedy sa naštve a nechápem akože na čo … akoby si to zbieral … ze stane sa x veci kde by som čakala ze bude vyvádzať ale ovládne sa je ticho a potom príde prkotina čo by sa dala prejsť mávnutím ruky a vtedy vybuchne 🤷‍♀️… ale tak raz za čas sa to dá zvládnuť a vtedy mu len poviem ze porozprávame sa keď sa ukludnis a odchádzam, neripem jedine ak sa rozčúli pred deťmi tak ho zhubnému nech sa ide láskavo ukľudniť inam a väčšinou do hodinky je krotký a sám príde ze prepáč, nechcel som nadávať ale tak som sa vytočil

barborachors
29. mar 2023

ano,da sa to potlacit liekmi a zdravou stravou, menej masa (maso obsahuje taurin a cervene maso vyvoláva hormon ktory spusta prudkejsie prejavy). Tiez pomaha sport a vela spanku. Nie vsetko je o povahe ale povahu moze zhorsit zly zivotny styl (tym nemyslím alkohol a navykove latky)

ckocka
29. mar 2023

Našťastie ľudia nie sú vyrobený podľa typológie, každý je namiešaný jedinečným spôsobom.

beronsche
29. mar 2023

@zuzinabila nemyslim si, ze autorka prispevku myslela cholerika v zmysle typologie povah, taky sa ovladat vie. Cholerik ako povaha, predsa nema nevyhnutne zachvaty zlosti ..
Skor myslela cloveka, ktory sa nevie kontrolovat a je vybusny, nervozny, vrieskajuci bez zabran a pod.

Autorka - medzi pasivnym, submisivnym "handra" muzom a samonasieracim typkom, co sa nevie ovladat a jeho vybuchy su neprijemne pre vsetkych naokolo, je este obrovske mnozstvo normalnych chlapov..
Ak si on uvedomuje problem, moze s tym pracovat. Ak nie, ty nezmozes nic..

andreatytler
29. mar 2023

@beronsche Presne, toto vysvetlenie ze byt cholerik je povahova crta je casto len na ospravedlnenie zleho chovania... "on uz taky proste je, alebo "vzdy bol taky"
Podla mna si kazdy zdravy clovek uvedomuje svoje vybuchy a ze su neprijemne pre okolie. Zdravy clovek ma vzdy volbu ako bude na ten svoj hnev reagovat. Hnev samotny pride u cholerikov castejsie a silnejsi, ale clovek sa vzdy moze rozhodnut ci bude v tom hneve kricat alebo nie. Reakcia je vzdy volba cloveka. Ti co kricia, robia tak lebo chcu kricat.

matkahelka
29. mar 2023

...esteze si tu jeho povahu vies ospravedlnit. prezradim ti tajomstvo: existuju chlapi, ktori su uspesni v praci, obdivovani okolim (za to, co dosiahli v biznise), odborne rastu, nie su submisivni a uz vobec nie handy- ako si to ty nazvala- a to vsetko bez toho, aby sa ventilovali vrieskanim (zijem s takym 15 rokov). lebo naopak, cholerik sef je za trest a takeho nikto, ale ze nikto nechce mat. moze byt super-truper odbornik, pokial sa nevie kontrolovat, je to v prdeli.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
salamistka
29. mar 2023

@sheila121 nie, nikdy ma tu nič nerozčúlilo, veď toto je len fórum, nie reálny život...práveže často nájdem dobré rady a čítam koníka v rámci voľného času alebo oddychu...z čoho máš nervy ?

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
any_soj
30. mar 2023

Ja len že ja som cholerik a manžel flegmatik. Občas sa čudujem, ako to so mnou vydrží, ale to asi vďaka jeho povahe a rozhodnutiu... Cholerik znamená, že malý podnet u mňa spôsobí fyzickú aj emocionálnu veľkú reakciu. A že ma stojí viac sily ovládnuť to a čojaviem netresnut do niečoho. Nemusí to byť o kriku. Každopádne k tomu o budovaní a tak - ja len že to nezávisí od tohto. Manžel ako flegmatik (čiže potrebuje extra silný podnet na to, aby reagoval navonok výbušne) tiež vedie ľudí, dávno predo mnou mal rozbehnuté dobrovoľnícke aktivity, v ktorých viedol tím. Teraz také veci robíme spolu, ale ja som predtým nikdy neorganizovala, ak dobrovoľníctvo, tak len niekde sa zapojiť. Nemyslím, že cholerik/flegmatik je o aktívny/pasívny.

moonlight1210
30. mar 2023

"Tito zivsi chlapi buduju, karierne rastu, vedu ludi, snazia sa, maju hnaci motor. Vzdy je nieco za nieco, je to tak."

Ja doma takeho mam a nemusim platit tuto cenu nieco za nieco v podobe jeho agresivnych vybuchov. Lebo ich nema.

monika1308
30. mar 2023

Môj otec je cholerik a alkoholik . Piť síce neprestal ale už nie je taký výbušný ako kedysi . Už toľko nevládze . Ma svoju izbu svoj priezor do ktorého mu nik nechodí a je spokojný . Pokiaľ mu každý da pokoj . Ja som s!8’ vždy vychádzala najlepšie a to som sama výbušná ale keď vybuchol on vedela som sa ovládnuť a ukľudniť ho . Cholerik by si mal nájsť nejaké hobby ktoré by mu zamestnali telo aj myseľ . Tak sa naučí sebaovládania . Aj ja som sa to časom naučila ovládať a nevybuchovst pre každú somarinu . Ale chcelo to aj odbornú pomoc 🙂

miris666
30. mar 2023

@hederamonstera ja som si presne pre toto našla úplný opak môjho otca😀

wayway
30. mar 2023

Tito muzi co zvysuju hlas za vsetko co sa im nepaci zvyknu mat problem rozumiet sebe a svojim pocitom. U nas pomohlo: preco kricis (normalnym tonom), rozpravajme sa pokojne a pod. A tiez moj postoj, ze chcem veci riesit, chcem ich riesit v pokoji, ze nejdem proti nemu v hadke, ale chcem najst riesenie pre nas ako tim - to treba aj povedat nahlas. Tiez som muzovi vysvetlila, ze jeho nevrle spravanie na mna a celkovo ludi zle vplyva, zazila som take spravanie zo strany rodica v detstve a netuzim zrovna po tom prezit takto zvysok zivota😅. Mm sa dost zmenil, ale prislo to az vtedy, kedy sam pochopil iste veci.