Dilema s bývaním

kika_c
15. nov 2012

Ahojte, nepíšem moc často do fóra, ale potrebovala by som poradiť. Náš problém spočíva v tom, že bývame v meste, máme 2iz. byt (podnájom), manžel má dobrú prácu plat mu stale rastie, takže financie nie su u nas až taky problem. Stahovali sme sa do tohto mesta 100km od mojej rodiny kvoli tomu aby nemusel dochadzat, ja som čakala že si tu zvyknem, ale akosi sa mi nedarí, nie že by som bola neštastná, ale chýba mi domov, moji rodičia a sestra, ľudia ktorých poznám... uvažujeme teraz nad sťahovaním, ale stale to posuvame, teda hlavne kvoli mne... Manžel by tiež rád byval skor v mojom rodisku, je tam lepšie prostredie na vychovu dietata, plno zelene, kopcov, mozností kam ísť. Ale ja proste nechem aby dochádzal, keby to mal aspon po dialnici, tak by som este pristupila aj na tuto moznost. Avsak tato cesta je dost krkolomna, v zime zaveje a často vela usekov takmer neprejazdnych. Rozymslali sme aj nad tym ze by zmenil pracu, ale nechceme moc riskovať doba je zlá to každý dobre vieme. Rozum nam hovori aby sme ostali tu - praca, ale srdcia nas tahaju naspat "domov". Možno je tento problem trošku neprehladný, ale mozno ste boli niektora v rovnakej situacii, rovnako ste sa citili... nás nenapadá už žiadne riešenie, preto ak mate niektora nejaky napad radu tak šup sem s ním, budem len vdačná...ďakujem 🙂

rora
15. nov 2012

No tak mna napada len tolko, ze pocas toho kritickeho obdobia ked budu zaveje, aby manzel ostaval na tyzden v danom meste kde ma pracu, aby necestoval denno denne,ale prisiel len na vikendy domov... ak by sa dalo najst nejake lacne ubytovanie... ved zima netrva večne 😉 ja na vasom mieste by som uz davno byvala blizsie pri rodine ked po tom tuzite 🙂 som uz davno byvala blizsie pri rodine ked po tom tuzite 🙂

eeffka
15. nov 2012

len tolko zvazovala som byvanie 20km od mesta kde pracujem a ZAVRHLI sme to naholko denne 40km len k mestu, dazd, zapcha, sneh, smyk... nahoda je blbec...
skuste najst novu pracu aj ked neviem preco ked ma muz v praci perspektivu a potom sa prestahujte. Teraz si na materskej mas "kopu voln. casu". Az pojdes do prace ako si to predstavujes? ze byudete dochadzat 100km dvaja, a co jasle/skolka.... treba mysliet dopredu.

simca06022011
15. nov 2012

@kika_c no bud to nechate tak, lebo prist o pracu teraz, no nic moc... alebo budes byvat ty doma a on bude dochadzat.. a chodit na tyzdnovky a podobne.. urcite by som z dobrej prace neodchadzala. No lenze teraz si na materskej, co bude potom?? Ja by som to celkovo neriesila, kym si na materskej... bud chod k rodicom ked ti chybaju na tyzden-dva... ale stahovat by som sa kvoli tomu nestahovala.
A moznosti kam ist a zelen a ine veci.. ked je dieta v skolke/skole tak jedine kedy to vyuzijete je vikend.. a cez vikend si viete prejst 50km-100km kam len chcete na vylet.. na slovensku vzdialenost vobec nie je problem 🙂
Druha vec, dochadzanie ide riadne do penazi, my mame pracu 25km od domu (nieje to pre nas problem z casoveho hladiska ani ineho ako pise eeffka), ale naklady iba na tuto cestu su cca 200EUR mesacne 🙂 Takze dochadzanie by bolo fajn, ale nevyuzijete tieto peniaze radsej lepsie? 🙂

kika_c
autor
15. nov 2012

@rora
@eeffka
@simca06022011 no baby dakujem za rady, manzel ma fakt super robotu, dokonca v najblizsej dobe padla rec o povysení... a ked vychovavat nasu babulku tak len spolu....takze asi je nalogickejsie zostat a riest tu 🙂 no mame to vseliak prepocitane, vychadzali by sme aj keby dochadzal, ale je pravda ze tie peniazky sa daju pouzit aj inak 😉 v poslednej dobe este padol navrh, ze kupime byt tu a kupime chatku u nas 😵 takže by boli zabité dve muchy jednou ranou 🙂

simca06022011
15. nov 2012

@kika_c no chatu som aj ja uvazovala pri mojej rodine zase :P to je vzdy dobry napad 🙂) a hned je po stereotype 🙂 ja som si to potom rozmyslela, lebo terza by som tam vedela byt cast, aj zahradu si obriadit a tak.. ale ked mala zacne chodit riadne do skolky a skoly, tak to bude o nicom :( a to by ma nebavilo iba na dva dni tam utekat 🙂) 120km 🙂

lady511
15. nov 2012

@kika_c Ahoj...no som v podobnej situacii ak ked v trošku odlišnej,,moje rodisko je v Martine,,,kamarátky,,rodina,,všetkých ktorých milujemm(som velmi zažane hlavne na rodičov..mame super vztah a odýst bolo pre mna velmi velmi bolestive) ale kupili sme do v Senci,,,ani po rku som si bohvie ako nezvikjla,,stále ma to taha ku rodičom a teraz som dokonca u rodičov na dovolenke,,bolo i velmi smutnoo,,milujem ich oni chceli byt somnou aj vnučkou dokonca rozmýšmale o spoločnom bývaní,,moj drahy ma s nimi nskutočne dobry vztah ale odyšli sme koli praci mojho,,samozrejme bližšie k Ba lepšie možnosti keby sme ostali tu musel by dochádzat bud do ZA alebo az do BA,,takžýe viem akosa cítiš ale zatial sme to nijako nevyriešili a vbývame stále na dolniakoch 😒 neviem ako to vyriešit,,,strašne chcem byt pri rodičoch tu cítim stále svoje korene,,neviem sa v okoli BA akosi aklimatizovat.. 😒

bibistec
15. nov 2012

nenapada mi nic ine len skus si najst priatelov v novom meste, skus najst nejake mamicky tu na fore, zapoj sa do akcii, ktore mesto ponuka, nech manzel sem tam vyrazi s kolegami von, mozno sa vam podari sa nejako aklimatizovat.

kika_c
autor
15. nov 2012

@lady511 moja presne si to vystihla !!
@simca06022011 no u nas by sa rodicia postarali o chatku aspon by aj oni vypadli z domu 🙂 a aj tak kazde 2tyzdne chodime k nasim
@bibistec kamosky mam je to v pohode aj manzel svojich kamosov, ide len o to ze nas to taha naspat 🙂

dada1212
15. nov 2012

mne sa tieto manželstvá a rodiny kde muž príde domov párkrát do mesiaca veľmi nepozdávajú, nehovoriac o tom, že tým musia trpieť aj deti.
lebo povie sa, že by prišiel vždy na víkend, ale raz budú zlé cesty, potom bude musieť ísť do roboty aj v sobotu alebo si niečo vybaviť v tom meste kde žije a nakoniec bude doma tak v priemere 4 dni do mesiaca.
preto celkom nechápem, že prečo jej to niektoré radíte, to potom podľa mňa si taký muž nemôže plniť riadne ani svoju funkciu rodiča a ani partnera.
toto je možno dobre pre tých, čo sú spolu len kvôli majetkom a vyhovuje im, že sú od seba odlúčení.
ako chápem, ked sa inak nedá a aby mala rodina z čoho žiť tak musia byť od seba, ale nechápem prečo radíte, aby to takto urobili dobrovoľne, že on tam ostane a ona sa vráti domov...

oriesocek
15. nov 2012

@dada1212 ako by si mi hovorila zo srdca. Ja mam teraz manzela na sluzobke na 3 dni a uz mi velmi chyba. Ked si nasiel pracu v inek krajine, tak sme sa prestahovali vsetci, teraz sme sa stahovali naspat do BA. Ja nechcem manzelstvo na dialku a vidiet sa len obcas, sice to pre mna bolo tazsie hladat si pracu, ale zvladla som to a aj sa nam tam pacilo, teraz sme opat v BA a uvidime na kolko. Ale clovek si najde znamych a pokial chce aj urobi si zivot peknym aj na Marse, hlavne ze sme vsetci spolu.

dobromila
15. nov 2012

@kika_c 100 km domov k vašim nie je až tak ďaleko, veď to tam môžete byť aj každý víkend. A cez týždeň pekne spolu. Zvykneš si určite, len to chce viac času. Ja som to niesla veľmi ťažko, keď môj muž dochádzal ďaleko do práce. 😔

evka4
15. nov 2012

@kika_c ahoj, ja som v podobnej situacii ako ty. kvoli dobrej praci sme sa s manzelom prestahovali 200km od mojich rodicov. vzdy som tuzila pracovat a zit na mieste, kde som vyrastala, ale bohuzial nepodarilo sa to. najskor sme to brali len ako docasne riesenie, , kym neziskame po vyske aku -taku prax, nasli sme si podnajom ... ale ked sa nam narodila dcerka, pocit zodpovednosti za rodinu akosi prevazil nad tuzbami. zaobstarali sme si vlastne byvanie 200km od mojich rodicov. doteraz som si nezvykla a to uz prebehlo zopar rokov. ale k celej veci som sa postavila racionalne, moznost dobre zabezpecit vlastnu rodinu zatial prevazuje nad tym, po com som vzdy tuzila. kebyze sa prestahujem na miesto, odkial pochadzam, existuje riziko, ze by sme si s manzelom nenasli dobre zamestnanie... pomoct by nam nemal kto a zatial sa nechcem dostat do situacie, aby sme zili od vyplaty k vyplate. uvedomujem si, ze tak zije vela ludi, ale ked je moznost, rada sa tomu vyhnem.
tajne dufam, ze raz sa tam vratime, ale uz sa tejto predstavy nedrzim tak silno ako prednedavnom... prioritou je pre mna teraz moj manzel a moja dcerka, ze mozem byt s nimi, ze sme zdravi a spokojni a momentalne mi je jedno, kde to je 🙂

susanne5
15. nov 2012

ahoj, ja zijem s manzelom tiez 80 km od mojho rodiska, sice som v tomto meste studovala, takze som si celkom zvykla, aj tak to nie je ako doma, to zazivam tiez, ja to riesim tak, ze ked mi chyba domov, idem na tyzden k nasim. je to tak kazde 3 tyzdne. tiez som si na zaciatku nevedela zvyknut na cudzom sidlisku, a este ked som vyrastala na dedine v rod. dome tak mi to tu pripradalo strasne, ale sme tu uz druhy rok a spoznala som vela skvelych mamiciek na ihrisku, a vyhodou su aj kruzky v materskom centre, ktore je blizko, ked som u rodicov tak tam nic take nie je , dokonca ani mamicky na nasej ulici. daj tomu cas. je pravda ze teraz by ti bolo lepsie mozno tam, ale potom ked zacnes aj ty pracovat budes mat jednoduhsie s dochadzanim do roboty a do skolky ked budes v meste.

kika_c
autor
16. nov 2012

@dada1212 no presne, toto u nas nepripada do uvahy ved by sme bez seba umreli, pol roka dochadzal a bolo to na nic ☹ a to sme este babo nemali.... ja som len dufala ze pride niekto s nejakym osvietením 😀 to zas silou mocou sa nebudeme stahovat, naco aby sme tym trpeli?? toto je uz rozhodnutie na dlhu dobu, nie na rok.... a mas pravdu taketo manzelstva kde chlap pride 4xdo mesiaca domov su o nicom, samozrejme je to ine ked ten chlap musi a rodina nema moznost sa za nim prestahovat .... a este teraz stupa dost nezamestnanost, tak my len pekne zostaneme na tepluckom miestecku a pekne po veceroch si budeme varene vinecko spolu popijat 😉
@oriesocek
@dobromila no ved jasne ja som tu aj celkom zvyknuta, len je dost veci co nam tu vadi... je tu vela ciganov/romov, nie som rasista ale niektorí su naozaj neprisposobivé hlavy, mne staršne vadí nárečie 😀, a ked pojde mala do skolky, keby sa prestahujeme, moja mamina, tatino, sestra su vzdy ochotní pomoct + mamina si vybaví volno v praci hocikedy 🙂 na druhu stranu tu mamae svokrovcov (teda ja nechcem nic zle na nich, ale sám ich syn na nich často nadáva, že "preboha chovaju sa ako keby deti nemali" 😀 ) takže sa snažíme vybrat co najpohodlnejsie miesto pre bambulku a samozrejme aj pre nas a tak aby rodina neutrpela. ale asi sa vsetky podmeinky nebudu dat sklbit dokopy ☹
@evka4 ved v tejto dobe je mat pracu zazrak a nebodaj este dobru pracu co vas bavi 🙂 ved zvyknut sa da vsade, ste sikovny ze ste to zvladli 🙂
@susanne5 aj tu je plno skoliek a aj u nas 🙂 dokonca u nas je riaditelka skolky mamina kamaratka 😀 na dochadzanie do roboty mame auto, ked budem ja ja robit kupim si nieco male a hotovo 🙂 auticko sa vzdy zide, ja somk zacala soferovat pomaly v 15stich, takze ja auta milujem

bets
16. nov 2012

vzdy som si hovorila, ze pojdem s manzelom aj na kraj svete. ked sa mu ponukala praca do Kene, bez problemov by som sa pobalila a isla s nim. len on nechcel. pre mna je najdolezitejsia nasa rodina a nechcela by som byt bez manzela po veceroch. pred 6r. sme sa stahovali, nikoho sme nepoznali. ale clovek ked chce a hlada, tak najde presne takych ludi, akych potrebuje k zivotu. stacilo sledovat dianie v okoli, a zacat sa aktivne zucastnovat akcii rodin s detmi (aktivne znamena aj zapajat sa organizacne) a potom to postupne slo, nasli sme si priatelov medzi takymi rodinkami ako sme my. nie som viazana na miesto, kde som zila s rodicmi, som viazana na miesto, ktore sme si postupne vybudovali spolu s manzelom a detmi. ale na druhej strane som rada, ze mame aj moznost zmenit prostredie, ci uz ist k mojej mame, ci svokrovcom. ale nas domov je nase spolocne miesto nezavisle od miest, kde sme vyrastali ako deti.
co sa tyka dochadzania, tak ja dokazem akceptovat 20-30 km, viac nie. je to narocne s detmi, hlavne ked deti maju zaujem o rozne poobedne aktivity a pre jedneho cloveka zabezpecit denne rozvozy je velmi narocne. uz sa tesim, kedy deti zvladnu samostane aspon tie jednoduchsie presuny.

viera27
16. nov 2012

bola som v podobnej situacii. Postavili sme si dom 20km od BA a odvtedy pohoda. Mame "dedinsky" zivot, pri stavbe v novej stvrti sa navzajom spoznas zo susedmi a ziskas tak koopec novych kamaratov a rodina k nam chodi velmi rada na vikendy, ci prazdniny. A zase mi k nim. Pracu by som neriskovala.

adulik23
16. nov 2012

@kika_c toto iste sme riesili, ked mal stari syn cca rok. 🙂
ja s muzom a dietatom v cudzom meste, nasi 200 km, svokrovci 100. 2 vikendy v mesiaci sme cestovali k nasim, 1 k svokrovcom a 1 sme zostavali doma.
mna to strasne tahalo domov, chybali mi rodicia, pocit, ze ked mi bude tazko, ze mi hned mozu pomoct, muz stale v robote, na vsetko som bola sama ....... poznas to 😉
vela sme sa o tom rozpravali a dohodli sme sa, ze ideme "k nam". muz zacal pozerat pracovne ponuky, ja reality, vsetci sme boli nadseni a zrazu muzovi dost zaujimavo zvysili plat. 😅 strasna dilema. 😀
skratim to. zostali sme a myslim, ze to bolo najlepsie rozhodnutie, ake sme mohli spravit. 🙂 domov to mam 1,5 hodiny autom. nie je to moc blizko, ale ani daleko. nasli sme si tu kopec kamaratov (vacsina su na tom ako my - sami s detmi v cudzom meste) a pre mna je uz DOMOV tu. 🙂
vydrz a pripadne sa prestahujte do lepsie casti mesta. 😉

katey
16. nov 2012

@kika_c ahoj, tak aj ti mozem povedat za seba. manzel ma byt aj pracu v BA a napriek tomu sme sa prestahovali do malej dediny pri Šali, tiez kazdy den dochadza, vyse hodiny tam a zase vyse hodiny naspat, tiez nie po dialnici a v zime su tiez zaveje medzi dedinami, ale rozhodli sme sa tak. Mna by do Blavy nedostal ani stadom volov, nikoho tam nemam, vlastne ani on, byt kupoval, kym bol sam a kvoli praci. tu v tejto dedine mam ja rodinu, klud ticho.. takze radsej byt dalej od prace a byt stasny, ako byt sam blizko prace. sice moj manzel je uz z toho cestovania niekedy aj unaveny, ale v podstate nema ine riesenie.

mima4
16. nov 2012

@kika_c

ahoj, ja si myslim, ze ostat tam kde ste + chatka pri rodicoch je najlepsie rozhodnutie. Taktiez suhlasim aj s
@dada1212 a @oriesocek a tiez si myslim, ze dieta potrebuje otca a muz, ktory robi na tyzdnovky, a pride v piatok neskoro vecer vycerpany po celom tyzdni, si nemoze utvorit vztah a puto so svojim dietatom, a taktiez nema ako ani postarat sa o svoju domacnost. Mozno, kym zena je na materskej, zvladne domacnost, ale ked ona nastupi do prace, v podstate bude ako osamela matka... na vsetko sama...
Tiez si myslim, ze neraz su take vztahy, kde muz chodi na dlhu dobu prec, skor o tom, ze zene to financne zabezpecenie vyhovuje a nepotrebuje toho muza, ako manzela, otca deti...

dada1212
16. nov 2012

@kika_c , ja ťa trocha chápem, som podobná ako ty, tiež sa viem veľmi fixovať na miesto kde žijem, hoci nie je všetko ideálne a rozumovo neviem pochopiť prečo by som ťažko znášala sťahovanie. a ak máš na takom mieste ešte dobrú rodinu, dobrých kamarátov, je to o to ťažšie.
ale podľa mňa to len chce čas, časom si zvykneš, nájdeš si nielen priateľov ale aj spriaznené duše a bude to lepšie. 🙂

nika83k
16. nov 2012

@kika_c Ahoj ja riešim podobnu dilemu a uplne sa zamotavam.S mm sme sa prestahovali od rodiny vzdialenej 200 km pred 7-mimi rokmi.Mna to stale tahalo domov ,spat k rodine.Ako sa nam narodilo 2-he dieta tak som na to az tak nemyslela,že chcem ist spat a teraz uz o tom vobec niesom presvedcena či sa chcem vratit,kedze v nasom rodisku je šanca zamestnat sa nulova,sice by som mala rodinu za ritou ako sa hovori,ale vsetko ostatne ako su doktory,pohotovost,urady ,markety atd...by som mala najbližsie 30 km.Pricom tuto to mam všetko pod rukou vsetko pekne na mieste .No a problem je v tom, že teraz moju tužbu vratit sa spat po x rokoch moj muž zacal realizovat.Naskytol sa nam dom,čo dom domisko za dobru cenu s krasnym pozemkom,oprava nevyhnutna 😀 samozrejme.Momentalne si plni prac,povinnost v zahranici do marca a potom mame dat zalohu.No ja vobec neviem co robit.MM je teraz na tom tak ako som bola ja pred par rokmi a mne sa akosi nechce do toho.No proste dennodenne premyslanie do prichodu muza mam zaistene 😒 ci ist do toho ,alebo ostat tuto......

euka210
17. nov 2012

@kika_c uplne chapem, ja som sa vydala za mm tiez 100km od krajskeho mesta, dke som vyrastala, do najmensieho okresneho mesta na SR, lebo mm tu dostal pracu, hoci hladal aj u nas, nikoho som nepoznala, bez prace, teraz na RD, mm tu tiez vela ludi nepozna, lebo je z nedalekej dediny, kde asi nakoniec pojdeme byvat, vela bol v Blave ci KE, priatelov mame tam ci v mojom rodisku, casto sa citim sama, kamosky z mladosti tam, to je jedine mm rodina, ktora je chvala Bohu v pohode 🙂 Je to tazke, lebo dochadzat 100km je blbost podla mna, a obcas sa bojim ze co sa stane ked sa tu natrvalo usadime (tiez sme este v podnajme) a zrazu nebudu mat zakazky a nebude mat robotu, lebo tu je dost bieda s nou, ze kde si ju najde. A tiez neviem ako si ja najdem pracu po RD, hoci planujeme viac deti, takze tak skoro to nebude.

kika_c
autor
22. nov 2012

no baby je to natažko, teraz som išla na týžden k našim ( mám tu lekára na štitnu žlazu), a zas som v bode 0 ☹ manzel povedal ze ako sa rozhodnem, tak to bude, že on suhlasi s obidvomi možnosťami aj ked bude pre nho narocne ked bude od nas ☹ teda planuje chodit 2x do tyzdna....... takze neviem ja som stale na pochybach, dokonca ma to už tak taha naspat že sa nas vztah trosku pokazil a ochladol ☹ už začínam mať troska vnutorny nepokoj, stahovanie sa bliži a ja som dot nerozhodná osoba, ale zatial mi vychádza plusy aj mínusy skoro na rovnako 😀 už som si to začala písať na papier.....

rose1988
22. nov 2012

Zlakla som sa ze niekto pýsal v mojom mene, ja mam taký istý problem, az na to ze moje rodisko nie je take pekné no mam tam priatelov a rodinu. My sme to riesili tak ze manzel mal tu intrak a tam sme mali podnjaom. Vychdzalo to financne rovnako ako ked som sem prisla s malickou, tu drahsí podnajom. Ide o to ze tiez som nechcela aby cestoval tak som tu, no nie som dvakrat stastná ale to som nebola ani ked nebol doma. Niekedy treba nieco obetovat. Skus si spravit zoznam pre a proti a to co vyhra si zvol. Tak ci tak o nieco prides, clovek nemoze mat vsetko.