Čo s chlapom - workoholikom?

sonula
1. okt 2013

Baby, prosim poradte. Chlap je zjavne workoholik. Rano vstane, ranajkuje pri notebooku a emailoch, vecer hned ako pride si sadne k notasu a k praci. Vikendy su az na jeden den, podobne. Na jednej strane viem, ze ma toho vela a ze ma velku zodpovednost a zavisi na nom vela veci, na druhej strane z cisto sebeckych dovodov, mi zacina vadit, ze nema na mna cas. Chodi unaveny, na nic nema chut, naladu.... uz fakt netusim co s tym....

mima4
1. okt 2013

@sonula
No to ako sa sprava tvoj manzel, je jeho rozhodnutim a vyjadrenim jeho zivotnych priorit. Bud ma tuzbu mat cas s rodinou, venovat sa tebe, detom, alebo nie. Wokholizmus je podla mojho nazoru vyjadrenim určitých zranení alebo nespokojnosti v živote človeka. Človek nemá vzťah s partnerom, s detmi, nebaví ho to doma, tak sa "ponára" do hory práce a častokratá sa zbadá až vtedy, keď začne rozvodový proces. Sú ženy, ktoré to toleruju, pretoze muza maju len na sex a peniaze.
V prvom rade sa s ním o celom tom porozprávaj, povedz mu svoje pocity...ako veci vidís. Zakladom dobreho manzelstva je komunikácia, zdielanie sa... bez tohto je to mrtve manzelstvo. Ale konečne rozhodnutie je na nom, čo spraví. Je velmi vela mužov, ktorí radi trávia mimo domu čas, v práci... hladajú spôsoby ako čo najmenej byť doma so svojou rodinou.

Pokial ty pracujes, mal by zvolniť tempo

kiki68
1. okt 2013

vitaj v klube,mam to doma...zvyknut si a cakat kedy ho to prejde...mojho to preslo,ked zacal mat zdravotne problemy,teraz som uz dosiahla to,ze mame iba nase nepracovne vikendy,ze vecer kukame telku ako normalni ludia a pod. Predtym ponocoval, proste bola iba praca,chapal to ako svoje zivotne poslanie...
Ale skus sa s tym Tvojim porozpravat,mozno to pomoze...uvedomi si,ze neexistuje len ta praca,ale aj iny zivot.

ematko29
1. okt 2013

@sonula aj ja som takého mala apresne ako píse
@kiki68 zvolnil tempo až ked nastali zdravotné problémy,žial unás su dosť závažné auž nemôže urobiť ani to čo by bolo treba. ☹ Len chlapy si uvedomia ,že treba trocha znížiť tempo skutočne až ked je neskoro.

jumama
1. okt 2013

Ja si myslim, ze tiez az nejaky zdravotny sok ho prebudi. A doma fakt pracuje alebo len ako kazdy zavislak interneti/hra sa? Lebo pokial skutocne pracuje... tak mozno by sa dalo este o zmene zamestnavatela porozpravat, ak by uznal, ze je toho uz vela a ze tak nechce zit. Ale tazko prevychovas, ak na pracu po veceroch doma pristupuje dobrovolne.

kiki68
1. okt 2013

Z mojho bol skoro zo dna na den invalid,marodil 3 mesiace, nebolo nam vsetko jedno,vsak mlady chlap a teraz co bude,ako bude...ale fakt sa uvedomil, dava si ovela viac pozor.

sonula
autor
1. okt 2013

@jumama robime v jednej firme, takze sa vidime stale. Nie, naozaj pracuje kedze sa hravame spolu🙂 Zmena zamestnavatela je komplikovana, priam nemozna. na jednej strane to chapem, ale ako hovorim, neda sa to tak tahat stale a aj ten zivot nejako rychle uteka...
zdravotny stav, to zmiernil, to je pravda. Lekari veru vedia vystrasit, aspon nieco.

sonula
autor
1. okt 2013

@kiki68 hej pracovne vikendy, poznam. tym ze ho lekar vystrasil, tak je aspon jeden den cez vikend nepracovny. Dovolenka, jaaaj to ani nehovorim... sa raz za rok podari predlzeny vikend.

adrika25
1. okt 2013

Ako u nás,kým sme nemali dieťa mi to až tak nevadilo,teraz už kapanek áno,zatiaľ vsak v niektorých veciach este viem zavelit🙂

mima4
1. okt 2013

no, neraz karieristi fakt koncia na invalidnom dochodku ☹
Nechapem, naco si taki muzi zakladaju rodinu, ked im je prednejsia ich kariera.

sonula
autor
1. okt 2013

u nas to nie je o kariere, ani o rodine. skor je to zly time management a mozno pocit nenahraditelnosti, zle rozdelovanie taskov, fakt neviem. kedze rozdelujeme cas iba medzi seba a pracu, tak mi hlavne ide o to, aby sa ten pomer zmenil a mali sme ho viac pre seba.

nezabudkaaa
1. okt 2013

Ja s workoholikom žijem 11 rokov,posledných pár rokov je z mojej strany absolútna beznadej.Ani raz sme neboli na dovolenke,nemá čas na mňa ani na naše deti.6 dni v týždni sa chodí domov len vyspať a siedmi deň buď preletí pri telke alebo pod nejakou zámienkou odinde do práce.Jeho podnikanie nás obralo o stratu súkromia a rodinného života.Je mu jedno že deti pľacu alebo že ja som smutna.Viem že sa nikdy nezmeni,som s ním už len kvôli deťom.

mima4
1. okt 2013

@sonula

pre mna osobne je to karierizmus. Proste zenaty muz sa ma venovat aj svojej rodine, ma aj domacnost, pokial ty nie si zenou v domacnosti.
Komunikuj s nim o tom...

mima4
1. okt 2013

@nezabudkaaa
prečo kvoli detom, ked ani nie je doma, teda vobec s nimi? 😉

Nechcem tu vynasat žiadne sudy, ale nie je to skor "som s nim kvoli peniazom?". Pretoze ak nie je s rodinou, nevenuje sa jej, nie jej s detmi, tak ani nechyba...rodina si zvykla, ze otec je karierista... tak co deti zneho maju? Jedine finančné zabezpečenie.

sonula
autor
1. okt 2013

@mima4 vies, ale na druhej strane, ak chlap fakt robi to, co ho bavi, tak ho nechcem nutit aby to zmenil. neviem co je horsie workoholik, alebo aby robil nieco co ho nebavi a svoje zhnusenie z prace prenasal domov. keby vedel tu pracu obmedzit, vyclenit si napriklad hodinku denne na ine veci. Komunikacia je tazka...

@nezabudkaaa toto ma vzdy zarazi, ze zeny argumentuju ze som s nim kvoli detom, a nepozeraju aj na seba ci su stastne. ale kedze neviem posudit a porovnat ci deti lepsie prezivaju rozchod rodicov, alebo mensi zaujem jedneho z nich, tak sa v tom nerypem. mozno fakt ak by si od neho odisla, tak by ho nevideli uz vobec....

mima4
1. okt 2013

@sonula áno, ale tvoj chlap je ženatý chlap a ma rodinu, deti, domácnost... Je OK, ked je nárazová výnimocná praca a človek ťahá do noci... ale to má byť výnimocne... On je otec a manžel, čo je pre neho teda prioritou? Kariera alebo rodina? Myslís si že vaše deti budú spomínať na jeho karieru? Možno by radsej spomínali na to, ako si s tatkom robili palacinky, hrali fudbal, šli do ZOO, smiali sa..hrali spoločenské hry...

Hranice prace si urcujeme my. Už teraz máš s ním ťažkú komunikáciu, neviem ako dlho ste manzelia ale čo bude o 5-6 rokov? Nájdes si milenca a manzel bude len pan spolubyvajuci?

Je super mat dobru pracu, ktora cloveka bavi, ale treba mat v nej zdrave hranice, tak ako muz aj zena, obaja su rovnoceni clenovia rodiny, velmi potrebni.

nezabudkaaa
1. okt 2013

Naivne som celé tie roky verila že sa to zmení,sľuboval mi to toľkokrát...Najradsej by som sa za moju naivitu prefackala.Ono to je aj nie je o peniazoch.Rodičia mi už nežijú,nemám kam ísť prenajmi bytu tu v BA sú drahé.

kiki68
1. okt 2013

my na dovcu chodime bez problemov,vyhladavam miesta,kde neni poriadne signal nicoho...boli sme na jednom ostrove,tam to bola sranda, signal sa dal sem tam chytit na jednom mieste,ale inak nic...
a baby,nesudte,je to tazke...ze preco ostavat s workoholikom,lebo sa to cele moze aj behom mesiaca zmenit,zivot si sem tam najde cesty ako to zariadit. Len to sem tam byva velmi krute pre nich...ale dat mu podmienku,ze ist aj s detmi niekde do hor,kde neni signal,alebo niekde inde, proste do takej prdele,kam ani google nedociahne,tak oni sa potom prestavia na iny rezim..sice bude prvych par hodin s abstakmi,ale nebojte ide to....
a ktora ma deti,tak jasne ze moze byt s niekym aj trosku kvoli prachom,plus kvoli tomu,ze keby deti nemaju komplet rodinu po psychologickej a aj financnej stranke bolo by to este horsie a zilo by sa tazsie.

canama
1. okt 2013

@sonula asi sa nezaradim do radu, ale hlavu hore 🙂 ...po prve je super ze tvoj drahy pracuje a vie pracovat vela...na Slovensku sa to len tak hemzi lenochodmi....po druhe, to ze vecer nesadne pred telku a necumi pri pive na tie bezduchosti to je podla mna zase vyhra. okrem toho si nemyslim ze dvaja ludia na gauci co pozeraju telku travia spolocne cas. ...po tretie, uplne chapem ze cloveka dokaze praca pohltit. sama to tak mam, pretoze moja praca je moj splneny sen, bavi ma to a aj keby som sa vydala za arabskeho sejka, robila by som to stale (aj ked samozrejme v ovela krajsej kancelarii a pravdepodobne vo vlastnej firme 😀) otazne teraz je ci ho praca pohltila preto lebo ma pocit "nenahraditelnosti" coz je samozrejme fatamorgana z ktorej sa treba zobudit 😉 alebo ci to je tym samotnym zanietenim pre vec....co je vec ktora sa meni tazko ale da sa ked si clovek uvedomi ze chce popri praci aj ine veci. predpokladam ze tvoj drahy je na manazerskej pozicii, je teda na nom aby si casom okolo seba vytvoril tim, ktory bude pracovat aj ked on v praci pritomny nebude. co sa tyka toho ze nema na teba cas....skus byt aj ty flexibilnejsia....nechce ist s tebou na dovolenku? aj keby isiel bojis sa ze presedi s notebookom na kolenach cely tyzden? tak chod sama...alebo s kamaratkou. nenechaj si nahovorit ze fungujuci vztah je len ten kde sa robi to alebo ono spolocne. vsetko je len na vas dvoch.

sonula
autor
2. okt 2013

@canama dakujem za to co si napisala, tiez to tak chapem, len okolie vyvolalo pochybnosti, ze nieco mie je tak, akoby mali byt. Ze moje dovolenky s kamoskami su nieco zle a su signalom k nefungujucemu vztahu, ze to ze pracovna doba dlhsia ako 8 hodin je signal rozpadu a ze absentujuca pivo-telka-rosalinda kultura znamena ochudobnenie vztahu o spolocne chvile.

martuska75
2. okt 2013

@sonula tiež mám doma niečo podobné 😉 Jednoducho je to na tebe či sa s tým naučíš žiť alebo sa rozhodneš ísť. O koľko má kvalitnejší vzťah baba s nejakým povalačom doma ? 😉 Niekto potrebuje mať partnera stále pri sebe a niekto vie funguvať aj samostatne. Nie je to jednoduché, ale postupne sa hrany trochu obrúsia. Vo vzťahu je dôležitejšia kvalita a nie len kvantita. To že spolu trávite menej času neznamená že si s partnerom len pre peniaze ako tu niektoré naznačujú. Je to len trochu náročnejšie hlavne ked prídu deti. Niekedy som mala pocit ako slobodná matka 😀 😀 😀 Ale koľko báb vychováva deti samo a sú na tom lepšie? Deti ocina zbožňujú. Zdá sa mi trochu zjednodušený a čudný pohľad , ked niekto napíše že ho to doma nebaví a nemá vzťah s rodinou, lebo to nie je pravda. Jednoducho k svojmu životu potrebuje aj niečo iné- robiť čo ho baví.

sonula
autor
2. okt 2013

@martuska75 situaciu, co ked pridu deti a ako sa k nim bude spravat, nemusim riesit. ja som skor mala nasadeneho chrobaka v hlave s tym, ze nie je vsetko v poriadku ked to tak funguje a ked je clovek samostatny🙂)

tiez nie som zastanca toho, ak zena nuti zmenit partnera zamestnanie, hlavne ak ho bavi, len kvoli tomu lebo sa jej nepaci rozsah jeho casu s rodinou. Skor zastavam nazor, ze ak ma byt v rodine pokoj, tak chlap by mal robit co ho bavi, pretoze tymto vznika najviac hadok. Zacina to pracou, peniazmi a potom sa to uz navaluje.

canama
2. okt 2013

@martuska75 som rada ze si to napisala. vela zien tu hned radi inym pri problemoch akehokolvek razu: rozid sa! ja by som s takym chlapom nezostala! ale byt slobodnou matkou s malymi detmi nie je ziadna slast. byt permanentne unavena, nemat na svoje deti absolutne ziaden cas. po ekonomickej stranke tiez ziadna vyhra. ten moj chodi casto na viac dni prec, takze tiez mam moznost si zakusit ake je to byt na vsetko uplne sama, rodinu v blizkosti nemam. bolo aj tak ze bol z domu 6 dni prec a mozem povedat, ze je to na palicu, ked ti nema kto aspon na 10 minut dieta z ruk vziat.

danim
2. okt 2013

@martuska75 presne tak... okrem ineho su aj povolania, pozicie, ktore si to vyzaduju... vela ludi by aj chcelo, aby ten partner bol 100 % casu s rodinou,,, a zaroven mat bezproblemovy zivot co sa tyka penazi... ale ono to nejde.. vzdy treba kompromis. ludia, co takej praci nevidia do "zakulisia" , to ani nepochopia... si asi myslia, ze byt napr. riaditelom banky= sadnut si za stol a zaraba sa.. co ale nie je pravda..
a okrem toho je super, ak praca ktoru clovek robi je jeho hobby 🙂

majusqa77
2. okt 2013

jaaaj 🙂 u nas je to presne naopak :P rano vstavam, uz mam telefon v ruke, zaspavam na meiloch 🙂)))

sonula
autor
2. okt 2013

no zas byt s chlapom 100% casu, asi by ma svihlo... maximum je tak 30 🙂))))

danim
2. okt 2013

@sonula no vidis.. tak vlastne dobre je ako je 😉

mirat
2. okt 2013

@sonula a ostatných 70%? 😎

froschka
2. okt 2013

Zienky poviem vam jednu vtipnu vec... A pravdivu... Viete kedy ma muz moooore casu? Ked je nezamestnany. Chceli by ste mat doma povalaca ale otca deti radsej doma? Budete potom spokojne ked budete musiet pozerat na kazdy cent? Zial je tazka doba a muzi si pracu az moc vazia a budte rady ze mate zodpovednych manzelov ktorym to nie je jedno. Aj moj manzel je 12 hodin denne v praci a este aj doma riesi maily a telefonaty a vikendy ani nehovorim. Ale beriem to ako fazu a isty proces kym sa nedostane tam kam chce a potom v 50tke na dochodku si budeme uzivat 🙂
Je jasne ze ulohou otca a manzela je starat sa ajno rodinu. Nie kazdy to vsak dokaze tak ako by sme chceli preto si vezmite z toho len to pozitivne a to negativne nerieste. 😉

martuska75
2. okt 2013

@sonula ono je to aj o kompromisoch. Na čom ti extra záleží musíš dať najavo, ale prerobiť ho neprerobíš. Takže niektoré aktivity si riešim sama, resp. teraz už sama s deťmi. 😉 Ide o to či si ochotná a schopná takto fungovať. Do toho či niečo je alebo nie je v poriadku, nikoho nič nie je. ide o to či to vyhovuje vám dvom. A myslím fakt oboch. Určite aj ja niekedy frflem 😀 ale určite frflú na manželov a baby čo ich majú furt za zadkom. 😀 Či vzťah funguje alebo nie , nie je celkom o tom či spolu trávia všetok čas o štvrtej do siedmej ráno + všetky víkendy a dovolenky. Len je to trochu náročnejšie a hlavne na to sa neodcudziť, mať spoločné temy a náplň na ten spoločný čas. Veľa ľudí to takto nezvládne. Teda aspoň toľko môj názor.

kiki68
2. okt 2013

ono v tom treba mat mieru,aby sa tej 50tky vobec dozil,moja svokra prisla o muza total workoholika,tiez bol nadseny pre svoju pracu v 35 rokoch...jej manzel dostal silny infarkt v lete.Isiel si zaplavat a bolo. Takze ja aj kvoli tomuto som sa snazila,nech toho muza akokolvek ta praca bavi a chce ju robit aj 18 hodin denne,nech to am mieru. Ono ta linka v piesku,za ktoru sa uz nema ist byva casto velmi tenka. ja mam tiez pracu,ktoru milujem,ale nejako to musim sklbit dokopy,aby osadenstvo nechciplo hladom,smadom,lebo niekto musi ist nakupit,navarit atd. Nastastie mame uplne iny typ prace,inak neviem co by sa dialo... 😉