Chceme psíka, ale manžel je proti

nejakas
8. aug 2016

Ahojte mamicky vytvorila som si na nodrom koniku novy nick len aby som zalozila diskusiu nakolko potrebujem radu? Chcela by som kupit steniatko yorkshirskeho teriera byvame s muzom v rodinnom dome a mame 4 rocnu dcerku. Samozrejme aj ona ny chcela psika ale koli nej ho nekupujem nakolko psika chcem hlavne ja. V minulosti som uz psika mala ale zial zrazilo nam ho auto nakolko byvame blizko cesty havko zacitil harajucu fenku niekto nam nechal otvorenu branicku a psik vbehol rovno pod kolesa. Bola som z toho velmi smutna uz su tomu tri roky. Dlho som bola zatata ze druheho si uz nekupim nakolko zas je tu ta hrozba ze aj s druhym sa moze stat nieco podobne. Teraz som to vsak premyslela a dlho som nad tym uvazovala a keby psik jednoducho nebehal po dvore bez mojho dozoru mohli by sme sa tomu vyhnut. Proste tuzim tentokrat po fenke chcem znova chodit na dlhe prechadzky s nou aj s malou a byt stastna ako predtym. Len neviem ako na manzela nejake schopne argumenty ako ho presvedcit aby suhlasil nechcem ho doniest poza jeho chrbat. Jemu vadia len mlacky ktore stena robi a neskor sa oduci ... To ze ked niekam pojdeme musime mysliet na to co zo psom ale to uz mam vyriesene mam par dobrych kamaratiek ktore by boli ochotne nam hafana postrazit a tiez je skor za to ze pes ma byt na dvore s cim zas nesuhlasim ja lebo byvane pri ceste a nemozem ho ustriehnut. Na retazi ak by mal byt alebo zavrety vo voliere kym navarim upracem a vyberem sa snim na vychadzku je podla mna tyranie. Tiez sa bojim ze velkeho psa by som nezvladla kedze von by chcel velkeho psa. Takze je tu nejaka zienka ktora dokazala jemne prehovorit svojho manzela? Dakujem vam za rady . Prosim ziadne protiargumenty ludi ktori su presvedceni ze pes do domu nepatri. Psa som uz mala a viem co to obnasa este raz dakujem . 🙂

akvi
8. aug 2016

@nejakas tak ked muzovi vadia len mlacky, tak si vezmi psika vacsieho. My sme si brali z docasnej opatery psika, ktory uz bol nauceny na potrebu, vedeli sme zhruba povahu, znasanlivost a aj velkost, kedze sme brali 8 mesacneho. Utulky a docasky su plne hafanov, ktorych nik nechce, najdes aj nepapierove cistokrvne psiky. A ja teda musim povedat, ze radsej starsieho, ktoreho povaha je uz aspon zhruba jasna, ako stena, z ktoreho sa vykluje neznasanlivy psisko. (mam v okoli tento pripad..a vobec to nie je len o vychove, aj psy maju svoje "muchy")

nejakas
autor
8. aug 2016

Vacsi psik ako dospely ? Vadia mu aj chlpy a aj mne nechcem do domu psika ktory plzne preto som rozhodnuta pre yorkshira a chcem urcite steniatko aby si zvyklo na malu a mala na neho tak ako to bolo predtym. Z utulku nechcem psika k dietatu

marcelatje
8. aug 2016

@nejakas ja tvojho muza chapem. Yorka by som nechcela ani keby mi za to platili. Nepresvedcilo by ma nic. Takze neviem ci ho obmakcis 😅

kvetinka75
8. aug 2016

no neviem, ale mne by tiež vadilo, ak by sa mi pes potuloval po dobe. Bývame v paneláku a tam si myslím, že pes nepatrí. Akj by som mala dom, súhlasila by som ALE s tým, že by býval vonku. Vo vnútri výnimočne. Nemám k nim až taký vzťah, aby mi ležal na gauči alebo nebodaj v posteli. A nech by ma hocikto prehováral, nesúhlasila by som. Do domu áno, ale do vnútra nie. Takže neviem, či sa ti ho podarí presvedčiť. Ale keď mu vadia len tie mláčky, to je dočasné. Neskôr by s tým nemal byť problém. Párkrát som mala doma s mužom ,,problém,, že niečo som chcela a on nie. Ale nebol to pes a bolo to niečo krátkodobé. Tak som si spravila po svojom. Zvykol si, ale bolo to iba krátkodobé, to vydržal. ja tiež občas v niečom ustupujem, tak skonštatoval, že to nebolo také hrozné. Možno by to stálo za to, priniesť ho a hotovo. Ťažko radiť, nepoznám vaše povahy. Možno bude časom dobre, keď už nebude pes ,,mláčkovať,,. Ak nemá vo všeobecnosti nič proti psovi.

A ešte jeden môj názor, keď psa, tak už normálneho, aby sa s ním dalo ísť behať, bicyklovať. yorkshirsky terier a pod. plemená mi ako pes ani nepripadajú. Ale to je vec vkusu. Iba mi to nedalo napísať, že k domu mi pasujú skôr také stredné až väčšie plemená.

vroni
8. aug 2016

Ono to zavisi aj od toho, preco manzel psa nechce. Ak len pre "nieco" (chlpy, smrad, dovolenkove obmedzenie), tak sa jeho postoj da pomalicky a argumentami zvratit. Ale ak sa mu protivi samotna predstava psa v "jeho" domacnosti, tak s tym veru nepohnes nijako (to viem podla seba. Psov sa nebojim, pohladkam ich, pohram sa s nimi, postaram sa o nich, ak treba, ale pes ako domace zviera sa do nasej domacnosti dostane len cez moju mrtvolu. Proste nie. Nepomohol by ziaden argument)

sardinka335
8. aug 2016

@nejakas aj ja strašne tuzim po zvieratku, ale moj manzel je mi prednejší....byvame v panelaku, on sa o zviera nebude starať - a ja to chapem nemozem predsa na neho davat zodpovednost za to čo si nezela. Aj ja som mala sko slobodna psa.....fenka ked harala tak to bolo ,,fasa,, všetko ,,zaebkane,, od krvi, davali sme aj plienky ale holt bol to naročny čas, vonku davat pozor na ine psy aby nedoslo k nechcenemu oplodneniu, von ist rano v lete v zime, v dazdi, v mraze.
A doniest niečo poza chrbat partnera???? Tvoje premyslanie ma udivuje...ja napr. neznesiem pavuky a plazy a keby to poza moj chrbat doniesol muz domov...ako chapeš. Vidiš len svoje aj cez mrtvoly. Vztahy su aj o kompromisoch. Ale psa by som teda na ,,oltar,, nasho vztahu nikdy nedala...

nejakas
autor
8. aug 2016

@kvetinka75 chapem ta aj takí ludia su mne sa proste pacia male psy preto chcem maleho ci by to bol yorkshire alebo maltezak alebo westik by mi bolo v podstate jedno ide len o to ze neplznu srst staci ucesat raz do dna a je po probleme s chlapi zazila som viem. Ked som bola mala mali sme vlciaka mna ako dieta samozrejme nepocuval a nebola s nim ziadna sranda ked na mna vyskocil tak ma akurat tak zhodil na zem a radsej som usla domov maly pes by bol spolocnik aj pre malu ... Sestra ma maltezacika a moja mala bola u nich na prazdninach a krasne sa s nim vyhrala mohla drzat voditko a psik aj keby chcel ju nepotiahol udrzala ho ide mi aj o to aby si ho mohla uzit aj mala aj ked starat sa o neho budem ja kedze ona je este mala

akvi
8. aug 2016

@nejakas mozes vziat 6 mesacneho psika, ktory uz ovlada hygienu na 100% a nema problem si zvyknut. Mozes zobrat psika z docasky, kde maju deti a je overene, ako psik reaguje.. Praveze ak vezmes malicke steniatko, nevies, co sa z neho vykluje.. Ako vravim, ja som hladala psika na mieru.. A to moje naroky boli veeeelmi velke. Chcela som, aby sa znasal s mackami, kedze aj tie mame, aby bol nekonfliktny aj k druhym psom, mierumilovny k ludom a detom.. A podarilo sa mi takeho najst v docaske, kde boli druhe psy, macky a deti.. Vsetko na 100% splnil a kedze 8 mesacne je este tiez velmi hrave a ucenlive, tak sme o nic neprisli.. Vzali sme ho parkrat na cvicisko a naucili vsetko nevyhnutne k fungovaniu.. Uz by som fakt inak ani neriesila psa, ako takto.. Steniatko je sice krasne mile, ale tych starosti a neistota, co z neho bude je ovela vacsia, ako s vacsim "overenym" psikom.. Pozri si stranku www.psiadusa.sk To je databaza psikov z docasiek a utulkov. Pri vela z nich je podrobny popis povahovych vlastnosti..

lucinka511
8. aug 2016

@nejakas tak si kupte syrednejoa dajte ho von.pes ma byt von.nie dnuka.je to aj nehygienicke.okrem toho tie jorksiry je dost hlupa rasa a ak chces psa na prechadzky.kup si stredne plemeno a bude stastny aj tvoj manzel aj ty...mu sme nastastie toho jorksira darovali cez bazar.ale hlupsieho psa som nezazila.

lena888
8. aug 2016

ja milujem vsetky zvierata, ale na tuto rasu by ma nikto neprehovoril. Skuste najst nejaky kompromis, psa, ktory sa bude pacit obidvom.

janinah
8. aug 2016

Kúp nem. ovčiaka šteniatko,ten by mohol vyhovovať aj manželovi.inteligentnejšieho psa nepoznám.Súci k deťom aj dom postráži,samozrejme rátam s jeho normálnou výchovou.A žil by na dvore,ja by som psa dnu /jedno či byt či dom/ nechcela.A fotky psa v ľudskej posteli mi dvíhajú tlak a to mám psov rada.

nejakas
autor
8. aug 2016

@sardinka335 myslim ze nevidim len svoje a cez mrtvoly nikdy nic neziadam nic mu nezakazujem dovliekol mi tu dvoch kocurov najduchy o ktore sa samozrejme musim starat ja aj ked o macky nieje narocne sa starat behaju po dvore uz su velke ale kym to boli vychudnute asi mesacne maciatka musela som ich krmit prvy kocur bol celu zimu dnu naucila som ho vencit sa von a tolerovala som ho druheho dovliekli aj s malou na jar ten uz ostal von a aj prveho som nechala uz von bol dost velky mala ma z bich radost ale kakaju nam po dvore sem tam ulovia vtaka co mi vadi a roztrhaju pierka po dvore ale ked si uch muz zelal tak mu ich akceptujem proti mackam nic nemam ale niesom zatata milovnicka tak nejak si myslim ze to on citi k psom ... Jasne som napisala ze poza chrbat mu ho domov nedonesiem leb som myslela ze tu najdem niekoho kto mal podobny problem a vedel by poradit ...

sardinka335
8. aug 2016

@nejakas no vidiš...a presne o tomto je cely tento modry kon, kaazda napiše polovicu ...a kto mal vediet ze si mu najduchov piplala? ze sa mu staraš o kocurov? tak potom si psa domov doved - oko za oko zub za zub. CO ti moze povedat? Nič...

nejakas
autor
8. aug 2016

@lucinka511 yorkshir nieje hlupa rasa zrazilo nam yorksira bol s pp .. Bol inteligentny rChlo sa nucil vencit ... Nestekal ako tie rozmaznane psy na ulici bol kludny kedze mal dost pohybu ja s kociarom aj snim som chodila vsade ... Nespaval v posteli mal vlastny pelech psa v posteli nechcem ani ja ... Malej nikdy neublizil a boli kamosi nahanali sa robili srandicky mala mu hadzala hracky ... Kazdy den som zmyvala a vysavala podlahu ... U nas sa mohlo z dlazky jest kedze mala stvornozkovala ... Pes ked bol spinavy sa okupal bol ockovany odcervovany a chodil pravidelne na veterinu konkretne jeho vykaly na rozbor aby som si bola ista ze ziadne parazity nema ... Neviem preco si vela ludi ze yorkshir moze byt len hlupy. Spravnou vychovou nieje ziadny pes hlupy

nejakas
autor
8. aug 2016

@sardinka335 ano ale ja to praveze tak nechcem macky ked vyrastu su samostatne a ak nemravcia pod oknom ze chcu zrat tak uz o nich abi neviem chcela by som aby suhlasil preto tato tema :-/

lena888
8. aug 2016

ked uz, mozes mu to spomenut ako argument, skusit ho presvedcit. Ale bez jeho suhlasu by som konala iba v krajnom pripade, kazi to vztahy a so zvieratom budete zit obidvaja. Argument - ako si mu pomohla s mackami

rheuska
8. aug 2016

@nejakas nevies o psoch nic. Načo ho chces? Mojkat sa da s kazdym. Zalezi kolko sa mu venujes. Pes potrebuje alfa vodcu. Ak si neziskas respekt bude ta stvat aj yorkie. Okrem toho, ze byvaju chore a narocne na udrzbu sa daju vykastrovat. Maltezaky tak isto. A westik??? Ten je iba pre skusenych psickarov. Potrebuje hrabat (na to bol slschteny) a steasne vela pohybu. A o co je horsi pes z utulku? Su veterinarne osetrene (mnozitel na to kasle), mnoho krat tam najdes aj čistokrvnych psov. A dospely si zvykne tak isto ako stena. Aj tvoja dcera a zaobislo by sa to bez pociatocnych problemov. To je fajn, zeas naplanovane dovolenky a prechadzky, ale prechadzas sa s malou ked prsi? A vies ty vobec, ze tieto male plemena absolutne nie su vhodne k detom? (Aj kvoli ich vlastnej bezpecnosti). Kamoska ma yorkieho na špeciálnej diete (je silny alergik), este k tomu mava ekzemy a uz mu operovali pruh (co ma so skakania na gauc!). Okrem toho, ze to vsetko stoji nemale peniaze chces 5aketo nieco krehke dat ako hracku 4 rocnemu dietatu. Takemu steniatku stavi pristupit labku a mas par stoeirovu zlomeninu. Prehodnot plemeno, ale kompromisni nejake normalne co odsuhlasi aj manzel a moze zostat na dvore. A viacej sa zaoberaj chorobsmi a náročnosťou plemena. Ked teda pes z utulku je pod tvoju uroven (lebo neviem preco by sa k decku nehodil rovnako ako iny pes. Akurat bastardik je odolnejsi a su mensie pociatocne naklady nan)

ciernypes
8. aug 2016

@nejakas Ahoj tak si kupte normalnu rasu.nie polokocura. a bude aj manzel spokojny a bude von.zabijes dve muchy jednou ranou.No Yorksir ma mozno 5minutovu pamat.mozem aj ja len potvrdit uz spominane.ze tento pes ma IQ hupacieho konika. Moja mama ho kratky cas mala.ale bol taky hlupucky.ze ked za nou siel do obchodu tak sa stratil a neprisiel.dala ho vyvolat v miestnom rozhlase.za ten cas lezal na bruchu akemusi cudziemu panovy v jeho domacnostj.normalny pes sa vrati domov.dokonca aj niekolko 100km od domu sa vie vrartit. Ja ked sol bola s mojou labradorkou na treningu. tak aj nam tam vravela cvicutelka.ze tieto psy maju slabu pamat.kedze je to normalne ore ich maky mozog.ze sa toho vela nenaucia..Poradim ti rasu Borgel kolia tu mozes mat aj bon aj pechadzky.je inteligentna.uzasny pes.

nejakas
autor
8. aug 2016

@rheuska urcite by som nekupila psa od mnozitela aj prvy bol s rodokmenom ... Z utulku sa nehodi hlavne preto ako som uz pisala su to vacsinou krizenci a plznu takze ano mohol by bat ale len na dvore moj chlap by chlpy v dome neprezil a na dvore mam mat psa ked pred domom mam hlavnu cestu? Co ak sa rozhodne ze si vynde na vychadzku anzas ho zrazi auto? Ano da sa vycvicit aj velky pes aj utulkacik ale preco podla teba yorkie neni vhodny k detom? Pretoze je maly a moze ho zastupit? Zaujimave ze mame macky od pidi maciatok a mala im nikdy neublizila vie ako sa chovat k zvieratam lebo to dohliadam ... A pokial vonka neni vychrica tak chodime von nevidim dovod preco by sme nemohli ist na vychadzku ked prsi ... Nechcela som pocut argumetny preco psa nie a aka som neschopna takze asi nema vyznam tu cakat radu

majrab
8. aug 2016

Ak ste mali aj toho predtym dnu a muz si zvykol tak ja by som ho jednoducho kupila a doniesla domov ako hotovu vec a uz, ale pravdaze musela by som sa onho starat iba ja a nie muz. Ale nechapem tomu, ze nechces psa na dvor, lebo vam vybehol vonku. No my mame psa von a byvame predstav si pri ceste a zije a to nema ani volieru a retaz nevidela ani z dialky 🙂 je po kolena a zvladam ju (ako si vychovas tak mas). Zase ak by chcel muz velkeho spa tak by ho musel vychovat on to zase nech si uvedomi, ze pes nieje hracka a nieje na rok ci dva, ale na 10rocie

ciernypes
8. aug 2016

@nejakas a este jedna otazka.bez psa stastna nevies byt?

nejakas
autor
8. aug 2016

@ciernypes ano aj ten psik je krasny a toho by som si kludne aj kupila lenze je dost narocny ... Treba sa mu venovat na maximum s nim treba prejst kilometre aby sa vycerpal a to teda neviem ako by zvladla mala ... Je to uzasny a inteligentny pes ale v tento cas sa k nam nehodi

dominika6
8. aug 2016

@nejakas
u nás to bolo opačne...ja som doma bojovala proti psovi až nakoniec som dobojovala a máme labradora...je od narodenia vonku vo voliere a tak isto aj terier môže byť vonku vo voliere,nieje to týranie...voliera je 3x2m + vedla je búda,zatvárame ju na noc,je krásne vycvičená,hravá a nieje problém chodiť na precházky..
čiže musí byť kompromis..
ak nie v dome,tak vonku v pohode a ešte teraz je pohoda,lebo do zimy vyrastie,nekupujte šteniatko v zime do najtuhších mrazov...
a argument môžeš udať dvoch kocúrov na ktoré nik dovolenie nepýtal...

lena888
8. aug 2016

ja som raz doniesla bez dohody macku, myslela som, ze si ju medzi ostatnymi nevsimne, lebo sme ich mali viac. A on si ju okamzite vsimol a nebol teda vobec nadseny. Takto by som to riesit neodporucala.

nejakas
autor
8. aug 2016

@ciernypes mozno zniem ze sim na hlavu ale nie proste mi chyba a to su uz tri roky co psa nemam nemozem si zvyknut na to ze pes nieje nasou sucastou

nejakas
autor
8. aug 2016

Ako vobec by to nemusel byt yorkie :D len je chovatelka od ktorej som mala psia pred tym ma zniva steniatka takze by som chcela surodenca byvaleho psa prave preto ze ten pes bol skvely vonec nebol hlupy posluchal ... Vedel poveli a dokonca si pamatal kde byva ja neviem ake yorkshiri poznate ale toto mi na normalneho psa proste nesedi nas bol vychovany a hlavne normalny nemala som pocit ze by bol hlupy

eeffka
8. aug 2016

@nejakas pes je pes, zviera a nie je sucastou ziadneho cloveka !!!
cez mrtvoly chces psa co ani pes nie je, vsetko co si vymenovala je macka v kozusku, k domu patri strazny pes a nie taketo kabelkove cuda pre panicky, ktore mimochodom pachnu za psinou bezohladu na to ako ich clovek pucuje. mne ten puch u psickarov vadi.

tom_i
8. aug 2016

@nejakas ale veď potom si aj odporujete lebo na jednej strane hovoríte, že chcete so psom chodiť na dlhé prechádzky a na strane druhej hovoríte, že Borgel koliu nie lebo treba s ňou prejsť km? je inteligentný tak toho nie, ale yorkshira ano

kvetinka75
8. aug 2016

yorkshir a dlhé prechádzky?, chcela by som to vidieť, zatiaľ som takéto nevidela

nejakas
autor
8. aug 2016

@tom_i chcem s aprechadzat ale nie hodiny to by mija 4 rocna dcera nezvladla viem co je to mat velkeho psa u nas konkretne tato kolia pasie ovce a nikdy neni unavena takeho psa by sme proste nezvladli pes ktori neni zamestnani alebo unaveny proste vymysla krpateho psa unavim a zabavim skor ako koliu aspon si myslim