Čo znamená podľa vás nadmerne hlučný sused?

sandhy
25. jan 2021

Zdravim.
Keďže už dlhšie ma trápi situácia ,,nadnami bývajúcich susedov,, rada by som si vypočula niejaku neutrálnu radu, keďže neviem kudykam. Priateľ to tak nevníma, keďže je raz za dva týždne doma. Pár mesiacov bývame s priateľom v našom novom kúpenom byte. Veľmi sme sa sem tesili. Bohužiaľ prišiel čas corony, ľudia sú doma, pracujú doma atď.. nad nami býva rodina s dvoma chalanmi tipujem hm, 8-12. Čo ma dosť zaráža sú tie zvuky kt.od nich idú, to že počuť ich hlas alebo keď majú návštevu, prebehnú ako slony, dupu ako slony to neriešim. Proste to patrí k tomu životu v paneláku mám namysli premna už extrémny buchot keď sa ten zvuk rozlieha po byte nad mojou hlavou a trasu sa okná či nábytok. Od susedov som sa dozvedela že majú ,,domácu posilku,, radi hrajú hokej, futbal, iné športové hry priamo v byte, občas na koliesk.korculiach. poviem je to masaker je počuť. Priateľ je doma raz za čas chodí robiť mimo a ja robím zdomu. Prv som sa snažila zaklopať reku sme novi tak ich poprosím, nik neotvoril tak som nechala odkaz že ich prosím nech tak nedupu že už pod nimi niekto býva. Ani minúta pani zletela že čo si to dovoľujeme že sme tu noví, vravím prosím ide len Oto že ten hluk sa niekedy nedá zvládať a pracujem zdomu, že strašne buchoce raz lopta, inokedy puk, počuť korčule a je to miestami až neprijemne. A ona začala pomne kričať, ze nie je nočný kľud, že sa máme odsťahovať odkiaľ sme prišli a že ona svojim deťom nebude kôli nám kupovať penové loptičky lebo som jej vravela že ten buchot znie ako puk bijuci o radiator a pod. Odvtedy už keď je ten hluk neznesiteľný, zabucham na radiátor ale oni to ingoruju a pokračujú ďalej. Niekto mi dokonca povedal, že pani sa chválila videamo ako natáčala chalanom a že nechcela by byť ich susedmiz chalani tam korčuľovali cez celý byt. A že predošlí sa asi tiež preto odsťahovali preč. Byt máme 5izb.
ma prosím vás niekto podobnú skúsenosť, čo v Tom prípade, ozaj nemám až ani chuť po tomto výstupe ísť hore a prosiť o klud. Občas sa to deje aj po 22. Ale nieje to permanentne. Cize o to tu tak ani nejde.Ale cez deň je o hruza :( často som kôli tomu veľmi nervózna rozumiem snažím sa pochopiť aj ich ale toto mi už príde moc :( neviem ako ďalej, lebo to hneď od začiatku vznikla nepríjemná situácia a nechceme mať s niekým zlý vzťah len proste neviem, ako postupovat. ďakujem za každého kto si našiel cas a odpovedal.

danulicek
25. jan 2021

ak sa nedá so susedmi, riešením môže byť len obrátiť sa na správcu. žiaľ, to je ťažko, pretože ak dodržiavajú nočný kľud, myslím, že veľa nevyriešiš. ale možno niekto napíše iné možnosti.

danieli
25. jan 2021

@danulicek stuple do usi a uvazovat o novom byvani, az budete mat deti takyto koncert by ma akurat na psychiatriu doviedol

martina1201
25. jan 2021

@sandhy neverím tomu že to počuješ len ty, podľa mňa aj susedný byt to počuje. Skús sa opýtať tam, prípadne domovnika či sa s tým niečo nedá urobiť. Ak hocičo naráža na radiátor počuť to nielen dole ale aj hore vyššie.

Verím že sa chlapci musia vyblázniť doma keď inde sa nedá, ale robiť z bytu posilňovňu a športovat v ňom a obťažovať tým susedov je iná káva.... Osobne by som asi nedokázala takto fungovať, že by som vedela že moje deti obťažujú susedov ale bolo by mi to jedno.....

sandhy
autor
25. jan 2021

@danieli jasné to mi povedal priateľ však nechaj daj si nahlas telku alebo stuple vravím to nemôžeš myslieť vážne teraz sme tem byt kúpili 🤦 prečo si ma človek u seba dávať štuple do uší. Alebo že vypeckovat hudbu tak ale zas nechcem robiť aj tým zle kt.zato nemôžu..neviem či to už ztoho všetkého len ja preháňam alebo je to fakt zle :(

zuzkapap
25. jan 2021

No nepomôžem ti, lebo bavila som sa zo znalcom na tieto veci (ma odhlucnovaciu firmu) a legálna cesta proti nim je zdĺhava a vyčerpávajúca a veľmi ťažko sa to dokazuje... A vravel, ze keď je hluk nad tebou
prakticky sa s tým neda nič robiť, tam žiadne odhlucnenie dostatočne nepomôže. Jedine sa s tým zmieriť alebo sa odsťahovať. Môžeš na nich zavolať políciu po 22h, ale pravdepodobne si to ešte viac zliznes potom takže no... Je mi to ľúto, taktiež mame problém zo susedmi, vrieskaju po sebe cele dni aj noci. Našťastie sú vedla nie nad. Stenu v spálni mame už odhlucnenu ale ostatne izby nie a to cez deň počúvať dakedy je masaker....

sandhy
autor
25. jan 2021

@martina1201 no minule to bol taký rachot ako keby niekto medicimbal hádzal na zem až mi doplacu bolo, tak som buchla do radiátora že hádam sa uvedomia trocha, hneď zletela dole že má toho dosť že chalan má online tréning a trénuje vravím ale takto? Nám sa trasú okná..🤦

sandhy
autor
25. jan 2021

@zuzkapap presne na toto sme mysleli, či niečo také nepomôže.. nechceme aby nám to bolo robené naschvál ale obávam sa že to nepomôže tí ľudia sú očividne zvyknutí a berú to ako samozrejmosť takto fungovať, keďže pán domáci je vraj policajt či čo neviem ani.

martina1201
25. jan 2021

@sandhy no ako nič v zlom, ale ak má mať chlapec online tréning nech trénuje vonku, alebo nech si platia pivnicu a tam nech takéto veci stvárajú a nie doma. A inak ak začnú robiť bordel rob rovnako, začni búchať pravidelne do stropu alebo radiátora a ak sa príde sťažovať povedz jej, že máš odreagovacie cvičenie medzi prácou.

martina1201
25. jan 2021

@sandhy inak ma napadlo skúsiť sa opýtať nejakého právnika či sa dá súdne domáhať neobtazovania susedov nadmerným hlukom. Chápem že vzťahy to ešte viac zhorší, ale ak to inak nepojde aj toto môže byť cesta.....

sandhy
autor
25. jan 2021

@martina1201 no veľmi mila možnosť :D len proste nechcem aby potom pomne po chodbe ukazovali prstom že trieskAme do radiátora A pod. Viete ide mi o tie vzťahy i keď im očividne nejde o nič.. oni to neriešia..

nikaeli
25. jan 2021

Mala som podobných susedov, bývali pod nami.. v jednej izbe telka, v druhej rádio, naháňačky po byte, futbal, ping pong, štekajúci pes, klopkacie papučky a práčka zásadne o polnoci.. po desiatich rokoch prosíkania, vyhrážania a kde čoho som sa odsťahovala.. dali si záležať, aby pred desiatou večer prestali.. ráno o štvrť na sedem už ryčalo rádio. Žiadne malé deti, ale pubertiaci a vysokoškoláci s rodičmi. Každý víkend párty. Pre nich normálny životný štýl, pre nás utrpenie.

hariet
25. jan 2021

@sandhy wow tak to nechapem ako moze byt niekto tak bezohladny a este k tomu vedie aj svoje decka. Je ozaj velmi pravdepodobne, ze to ludia pred vami v tom byte vzdali a predali ho. My mame maleho syna a ked trochu podupe do byte, hned ho krotim a citim sa blbo, ci to velmi nepocut do bytu pod nami a robit takyto bengal, to je neskutocne. Vyzera, ze ich buchanie na radiator tiez dobre vytaca, tak asi to na nich pouzivat, aj ked by mi to bolo tiez proti srsti. Zial neviem, co ine poradit.. snad, ze ked pominie korona, tak decka vypadnu do skoly a ty do prace a byvanie v novom byte si budete aj uzivat a nielen riesit hluk od susedov.

martina1201
25. jan 2021

@sandhy ja chápem o čo ide, ale ak to nepôjde cez domovnika, čo neverím že predchádzajúci majitelia by neskúšali, tak jediná možnosť je dať im okúsiť ich vlastné praktiky. A najlepšie v čase keď deti majú online hodiny..... Nech okúsila svoje metódy..... Nie som za násilie a protivenstva, ale niekedy to je asi jediné riešenie. Neviem si predstaviť že by ste byť predali kvôli nim a hľadali si nový byt.....
Kamarátka ma zas opačný problém. Pod nimi je suseda, ktorá pracuje ako sbskarka a robí od skorého rána. Už od 18.00 jej deti nesmú chodiť po byte, hrať sa s kočíkmi, skladačkami alebo tancovať inak hneď búcha na radiátor. To je zas opačný teror. Každý mesiac sa na nich sťažuje domovnikovi, aby jej ako matke dohovoril, že ona potrebuje mať kľud, lebo ráno vstáva do práce. A domovník jej stále opakuje, že nemá právo žiadať od nich aby sedeli na riti a nehybali sa keď nie je nočný kľud....

ninusa221
26. jan 2021

Ahoj ja mam to iste až na to že našťastie sme len v podnájme nasťahoval sa tam daky mladík ( očidivne nieje čistí) ten si zas spieva niečo vkuse hra na pc trieska nadáva zo všetkym už som z neho na prášky ja aa o 2-3 zobudim na to ako on niečo vykríkne take zvuky ako opica oproti zas pes na balkone šteka cely deň už sa teším keď stade pojdem preč😂

amelie2017
26. jan 2021

Pred 3 rokmi sme sa nastahovalu do bytu a kazdy druhy den hluk, akoby tam hrali bowling. Nieco strasne. Po 2 tyzdnoch, ked sme sa so susedmi trosku spoznali, som sa ich spytala, co je to za hluk. Nechapali, neskor vysvitlo, ze to sa 10 rocna doma korculuje, ked je sama. Takze ta chapem, mna slo porazit. Nastastie s tym mama mala problem a prestala. Ale potom zacali ine problemy, partneri zacali podnikat a take hadky odtial isli, ze som sa neraz o 2. v noci zobudila a myslela si, ze sa vrazdia vedla mojej postele. Nastastie sa po par mesiacoch odstahovali, majitelia predavali byt a vyse roka tam nik nebol 🙏

mladena
26. jan 2021

@sandhy poznám tieto problémy.Už tu bolo k tomu povedané snáď všetko, tak len, že ti ostáva dúfať, že sa čím skôr vráti všetko do normálu, mladí budú čas tráviť v škole a blázniť sa vonku a proste sa to zlepší prirodzene.... Inak viem aké to dokáže byť nepríjemné a najmä čím viac sa na to sústredíš, tým viac to budeš vnímať....

mila23
26. jan 2021

no, nechapem takych ludi, este ona na Teba nakrici,ze nebude svoje deti obmedzovat...co z nich vyrastie asi kazdy tusi.
Predpokladam,ze rano skoro nevstavaju..asi si som zacala vstavat skoro rano - hned ako sa skonci nocny klud a pustala si nahlas radio, telku, pustila mixer 'na smoothie', pracku a pod.....nech si uziju a keby nieco - ved nie je nocny klud.
Skuste sa porozpravat aj s inymi susedmi - ci to este niekomu vadi a ci uz skusali nieoc s tym robit....

lucilaines
26. jan 2021

Tak toto by vadilo aj mne, hlavne ta arogancia susedov, ale nevirm ci sa s tym nieco da robit. Ale mysli na to, ze je to len docasne. Decka su teraz doma, ty mas home office. Snad coskoro sa situacia zmeni, budu cely den v skole a na treningu, ty v praci, zas aj decka su uz dost velke takze zachvilu ich to uz bavit nebude. Takze netreba hned byt predavat a stahovat sa. Verim, ze je to na nervy, ja by som asi dokola chodila sa stazovat a frflat nech susede dobre lezem na nervy aj ja, pripadne ak stretnem na chodbe niektoreho s chalanov by som skusila dohovorit aj jemu.

kinats
26. jan 2021

Niekde uz pomoze len zodpovedajuca odveta, ked nezaberie dobre slovo (zakon je bez zubov a pravo nevymozitelne a nervy len jedny) Tiez si zvazujem nainstalovat na strop rezonancny vibracny basovy reproduktor mozno aj dva a po kazdom hluku zhora im na minutku pustit "safri duo", alebo "hustejsiu" muziku . Neviem kto to vydrzi dlhsie ale netreba vecne ustupovat a brat si na hulvata stale rukavicky, lebo hluk moze byt len zaciatok psychickeho teroru.

malva123
26. jan 2021

@danulicek a co asi ten spravca moze urobit? Ved to nie su byty spravcu...ide o susedske spory..zial,aj taki sme ludia.Nic s tym neurobis..ak to nepojde po dobrom..po zlom,..no urcite nie..Zeby poziadat mesto a ako priestupok voci spolunaxivaniu...ale v tejto korona dobe...ani tafe cedta nevedie...Je mi ta uprimne luto.

sandhy
autor
26. jan 2021

@lucilaines však jak začala namna vrieskať že má už dosť toho búchania na radiátor a vrieskať po mne úprimne ako keby som mala jablko v hrdle nebola som schopná vydať hlások a poprosila nech prestane kričať a zavrela som dvere. Pani ale musela mega chuť sa hádať a tak ešte chvíľu držala zvonček .potom to vzdala a odišla. Pozdraviť sa riadne pozdravim dokonca aj ona viem čo je slušnosť ale je mi to veľmi nepríjemne táto situácia.

danulicek
26. jan 2021

@malva123 mne to je jasne, u nás v paneláku mala jedna suseda podobný problém a obrátila sa na správcu. Riesil to medzi susedmi, ale v konečnom dôsledku - ak to je mimo nočného kľudu nespravi nic. Ja som len poradila autorke príspevku, že možno by sa mohla obrátiť nanho. Hoci s otázny výsledkom.

bikarbona
26. jan 2021

Náš hluchý sused púšťa telku na plné pecky pod nami. Ani nočný kľud mu nie je svätý. Aj keď tú bedňu stíši, aj tak všetko počuť. 🤪A keď sa na to moc sústredím, poráža ma. Pomáhali štuple, ale už mám bábo, tak ich nemôžem nosiť.

sandhy
autor
26. jan 2021

@danulicek prej ak to neprestane stymi ,,online tréningmi,, a pod. prihovorí sa knim už ona, že to bez nej nemám riešiť.. tak skúsim počkať a dúfať že to bude lepšie. Veľmi ďakujem za vaše rady 🙂

cubo2
17. feb 2021

@sandhy my sme sa tiez odstahovali kvoli hluku v panelaku. Nebolo to take zle, ako ty mas, ale ak ti to vadi, treba s tym nieco robit, neda sa na to zvyknut. Zakony su bezzube, ak to nerobia v noci, cez den si nepomozes. Mas na vyber tri moznosti: 1) odhlucnit si byt zvnutra - uberies si vsak miesto zo svojho bytu a je to drahe 2) zacat s nimi vojnu a robit im naschvaly vtedy, ked oni chcu ticho - toto moze fungovat, ale aj nemusi, oni su vo vzdy vo vyhode, kedze byvaju nad vami, gravitacia opacna nebude 3) odstahovat sa. Ja osobne ti radim to tretie, ak ta v tom byte / lokalite nic nedrzi, odstahujte sa. Aj my sme sa odstahovali z panelaku a panelak nikdy viac. Ja som sa dokonca zaprisahal, ze uz v zivote nikdy by som nebyval pod cudzimi ludmi. Momentalne byvame v podnajme na najvyssom poschodi v starsej novostavbe a je tu bozi klud, je to uzasne, dobre celu noc spime a vecer a cez vikend mozes v klude relaxovat.. A uz mame aj rozostavany dom.