Čo by ste si pomysleli?

15. apr 2023

Ahojte rada by som vedela váš názor na jednu vec - či by ste reagovali ako ja a zachovali by ste sa tak ako ja…mám dlhoročnú kamarátku, vyrastali sme spolu, chodili sme spolu do školy. Do nedávna sme boli najlepšie kamarátky a to aj napriek tomu že už bývame v iných mestách, stretávali sme sa aj 2x do týždňa na kávu. Ona mala 5 rokov priateľa, mali byt vraj aj zásnuby ale nedošlo k ním napokon. Pred týmto jej priateľom mala tiež vzťah cca 3 roky, čiže dajme tomu že tiež dlhodobý. Keď mala tento vzťah sa mi zdôverila že bola na potrate. Ale povedala mi to tak ako keby ju to vôbec neťažilo. Len pre obraz. Už vtedy bola dospelá, s tým priateľom bývala, mala stabilnú prácu. Bolo mi to zvláštne lebo rozprávala o tom priateľovi ako ho veľmi miluje a ako im to klape. Myslim si ze to tak naozaj aj bolo keďže vtedy sme ešte bývali spolu v jednom meste a mala som tu česť ich navštíviť aj u nich v domácnosti niekoľkokrát a jej expriateľ bol naozaj fajn chlap. Nechcela som ten rozhovor o potrate nejak rozmazavať, tak som jej len povedala ze má to mrzí. Krátko na to sa ich vzťah rozpadol a ona si začala s tým priateľom čo s ním bola 5 rokov. Presťahovala sa do jeho mesta, my sme sa navštevovali stále čiže sme si vždy všetko rozprávali, bola som ju navštíviť aj tam, potom začali aj spolu bývať v podnájme, ona bola stále v tej práci akurát zmenila miesto pracoviska, čiže financie, fungujúci vzťah, milujúca polovička. Ku koncu ich vzťahu sa to zrazu úplne otočilo a kamarátka mi povedala že priatel ide pracovať do švajciarska s nejakou pofidérnou partiou, čo sa mi moc nezdalo lebo zhodou okolnosti môj dobrý kamarát pozná toho jej priateľa, veľakrát sme sa o ňom bavili, keď zistil že má vzťah s mojou kamarátkou, známy o ňom všetci tvrdili ze je to super človek, ze veľmi túži po rodine ale doteraz nemal šťastie nájsť tu pravú, tak som sa aj potešila že kamoška sa nemusí ničoho báť a vzťah je naozaj fungujúci. Na ďalšom stretku mi kamoška zahlásila že on odchádza do toho zahraničia vraj ju volal so sebou ale ona nechcela ze ona chce buducnost prežiť na Slovensku a nie v zahraničí, čo plne chápem ale neverím ze on by ju tu len tak nechal a odišiel by po toľkých rokoch vzťahu len tak preč. Prišlo k rozchodu, vraj ju on opustil a našiel si inú, volala mi samozrejme cela zdrvená ale mne to na neho vôbec nesedelo. S odstupom času od rozchodu sme mali s tou kamoskou debatu zas na stretnutí, ukazovala mi jeho fotky s tou dotyčnou ktorá bola tehotná. Toto uz bolo cca po roku čo boli rozideni, mne to prislo ako posadnutosť sledovať každý krok bývalého po roku od rozchodu ale budiš. Ako sme sa tak rozprávali tak z nej vypadlo že dobre urobila že šla na další potrat! A zas úplne s ľahkosťou mi to oznámila. Ja poviem len tak na upresnenie, ja som typ človeka čo si váži ľudsky život a nikdy by som nešla len tak z rozmaru na potrat najmä ak mám partnera ktorý túži po rodine a mám fungujúci vzťah financie a som zabezpečená. Samozrejme keď sa stane iná vec beriem. Mne sa týmto neskutočne zhnusila, neskôr som sa dozvedela od jej známej že ona bola v 16 na potrate keď mala prvého priateľa. Príde vám to úplne v poriadku? Mne vtedy všetko zapadlo, ona mi plakala na ramene prečo ju chlapy opúšťajú prečo jej každý vzťah len tak stroskotá, ale ako som zistila tieto veci tak sa mi neskutočne zhnusila ako človek ze som sa s ňou prestala rozprávať úplne. Ako očierňovala aj tých jej expriatelov, pritom oni chceli rodinu. Myslite si že som sa zachovala zle? Keďže sme boli kamarátky od detstva tak má to trochu trápi ale mne príde ze ju ani nie. Len ja si nemôžem pomôcť ako sa mi po tomto z nej urobilo zle.

hederamonstera
15. apr 2023

Je to jej telo, jej vec. Ona ma svoje svedomie. Viem o zenach, ktore boli na potrate ale nikdy som ich za to neodsudila. Ale to som ja. Dokonca o jednej, ktora si to dala vziat v UK v uz ovela vyssom stadiu. Dnes ma 2 deti. Ludia sa casom menia a bolo by blbe ju posudzovat podla toho co spravila pred x rokmi.
Ona sa nedozaduje odpovede preco si na nu zanevrela?

katarinka89
15. apr 2023

Každý si je strojcom svojho šťastia a v tomto prípade ona zrejme po dieťati netuzi/la ....čiže taký partner, ktorý túžil po rodine a jej sa zadarmo s každým, ju opustil, keď zistil, že ona dieťa nechce. Netreba ju ľutovať, ani osposobovat. Je to jej život. Každý máme iné priority, pokiaľ nemáš potrebu s nou byť v kontakte, tak nebuď. Do života si máš púšťať ľudí, ktorí ti vyhovujú, robia ta šťastnou....

autor
15. apr 2023

@hederamonstera Práveže sa mi odvtedy neozvala, ale ja som už po tom ako sa mi priznala ani nevedela nič k téme povedať, určite videla že má to zaskočilo. Ona mne nikdy nepovedala že nechce deti, skôr mi prišlo že ich má rada. Veľakrát strážila dieťa jej sestry a nikdy sa nestazovala že ona by dieťa nikdy nechcela alebo take tie reči preto má to prekvapilo.

autor
15. apr 2023

@katarinka89 Mne sa zhnusila tým ako to povedala, s ľahkosťou ako keby nechcela za nic prebrať zodpovednosť, plus ako očiernila všetkých tých jej bývalých, pritom jej nič zle neurobili

babulkomale
15. apr 2023

Chapem ta. Ked sa ti niekto sprotivi, tazko moze zostat dobrym priatelom. Toto by som asi tiez nepredychala u naj kamosky. Mame rovnake zasady.

lindous
15. apr 2023

Nie, ja by som sa nezachovala rovnako a nesúdila by som ju... ale ty máš postoj aký máš a v tom prípade je asi rozumné prerušiť kontakt, určite lepšie ako sa pretvarovať a hrať na dobrú kamošku...

januska12323
15. apr 2023

Asi ste až také dobré kamošky neboli keď sa takéto veci dozvieš a si z toho šokovaná. Za prvé, do jej vzťahov nevidíš, vieš len to čo ti povedala ona. Za druhé, nemusíš s niekým udržiavať kontakt len za to, že sa poznáte roky. Keď sa ozve povedz čo je vo veci.

jana_eyre_2
15. apr 2023

Ja svoje kamarátky nesudim, hoci majú často iný pohľad na život a aj niekedy povedia/urobia niečo, čo by som nikdy ja nepovedala/neurobila.. keď mi je kamarátka, tak jej pohľady na život akceptujem..

komplikovana
15. apr 2023

nie sme tu na to, aby sme sudili. Polozila si jej otazku, preco to urobila? Mozno tebe to povedala s lahkostou a pritom vo vnutri moze byt velmi zranena. Ale je pravda, ze sa mozes rozhodnut to kamaratstvo ukoncit.

akiana
15. apr 2023

Prepac, ale teba fakt nie je nic do toho, ci a kolkokrat tvoja kamaratka ide na potrat. Ziaden potrat nie je z rozmaru, a ked s nejakym muzom ostala tehotna a citila, ze to nema buducnost, je to pre mna viac nez dostatocny dovod. Ty nemas kompetenciu vynasat sudy v tejto situacii.

milanemila
15. apr 2023

Mne sa zas hnusi, ze tu rozmazavas cudzie sukromne veci 🤷🏼‍♀️

autor
15. apr 2023

@akiana Ja nevynášam žiadne súdy. Ja som sa opýtala ako by ste reagovali vy, pretože mne to normálne rozhodne nepríde a vo vzťahu na 100% netrpela. To viem povedať s určitosťou.

autor
15. apr 2023

@komplikovana nepýtala som sa prečo. Mne stačilo ako to povedala a ja ju poznám, poznám aj jej vzťahy ktoré mala a rozhodne ona nebola tá ktorá bola odkopnutá ako to prezentuje. A keď som sa dozvedela aj to s tým potratom tak sa mi ako človek zhnusila

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
15. apr 2023

@jana_eyre_2 Samozrejme, ja akceptujem, každý každá sme iná iný. Ale mám nejaké zásady a morálne hodnoty. Toto ich prekročilo ale na druhej strane som v pomykove či som urobila dobre že som to až takto ukončila.

autor
15. apr 2023

@bilberryday Ja som sa pýtala ale na niečo úplne iné a keď sa nájde tak sa nájde, ja s nou kamarátstvo udržiavať už asi ani nebudem.

autor
15. apr 2023

@lindous Ja sa hrať na dobrú kamaratku neviem ani nebudem, nikdy som sa nepretvarovala, vždy som povedala narovinu

lindous
15. apr 2023

Tak to je fajn a aj keď sa nezhodneme v názore na tému a na ňu, tak si myslím, že je dobré, že si sa z jej života vytratila, lebo ja osobne by som v ňom nechcela mať niekoho kto si o mne myslí to čo ty o nej a ešte si do mňa kopne aj na diskusnom fóre...

svokrinjazykmonika
15. apr 2023

Fuu, ja som na tvojej strane. Tiež by sa mi zhnusila, celá divná tá "kamarátka". Nemohla by som sa s ňou ďalej baviť keď viem že chodí hore dole na potraty ako sa jej zachce 😑

jana_eyre_2
15. apr 2023

Áno, aj ja mám svoje zásady.. napríklad že nepoviem celý životný príbeh bývalej kamarátky cudzím ľuďom na internete, nech by som s ňou už akokoľvek nesúhlasila...

adrianap83
15. apr 2023

A spýtala si sa jej prečo to urobila, možno mala na to dovôdy, o ktorých ani netušíš. Možno reálne ani nechce vôbec deti. Keď ešte niekedy budeš mat vhodnú príležitosť, skus inak o tom hovoriť. Nie ju hneď odsúdiť. Ja chápem tvoje zásady, mam tie isté. Ale ak to je taka super kamoška, asi by som ju neodpisovala. Možno ma problém a možno nie. Ak nie, tak sa Ty aspon zorientuješ a budeš vedieť, čo ďalej. Môžeš ju akceptovať a nahodiť tému antikoncepcie, aby nemusela po potratoch chodiť. Ak nebudeš chcieť, je to tiež v poriadku. Ľudia do života prídu, odídu.

hipuska
15. apr 2023

Len jedna vec ma zarazila. Ako ty vieš, že oni chceli rodinu? Podľa mňa, keď má žena zázemie, chlapa, ktorý ju podrží, podporí, si to väčšinou rozmyslí. Ty nevieš presne čo bolo za tým. Takže, súdiť ti určite neprináleží. A prečo by malo byť iba na zodpovednosti zeny, že nepoužila antikoncepciu?

zuza265
15. apr 2023

Chlapi si nie vzdy povedia veci ako zeny. A sucasne ja by som to nebrala zle, ze o potrate hovorila s lahkostou. Ocividne je s tym vyrovnana - co je pre nu dobre a netrapi sa tym, nelutuje to. Ale ktovie ako sa citila vtedy, ked tam sla. Ja osobne sa s tak dobrymi kamoskami bavim narovinu a opytala by som sa kludne, ze s akou lahkostou to hovori, ze vyzera, ze je s tym vyrovnana. Pytala by som sa preco tam isla a ako sa citila. Vsetko. Proste takto sa bavim s dobrymi kamoskami. A ak ma stopnu a nechcu odpovedat je to ok ale nebojime sa jedna druhej cokolvek opytat… to je pre mna kamarastvo a vdaka za take kamosky🙏🏼♥️

mimka1402
15. apr 2023

Si falošná zmija, ktorá sa hrá na kamošku.😀 Ideš cez internet sa tváriť ako Boh spravodlivosti a morálky. Čo je teba do toho a načo je táto diskusia? Rieš svoje problémy a nie život iných ľudí.
To koľkokrát, žena ide na interrupcie je čisto jej vec a teba do toho nič... Aj keby šla stokrát. No a? Jej telo jej rozhodnutie. A ty si rieš svoj pokazený život a nie tu vybliakavať život svojej kamarátky.

katarinka89
15. apr 2023

Tak ukázala svoju tvar- ty ju nezmeníš, ani jej zmýšľanie, vypustiť ju z hlavy a pokiaľ si na ňu zmenila názor, je zbytočné sa s ňou stretávať.

katarinka89
15. apr 2023

@mimka1402 trafená hus zagagala.....🙄 nevidím, že by ju nejako ociernovala, len popísala ako to bolo a zmenila nanu pohľad. A áno, každý nech si so svojou maternicu robí čo chce aj 1000krat keď je idiot a nevie sa chrániť. 🤨

oli18
15. apr 2023

Kto precital do konca, gratulujem.😅

mimka1402
15. apr 2023

@katarinka89 Vôbec... Ja som prišla prirodzene o dieťa.. No a napriek tomu žiadnym spôsobom ma neopravnuje súdiť iných. Neočiernovala? Opisuje tu svoju kamarátku. A rieši JEJ život a tvári sa tu ako chodiaca dokonalosť.
Čo je nesvojpravna? Nech idú doriti takýto falošni ľudia ako ty a autorka. Mala jej to povedať do očí a aj to, že sa musí ísť poradiť na modrého koňa aby si potliapkala s ďalšími ženami, ktoré majú tendenciu hodnotiť život iných.
Keď autorka s nou má problém mala ukončiť kontakt a nie ísť vypkakavať na koňa touto odveci správou. Namiesto podpory kamarátke a zistenia dôvodu, či byť rád za to, že kamarátka nemá z toho psychické problémy. Ktovie či ju niekto nedonutil. K tomu sa málokto prizná. Nikto z vás.

alison11
15. apr 2023

Zachovala si sa správne,ako som si toto prečítala aj mne prišlo,zle už len kvôli tomu,že niekto má všetko a aj napriek potratu znovu sa jej podarí otehotnieť a zas spraví toto.... tiež vo fungujúcom vzťahu sa ani nečudujem,že ju chlapi opustili...Ja som si prešla tŕnistou cestou za materstvom a nedalab som si vziať žiadne dieťa.A ten kto si to neváži a ani partnera ktorí je fajn na rodinu a aj zabezpečený...tak len toľko ktomu karma je zdarma neboj vráti sa jej to v nejakej forme,netráp sa toto nie je človek ktorého by ti malo byť ľúto,a kamarátky sa vekom,časom menia v životoch nás ľudí podľa toho čo máme druhých naučiť a oni nás,tak ty si sa naučila čo si vážiš a čo by si nikdy nedopustila a tým pádom sa tento tvoj vzťah ukončil ztouto kamarátkov a začne sa inou ktorá Ti do života donesie neičo lepšie 🙂.

katarinka89
15. apr 2023

@mimka1402 vybijas si svoju frustráciu....preto sa k tebe už vyjadrovať nebudem.....vidíš len negatívne veci v autorkinom príbehu a asi aj v tvojom živote. Prajem ti pekný deň