Čo si myslíte o takomto rozdelení?

25. aug 2024

Ahojte, zaujíma ma váš názor. Moja suseda mladá žena má po dve deti školáka a skolkarku. Ona aj muž robili celé prázdniny ako väčšinou každý iný človek na SK. Mali dovolenku dva týždne začiatkom augusta a to odlietali do zahraničia oddýchnuť si a nabrať nové sily. Sami. Deti od júla dávali preč na celý týždeň, raz jednej babke, raz druhej babke, potom svokrovci keďže jedna strana starých rodičov sú rozvedený. A takto pokračovali celé leto dokola. Deti vždy sobotu večer im doniesli starký a v nedeľu ráno ich brali v druhým starkym. Cele leto boli s nimi minimum. A ešte aj na dovolenku išli samí bez deti. Podla mňa je to divné ale možno je to len môj názor, neviem. Som sa jej pýtala čo deti nechýbajú ti, ona že ani nie že je rada že má doma ticho že nikto ju neotravuje. A že ona má samostatné deti že by prespali kľudne aj u cudzieho človeka. Skôr bola na to pyšná.
Teraz ma budete určite hejtovat, no mne sa to nezdá kedy sú potom spolu ako rodina, nikdy. Od septembra začne škola a cez víkendy zas deti pôjdu k starkym. Ony vôbec s nimi netravia čas. Toto je akože nová doba myslieť len na seba a na svoj kľud a deti absolútny nezáujem.?

letfenixa
25. aug 2024

@autorka prečo nová doba? Takýto rodičia existovali vždy.

ina2405
25. aug 2024

Počula som od viacero starších ľudí, ako ich vychovávali starí rodičia po celé detstvo, zatiaľ čo oni budovali svetlú budúcnosť. Mne by deti chýbali. Ale mňa viac zaujíma, aký je človek, ktorý o tom založí diskusiu.

ivik4
25. aug 2024

Toto je doba kedy sa o cudzej rodine pise anonymne na internet nech ju poohovoris?...
Hej ,väcsine rodicov by bolo smutno az tak dlho bez deti ale nic to nemeni na tom ze tak teraz funguju 💁‍♀️.

0silvia0
25. aug 2024

Jedni rodicia v tvojom okoli nie su odrazom celej doby, nechapem o co ti ide. Mas dnes rano chut na skatulkovanie?

mirola
25. aug 2024

cele detstvo asi do mojich 14 rokov som cez prazdniny travila s dedkom a babkou na chate, nasi chodili za mnou na vikendy a boli sme na jednej dovolenke dva tyzdne niekde pri mori.. moja mama cele detstvo travila u prababky na morave bez dvoch tyzdnov pri mori.. proste tam bola dva mesiace a babka za nou chodila na vikendy.. podla mna to takto bolo vzdy, resp. podla moznosti rodiny..nevidim na tom nic zle, pre dieta je to zmena prostredia, castokrat tam ma aj kamaratov, prazdniny na chate/dedine su super.. taktiez moj maly je uz teraz tyzden na dedine.. nikto tym netrpi.. maly si buduje vztahy s otcovou rodinou z dediny, riesi tam polia, potoky, domace zvierata..stale mi hovori ako je tam super… miluje sa hrabat v starych haraburdach v stodole, ma dom na strome, hojdaku, volny rezim.. az sa desim ako mu ho budem znova nastavovat na skolku 😅

maminkadeticiek
25. aug 2024

Vzdy boli rodicia, ktori dopriali sebe a deti supli k starym rodicom.Ja mam znameho, ktori boli 4 surodenci,penazi kopec,rodicia spolu precestovali svet a o nich sa starali stari rodicia vzdy ked rodicia vyrazili dovolenkovat.Smutne,ano.Raz za cas dovo bez deti-super,ale stale bez deti a deti bez zazitkov,no smutne.

patus_2
25. aug 2024

Každý nech si robí ako uzná za vhodné..ja osobne by som nikdy nešla na dovolenku bez detí a kedy som bola dieťa a viem, že rodičia sú na dovolenke pri mori a ja niekde u starých rodičov, tak by som z toho asi bola poriadne smutná.

zuzanockamt
25. aug 2024

Nekomentujem susedu. Ich vec, ich život. Nežila by som tak. Ale to je jedno. Skôr ma desí, že vieš komplet harmonogram činností cudzej rodiny a zverejňuješ to na internete.

luteam
25. aug 2024

To je riadne smutne a nech ai hovori -pise- kto chce co chce nie je to normalne ale tak je to na rodicoch

lasona
25. aug 2024

Nestaraj sa...ty si rob ako uznáš za vhodne...každý robí tak, ako vie....nevies ako to majú, nechodíš v ich topánkach. Ja mam napríklad v práci kolegyňu, ktorá pochádza z inde. Je tu už 3 rok, doma nechala pri starých rodičoch 3 ročne dieťa...ona pracuje a zarába tu, jej muž zase v inej krajine....o dieťa sa starajú starý rodicia...za mňa je toto strašne, a nie to, čo si opísala ty

samkolea
25. aug 2024

Preco by rodicia nemohli po celom tazkom a narocnom roku odist na dovolenku sami? Nemaju narok? Preco by deti nemohli ist na prazdniny? My sme tiez vela travili casu u babky, vela deti. Kazdeho osobna vec a nie ohovarat na internete

marca12
25. aug 2024

My sme ako deti chodili na cele prazdniny k babke a nevideli sme rodicov mesiac. V dobrom zavidim tvojej znamej,ze si vie takto bez deti bez vycitiek oddychnut. Pises,ze uz spolu nebudu. Ty cez rok netravis cas s detmi? Staraj sa o seba a nevyzaduj od druhych,aby sa spravali tak ako si ty predstavujes. Cas so starymi rodicmi je tiez dolezity. A kazdy nech to ma doma ako chce. Nas do toho nic. My si robime po svojom a oni nech si robia tiez ako sa im paci,nie?

sense
25. aug 2024

Ty si asi tiež nikde cez leto nebola keď to máš dobré zmapované . A nie je to len dnešnou dobou. Už pred 30rokmi moja teta nosila l babke všetky tri deti každý piatok večer a v nedeľu ráno po ceste k druhým starým rodičom ich od babky zobrala, ešte tam boli aj každé prázdniny, alebo každú chorobu lebo hádam si nebude brať jeden z rodičov ocr. Rodičia robili spolu v jednote, otec bol vedúci, mamka predavačka. Lebo museli pracovať ostatné vnúčatá mali smolu lebo babka viac ako 3 naraz nezvladla.

lentilka78
25. aug 2024

Nerieš susedov, každý si zariadiťako môže a ako chce, tak ako to im vyhovuje.
Moje deti sú už skoro týždeň u mojich rodičov vo vedľajšej dedine😁 doma bol len syn asi 2x na biku pre nejaké veci a my sa tam chystáme dnes, či s nami pôjdu domov je vo hviezdach 😁 väčšinou nechcú, aj tam majú kamošov v susedstve a kúsok odtiaľ býva brat s rodinou.... a sú samostatný takže mama ma robotu navyše "iba" v tom ze viacej musí varit.. Keď sa jej tam motá po dvore dokopy 5 vnúčat navyše 😁
A to minulý týždeň boli 5 dní so svokrovcami na rodinnej chalupe v Terchovej
A neuveríš na som si tak neskutočne dobre oddýchla, aj porobila doma, zavarala som, robila lekvár atď
A ďalšia vec, dovolenka len s mužom je peckova vec, my občas ideme s mužom sami, nie na 2 týždne ale stačí nám 4-5dni, sami dvaja, nášmu vzťahu to veľmi prospieva

zuzanka.zuzu
25. aug 2024

práve sme pri mori a s mužom sme sa dohodli že budúci rok ideme len my dvaja 😂😂 toto proste nie je dovolenka, je to podobné ako doma, iba more navyše 🤷

lentilka78
25. aug 2024

@zuzanka.zuzu presne 😁odporúčam všetkými 10timi ísť aj sami, bol isme pred 2 rokmi prvýkrát takto sami a vrátili sme sa ako zamilovaní pubertiaci😁😁😁 muž vtedy zahlasil ze tak toto si musíme dopriať každý rok 😁vždy ideme tak na 4-5dni

samkolea
25. aug 2024

@lentilka78 aj my sme boli s manzelom tento rok, konecne dovolenka, tiez nam to prospelo a velmi! Nelutujem vobec, decka tiez nelutuju. 🤭☀️

kasssiopea
25. aug 2024

Svet je pestrý a každý môže urobiť v akejkoľvek životnej situácii tak, ako mu vyhovuje. Ak sa aj na Slovensku mentalita ľudí posunie a nebudeme hodnotiť a posudzovať iných, ale budeme všetci žiť najlepšie ako vieme bez porovnávania sa, bude svet zas o čosi lepšim miestom pre život..

vivuska666
25. aug 2024

Ked to im vyhovuje, maju na to, vedia si to zariadit…. tak nech. Kazdeho vec.

ukgirls
25. aug 2024

tisko jej zavidim .. aj ja by som malu rada niekam poslala a nachvilu si oddychla... nestaraj sa do druhych ako maju co poriesene a ries si len a len svoj zivot ... ;)

ibrunova
25. aug 2024

Je to každého vec, susedovci tiež tak chodia, vravia, že celý rok sú s nimi, tak ich dajú v lete do tábora a oni vyrazia sami.

lentilka78
25. aug 2024

@ukgirls ale zjavne autorka nemá čo iné riešiť, tak sleduje susedov, kedy majú deti doma a kedy nie 🙈ja si veru také veci nevsimam
Susedia sa predvčerom vrátili z dovolenky a ja som si 10 dní ani nevšimla ze som ich nevidela a ze nesvietili v dome🙈🤣

lentilka78
25. aug 2024

@samkolea ja tiež neľutujem, som sa aj tento rok tešila ako keby som šla k moru prvýkrát 😁 podľa mňa pre partnerov je to geniálny reštart..A dajú sa tieto par dňové dovolenky nájsť v ozaj super cenách ako last minute
A všetky 3 decka spokojné u starých rodičov, tiež sa tešili na zmenu, že budú do školy chodiť par dni od starkej, šli sme ešte v juni

rorino
25. aug 2024

Chudata deti🤦

januska12323
25. aug 2024

Kamery sú nič oproti vševedúcej susedke. Zariadili si ako to vyhovuje im, o deti je postarané, nemusíš nič riešiť.

andrejka1974
25. aug 2024

Občas môžu vypnúť ale ja trávim čas vždy dva týždne s deťmi síce teraz už len s dievkami chalani sú už samostatní ale dva týždne s nimi ináč staršia je čele leto u mojich rodičov lebo tam chce byt a oni chcú aby tam bola

jaskolka
25. aug 2024

Nie je to novodobý trend, práveže byť v kuse s deťmi je "novodobý" trend. Voľakedy deti bežne na cele prázdniny šli k babkam ci tetkam na dedinu a rodičia ich videli 1.7 keď ich tam odviezli a potom 31. 8, keď ich vyzdvihli. A kedte neexistovali mobily,málokto mal doma pevnú linku, taj možno im zavolali 2x, lebo bolo treba ísť bud na poštu, alebo k niekomu, kto ju mal
Ked si pozrieš z toho obdobia filmy, tak to bolo úplne bežné, uz len trebárs Leto s Katkou (príklad mi narýchlo napadol). Deti neboli tak naviazané na rodičov, staralo sa doslova celé okolie. A úprimne za mňa boli(boli sme) aj samostatnejsie.

tiika
25. aug 2024

Oni majú svoju predstavu o tom, čo je pre nich a pre ich deti najlepšie, ty svoju. Oni majú iné možnosti, ty rovnako. Zbytocne to riešiš. Teba to šťastnejšou nespraví a rovnako ani ich. Môže im byt úplne jedno, čo si myslis, rovnako ako tebe, čo si myslia oni o tebe. Takze, ak sa chceš nejako v živote posunúť, toto je jedna z veci, ktorú mozes zmeniť.

lienka.7
25. aug 2024

@autorka ako každý má, tak ma. Co im ty zavidis, alebo co?
Mimo to, rodicia nemajú právo si sami na dovolenke oddýchnuť? Venovať sa aj jeden druhému?
Nie každý má pomoc - je to tu rozoberane stále dookola a hádky v každej jednej diskusii, lebo najmä tie, co pomoc nemajú absolútne žiadnu to samozrejme odsudzujú najviac. Pritom ta matka môže byť 100x lepšou matkou ako ta, ktorá je 24/7 s dieťaťom, vyhorena, nevrela...
Plus niektoré deti majú so starkymi taky dobrý vzťah, ze jednoducho chcú byť s nimi a nemajú žiadnu traumu, ze ich tam rodicia "odlozili" na cele prázdniny. Aj pre mňa osobne ako panelákove dieta to bolo super, môcť byť na dedine, cely deň na záhrade a pod.

katka700
25. aug 2024

Nič nové pod slnkom. Takíto sebecki rodičia čo deti šupli na výchovu k starým rodičom tu boli vždy.
Asi ma tu roznesu v zuboch, to že starí rodičia si majú s vnúčatami budovať vzťah neznamená že sú povinní robiť neplatnú aupair, kuchárku a animátora v jednom 2 mesiace v roku a potom každý víkend aby si rodičia mohli "oddýchnuť".
Od čoho si ti rodičia vlastne potrebujú oddýchnuť? Od následkov vlastnej nezvladnutej výchovy? Lebo nepochopili že rešpektujuca výchova neznamená že dieťaťu dovolím všetko? Alebo že venovať sa dieťaťu neznamená vyplniť mu každú minútu dňa organizovanou aktivitou?