Cestovanie verzus bývanie. Ako sa rozhodnúť?

14. júl 2024

Ako by ste sa rozhodli v tejto situácii podľa toho že už máte niečo za sebou?
Sme mladý 28-rocny pár. Máme obaja stabilnú prácu na TPP na dobu neurčitú. Sme spolu 3 roky pričom bývame už spolu zatiaľ v podnájme. Máme teraz také obdobie že aj by sme radi cestovali a videli svet, ale zároveň už by sme chceli aj vlastné bývanie tak o 1-2 roky. Cestovali sme trošku aj počas VŠ do zahraničia, aj teraz, ale už predsalen sa natíska otázka bývania. A tak zvažujeme či ešte si užiť tu voľnosť, cestovať alebo už sa ustálit, našetriť čím skôr a cestovať zase potom. Uvedomujeme si to že nedá sa mať všetko a rada by som si vypočula aj nestranný názor, nie len od rodiny.
Nechceme žiadnu luxusnú nehnuteľnosť a veľký dom alebo veľký byt. Sme dvaja a stačí nám na začiatok 1-2 izbový byt. Kupovať by sme chceli v Košiciach. Auto a iné výdavky, úvery zatiaľ nemáme.

sasa1310
14. júl 2024

Bývanie. Podnájom sú vyhodené peniaze a splácate hypo cudziemu namiesto vlastnej hypo. Cestovať sa dá aj počas splácania vlastnej nehnutelnosti

solange7
14. júl 2024

Ked chces byvanie ako spominas o 1-2 roky - to je kratka doba, to uz hadam mas aj nasetreny kapital.
Cestovanie a byvanie sa nevylucuje.

hipuska
14. júl 2024

Kúpte byť a prenajmite. A potom cestujte. Ale low cost. Do krajín, kde sa potom už nedostaneš. Nájdete si vždy brigádu v tom danom štáte a bude ti stačiť na prežitir

autor
14. júl 2024

@solange7 áno, máme našetrené už takmer to, čo potrebujeme, ale ešte nám čosi málo chýba. Preto tie 1-2 roky. A čo sa týka nejakej fin. rezervy, tu máme tiež, ale to nerátame ku byvaniu.

autor
14. júl 2024

@hipuska tak to je celkom zaujímavý nápad 🙂

tanicka907
14. júl 2024

Odporucam urcite cestovanie. Teraz su urokove sadzby dost vysoke a maju sa o 2-3 roky znizit/ustalit, aspon z historickeho maxima. Ked si kupite byt, prikove vas to a do low cost krajin (kde je drahe sa dostat) sa uz nedostanete, nehovoriac o tom, ked pridu deti...

Rest. ak uz mate kapital, spravne je byt kupit, prenajat a potom sa nastahovat do svojho, ale predpokladam, ze nebudete vkuse 3 roky cestovat...

medda_beda
14. júl 2024

Daj si otázku koľko reálne dokážete našetriť na tú hypotéku za rok/dva.
Asi tak 2000€ potrebujete ako rezerváciu okolo 20 000 aby ste nemuseli brať spotrebák.
Podľa toho sa zariaďte či sa vám oplatí šetriť, kúpiť už nehnuteľnosť a tak cestovať.

autor
14. júl 2024

@medda_beda no mesačne každý z nás vieme odložiť 400€, čiže 800€ spoločne. No začali sme s nižšími platmi, až teraz je takáto situácia, že vieme odložiť toľko. No chýba nám ešte čosi málo a rátame aj s tým, že nevezmeme hneď prvý byt, preto tie 1-2 roky.

pralinka86
14. júl 2024

Sledujte nehnuteľnosti... Byty stoja, ceny klesaju jemne, zalezi od lokality, bytu, vybavenia..
Urobis si tak prehľad o cenách, o ponuke, kľudne chodte aj na prehliadku nejakeho... Poratate si mesacne vydavky, hypo, poistky kolko by stali a uvidite ci sa vam to oplatí alebo nie. Ked sa nieco fajn vyskytne, budete pripraveni..
A teda, riesila by som hypo, nech sa to splaca co najskor

zorkahorka
14. júl 2024

1-2izbak jje na chvilu. Mate 28,coskoro budete chciet rodinu,rovno kupte nieco vacsie. Popritom sa cestovat da,len sa musite trichu uskromnit. Teda namuesto ciny pojdete do ciech 😀

misana84
14. júl 2024

Určite potrebujete väčší byt minimálne 3 izbový… čo o rok budete čakať babo a kde ho date???my sme fungovali tak dosť dlho, že sme bývali každý u svojich rodičov naozaj dosť dlho…( ušetrili sme tie peniaze z podnájmu) šetrili sme ale popritom aj veľa cestovali a ten vek bezbszatisti si užili.., potom na 30 sme kúpili byt bez hypo( áno boli oveľa nižšie ceny) v 35 sa nám narodila dcera a opäť cestujeme… iba covid nás zabrzdil…

karolinakr
14. júl 2024

cestovat do zahraničia, najst si pracu, zarobit na byt a vratit sa späť, alebo ostat, to už podla preferencii

zafir01
14. júl 2024

@hipuska presne to som hovorila mužovi , že keby sa mi mladšia a nemala tri deti ,šla by som touto cestou ,ako si napísala. Stále tu ťa milujem znost je ,len je na obmedzenejsia , ale plánujem tak urobiť ,keď deti podrastu

zmrzlinka2021
14. júl 2024

Ak máte vážny vzťah, idete sa brať, určite 3 izbový byt a popritom v pohode nizkonakladovo cestovať, aktívne žiť. Na deti máte v pohode 7-8 rokov čas. Buduje si kariéru, cestujte, užívajte si

zmrzlinka2021
14. júl 2024

Ešte by som dve z troch izieb prenajímala, čo by mi znížilo náklady

autor
14. júl 2024

No aby došlo k pochopeniu, deti mať nebudeme, nemôžem ja zo zdravotných dôvodov.. Preto len maximálne 2 izbový byt 🙂 preto je naša situácia trošku asi iná. Ale plánujeme sa časom vziať.

lin_a
15. júl 2024

tak v tom pripade by som urcite setrila na byt, cestovanie by trochu pockalo (alebo len take low cost), kupte byt a potom cestujte vo velkom 🙂 ak deti neplanujete, tak vas uz nema co limitovat

11brano11
16. júl 2024

Veľmi ťažká voľba. Sami sme pred takou stáli, keď sme s manželkou boli približne vo vašom veku. My sme sa rozhodli pre bývanie. Teraz máme 34, bývanie máme poriesene a cestujeme teraz zase viac. S dvoma deťmi je to síce už ťažšie, no dá sa to a užívame si. Na striedačku, raz rodinnú dovolenku, raz zase deti necháme u rodičov a spravíme si sami dvaja menší city trip. Samozrejme, nemôžeme si dovoliť na mesiac , dva mesiace len tak kamsi vycestovať s ruksakom a o nič sa nestarať. Niekedy si vravím, že je škoda, že sme to nevyskusali, keď sme boli bez záväzkov, ale z dlhodobého hľadiska, myslím, ze sme sa rozhodli správne. Nevidím ale nič zle na tom, keď máte 28 tie 2 roky cestovať , užiť si a vidieť svet. Rozhodnutie je na vás. Človek žije iba raz. Myslím ze obe možnosti sú správne. Ak v 28 už máte čo to nasetrene, určite sa správaťe zodpovedne. Poznám ľudí ktorí v 40 nemajú na účte nič, nemajú ani vlastné bývanie a v živote takmer nikde neboli

tiezjedna
16. júl 2024

Ak nie sú vo výhľade deti, tak jednoznačne cestovať... Hoci som veľký odporca nájmov, tak vo vašom prípade to vidím inak. Navyše môžete aj šetriť aj cestovať, to sa vôbec nevylučuje. Pri rozumnom hospodárení a dnešným možnostiach low cost leteniek a ubytovania, to nevidím vôbec ako problém.

carolynka
16. júl 2024

Kupila by som najprv byt, potom ho dala do prenajmu a isla cestovat. O dva roky stale budete mladi a budete sa po cestovani mat kam vratit, nebudete musiet zacinat od nuly

nelka93
16. júl 2024

Ja som kúpila byt pred dvomi rokmi a cestujem stále🙂 čiže ja by som v tom mala jasno

zeldia
16. júl 2024

Naozaj nechod do dvojizbaku, potrebujete ak ste dvaja väčší byt (pracovňa, hosťovská). K cestovaniu viem že sa mi dobre keca ale prešla som vďaka praci všetky kontinenty a poviem ti cestovanie sa priserne preceňuje. Najmä v súčasnej dobe myslim že to začína už byt takmer nemoderne.
Vyborne je pracovat pre firmu a ísť niekam napr na pol roka alebo dva tri roky zarobíš troska viac ako tu a máš spojené cestovanie so zárobkom nie len míňaním.

11brano11
16. júl 2024

@zeldia S týmto názorom absolútne nesúhlasím. Ze cestovanie nie je "moderné" ... Nejestvuje predsa preto, či je to moderné alebo nie, ale preto, že ma to baví. A cestovať vrámci práce a pre seba je niečo úplne iné.

zeldia
17. júl 2024

@11brano11 no to máš asi pravdu (mňa to uz nebavi, keď si predstavím ďalší hotel a balenie veci je mi z toho zle, nie všade sú európske štandardy aj keď na väčšine sveta už ano).
Ťažko radiť, treba sa rozhodnúť podľa vlastného pocitu ale aj tak si myslim že ak obaja máte dobrú pracu tak zarabajte tu a každý rok sa niekam vyberte s ruksakom na 3-4 tyzdne (budete mať čo plánovať aj sa na čo tešiť).