Deti sú ako vymenené, keď je doma tatino

dovozadokoca
7. máj 2020

Pekné ráno,

náš tatino šiel o trochu neskôr do práce a ja mám vďaka tomu zas pol dňa čo robiť s prepnutými deťmi... Tak si vravím, že sa opýtam, ako to je u vás.

Už začínam mat vyrážku z predstavy víkendu, voľna, jednoducho z predstavy, že je náš tatino doma. Čo je naozaj hrozné. Všetko, čo funfuje, nefunguje, keď je doma. Deti (dokonca aj to ani ročné) len pištia. Staršia len plačlivým tónom nonstop "tatinkuje", ja a nejaké denné povinosti neexistujú. Ak sa pokúšam riešiť normálne veci typu raňajky, prezliecť sa, zuby, na obed spať a pod - keď je doma tatinko, je to katastrofa, boj a najradšej by som opustila rodinu. (Obrazne)

Bábo (9m) piští, kým nie je u tatina na rukách, staršia piští, keď nie je pri tatinovi, mne stoja vlasy a gánim na celý svet... Kým tatino vstane, ja tu mám od staršej (3,5) už aspon dvojhodinové fňukanie a pocit, že som ťahala 16tku v bani.

Náš tatino veľa pracuje. Zároveň sa deťom veľa venuje, keď je doma. Takže ja sa nečudujem, že ja neexistujem, keď je tu. Akurát neviem, ako s tým pracovať.

Mám pre svoje dobro ustúpiť od nejakých rutín, nech si robia všetci čo chcú a otvoriť si víno ráno o 6? :D Neviem, ako si udržať psychické zdravie.

Ešte dodám, že náš tatino autoritu velmi nemá u detí, takže nechať to na ňom velmi riešenie nie je. Prosím, nechcem riešiť nejaké veci typu - može si za to sám, bla bla bla. Jednoducho on je ten dobrý rozdávačný typ voči deťom a ja s týmto neurobím nič.

Mne ide skôr o to, ako mám JA narábať s tým, čo doma mám, snaha meniť muža ma už definitívne prešla.

777januska777
7. máj 2020

Sama si si odpovedala, odstúpiť od rutiny a užívať si čas pre seba, veď keď je predsa doma ocino, tak deti nevysia na tebe, ale na ňom 😀 veď príprav raňajky, obed a večeru a nech sa najedla s otcom 🙂 a ty si kľudne vypi kávičku a sleduj ako sa spolu hrajú. To je pre mňa napríklad osobne úžasné, sledovať ako sa deti hrajú s otcom a aké sú šťastné.

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@777januska777 áno. Len som zabudla do pôvodného príspevku napísať ten základ, čo ma rozčuľuje. 😀

Takže - on by sa rozdal atď. Ale jednoducho chce si pospať a staršia to neakceptuje alebo akceptuje s pišťaním. Teda napr vstávajú o 6. Ak sa tatino o 9 vyhrabe z postele, mam za sebou 3 hodiny "kde je tatinko .. tatinko nechce vstávať... Ja som smutná... Nechcem..nebudem. nie. Nikdy. Ja chcem tatinka. Ja chcem svojho tatinka..." Potom vstane. Hodinu zase - káva, ciga, záchod. A to je ešte horšie tatinkovanie, lebo už aj druhorodena ho vidí a akosi neviem ten tlak revu a pišťania zvládať a už som celý deň nervózna.

letfenixa
7. máj 2020

@dovozadokoca tak to si neviem predstaviť, kedy sa im tak veľa venuje, keď deti sú hore a on spí este niekoľko hodín, potom sa sebe venuje, zatiaľ čo mama je celý čas v pohotovosi
Náš tato je doma tiež málo, ale nehrozí, aby vyspaval a pod, vstane s malým a idú spolu do obchodu nakúpiť na raňajky, napríklad

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@letfenixa no, keď je hore, tak v podstate nemám deti. Ako vravím, to malo byť v pôvodnom príspevku.

Toto sa snažím riešiť tri roky a bezúspešne, akurát sa nervujem. Chápeš, nerozvediem sa kôli tomu, že muž odmieta vstať naraz so mnou. Vidím, že to nema zmysel. O Tom by sa dali viesť dlhé diskusie ale fakt mi to nepomoze.

777januska777
7. máj 2020

@dovozadokoca no keď moje chcú byť s otcom, tak ich nechám 😀 a keď syn opakuje, že chce otca, tak mu poviem oco je v posteli ak chceš byť s ním, tak choď k nemu do postele a ide a hrajú sa spolu v posteli a ja mám pokoj 😀

letfenixa
7. máj 2020

@dovozadokoca a kto hovorí o rozvode? To tie 3 hodiny držíš dcéru v nejakej izbe, aby za ním nešla?

ludkka0407
7. máj 2020

Myslim,ze uz ti kocky nado mnou odpovedali,ale pokial su "otatinkovane",tak ich poslat za tatinkom.a ked lezi,tak nech si lahnu k nemu a spia alebo ho zobudia a moze sa im venovat.pripadne vysvetlit raz,ze ocko spi a dat najavo,ze sa mozu hrat,ked sa zobudi🙂

heidy222
7. máj 2020

@dovozadokoca No neviem si predstavit ako zena by vyspavala do 9 a chlap drzal deti od spalne, Nam by sa nic take neprepieklo 😊 u Nas mame taky kompromis Ze spi sa do 8 Len, deti su o 7 najneskor hore a ja mam sobotu Ked spim a manzel nedelu. pocas tej hodiny pustim telku Ked sa inac neda. Skuste si mozno taky kompromis urobit

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@letfenixa to s tým rozvodom myslím tak, že už som skúšala ho budiť po dobrom, po zlom a nič.

No, ona za ním zvyčajne niekolkokrát ide, ale tatino spí aj keď mu skáče po hlave, malá je frustrovaná... Potom príde s revom za mnou, ja som nervózna, nabehnem za mužom, nech už konečne vstane ... Celé zle, nervy na všetkych frontoch (deti, matka, otec).

Potom vstane, preberie sa a zrazu zmena a otec roka, ešte aj uprace pol chalupy. Len ja som už nervózna a bez nálady natrvalo.

letfenixa
7. máj 2020

@dovozadokoca aha, čiže on poctivo spí, aj keď dieťa je pri ňom, tak potom asi len vydržať, ale si ľahnúť aj s deťmi k nemu, vy si tam čítajte, ...

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@letfenixa toto je fakt dobrý nápad. ešte som neskúšala sa tam s deťmi presunúť. :D Haha, super, zajtra skúšam.

adusa1987
7. máj 2020

Presne to iste aj ked moj dohde kedze robi v zahranici. ....ked nieje doma pekne spat pojdu spia vo svojej izbe deti vek rok a pol a dva a pol rocne...prvy den sa otukaju ze kto to hlavne mladsia starsi ho uz pameta a vie ze to je tato...no ale potom..na obed nechcu spat vesaju sa po nom ani na wcko mu nedaju iat ani spat ani jest...vtedy ja neexistujem...vecer tiez cerejny strajk spat...a ja...som sa na to vytoto...jeho problem 😂 som mu povedala ked je doma jeho starost...prebaluje kupe krmi a robi detom vesiak 😂 jhaaaaj krasny to cas ked o mna ani nezakopnu...najprv som ziarlila...ale neskor som si uvedomila ze hla je cas dat si vanu ci vino. Inak si nedam pokial nieje doma takze premna krasne casy ktore teraz su v nedohladne 😫

karolinakr
7. máj 2020

Ja tiež rada spim a potrebujem na normalne fungovanie určity počet hodín spanku a neznašam, ked ma ktokolvek budi predčasne. Vtedy viem aj vraždit.Toto by som mu nevyčitala.Ked je tatino roka, zagratuluj si, že si vyhrala bingo, ine ženy plaču, že muž sa nevenuje.. Decka miluju tatika
a je ich hrdina, to je super
Mne sa oco nevenoval a nebolo to nič moc
Otvor si šampus a usmej sa😊

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@karolinakr áno, preto som sa rozhodla s tým už nebojovat a nesnažiť sa ho zmeniť. Skôr by som potrebovala tu zachovať nejakú pohodu a chladnu hlavu. :/

janage
7. máj 2020

@dovozadokoca plno moznosti. Zaved ritual, deti rano oblec, peso sa prejdite do najblizsej pekarnicky a nachystajte mu spolu prekvapko ranajky, ak nemozes brat najmensie, supni ho k nemu do spalne.
Vyrobte mu darcek, upecte kolacik.
Aj dieta vo veku skolkara dokaze pochopit suvislost, ze tatik teraz potrebuje spat tak mu nieco pripravim ale potom je len moj
Alebo ich ber na ranne vychadzky, citajte si spolu v posteli, vyrobte mu obrazok.
Potom ked vstane a prevezme deti vyloz nohy a relaxuj, citaj, spievaj co len chces
Ak sa nastavis vnutorne ze toto do 9,10 je muzov cas, ale potom uz je ich aj tie deti to budu akceptovat a prestanu pistat. Vyborna skola zivota pre ne naucit sa cakat a nemat hned co chcem😉

xjakubikovak
7. máj 2020

@dovozadokoca citala som vsetky tvoje odpovede a trochu sa v nich nachadzam tak ti pisem ze aj u nas to je podobne s partnerovym spankom aj ked teda nas malý je este malý 😀 a prvoradá som prenho este stale ja. Ale teda tiez som s tym zo zaciatku bojovala a stale niekedy bojujem ked maly pisti od rana a "panko" si vyspava ale faktom je ze priatel ma proste uplne iny harmonogram spánku jak väčšina ludi, neverila som tomu pokial mi to neprecital v jednej psychologickej knihe kde to bolo vysvetlene/ rozdelene do 4 kategórií (sovy, a este nejake 3 ine vtaky😄) no a dajme tonu ze 90% ludi je sova tak on je napr. orol. Ked ho pridem zobudit tak proste 0 bodov...ja by som asi bola za skorú rannu prechádzku, moj ked aj cely den pisti tak v kociku je jak 5 penazi a ked tatik vstane tak oddychuj🙂

janage
7. máj 2020

@dovozadokoca a kludne tej starsej povedz, ze ano pocula si, chapes, ze chce byt s tatikom, ale teraz proste musi pockat. Moze si vybrat co chce robit kym sa tatik zobudi, bez pistania.
Alebo zacni kazdu sobotu rano cvicit jogu v dakom centre a tatik si s nimi bude musiet najst nejaky sposob prezitia.
Ale osobne ak by som vedela, ze od 10 o detoch neviem este aj ranajky do postele mu nachystam😀

fokuska
7. máj 2020

@dovozadokoca Cize problem je to, ze deti sa ho nevedia dockat kym vstanu a robia cirkus, lebo oni ho chcu teraz hned, ale nemaju ho.
Vyzera to rovnako ako keby cirkusovali, ze chcu pozerat rozpravku teraz hned, ale rozpravka ide v telke az o 3 hodiny.

Skus nastolit nejaky rezim - my spolu vstaneme, naranajkujeme, hrame sa, ideme na prechadzku - to je cas byt s mamkou. A ked tato vstane, potom je k dispozicii. Dovtedy sa nepisti, vieme, ze sa musi vyspat, takze sme potichu a cakame.

Ak vies, ze vstava v rovnaky cas a ze mas napr. vzdy cca 3 hodiny kym sa bude venovat detom, tak skus to vizualizovat - prespyacie hodiny, nastavit budik a pod - aby mensia mala predstavu, ze ked sa toto cele dosype, tak tato pride, zatial mam program s mamkou.

Asi pojde o to ako budes v tomto ty dosledna a nakolko im das najavo, ze su iste hranice a ze nedostanu vsetko presne vtedy ked to chcu, ale musia pockat. A nepomoze im ze budu pistat, vrieskat, nedostanu to skor.

janickacrazy
7. máj 2020

@dovozadokoca baby ti tu dali super rady a ja ti dám ešte jednu, vačšina mamičiek nemá taký luxus, že ked vstane tatinko, tak nevie, že má deti, tak si to váž, my máme 3 deti a všetky sú "maminkine" aj ked je tatino doma, moj najmladší dokonca ani k babke nechce ísť bezo mna, alebo ak ide, tak po hodine-dvoch začne plakať, že mu je smutno za maminkou

letfenixa
7. máj 2020

@karolinakr spýtam sa, či máš deti? Syn sa viac ako 2 roky budil medzi 4.00-4.45, a určite som ho nemohla zavraždiť

777januska777
7. máj 2020

@karolinakr aj ja som kedysi potrebovala určitý počet hodín spánku, lebo som bola úplne nemožná potom, aj na párty keď som chodila, tak na druhý deň som bola úplne mimo, keďže som spala malo (a nie z alkoholu) a potom prišli deti a nejako som si zvykla na nedostatok spánku 😀

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

Baby, všetkým ďakujem za rady a postrehy.

To je tak, neznášam, keď je niekto ten typ, že nemám ja, nebudeš mať ani ty (taká slovenská nátura, ja sa mám zle, mal by si sa mať aj ty) ale naozaj na sebe cítim až takú nevraživosť, že on môže spať a ja už 3,5 roka nie.

Niekoľkokrát mi povedal, že ho mám budiť budiť budiť budiť kým sa nezobudí, ale veď to je hrozné, cítim sa z toho ako krava alebo matka pubertálneho syna. Preto som sa skôr snažila držať deti od neho, ale teda to som na prášky tak či tak.

Nejaké snahy o kompromis typu vstávaj o 8,00 dopadli vždy zle. Aj nejaké snahy o kompromis typu jeden deň spíš ty, druhý ja. Nula bodov. S ním sa dá dohodnúť, ale toto akosi neovláda.

Preto som chcela zmeniť rétoriku, ako už vo viacerých veciach, buď sa naučím s tým žiť alebo nie. Meniť chlapa je fakt nad moje sily. Asi aj nad sily každej ženy, ako tu je väčšinou vidieť vo fórach. Pre moje dobro je v tejto veci lepšie naučiť sa s tým žiť. Lebo rátam, ze ešte tri roky ma to určite čaká (kým odrastie druhá). :D

Mimochodom, ja som zas taká, že sa môže postaviť aj na uši a ja idem večer spať. Nevládzem byť hore. On je schopný fungovať do jednej rána. Sme opační. A nie, nedokáže ísť večer skôr spať. :D

fokuska
7. máj 2020

@dovozadokoca V tom ta chapem, mame v rodine taky pripad, kde ona ma "normalny" rezim a on je schopny byt do 1-2 hore ale potom doobedu do 12tej spi. Pracuje vecer a v noci. Ale su len oni dvaja, ona ten jeho rezim respektuje. Horsie je to pri nejakych rodinnych udalostiach a stretnutiach a neviem ako budu fungovat v buducnosti ked by mali deti.
A podla mna to ani nemaju vyriesene a potom mozno pride velke precitnutie, ze aha, taham to sama, lebo panko sa "nedokaze" prisposobit, on ma proste svoj rezim. Len bohuzial vacsina sveta ma "normalny denny" rezim.

Ako to ma manzel ked ide do prace? Vtedy je schopny vstat skoro ako treba, lebo musi, ale ked ma volno, tak si pospi, lebo kvoli detom a tebe vstavat nemusi?

mimimiruska
7. máj 2020

Tak to mate teda stesti ... to ja jedu nonstop at je tatino doma ci nie :D uz si myslim ze patrim na psychiatrii ale vazne.... jen v tom pripade ze ked je tatino doma je klid a ked je v praci je chaos.... verte mi ze nas tatino klidne spi aj do 10h :D a my zavrete v izbe s dvoumi detmi vetsi uz chape 6let ale mala 1rok a 7mesicu nie :D .... takze mas to jeste dobry :D

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@fokuska on má, smrtelne vážne, asi 15-20 budíkov tak každé tri minúty. Jednoducho pol hodinu, alebo trištvrte, vkuse zvonia budíky. To je na guľku do hlavy takto ráno, hlavne, ak som v noci 300x hore. Zvyčajne kôli tomu chcem, nech spí v hosťovskej. Nemám na to nervy. :D

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@fokuska ok, v skutočnosti ich má asi 6, ale tým, že ich posúva sa dostaneme na počet vyššie spomínaný. :D

dovozadokoca
autor
7. máj 2020

@mimimiruska no, to by som vypenila už kompletne. 🙂

fokuska
7. máj 2020

@dovozadokoca Och tak toto nie, to by som nezvladala :D :(

karolinakr
7. máj 2020

Jaj, tam je pes zakopaný, že aj ty sa chceš vyspať
Tak to je iná reč potom
Lenže on tým, že chodí neskoro spať nevstane o 6.00
Sú taki ludia- nočni vtaci
A ranni, ktorym je lepšie rano
Kym bude chodit o 1.00 spať, nič sa nezmení
Ja by som ho o 20.00 priviazala o postel- tak a teraz ideš spať😊
Dneska som sa nahodou zobudila sama od seba bez budika 5.30 ale to som šla skoro spať
On ma posunuty režim kompletne

eliska13
7. máj 2020

@dovozadokoca ak ho tak dcera zbožňuje bolo by fajn, keby jej on vysvetlili, že ešte spí, lebo v noci pracoval a potom bude s ňou a bude sa jej venovať.Od neho to možno lepšie zoberie.Tvoj muz je typ sova tiež som chápem ho😊