Chronický odkladač/zberateľ vecí

sun_shine_2020
27. dec 2023

Caute, ako bojujete s tzv.zberatelmi - ked chcem nieco vyhodit vzdy sa mu to na nieco zide, hoci aj krabica od topanok,....v pivnici je stale krabica od TV (uz asi 8 rokov), kusky polystyrenu,..v skrini ma stare rifle derave medzi nohami - nenosi ich ale ma reci typu, ze ich da zasit a bude ich nosit/ze sa zidu. Podla mna mu uz ani nie su dobre 😁
Proste v byte je malo miesta ale haraburd tu je kopec a ja som z toho nestastna.
Poradte mi argumenty, ako ho prehovorit, aby to vyhodil?

marca12
27. dec 2023

@sun_shine_2020 Ja vyhadzujem. Najskor to dam do vreca do pivnice a ked sa nejaky cas neozve,supnem vrece prec z domu. Veci,ktore viem,ze nebude az tak za nimi truchlit vyhodim hned,ale tie,ktore by mohol zhanat,odlozim a az potom vyhodim.

barbie1981
27. dec 2023

Tu žiadne argumenty nepomôžu, ja som typ človeka čo všetko čo je navyše vyhodí, čiže keď nie je partner doma potichu všetko povyhadzujem a nepýtam sa, samozrejme že ani nevie keď sa tá vec rok dva nenosí, nepoužíva. Čiže ti radím potichu vyhadzovať a nepýtat sa.

bloger
27. dec 2023

@sun_shine_2020 Tak možno tie rifle sa dajú ešte zašiť. Niekto je taký, že sa snaží šetriť aj takto. Neviem mala by si si vypočuť jeho argumenty. Spolu určite nájdete rozumné riešenie.

mikadooo
27. dec 2023

@sun_shine_2020 nemáte nejakú pivnicu/chalupu/povalu, kam to viete nanosiť? Nebude to zavadzať doma, ale keby to náhodou o 100 rokov bolo treba, tak si to tam môže ísť hľadať... Mám takého svokra, majú parádnu veľkú pivnicu a v nej kopec harabúrd, ktoré sa "ešte zídu". Druhá možnosť je vyhádzať keď nebude doma, pripraviť sa na hromy blesky a keď to chlapec predýcha, tak bude aj prázdnejší byt, aj pohoda. Je to síce podpásovka, ale z mojich skúseností vysvetľovanie je nanič, zbytočné mrhanie energiou.

mikadooo
27. dec 2023

@bloger oni "sa" nezašijú. Treba ich odniesť krajčírovi, zaplatiť mu viac ako za nové a potom budú zašité. A predpokladám, že zas ich odloží len do skrine, lebo keď mu teraz nechýbajú, prečo by ich potom mal začať zázračne nosiť.

bloger
27. dec 2023

@mikadooo Však ich nebude roztrhané nosiť.

alexnina777
27. dec 2023

@sun_shine_2020 je to reálna psychická porucha, treba sa túto otázku opýtať odborníka..ten človek to sám nezvládne zmeniť a ty tiež nie

simsalabim
27. dec 2023

Vyhadzujem. Moj manzel bol schopny pocas zimy, ked som pradlo nevesala na balkon, zapratat cely tak, ze sa tam nedalo stupit. Raz na jar som mu tyzden opakovala, nech to uprace, ze uz chcem vesat na nom pradlo a nic. Tak som sa do toho pustila ja 😅 Nic z tych jeho pokladov nebolo hodne skladovania, skoncilo to vsetko v kosi. Ked prisiel z prace, snoril hodinu po tom balkone a nevedel si spomenut na jedinu vec, co som mu vyhodila 🤣 Odvtedy je ovela pristupnejsi veci vyhodit, ale nie je to s nim uplne jednoduche. No uplna diagnoza to asi nie je.

lija22
27. dec 2023

ked nebude doma to vyhod. Po troske, nenapadne. Normalne by som mu do zberacov vynadala, argumentovala nedostatkom miesta, molami, hmyzami, prachom a potkanmi. Utokom na tvrdo ze to nebudes tolerovat a vec, ktoru rok nedrzal v paprci vyhodit

sun_shine_2020
autor
27. dec 2023

Vzdy argumentoval tym, ze ked bol maly tak vela toho nemali a teda vzdy vsetko odkladali, keby sa to nahodou zislo. Ja mu rozumiem, ale dnes zijeme inu dobu - tie rifle ved ak ich chce nosit ok, ale proste ma ich v skrine podla mna aj 5 rokov 😁 takze ked doteraz nebol cas ist s nimi ju krajcirke, tak uz s nimi asi nepojde.
Najhorsie na tom celom je to, ze polovicu veci ani nevie kde je ked ich potrebujeme. Cize ich ani nevyuzijeme.
Ja si triedim pravidelne satnik a vyhadzujem, detom tiez triedim (doteraz sme odkadali veci pre druhe, ale druhe sa uz narodilo a teda to co uz mu je male idem vyhadzovat/posuvat dalej/darovat).
Ja neviem ci mam nad nim stat ako nad malym dietatom, ze pod ku skrini a ideme spolu triedit alebo co🙄😂
Dnes som mu dala za ulohu vytriedit jednu skrinu - netlacim na neho, ze to musi byt hotove dnes ale proste zas sa k tomu dostane o mesiac a zas 90% si necha, ze to potrebuje.

karolinakr
27. dec 2023

Vojnu s haraburdarom nevyhraš, dostane hnev a amok, ked vyhodiš vec, kt.8 rokov nepoužil..Je to aj druh dusevnej choroby trochu hromadenie- mala som tu česť..Spoliehaj sa na stratu pamäte čo si nepamäta nenapadne zamiešaj medzi smeti, hlavne sa ho nikdy dopredu nepýtaj, lebo samu seba odsudiš

karolinakr
27. dec 2023

@sun_shine_2020 haraburdar nema logicke argumenty, on vsetko potrebuje a zaroveň nič nepoužíva, moja mama ma tak naskladnene veci, ze drgneš do jednej a zruti sa ich sto. Je to otrava, tam inteligenciou nezviťaziš, len prefikanostou a dalšia vec, za tie roky sa ti to tak nahromadi, že už ani do izby nevstupiš..
Väčšinou ludia rezignuju a haraburdari si hovejú vo svojom raji - hovorim ti, to je porucha, tam pekne slovo a racionalita nezviťazí nikdy

jaond19
27. dec 2023

@sun_shine_2020 moja mama nevie vyhodit nic. Ani derave stare 10rocne slapky.... zapratala celu pivnicu, polku bytu haraburdím.... opatruje oblecenie ktore sme aj so sestrou nechali na vyhodenie ked sme sa stahovali prec. Ja pred 13rokmi, sestra neskor... stale to odniekial vytahuje zatuchnute plesnive a núka mi to pre dceru.... co sa dalo som vzala a vyhodila. No stale ma toho dost poschovavaneho. Stare znosene znicene topanky, bundy, svetre.... pocas kovidu mali dlho respiracne zdravotne problemy. Stale som ju presviedcala nech cosi povyhadzuje kvoli precisteniu vzduchu, aj kupila cisticku vzduchu, lebo to sa uz nedalo tam dychat :( ale proste keby mozem vyhodim este polku veci odtial, aj tak bude plno...

sidicek
27. dec 2023

Vyhod to ty keď nevidí, inak sa zblaznis

nenne27
27. dec 2023

@sun_shine_2020 vsimne si ked ich vyhodis?

duppka13
27. dec 2023

Moj je taky zberac, casom sme zaviedli pravidlo ze ked nove kupi stare musi vyhodit, tykalo sa to hlavne topanok ktorych ma viac ako ja. Do spolocnej domacnosti si pred x rokmi doniesol satenove pyzamo (nohavice a kosela) a to nechce vyhodit ani za svet ze v nom bude spat uz ho nemal na sebe odvtedy nikdy ale tak respektujem to asi ma nejaky citovy vztah k nemu. Jeho mama je ale taka ista, maly byt zapratany od vrchu dole, napriklad ma 30 vonnych sviecok, 20 deodorantov… a to byva v centre ze si moze hocikedy ist kupit nove keby sa jej minulo. podla mna sa to rokmi zhorsuje.

zmrzlinka2021
27. dec 2023

@jaond19
@karolinakr
A teraz si predstavte to vypratanie domu po smrti takého rodiča 😉

karolinakr
27. dec 2023

@zmrzlinka2021 to máš 3 veĺkotonážne kontajneri 😂

karolinakr
27. dec 2023

*kontajnery

sun_shine_2020
autor
27. dec 2023

@nenne27 tazko povedat ci si to vsimne 😂🙄

sun_shine_2020
autor
27. dec 2023

@duppka13 s tym hromadenim veci resp nakupovanim do zasoby je to boj (doma 60 roliek toaletneho papiera - ved sa minie a nepokazi sa to 🫣

simca06022011
27. dec 2023

zalezi na tom, kto to je, ak je rec o partnerovi/muzovi = vyhadzujem. Tiez sa mu vsetko zide, a ked nie, tak proste nema ruky/nohy aby to odniesol do kosa. Cize raz za cas prejdem vsetko apovyhadzujem. Krabice, obaly, a pod. Derave veci.. no aktualne preraba nieco, cize derave veci na pracu, ma v krabici jednej a potom to povyhazdujem. Nepytam sa ci mozem vyhodit derave nohavice, ponozky, neopravitelne samozrejme... Ak ma derave nohavice, nemyslim vydrate, ale rozpparane, tak to proste zasi, a nech to nosi,a lebo nech si ich vyskusa ci su mu este dobre a hod mu to k tej krajcierke...:D AK su vydrate neurobi s tym nic, akakolvek snaha bude vyzerat hrozne. Vyhodila by som to.

AK niekto nema plne izby haraburd, to ze NIECO ma, co nechce vyhodit, nepovazujem zaziadne zberacstvo. AK niekto ma rad vonne sviecky, nech ich ma aj 20 ked chce... detto napr. ja kupujem toaletak tak 3 baliky naraz obrovske, k tomu utierky kuchynske tiez... no koho to bavi v kuse riesit, ze nie je? Aj doma sme to tak mali, mama isla okolo harmanca kupila 100ks balenie, ulozila doma do skrine a bol pokoj.
Rovnako sme vyhadzovali veci aj u babky, proste islo sa na prazdniny a ona mala 3 pivnice vo velkosti vacsej izby ((!!) napratane haraburdim. Vzdy sa nieco vyhadzalo ked sme prisli, ani nemusela vediet, ani nevedela... :DDD Teraz ma moj chlap dva pokazene kavovary, pohadzuju sa po dome, lebo opravuje :DDD ja to hodim v priebehu par dni na povalu, zabudne na to, potom to hodim v lete do elektro odpadu, alebo to pocka na opravenie sa, moze sa.. zide sa... ziadny problem. Jest to nepyta... :DDD

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sun_shine_2020
autor
27. dec 2023

@simca06022011 kupovanie do zasoby - chapem, ale proste my tu v byte nemame miesto (na wcko sa zmesti iba wc kefa a stojan na 4 ks toaletneho) 😂
Mame 2 male deti (obe v kociku, cize na chodbe v byte mame dva kociky, ktore nemozeme dat pred byt lebo evakuacne nariadenia). Balkon nie je zaskleny a tam je toho tiez pozehnane (kvetinace, vonkajsie sedenie,...).

sun_shine_2020
autor
27. dec 2023

Baby, dali ste mi odvahu, idem pomaly nenapadne vyhadzovat 😂

simca06022011
27. dec 2023

A este jednu radu ti adm napr. k obleceniu, kym nevyhadzuje = nekupuj nove. Na co kupovat oblecenie, ak ma plnu skrinu. Nabuduce ziadne nohavice si nesmie kupit, ved ma dost... nech si da rifle opravit. Aj ekologickejsie budete hned zit. My sme takto preriedili komplet skrine, z obrovskej vstavanej skrine z bytu (plny pickup oblecenia sme viezli pri stahovani), nam ostalo kazdemu asi po 3 policiach veci... nekupili sme takmer nic za roky... dokupuje sa len to co sa rozpadne :DD aj tak ludia fakt, nosia svoje oblubene veci dookola :D

simca06022011
27. dec 2023

@sun_shine_2020 my sme v byte mali nad dverami policu na cistiace veci. Na druhej strane na toaletaky :DD a mama tych svojich 100ks mala pod postelou vyklapacou :DDD

katka700
27. dec 2023

@sun_shine_2020
Skús obmedziť skladovacie priestory. Nič na zemi lebo to začína 1 krabicou pod posteľou a o pol roka ich tam je 10. Mari Kondo mala také super pravidlo že 1 vec sa nachádza len na jednom mieste. Nech má rifle len v jednej policke, či tam budu nositelne alebo roztrhané kusy je na ňom ale do ďalších častí bytu majú rifle vstup zakázaný 😂

jaond19
27. dec 2023

@zmrzlinka2021 kupili sme pred rokmi dom kde sme vypratavali vsetko, 3 kontajnery sme mali objednane aj tak bolo málo... som vytrenovana :D ale dufam ze aspon nieco sa podari casom este vyhodit... aj ked uz mi veci nenúka lebo zistila ze to vyhadzujem :-/

alisaela
27. dec 2023

U mojich rodičov su ešte burdy z z minulosti storočia a časopisy s "dobrymi" receptami, ktoré sa nikdy nevarili. Do toho desiatky starých kníh, ktoré iba chytajú prach. Rodičia pochádzajú z veľmi skromných pomerov, tak preto podľa mňa toto skladovanie . A ja sa nepočúvam, koľko tu mam vecí, že som si po svadbe nevzala. Tak určite 😅🙃 ale tiez vyhadzuje. Sošky a dekorácie a veci, ktoré sa zo skrine vytiahnu 1 za rok. Keď sa robí veľké upratovanie a potom ich vložia nazad. Bývajú tu 2, ale stále počúvame,koľko málo miesta majú. Každá 1 stena je obložená nábytkom.