Divné vzťahy v rodine

damiona
13. máj 2014

Ahojte, uz ma dlhsie trapi problém, ktorý je v nasej rodine. Odhodlala som sa sem napisat, pretoze by som rada poznala nazory od inych nezaujatych ludi a neviem ako sa mam k tomu postavit. U nas v rodine sa totiz nikto s nikym nebavi, ba priam by som povedala nenavidia sa. Moj manzel s mojou sestrou, moja mama so svojim otcom, manzel so svojou mamou a sestrou, teda nemame ziadne vztahy. (ono totiz sa jeho mama o neho nikdy nezaujimala) Na toto som si uz akosi zvykla, ale co ma trapi je vztah mojho stareho tca. Je uz dost stary, ma 80 rokov robil dost blbe veci. Ked sme k nemu chodievali na navstevy a nosili sme mu vselijake veci ako pozornosti, chceli sme mu robit radost, tak to zneuzil tak, ze strykovi sa chvalil s tym ako my mu vselico davame a on nic. Proste ho hecoval, lebo vedel, ze stryko sa necha a zalezi mu na majetku. Nahovaral mu ze my chceme zdedit po nom dom a teda preto si ho takto hyckame.Co je totalna blbost, nikdy by sme nic s takym zamerom nerobili. Dost sa ma to dotklo, teda natolko, ze som sa rozhodla so starym otcom vztahy viac menej prerusit. Aj som mu to povedala ako ma nahneval, ale on sa k nicomu nechcel priznat. Pritom viem ze takuto politiku robil, lebo stryko telefonoval mojej mame a hovoril jej to, dokonca aj sesterka mi to potvrdila. Aj ma trapi svedomie, lebo stary otec je uz stary aj dost chory, ale neviem sa cez to preniest. Co si o tom myslite vy. Dakujem za vase nazory.

sonakrivosudska
13. máj 2014

Moja babka, tiež v jeho veku kalkuluje podobným štýlom: napr. chodí na návštevy zvyčajne okolo obeda, kedy ju samozrejme ponúkne obedom každý. Ona sa potom smeje, že sa zadarmo najedla. Robí to už roky, nie je na to odkázaná, Alebo zásadne ohovára ľudí, ktorí jej nejakým spôsobom pomáhajú. Pritom uznáva tých, ktorí ju majú totálne v paži...je toho veľa. Najlepšií spôsob ako si nenechať ublížiť- kontaktovať sa čo najmenej.

svetluska82
13. máj 2014

@damiona nooo co ja sledujem tak vztahy v rodinach su dost chladne poslednu dobu. Stale hovorim muzovi, ze ma on divnu rodinu v tomto smere. Navstevy len ked niekto ma meniny,. narodky, totalne formalne a trápne. Inokedy muzovho brata a svokrovcov ani nevidim. Takze to mi pride take cudne. Pridu daju si kavu a kolacik, trapne ticho, sem-tam sa zapne telka, rozhovor viazne. Nikdy sa nezastavia len tak na kus reci, ako sa mae a tak. A ani my tam nechodime, aj ked snaha bola, ale bolo jasne naznacene, ze ked nema nikto ziadny sviatok, tak radsej nieeee. 😖
Moji rodicia sa stavia hocikedy, aj ked tak casto to zas nie je, kedze byvaju cca 250 km daleko. Takze chapem, ze vztahy v rodinach su v dnesnej dobe chladne, divne...Mna to nenormalne udivuje, ze ludia nejako k sebe nemaju blizko.

blahowoman
13. máj 2014

@damiona ahoj. Hmm s takymi to vztahmi som sa stretla v manzelovej rodine. Jeho mama resp.moja svokra sa s nikym nerozprava. Nebavi sa znd sestrou,nebavi sa zo svagrovcami ktory byvaju v dome nad nimi. Manzelovych bratrancov,sesternice vobec nepoznam. Nepoznam rodinu ani od svokry/svokra,lebo svokra sa zo vsetkymi dohadala! Ona je ta najmudrejsia. Vsetko videla,vsade bola. Vsetci musia robit to co ona povie,inych nazor ju nezaujima. Mna s dcerou do rodiny tiez neprijala aj napriek tomu,ze som jej synovi porodila syna a mame stastne manzelstvo. Manzel ma sestru v USA zije tam dlhe roky s nou jedinou mame super vztah. Manzelov brat byva v BA s rodinou a tí su presne ako svokra. Len osocovat druhích a tak sme vztahy bohuzial ukoncili aj zo svokrovcami aj s bratovou rodinou. Moja rodina je uplny opak. Sme velka rodina a vsetci sa radi stretavame. Manzel ma podla jeho slov radsej moju mamu/rodinu ako svoju.

blahowoman
13. máj 2014

@damiona a bohuzial ale je to tak,ked je niekto debil tak s tym uz nic neurobis.a taketo vztahy ake su u vas a u nas sa uz nikdy nedaju do normalu.

jahodnicka
13. máj 2014

Nejsi sama, i my to tak máme., Je to hrůza, mě to štve a je mi to líto, ale co nadělám..

lilitela
13. máj 2014

@damiona No ono je to tak, ze pristup k pribuznym sa zrejme dedi, t.z. ze ako sa spravali dedkovci k svojim detom alebo surodencom, to naucili aj svoje deti a tak dalej. Co sa tvojho deda tyka, nepoznam ho a nechcem sa zastavat, ale skus sa na to pozriet takto. Je fakt stary a mozno senilny. Poznas ho uz xx rokov, a preto je tazke akceptovat, ze to co robi, moze byt uz ozaj zo senility a ze davno stratil "zdravy rozum". Dalej si treba uvedomit nasledovne: takto stari dochodcovia uz nemaju co robit, nudia sa, casto ani uz nevladzu nieco poriadne robit, su sami, osameli, a to su idealne podmienky na vytvaranie si svojho sveta iluzii, kde si moze spriadat siete proti niekomu a mozno tomu aj veri, ze to robite kvoli domu a ze ho chcete "obrat". Zaroven to moze vyuzivat k tomu, aby sa stryko onho viac zaujimal, pripadne dalsi clenovia rodiny. Chcem povedat, ze mozno s vami nehra ziadnu hru, proste tomu veri, ze to tak je.
A ako sa cez to preniest? Hm, asi to chce iba cas...

lulu369
13. máj 2014

@damiona rodinné vzťahy sú zložité ☹ ťažko povedať, ako sa k takejto situácii postaviť, no najlepšie je asi to ignorovať a nerobiť si s toho vrásky aj keď je to ťažké. v každej rodine sa niečo nájde, no v niektorých sú tie vzťahy naozaj na zaplakanie ☹ ☹ ☹
u nás v rodine je to podobne ako v tej tvojej...moja babka je v celku dobrá osôbka, no ako každý aj ona má svoje chyby. sme 4 vnučky, no keď treba dávať (narodeniny/meniny), tak má len 3 vnučky, no keď treba s ňou chodiť po nákupoch, doktoroch či niečo vybaviť keď nemôže mamina alebo jej brat, tak v tedy som vnučka len ja, keď treba vnučke organizovať život tiež som vnučkou len ja...aj keď je to ťažké nie vždy sa to dá prekusnúť ale život je taký a rodinu si nik nevyberáme ☹
a čo sa týka manželovej rodiny tak to je ešte väčšia hrôza ako tá moja...môj manžel je ako sirota, mama (moja svokra) naňho totálne kašle, namiesto 3 má len 2 synov, no mm si to nechce priznať aj keď si to už konečne začal pripúšťať (dnes mi svokra volala, že sa mu nemôže dovolať, že kde je a prečo má vypnutý telefón a čo chcela - pokazil sa jej televízor, tak mm jej ho mal ísť kúpiť)...moji rodičia (najmä mama) sa tiež veľmi zmenili od vtedy ako zomrel dedko (mamin otec) a to len preto, lebo mňa vinní z jeho smrti (dedo zomrel v deň keď som prišla z pôrodnice so synom)...

sante81
13. máj 2014

@damiona vztahy v mojej rodine su podobne, a tak sa riadim tym ze das pokoj, maš pokoj. Nestaram sa. Neriesim a je to tak lepšie

25daniela
13. máj 2014

ja to riesim podobne, ako @sante81, kedze mam tri deti o ktore sa staram maximalne ako sa da a bez pomoci, takze mam vyplnenu kazdu volnu chvillku a na neake rodinne vybavovacky ani nieje cas, okrem tych neakych okruhlych narodenin a sem tam neakych tych navstev u manzelovych starych rodicov, z oboch stran, kde som ako divak a nie organizator 😀 😀 😀
@damiona

dooomca
13. máj 2014

keby som ja mala písať o svojej rodine, tak napíšem knihu :D...žiadna rodina nie je dokonalá, ale málokto si to vie priznať... najlepšie je iba stretávať sa s takými členmi, čo máš ozaj rada a nie sa pretvarovať pred tými, čo neznášaš... Neviem, či máte dieťa s manželom, ale ak áno, tak máš svoju vlastnú rodinu a to ti stačí, na ostatných sa kašli ak ťa len ohovárajú, však im to raz dopne a potom už bude neskoro ľutovať, ale to je ich problém 🙂

damiona
autor
14. máj 2014

Dakujem baby za vase nazory, asi je to tak ze vztahy v rodinach su naozaj casto zle. Ale asi sa skusim cez to skusim nejako preniest. U nas ked sesternica mala svatbu, tak to bola hotova komedia, lebo vsetci rozhadani a nikto nechcel vedla nikoho sediet. Manzel nemoze chodit k nasim ked su nejake oslavy, lebo sestra ho neznasa. Ale snazim sa s tym uz nejako vyrovnat. Ano mame 1 dieta dcerku a trochu ma hneva ze nema starych rodicov z manzelovej strany. Ale mate pravdu kaslem uz na vsetkych, ked sa neznasaju je to ich problem. Proste taka je realita dnesnych dni. Kedysi mozno rodiny drzali viac pokope, lebo sa potrebovali.
A lulu 369 pises , ze tvoj manzel vyrasta ako sirota, tak to aj moj. Nechapem takych rodicov, co svoje dieta zavrhnu hned od narodenia. Zavesia ho na krk starych rodicov, a miesto toho aby sa on starala dalej nahanala chlapov. Nedavala mu jest, ziadne peniaze, chodil v roztrhanych nohaviciach, neostrihany, lebo nedala nanho ziadne peniaze. A teraz sa aj chcela stretavat, ale on samozrejeme ju zavrhol. Ma este aj sestrua o tu sa starala. Aky pozicaj taky vrat. A hlavne ked sa vyjadrila u nas na navsteve, ze mozeme byt radi, ze mame dievcatko, lebo chlapci su nahovno. Nieco v takom zmysle. Tak odvtedy sme ju uz nevideli. Ale ked mame mat taku babku, tak radsej ziadnu. Takze asi tak. Uz mam pocit e su okolo mna sami blazni. Mozno teraz to tak na mna dolieha, lebo mam cas sa nad tym zamyslat, kedze nepracujem momentalne. ( som doma kedze mala je stale chora v skolke) Aj to ma trochu depta.

marse
14. máj 2014

Aj my sme to mali s muzovim dedkom katastrofalne, clovek robil vsetko, byvali sme s nim, varila som, prala, okolo domu, jednoducho mal all inclusiv, a to som mala este rocnu dceru ,, a este som si vysluzila bitku jeho bakulou, zato ze som nenechala otvorene okno aby sa vetralo..Proste za dobrotu na zebrotu. odvtedy starých ludi nemusim.

lilitela
14. máj 2014

@damiona To je hrozne, ked matka povie synovi do oci, ze chlapi su nahovno. Ja som minuly tyzden telefonovala s mamou, ona riesi teraz nejaky jej problem a caka (ako vzdy) ze jej niekto pomoze a vyriesi to za nu, a ja som povedala, ze sa do toho nebudem miesat.
A v tom telefonate mi povedala, ze sa radila s nejakou svojou kamaratkou, lebo ta ma PORIADNE deti, a ta jej povedala.... a to uz neni dolezite. Chapes, vola mi, aby o nieco poziadala, alebo sa vyzalovala, ale nezabudne povedat, ze Poriadne. Este pred par rokmi by som jej na to povedala, ze ako si si vychovala, tak mas, ale ani to nema vyznam, tak som si povedala, ze ja nebudem nikomu ublizovat, staci ked niekto ublizuje mne a vobec nic tym neziskam, ked to vratim - tie osoby si aj tak nikdy nevstupia do svedomia - kazdy si mysli, ze on ma pravdu a tu jedinu.
Alebo este pre priklad, moja mama sa rozviedla, ked sme boli mali, a na nasho otca vzdy nadavala, aky bol hajzel. A ked mala s nami nejaky problem, nezabudla povedat nenavistne, aj ked v hneve, ze "ste ako vas otec". Akokeby sme za to mohli my dvaja s bratom, ze si ona vybrala takeho muza a splodila s nim deti.
A mohla by som takto pokracovat aj do inych clenov rodiny. Ked sa nasi rodicia rozviedli, moji stari rodicia z otcovej strany sa pohadali s mojim otcom. A tak sa nejak stalo, ze sme nesli k nim na nejaku oslavu, lebo sme vtedy isli k otcovi, proste suhra okolnosti. Starkovci sa dokrvi urazili a uz nikdy nas nekontaktovali (vtedy sme mali asi 5 a 10 rokov, mozno aj menej). Moja mama v tejto veci nic nepodnikla. Moj brat sa az ako dospely rozhodol, ze ich kontaktuje, ze da vztahy do poriadku. A na tom stretnuti po asi 20 rokoch aspon 5x padlo, ze to je nasa chyba, ze sme sa odmlcali. Potom moj brat este par krat starkim zavolal, nechal im samozrejme cislo so slovami, ze kludne sa ozvite. Neozvali sa uz ani raz, tak aj moj brat sa na to vykaslal. Starky oslavil dokonca 80-ku a nepozval nas. Kludne je mozne, ze si tiez myslel, ze sme sa ozvali po tolkych rokoch, len aby nam kaplo nieco z dedicstva - tazko povedat, do hlavy im nevidno.
Najsmutnejsie na tom je, ze moja babicka z druhej strany, ktora ma neskonale milovala, umrela ako 60-rocna, cize som si ju velmi neuzila. Taky je zivot....