Chodievali ste kočíkovať novorodenca ešte pred krstinami?

lenka2710
30. jún 2020

Baby prosím vás, ako to máte vy?? Môj malý bude mať onedlho 2 týždne, krstiny sme samozrejme ešte nestihli, možno tak o mesiac budú! Normálne chodíme von na prechádzky, mam ešte staršiu dcéru a aj tu treba vyvetrať!
Ide o to, že rodina, teda hlavne mama a babka do mňa stále hucia, že nemôžem chodiť s malým von pred krstinami! Už som sa vytocila a povedala som jednej aj druhej co a ako, že proste sa nezatvorim na mesiac alebo aj na dlhšie s dvomi deťmi v byte a predsa len je krásne počasie a čerstvý vzduch ešte nikomu neublížil!
No proste ony si idú furt svoje, že mám sedieť do krstin doma, vy ste to mali ako???

ckocka
30. jún 2020

@lenka2710 Ja mám svoju použitelnú hlavu.

nika_m
30. jún 2020

Normalne som chodila von, ved aj to dieta potrebuje cerstvy vzduch 🙄 co ho mas supnut na balkon len? Ak si ty s tym ok, tak chod (aj ked neviem co take by sa stalo ked ides pred krstom von s dietatom)

bobula46
30. jún 2020

Normálne som chodila von. Kedysi sa prišlo z pôrodnice a hneď o pár dní bol krst. (Ja som sa narodila v utorok a v sobotu už pokrstená). Teraz to tak nie je. Niekedy sa čaká aj 2 mesiace, to je nereálne aby sa bolo s dieťatkom doma.
Keď chceš, kľudne choď. To sú všelijaké povery

adamadent
30. jún 2020

Viem ze to tak dakedy bývalo... Ale to je prežitok. Hádam nebudeš mesiac zavretá doma!! V lete! Dodržala by som jedine zákaz návštev počas šestonedelia a teda aj osláv v tomto období ak tak aj do krstin.

090255
30. jún 2020

@lenka2710 to co je za blbost ze do krstin treba byt doma? A ked bude krst napr ked bude mat dieta pol roka to ako pol roka budete len doma? A co take deticky co maju krst ked su starsie to maju byt doma?alebo krst mavaju aj dospely ludia to maju tiez byt doma? Ako na tvojom mieste by som normalne chodila von..

korunka1
30. jún 2020

Chúďatá nekrstené deti 😀...tie by poznali slnko len z rozprávok...ach predsudky

denden77
30. jún 2020

@lenka2710 moja krstena nebude, zamknem ju na cely zivot do veze??🤔😁

lilke
30. jún 2020

Moja sestra to mala rovnako so svokrou, na dedine. Ale jednoducho naša mama zobrala neterku, kocikovala vonku, ona na rozdiel od sestry nemala problém protirečiť svatke. Mama angazovana, praktizujuca veriaca. Keď to sestra spomenula dedinskemu kňazovi, len kývol rukou nad poverami.
Mimochodom, v meste by to nikomu ani nenapadlo, tu ľudia nemajú záhrady, takže ani túto povercivost nemôžu podporiť.

sunny8
30. jún 2020

@korunka1 😁😁 toto ma inak fakt dostalo. Moje deti krstene nie sú staršia už má 6 rokov podľa tejto logiky by nemohla ani do škôlky ani nikde. 🤦 Nechápem kto na toto kedy prišiel že do krstin sa musí sedieť doma

sunny8
30. jún 2020

@denden77 moja už 6 rokov sedí vo veži 😁😁😁😁

lindusss2016
30. jún 2020

Mam dve nepokrstene deti, nakolko sa necitim ako krestan, chodia von uz od druheho dna po navrate z porodnice 😂 akoze preco nemoze nepokrstene dieta chodit von? Ze sa mu ako nieco stane, ci ako tomu mam rozumiet? 🤔 lebo tak isto sa mu moze nieco stat aj doma, takze to nedava absolutne zmysel. Na tvojom mieste im poviem, ze co sa zdravia tyka, viac mu ublizi, ak bude nepokrstene zavrete doma, nez nepokrstene na cerstvom vzduchu. A tebe dobre radim, uprac si ich a nenechaj si kecat do zivota, ja nerozumiem, ako takto niekto dokaze zit...

fokuska
30. jún 2020

To boli kedysi povery... v casoch ked musel byt veriaci kazdy, ked sa deti krstili takmer okamzite po narodeni, lebo inak ked by sa nieco stalo, tak by isli do pekla a nie do neba. A take cosi predsa pre svoje dieta nikto nechce. Po krste uz bolo chranene pred vsetkym zlym. Takze bolo nepripustne aby sa islo s babom von kocikovat, lebo uz na prahu domu na neho cakali zle sily, demoni, satan a neviem co vsetko a mohli by ho "napadnut", pretoze nepokrstene nie je chranene.

A niektorym toto zmyslanie ostalo do dnes ;)

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaskolka
30. jún 2020

Nezmysly, a keď trebárs sú krstiny o niekoľko mesiacov? To akože dovtedy je dieťa zabarikadovane doma? Voľakedy, bolo také dedinské povery,alebo možno aj zo strachu pred chorobami, tak aby nebolo dieťa nepokrstene, keby dačo, ale to bolo pred vyše 100 a viac rokmi, keď bola vysoká detská chorobnosť, a bohužiaľ aj úmrtnosť. Ale skutočne tersz by som sa tým neriadila

lenka2710
autor
30. jún 2020

Akože ja chodievam von normálne, ved je krásne počasie a kedy sa už len lepšie kočíkuje ako teraz v lete! Ale volala mi babka, že čo robime, tak vravím, že sme vonku na prechádzke, no dobreze ma nezaplula, že malý ešte pokrstený nieje a už sa s ním pretrcam 🤦‍♀️🤦‍♀️ musela som si do jazyka zahryznúť, aby som jej niečo štipľavé nepovedala! Včera mi tiež volala, ze ci som už bola na fare! Ze ona hneď ako ju pustili z pôrodnice, šla na faru a hneď jej aj dieťa pokrstili! No teraz je to kus zložitejšie, napríklad u nás krstia len 3.nedelu v mesiaci alebo 1.sobotu v mesiaci a to je podľa nej strašne dlhý čas na to, aby nebol pokrstený 🤷‍♀️

jankaovecka
30. jún 2020

Ja som toto este nikdy nepocula, priznam sa. Ale cudujem sa, ze niektore to dodrziavaju..

sunny8
30. jún 2020

A nebolo to vtedy preto aby deti niekto neuriekol? Vždy keď je dcérka zlá tak rodina na mňa že má zoči lebo nie je pokrstená. Či dôvod boli fakt tie choroby ?

lenka2710
autor
30. jún 2020

@jankaovecka no by si sa čudovala, sesterky ani nos z dverí nevystrcili, pokiaľ nemali deti krst! Ale oni tam celá rodina veria na všelijaké povery a čarodejnicke praktiky 🤦‍♀️ vždy keď bolo dieťa trosku viac placlive alebo nervózne, tak bolo automaticky urieknute a už zháňali kde aké staré baby, aby ich odriekli, ci co sa s tým robí 🤷‍♀️

fokuska
30. jún 2020

@sunny8 Pre vsetko - napadnutie zlym duchom, urieknutim, chorobami... cimkolvek zlym. Lebo vtedy sa verilo, ze krstom ziska dieta nejake ochranu a ze potom sa mu uz nic nemoze stat. Teda ze nemoze byt zacarovane, urieknute, napadnute zlymi silami. Ochoriet a zomriet "mohlo" aj tak, ale v tom pripade to uz bola bozia vola, nie satanova a tak islo do neba a bolo spasene.

denden77
30. jún 2020

@lenka2710 zle si si "naplanovala porod", mala si maleho este chvilu podrzat v maternici, aby ti to vyslo akurat na 3 nedelu 🤣🤣🤣 neuveritelne 🤦‍♀️

jaskolka
30. jún 2020

Neviem, babka akože chce, aby si prišla na faru "a vydobyla si extra termín"? Sama vidíš, že veria na kadejaké povery, čary a hlúposti, nenosia aj náhodou červené šnúrky? Pritom práve to je smiešne, veď keď raz pokrstím, teda "dám dieťa Kristovi" načo potom tie čary mary, uhlíky, atd? 🙈🙈Kľudne by som toto im povedala, keby ti vytykali prechádzky s bábätkom

stanulienkat
30. jún 2020

To je strašné. To takíto jednoduchí ľudia ešte v tomto storočí žijú?

ludkka0407
30. jún 2020

My sme krstili obe deti v cca 3 mesiacoch (ja som skrz 6tonedelie nechcela a je nas aj vela,sme velka rodina😄ta najblizsia),ale normalne sme chodili vonku,v kociku,tiez starsia dcera potrebovala vyvetrat hlavu a aj do obchodu na nakup potravin a podobne.ak babky veria na povery,nech veria,vy sa zariadte po svojom a jednoducho a raz vysvetlit😄drzim palceee

vikusjk
30. jún 2020

@lenka2710 my sme krstili malu, ked mala dva mesiace a tyzden. Dovtedy som normalne chodila s nou vsade, nie len von, ale aj do materského centra, kde som rozbiehala kojenie, k lekarke, proste bárskde trebalo, isla som s nou. Podla mna je to maximalna blbost, ze nechodit s dietatom von, kym nie je pokrstene. Kedysi deti zomierali na nahlu smrt novorodenca a oni to pripisovali kadejakym urieknutiam, dnes mame monitory dychu, ktore nam v tom pomahaju a vieme, ze nie je vsetko tak, ako bolo kedysi... pouzivaj vlastnu hlavu a neboj sa robit veci tak, ako ich robis, nie si povinna sa obhajovat pred rodinou, je to tvoj zivot a zivot tvojich deti ;)

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka2710
autor
30. jún 2020

@jaskolka no asi tak nejak si to predstavuje, že prídem a poviem vtedy chcem a hotovo! A okrem toho farský úrad je otvoreny každý deň len od 8 do pol 9,takze si asi myslia, že všetko nechám tak, deti doma samé spat a ja pôjdem rýchlo krst vybavovať 🤷‍♀️

babi81
30. jún 2020

@lenka2710 preco by sa pred krstinami nemohlo ist von?my sme krstili ked mala skoro 4mesiace.znami budu mat krst buduci tyzden na 1.narodeniny dcerky.

zuzkaraz
30. jún 2020

To je fakt na smiech. 😁 Povedz im, že povercivost je väčší hriech ako to, že pôjdeš kocikovat. Nech sa idu radšej obe vyspovedať. My sme prvé dieťa krstili ako 6 mesačné a druhé ako 7 mesačné. Nikto nám do toho nič nehovoril. Daj si pozor, aby ti nerozprávali do všetko čo spravíš. Uzemni ich hneď na začiatku, ty si matka, ty rozhodujes. Oni už matkami boli, mali možnosť rozhodovať o svojom dieťati, tak nech ti dajú pokoj.

sunny8
30. jún 2020

@viestta tak toto je podľa mňa vrchol 🤦 Bože dobrý to už niekedy ľudia vážne nepoznajú hranice až mi došlo ľúto 😢

lenka2710
autor
30. jún 2020

@babi81 lebo to kedysi tak bolo, že s nepokrstenym dieťaťom sa nikam nechodilo 🤷‍♀️