Deti opakujú nárečie po babke

21. dec 2022

Ahojte, ja sa snažím rozprávať spisovne samozrejme niesom slovenčinárka a aj ja niekedy použijem nespisovné slová ako napr hento, oné ale to naozaj málokedy. Tak isto rozpráva aj moja rodina aj manžel aj svokor, len svokra rozpráva ani nie že narečím ale takým mixom niekoľko nárečí dokopy. Deťom sa to vždy páčilo lebo babka rozprávala inak a vela krát sa na tom smiali. Problém je že momentálne to začali po nej opakovať, najskôr doma dcéra pýtala šnuptichel a nie vreckovku syn mi oznámil, že sa ide vyšmochtať a potom pôjde alebo si na obed pýtali maso a krumple. Opravila som ich väčšinou ale nejako som to neriešila. V pondelok sa však sťažovala učiteľka v škôlke na dcéru, že zo dňa na deň začala rozprávať inak ako doteraz na obed ide jestiť, keď sa rozprávajú o priebehu dňa tak hovorí ako so mnou varela nie varila alebo čo som jej kupela nie kúpila, večer nejde spať ale ide si schlupnut. Včera sme mali v škole mimoriadne rodičovské združenie a keď sme skončili učiteľka si ma zobrala bokom aby ma upozornila na rovnaké správanie u syna už nenosí peňaženku ale buxu nepovie bol som ale bou som už nepovie že si upratal izbu ale vykydal brajgel. Keď deti upozorňujeme tak vždy len babka povedala, že tak rozpráva celý život a nikto nemal problém tak môžu aj oni. Im sa to páči smejú sa na niektorých slovách ktoré babka používa, no doteraz po nej neopakovali zrazu začali lebo babka hovorí aká je jedinečná, keď takto rozpráva. Dnes mi dcéra hovorí, že by chcela s babkou plnuť koláče či môže ísť hovorím, že áno ale je to plniť nie plnuť hneď reakcia no ale babka hovorí plnuť tak to musí byť plnuť ona je staršia. Ako by ste to riešili na našom mieste? Muž je zato aby sa nejaký čas stretávali čo najmenej, čo si neviem úplne predstaviť keďže svokrovci bývajú kúsok od nás. Svokra je strašne hrdá na to že deti hovoria ako ona.

marianarem
21. dec 2022

Ja neviem, mne by to napriklad nevadilo. Cudujem sa, ze to aj ucitelka riesi. Ja byvam v BA Raci, tu este zopar babiek hovori po racansky a mne je pravdu povediac aj luto, ze narecie nam zanika. Praveze tajne dufam, ze moj maly od susedy nieco pochyti. Cim viac vselijakych slov bude poznat, tym lepsie, podla mojho nazoru. Ale ja som taky jazykovy nadsenec.

emm_i
21. dec 2022

Som slovenčinárka. Deti by mali hovoriť spisovne, ale toto mi príde milé, obohacujúce a myslím, že časom ich to samé prejde, ale je super, že sa učia aj tieto slová a že to nárečie nezanikne, podľa mňa je to aj spôsob, ako si s babkou utužujú vzťah 🙂 Ver mi, časom ich to prejde, časom prídu horšie slová (nadávky, obávam sa....).

jajanka31
21. dec 2022

Asi len napominat a napominat nie len deti ale aj babku a s učiteľkou by som sa dohodla nech mu dá horšiu známku za to aby si uvedomil ze to je nesprávne. Kľudne ju potom nemusí brat do úvahy ale treba s tým niečo robiť.

autor
21. dec 2022

Chcem to riešiť hlavne kvôli tomu, že ma na to upozornili v škole a škôlke, niektoré slová mi až tak nevadia ale keď namiesto upratať použijú vykydať tak ma až dvíha, kyda sa hnoj a nie riad z umývačky

kacena4
21. dec 2022

myslim si ze robis problem tam kde nie je. aj my doma rozpravame nespisovne ale na verejnosti deti uz vedia ze sa ma rozpravat spisovne takze vychovavaj deti a casom sa to naucia co sa hovori doma a co "vonku" hoci aj ja nieco "trepnem" na verejnosti 🙂

nikaeli
21. dec 2022

Som učiteľka, bývam na Šariši a veľakrát so mnou samotní rodičia rozprávajú nárečím 🤷🏻‍♀️ ale aj keby nie, ani by mi nenapadlo sťažovať sa na dieťa, že používa nárečové slová a už vôbec nie dať za to horšiu známku. V písomnom prejave niekde na slohu, ok, ale robiť drámu z toho, že namiesto varila povie varela? upozorním, vysvetlím, to áno, ale tam sa to končí.

jajanka31
21. dec 2022

Môže to byť milé aj obohacujuce ale môže ich to aj zabrzdiť. Mojej neteru sa to stalo.. zvykla si za 2 roky úplne že hovoriť nespisovné a nevie sa toho zbaviť... keď bude staršia môže mat blok vystupovať verejné ze sa pomýli a zosmiesni. A sú ľudia čo si na tom vedia teda poriadne spraviť dobre..a budú to 30x pripomínať ze sa niekto pomýlil.

patka06
21. dec 2022

zbytočne riešiš, veď nie sú vulgárne ani inak neslušné, môžeš ich občas upozorniť alebo sa tváriť, že nerozumieš čo chcú a prejde ich to.

slavomira236
21. dec 2022

Moja predskolacka začala chodiť na tanečnú do súboru a zrazu učiteľ nech ich učíme východnarcinu...ja tak doma nerozprávam ale viem ...na tanečnom aj spievajú a dcérka tomu nerozumie čo vlastne tak sa jej pesnička ťažšie pamätá ...takže musím jej tie slová vysvetľovať čo znamenajú...

lasona
21. dec 2022

Toto si pamätám. Tiež som ako dieťa začala nárečím hovoriť a učiteľka mala so mňa nervy. Viem že to aj s mamou riešila. Ale ako to dopadlo ani neviem.

viestta
21. dec 2022

Z domu som si doniesla aj vychodniarske, aj zahoracke, nie ze by sme ho pouzivali furt, ale obcas sa nejake slovo smyklo. Teraz sa mi pridalo spiske. Ale nikdy sme s toho problem nerobili, Aj narecia su sucastou nasej kultury, mali by sme ich udrziavat a nie robit z nich problem.

zuzinka888
21. dec 2022

Moja neter hovori s babkou iba narecim- goralskym. Dokonca si to rodicia zelali. Ma to ako taky druhy jazyk. V skolke sa nsjprv cudovali ked pre nu prisla babka a spustili lebo v ich kraji sa toto narecie vobec nepouziva. Ale takto rozpravala iba s babkou no samozrejme ze nejake slovicka popletie. Dnes je hviezdou kazdeho vystupenia a p.uc.prosia babku aby ju naucila nejaku novu pesnicku/ basnicku/ vtip....Aj narecia su nase kulturne dedicstvo.

oblecenie99
21. dec 2022

Musím napísať, že niektorí Slováci pre mňa veľmi prekvapujúco, ale strašne prehnane riešia nárečia, prízvuk, a pod. Ja si myslím, že z toho vyrastie, prestane babku napodobňovať, za toto obmedzovať kontakt s babkou mi príde až neuveriteľné, dokonca ja by som sa naozaj urazila, keby učiteľka z toho urobila taký zbytočný problém. Veď aj tie nárečia sú súčasťou kultúry národa... Ale u nás nedajbože trošku zatiahneš na západe, či naopak, povieš niečo tvrdo na východe, a už ide podpichovanie, že odkiaľ si.. Nie, deti a neskôr aj dospelí nemajú problém a komplexy z toho, že rozprávajú nárečím a čo ak sa niečo z toho vsunie do spisovnej slovenčiny počas rozhovoru, ale preto, lebo ak sa to náhodou stane, tak sa môžu dočkať výsmechu či skonštatovania o prízvuku a pod. Stačí preletieť diskusie pod niektorými článkami, a to nemusia byť na sociálnych sieťach, ale často aj v takých serioznejsich novinách ako SME, kde človek v diskusiách očakáva akú takú úroveň.. Slovensko je neskutočne krásna krajina, aká malá, tak taká rôznorodá vrátane jej obyvateľov a tu rôznorodosť vystihujú aj nárečia a nechápem tu snahu to potláčať a popierať. Malo by to byť naopak. Nech to dieťa pozná, nech ma s tým nejaký kontakt, priorita nech je samozrejme ta spisovna slovenčina, ale aktívne zabraňovať tomu, aby poznalo aj nárečie? Aspoň takto sprostredkovane cez babku?

galioska
21. dec 2022

poprve ucitelka nech riesi svoje veci, ucenie a nie aku rec pouzivaju decka medzi sebou, po druhe riesis prktoriny, mne skor pride, ze ti vadi svokra nie nejake narecie🤔 deti maju radi babku a su schopne rozpravat roznym narecim a jazykmi, hlavne z toho nebudu traumu 😃🫣

autor
21. dec 2022

@oblecenie99 ale ja niesom proti tomu aby deti poznali nárečie, tu skôr ide o konflikt záujmov svokra ich opravuje keď povedia spisovne a ja keď povedia nespisovne, ona presadzuje názor že nemusia hovoriť na verejnosti spisovne a ja zase presadzujem na verejnosti spisovnú slovenčinu.

deedol
21. dec 2022

my mame tiez doma vselijake nase slova, ale synovi vravim, ze doma moze a v skolke normalne. ma 4,5r, tak ma zatial poslucha. tvoje deti by to takto nepochopili, keby ste im povedali, ze doma ano a na "oficialnych miestach" (=skola) nie?

oblecenie99
21. dec 2022

Aha.. tak áno, to by ste sa museli s ňou nejak dohodnúť, aby to nerobila (chápem, že niekomu nevysvetlíš) alebo deťom vysvetliť, že doma môžu, ale v škole sa rozpráva spisovne, lebo z toho môžu mať možno problém (napr. Pri písaní slohu). Ja si osobne myslím, že ich to po čase prestane baviť, vyrastú z toho. Svokre skúšal dohovoriť manzel? Možno od syna by to zobrala ináč...

danica2711
21. dec 2022

my sme stará prešpurácka rodina a teda prešpuráčtina je hooodne svojská. Mix slovenčiny, nemčiny, maďarčiny, jiddiš, väčšina slov dosť spotvorená... s bratom sme to milovali. Ale naši trpezlivo pracovali na tom, aby nás naučili, že takto sa rozpráva len v rodine, pretože ostatní ľudia tomu nerozumejú. Takže doma sme rozprávali po slovensky, po nemecky a po prešpurácky, mimo rodiny spisovnou slovenčinou. Dali sme to bez problémov, ale prešpuráčtinu milujeme obidvaja doteraz

autor
21. dec 2022

@galioska predstav si že svokra mi nevadí, vadí mi len keď presadzuje nespisovné vyjadrovanie na oficiálnych miestach

autor
21. dec 2022

@deedol ako som písala ja som sa o to snažila ale svokra im stále vraví ako môžu slobodne nespisovne hovoriť aj mimo domu veď aj ona to tak robí

guiseppinka
21. dec 2022

Slo by mi to na nervy aj ked sama hovorim s urcitymi ludmi narecim. Ked sme boli dlhsie u babky, tak mi po navrate trvalo par dni, kym som sa prestelovala na spisovny jazyk... Ako pocut vykydat mycku, tak ma asi porazi, ale napr moja svokra ani nie ze pouziva narecie, ale total dementne slova typu nocik, mleko... Narecie mi nevadi

galioska
21. dec 2022

akoze mas pocit, ze tety na uradoch jej nebudu rozumiet? neprehanas to? ci si robis prdel?😀

autor
21. dec 2022

@oblecenie99 jasne skúšal jej dohovoriť niekoľko krát ale márne. Sám vravel že aj keď bol malý sa snažila sa ho to naučiť ale svokor bol proti a opravoval ju vždy na spisovne. Doma nech hovorí každý ako chce mne ide o tú verejnosť

autor
21. dec 2022

@galioska nehovorím, že na úradoch im nebudú rozumieť len si myslím že niektoré slová majú ostať doma alebo medzi kamarátmi a nie použivat ich všade

autor
21. dec 2022

@guiseppinka čo je nocik?

taga
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
guiseppinka
21. dec 2022

Nocnik... To je slovo, ktore fakt vrcholne neznasam 🤦

jaskolka
21. dec 2022

Autorka, ja ta chápem. Nemáš problém, aby deti používali nárečie doma, ale na verejnosti hovorili spisovne.
To schvaľujem, sama som vyrástla v rodine, kde sme hovorili len rusinsky,aj keď to nie je nárečie, ale vonku, v škôlke, škole a podobne som hovorila výlučne po slovensky. Na to naši dbali, všetci súrodenci tak hovoríme doteraz.Bez problémov som "prepína la" medzi jazykmi, nemýlili sme sa.
Mama si zakladala na tom, aby sme ako deti Rusínov vedeli po rusinsky, aby sme milovali ten jazyk a zvyky, ale zároveň aby sme bezchybne ovládali aj jazyk štátu, kde žijeme, teda slovenčinu.
Mne osobne sa nepáči, keď niekto "spája" trebárs nárečie a spisovný jazyk. Skrátka tka to vyzerá a pôsobí zvláštne, bud hovorím tak, alebo tak.
Co sa týka tvojej otázky, jednoducho by som deťom (a možno babke) vysvetlila, aký je rozdiel medzi spisovnou rečou a nárečím a ako a kedy ktoré používať.

autor
21. dec 2022

@taga má niečo ako učňovku neviem či sa to tak aj vtedy volalo. Ďakujem za radu celkom dobrý nápad

@guiseppinka to by mi ani nenapadlo

nika23t
21. dec 2022

Je to divne, že učiteľky v škole toto riešia. A tiež je divne, že si Ta obe zavolali. Ale deti majú rôzne obdobia, aj toto ich prejde. Vôbec by som to neriešila, maximálne tak upozorniť deti, že nech teda takto hovoria s babkou, a nie v škole.

deedol
21. dec 2022

mozno to ucitelky riesia aj preto, ze niektore tie slovne spojenia, ktore si uviedla, nezneju dvakrat slusne... "vykydat brajgel" je dost expresivne, aj ked to nie je nadavka. mozno by som detom povedala, co so mnou ucitelka/y riesili, a nech sa same zariadia.