Chcem ísť do práce a mužovi to vadí

24. feb 2021

Ahojte,bola som na materskej 5rokov,potom ma zastihla pandemia,cize skoro rok doma.Prerasta mi to cez hlavu,hrabem sa do prace,aj ked mi nic nevychadza No stve ma,ze moj muz s tym ma problem a vobec ma nepodporuje.Citim sa hrozne!Hrozne frustrovana,znicena z deti,domacnosti a v jeho tieni.Jemu vyhovuje servis doma a stale mi vykrikuje,ze on zarobi dost,resp.viac ako ja v praci a ako potom budeme v nepohode zit,ked budeme obaja kmytat v praci.Potom akoze nejak cez zuby nasilu povie,ze hasne,chod do prace,ale citim,ze ma vobec nechape a

mata1001
24. feb 2021

No vobec by som muza nepočúvala.ked to tak cítis tak do prace chod...on teraz nema ziadne povinnosti, ked ty sa staras o vsetko...ked budes chodit do prace tak si povinnosti rozdelite...

syslik81
24. feb 2021

a jednehi dna ta kopne do zadku a ty budes plakat zenemas nic nemaas ani prax si stara a nenajdes si pracu ... takzemusa nepocuvaj a mysli na svoju buducnost a nie jeho full servis doma

nistika
24. feb 2021

to jak u nas :D
neboj sa ked sa potrebujes pracovne vyzit, on si zvykne nakoniec ta aj podpori aj pysny bude na teba

pribinak
24. feb 2021

Lem chod do prace. Ty nie si slúžka. Tiež sa potrebuješ realizovať Inak ako pri hrncoch

autor
24. feb 2021

Citim to trosku ako citove vydieranie.A vkuse nueco,raz su male deti, potom sa stahujeme,pitom ma ist do zahranicia,potom je pandemia...nikdy nie je akoze vhodne ist do prace.Presne mu vravim,ze v mojom veku co caka,ze budem chodit na gelove nechty a varit doma? strasne sa citim,ako keby ma nevidel inak,ako zenu doma:( ako keby vobec nechapal moje potreby

nistika
24. feb 2021

v manzelstve su veci o ktorych rozhodujete spolu, a veci o ktorych stale rozhodujes len ty alebo on. do ktorej kategorie patri tvoje zamestnanie?

autor
24. feb 2021

@nistika do kategorie: rozhodnem sa sama, ale vnutorne ma trapi to nepochopenie, pi rokoch obety....a presne to sa pytam, ostanem doma a potom mi kto podakuje,ze som vsetkych podporovala a seba obetovala? nikto

len to vydieranie: a kedy budeme toto stihat, tamto stihat, s detmi, upratovat, okolo domu daco.....moj muz vidi vsetko cez efektivitu a tieto prace, unavuje ma to....chcela by som pocut: chapem ta, neboj, zvladneme to nejako, ved kolko ludi to musi zvladat....

nistika
24. feb 2021

v tom pripade ak to patri do kategorie tvojho rozhodnutia, manzelovo neprijatie je jeho problem...mozes ho podporit, mozes ho vypocut. ale svoje pocity si bude musiet vyriesit sam. takze nepreberaj na seba tuto zodpovednost.

komplikovana
24. feb 2021

Budete to zvladat, ked prilozi ruku k dielu, co sa mu ocividne nechce. Urcite do prace chod ak to tak citis.

janage
24. feb 2021

Koľko rokov majú deti? Ja by som napr. veľmi ocenila prácu na pol úväzku lebo takto o držku. Idem z domu o 7 vraciam sa vypľutá okolo 16.00. Treba variť na ďalší deň, a to mám mega samostatné deti čo sa učenia týka, stačí minimum. Ale už ani vonku na vychádzku nevyšlo v zime, bola proste tma. A jedno je často choré, tam sa už treba učiť, aj dobiehať robotu, domácnosť.
Ak by sa dalo tak skús pouvažovať nad pol úväzkom, za mňa ideálne pre mamu.
Inak budeš potrebovať pomoc či už muža, či si budete platiť niekoho kto vypomôže, v prípade, že muž nepoľaví zo svojho pracovného tempa.

autor
24. feb 2021

@janage ano, presne aj ja hladam polovicny,alebo skrateny uvazok, kvoli detom,ale nikde nic 😟

meluela
24. feb 2021

Polovicny/skrateny alebo (ciastocnu) pracu z domu si lepsie dohodnes ked uz niekde nejaky cas budes, len tak na inzerat nie je skoro nic. Muzovi sa nechce uberat z jeho pohodlia, no bude si musiet zvyknut. Nenechaj sa a chod si za svojim.

autor
24. feb 2021

on akoby si myslel,ze to nezvladneme, ze ostatne rodiny neviem ako funguju....

meluela
24. feb 2021

Potom si davaj prve mesiace naozaj velky pozor na to, ako si nanovo rozdelite prace v domacnosti a starostlivost o deti, aby si neskoncila v klasickom slovenskom dvojitom zatazeni zien - ze ty makas aj doma a muz unaveny zo strasne dolezitej a trosku lepsie platenej prace (kedze netravil cas na materskej) vylozi nohy a pozera telku. Ked sa raz nieco zauziva, ovela tazsie sa to naprava nez ked o zaciatku si nastavis nejake pravidla a budes dosledna v dodrziavani aj za cenu hroziaceho konfliktu.

h2
24. feb 2021

Ak mužíček dobre zarobí a bojí sa, ako budete potom zvládať domácnosť (čiže bojí sa, že bude musieť makať doma oveľa viac, než doteraz), môže zaplatiť pani na upratovanie.

nistika
24. feb 2021

inak to je dobry napad co h2 napisala...ako kompenzaciu mu mozes ponuknut ze zaplatite pani, co raz za tyzden pride ku vam poupratovat 🙂

janage
24. feb 2021

No ja mám muža často mimo domu a teda ťažko občas (pomôže kamoška, suseda, teraz už staršia) a tá nervozita sa potom prenáša. A to je síce pekné povedať, že musí muž pomáhať. No sú takí, čo proste nebudú. Ty vieš čo máš doma.
Ja len za seba, keď niečo bude v práci treba dotiahnuť a dieťa zároveň vyzdvihnúť zo školy a odniesť na krúžok a muž tiež nebude môcť kvôli práci ako to poriešite? Také praktické veci si poriesit dopredu.

lenkakravcova
24. feb 2021

Však mu povedz ze pôjdeš do práce a to co nestihnete sami, to si zaplatíte pomocníkov. Okolo domu môže pomôcť tiež niekto. Keď na efektivitu, tak je lacnejšie platiť upratovačku alebo opatrovateľku deťom po skole, ako psychiatriu. 😀

misickaa4
24. feb 2021

Rob podla seba, predsa aj ty mas narok zit taky zivot, aky chces a realizovat sa..manzel by si mal.ivedomit, ze ak je stastna mama, je stastna cela rodina

andreatytler
24. feb 2021

Joj, to by aj mna hnevalo a ponizovalo. V nepohode bude zit akurat tak on lebo bude musiet viac robit okolo domacnosti. Ty zijes v nepohode teraz a urcite budes zit v este vacsej nepohode ak do prace nepojdes.
Je to od neho sebecke. Je mi luto ze nemas od neho pochopenie.
Asi by som mu oznamila ze do prace idem lebo to potrebujem a nech si svoju nepohodu riesi sam. Tiez by som mu vysvetlila ako velmi ma boli jeho nepochopenie lebo povzbudenie od neho je pre mna nesmiene dolezite.
Drzim palce aby zmenil nazor.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kakawah
25. feb 2021

My pracujeme na dve zmeny, striedamé sa, koli malej, stíhame tak, že ten čo je doobedu doma, porobi čo treba. Takže aj tvoj muž, sa bude musieť doma pričinit,

lucinka1988
25. feb 2021

Nechápem, prečo si niektorí chlapi stále myslia, že žena je menejcenná a nemá právo na plnohodnotný život a sebarealizáciu rovnako ako chlap. Prečo by si ty mala trpieť a byť frustrovaná len za to, že si matka..Veď on je otec a deti sú spoločné, rovnako ako domácnosť. Síce ti to asi nepomôže, ale napríklad my s manželom fungujeme tak, že si povinnosti delíme, teda ja som aktuálne na MD, mám 3 ročného syna a o chvíľu sa narodí bábätko, ale! Som síce 3 roky doma, teda v domácnosti toho urobím viac, ale! Od nástupu na prvú MD pracujem z domu pre pôvodného zamestnávateľa s tým, že keď nebol COVID, chodila som tam raz v tyzdni aj osobne, robim to stále a pokračujem aj teraz keď sa narodí bábätko. Proste som si to tak nastavila, lebo som nechcela stratiť samú seba,svoju realizáciu, svoj “svet”, zároveň mi nič neuteká, lebo v práci so mnou plnohodnotne rátajú, dokonca mi obnovili pozíciu počas RD- robim na vedúcej pozícii a je pravda, že moja práva sa dá vykonávať z domu. Dokonca aj teraz pár dni pred pôrodom som zabezpečovala lektoring v cudzom jazyku, aj keď si to vyžadovalo dlhu prípravu a bolo to dosť únavné. Ja som ale v tomto mala jasno už pred deťmi, manžela som informovala, že to chcem takto a podporil ma. Drvivá väčšina ľudí z radov okolia, známych, kolegov a pod sa mi “čuduje “ a počúvam reči typu, že si mám radšej užívať rodinu, ale teda ja nemám najmenší pocit, že by som si rodinu neužívala, práve naopak. Keďže som spokojná a viem sa odreagovať, užívam si ju ešte viac. Aby som tu nepísala len o sebe, skús porozmýšlať nad nejakou pravou z domu aspoň, oslov pôvodného zamestnávateľa- neviem, čo si robila pred tým, ale jednoznacne by som si v tomto hľadela svojho. Ja odkedy mám dieťa dávam na dobe miesto seba- z jednoduchého dôvodu- ak nebudem ja v pohode- fyzicky aj psychicky, ťažko sa plnohodnotne postaral o rodinu. Mysli na seba a choď si za svojim, rodine si sa už obetovala dosť a zase neznamená, že keď budeš chodiť do prace, že sa o nich nebudeš starať. A nech sa trochu pričiní aj pán manžel. Moj je zrejme jeden z mala tých, ktorí priznali, že starostlivosť o deti a domácnosť je náročnejšia, ako chodiť do práce. On si tam chodí oddýchnuť...A sk by si nezohnala tetaz pracu, lebo je to ťažšie v tejto dobe, skús aspoň nejaké online kurzy, aktivity atď, vyhraď si čas, kedy sa budeš nerušene venovať len sebe- z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že plnohodnotne sa to dá hlavne mimo domu ☺️

autor
25. feb 2021

@lucinka1988 dakujem ti..Moj muz mi pomaha v domacnosti velmi,akurat su to tie cinnosti,co moze urobit, kedy chce on.Najvacsi des ma z toho,ze rano bude na vychystanie deti sam a po praci budeme dobiehat vsetko, co teraz pekne ja robim kazdy den dokola ako robot.
On pracuje z domu aj mimo pandemie,cize hladam pracu,kde z domu odidem aspon ja😁 Nikdy mi neprisiel ako praveky muz, co nechape,ze aj zena pracuje,ale teraz ziram,aky ma postoj.Ako kebybten konfort,poriadok a cas,ktory vznika,lebo ja vsetko porobim...akoby to bolo vuac,ako moja pohoda a moj zivot

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janage
25. feb 2021

Mne stále chýba dosť podstatná informácia a to vek detí. Lebo je rozdiel keď máš prváčika či puberťáka, ktorý už po rodičovskej prítomnosti nebaží a na krúžky to zvláda aj sám. Ja píšem z pohľadu dieťaťa, ktorého obaja rodičia veľa pracovali. A teda mne to "hranie sa" hlavne s mamou dosť chýbalo ako malej. Preto ak sú deti menšie a máš možnosť hľadala by som polovičný úväzok.
Osobne si myslím, že pre teba práca z domu nie je riešenie, potrebuješ vypadnúť medzi ľudí, zabudnúť na pár hodín na rodinu, domácnosť, stereotyp.
Skúsila by som hoci dobrovoľnícku prácu - je naozaj rôznorodá, teda si môžeš vybrať a nadobudneš aj dáku prax po materskej.
Kým zoženieš riadnu prácu.

janage
25. feb 2021

@elizabet173 len nie pri každej práci z domu, môže pracujúci sa venovať aj deťom. Ak ma pracovnú poradu v čase keď treba detí vyzdvihnúť zo školy, či tam odniesť budú to musieť riešiť inak Chýbajú bližšie informácie.V akom obore robia, vek detí, či detí zvládajú učenie samé, či sa treba venovať, či niekomu netreba variť denne diétu a podobne.

gdulskadarina
25. feb 2021

ak to citis tak, ze by si do tej prace chcela ist a z tvojho pohladu by to proste na rodinnom chode nijaku stopu nezanechalo, tak by som to skusila. vsak ak to nepojde, tak ostanes doma. no nenechavaj sa nim moc deptat

majkeel
25. feb 2021

To je o tom, ako sa dvaja zladia.
Ked muz posiela niektoru zenu do prace, ta je urazena, Lebo za svoje poslanie povazuje byt doma a starat sa o krb.
Ty zase chces do prace a on chce mat doma prave tu krbovu manzelku. Lebo je nastaveny, ze on je zivitel A zaroven je zvyknuty na pohodlie doma.
Urcite je lepsie, ak obaja pracuju, lebo clovek nikdy nevie, co a kedy sa stane. Vazny dlhodoby uraz, smrt, rozvod,... A nikto ti nevyplati dochodok za to, ze budes vacsinu zivota doma utierat prach. Jedine ze je on megabohac, ale aj tu ludia krachuju a rozchadzaju sa. Ak na dochodku on zomrie skor, nebudes mat z coho zit, kedze dostanes nejake socialne minimum. Treba mat vybalancovany zivot, kazdy disbalance sa moze kruto v buducnosti nevyplatit. A vacsinou financne problemy prichadzaju v najhorsom moznom case. ked je clovek stary, chory,... a uz nemoze si skocit len tak do prace si privyrobit.

janage
25. feb 2021

@majkeel v podstate súhlasím. Čo sa však týka dôchodku či zabezpečenia do budúcnosti v prípade neočakávanej udalosti, to sa dá vyriešiť poistkou, sporením či investovaním mimo štátneho dôchodkového systému, ktorý je nám všetkým jasné, nám nejaký extra dôchodok v čase keď budeme dôchodcovia neposkytne.
Ale ako argument pre muža, ktorý určite skôr pochopí takýto logický dôvod (ako túžbu ženy vypadnúť do práce) určite na zváženie lebo naozaj nikdy nevieme choroba, úraz, smrť.