Bývanie u svokry.

petra9517
20. máj 2017

Ahojte dievčatá, obraciam sa na Vas s prosbou o radu. Som v takej situácii že o pár mesiacov sa vydávam, snažíme sa o bábätko(stále neúspešne,ale to je o inom) a bývame v podnájme samý dvaja,zo psom 🙂 a samozrejme riešime bývanie kde sa usadime po svadbe, na stálo. Kde budeme budovať hniezdocko pre našu spoločnú budúcnosť, rodinku 🙂 môj budúci manžel je skvelý muž, no svojím spôsobom ma'' núti'' do bývania k jeho mame, kde nám dajú celé vrchné podlažie ktoré si prerobime na krásnu bytovú jednotku (skoro 100m2) aby sme si nemuseli brať úver na 30-40rokov a splácať celý život úver na dom alebo byt. Na jednej strane je to fajn, ale ide o to, že už teraz tam trávim veľa času a pozorujem ako by som sa zochvala v nejakej rodinnej situácií ktorú riešia. Vadí mi ako sa svokra a jej sestra, do mňa starajú..svokrina sestra ktorá tam tiež býva,bezdetna 60ročná pani, ale tiež dobrá osoba, aj svokra je dobrý človek len mi nechcú dať žiadnu robotu na záhrade, všetci niečo robia, len ja nemusím, lebo na čo...a veci typu : nesadaj si na murik ,prechladnes...nechod ešte von, je tam veľmi teplo...choď do tieňa,nebuď na slnku...zober si jesť, zober si tento pohár, nie tento...kde ideš, kedy prídeš, na čo tam ideš...možno to ani nemysia zlé, ale ja sa cítim ako nesvojprávne malé decko ktoré nevie dať krok v pravo alebo v ľavo .Cítim sa tam nesmelo, utlacane, nemám svoj priestor a ani miesto... Už som im veľa krát hovorila, že mi to vadí, nech ma nechajú tak, veľa sa rozprávam o tom aj s mojím budúcim manželom, ktorý mi stÁle opakuje že oni mi nechcú zle a nemám ich počúvať a urobiť si po svojom, ale ako si mám urobiť po svojom keď som v ich dome a na ich záhrade? Veľmi týmto trpím, lebo som už priateľovi sľúbila že tam pôjdeme po svadbe bývať a nechcem ho sklamať, on úver nechce a peňazí toľko nemáme aby sme si začali budovať svoje....no poraďte baby...čo mám robiť? Aké máte skúsenosti? Čo by ste robili? Ďakujem za všetky odpovede... 🙂

poljana
20. máj 2017

Keď na to nemáte, išla by som "zatiaľ" k svokre. hlavne ak budete zvlášť hore a ostatní dole.. obrň sa a vrch si stráž v štýle, tuto som ja pani, zoberem si ten pohár ktorý chcem a budem chodiť bosá aj keď prechladnem.. dole to strp.

moni244
20. máj 2017

Nesla by som k svokre ani za nic, mladi maju byvat sami a hotovo

poljana
20. máj 2017

no keby máte mať napr. spoločnú kuchyňu alebo iné priestory spoločné tak to by bolo nanič...

zooeynka
20. máj 2017

Hlavne nevrazaj svoje peniaze do prerabky domu ktory ti nepatri!!! Ak by si tam investovala svoje uspory tak v podstate zveladujes cudzi majetok a v pripade rozvodu/rozchodu mas smolu. Cele zle. Radsej kupit nieco svoje ... Mat muzovu rodinu neustale za zadkom - to nie

librarian
20. máj 2017

píšeš - "Cítim sa tam nesmelo, utlacane, nemám svoj priestor a ani miesto..." ..."veľmi týmto trpím". to je aktuálny stav. keď sa vám podarí dieťa a príde na svet, bude to oveľa, oveľa horšie! budú ti kecať do výchovy. ty budeš nevyspatá, ubolená po pôrode. toto naozaj chceš? kvôli 100m2 a strachu z hypotéky? naozaj ti to stojí za to? ...my sme tiež mali možnosť bývať či už u mojich rodičov alebo stavať u svokry (v oboch prípadoch rodinné baráky). na začiatku tehotenstva sme však zobrali tú hrôzostrašnú hypotéku na byt (vyše 100 000 eur - Bratislava je drahá) a som najšťastnejší človek na svete. mám SVOJ byt, žiadna iná žena mi tu do ničoho nekecá, príbuzných vidím vtedy keď chcem... všetko má svoje pre i proti. ok, vy by ste nemali hypotéku, ale prídeš o nervy. samostatné poschodie ti vôbec nezaručuje kľud. už tu bolo milión dôkazov môjho tvrdenia.

catrina_s
20. máj 2017

Presne moja situscia. Po svadbe sme sli k muzovi domov, kde ma rodicov, dochodcov.... Ja na PN kvoli tehu a presne ako si pisala, kam ides, a s kym a naco, a nechod bosa a nesed vonku na zemi a bla bla bla.... Iz sme tu skoro rok. Nastastie, o mesiac, dva sa stahujeme do nasho domceku ale co z toho, ze v tej istej dedine.
Ja som to riesila tak, ze som tobila vsetko narokom, nech hucia kolko chcu. Ja som ich ignorovala alebo povedala, nech ma nechaju na pokoji, ze predsa virm co robim !
Samozrejme...stale maju take reci ale tak ako vravim, ja to uz ignorujem... Uz som sa preto dost natrapila, nazlostila, naplakala.... O mesiac rodim tak mam myslienky inde 🙂

vivi68
20. máj 2017

my tak byvame, ze mame sami cele podkrovie urobene, samostatna kuchyna. samostatny cely byt. niektore dni ani neviem ci je svokra doma, co sa ani nestretneme. byvame tak 5 rokov a zatial ziadny konflikt. a kedze ja pracujem z domu, robim niekedy aj poobede, a dost mi pomaha, ked vidi, ze mam toho vela, tak zoberie malu, alebo ked je ona na zahrade, tak mala je s nou na dvore. treba si to vsetko poriadne premysliet, a porozmyslat aj nad tym, ci sa vam da urobit samostatna jednotka aj so samostatnym vchodom. vtedy sa s nou nemusis ani stratnut.

sweetlife001
20. máj 2017

Tak naco sa pytas ked si mu to uz slubila? Maj rozum preboha. Ked tam muz tak strasne chce ist a este to tam prerobite uz neodidete nikdy. Po svadbe nemozete ostat v podnajme? Cele zle uz ked teraz sa do vas staraju a vadia ti ich reci. Namiesto snazenia sa o dieta ste si radsej mohli setrit peniaze na vlastne byvanie a o dieta sa snazit neskor. V ziadnom pripade by som nestrkala peniaze do cudzieho domu a nezila tam so svokrou este s nejakou tetkou atd. Boze aj keby ste to mali oddelene, kolko takych je a trepu hlavu o mur teraz. Neni dobre ani ked su susedia a nie este byvat spolu v jednom dome. Normalny clovek by nad tym ani neuvazoval, no je to tvoj zivot si dospela rob co uznas za vhodne. Potom ti odporucam skupinu Ach ta svokra, mozes si tam chodit vylievat srdiecko po par rokoch takehoto byvania. Alebo nech si muz najde lepsiu robotu a nie uz teraz vyplakava ze chce byvat v domceku u mamicky a uz teraz viete ze vy si nikdy nebudete moct dovolit vlastne byvanie 🙄 a stojim si za svojim normalny clovek by to neurobil, ked teraz zvladate platit najom, vasou svadbou sa tym nic nezmeni, ja by som na tvojom mieste bud ostala tam a povedala muzovi ze ak nechce cely zivot byvat v podnajme tak nech daco preto robi a nie len fnukat.

tulipan2627
20. máj 2017

A preco aj po svadbe nemozete ostat este isty cas, kym si nenajdete nieco ine, v tom terajsom podnajme? kde je pisane, ze hned po svadbe uz musite mat vlastne hniezdocko? u svokry to uz bude vlastne hniezdocko? no nemyslim si.....lebo je fakt super, ze uver sice nechcete, ale byvat to uz chcete, ved svokrovci sa predsa postaraju.....ano, je to pravda pravduca, mladi maju byvat sami a mozem to aj z osobnej skusenosti potvrdit, kedze som par mesiacov, naozaj len par mesiacov, byvala s rodinou u svokry....najhorsia skusenost a zaroven najlepsia, naozaj toto len treba zazit, rychlo som utekala odtial do svojho, a to bol plan, ze u nich ostaneme o nieco dlhsie. A ano, mame uver, akoze na "vlastne" nesplatene byvanie, poslusne ho splacame a sme spokojni sami so sebou a nie s komandujucimi svokrovcami neustale za zadkom.
Pokial ti uz teraz vadi u nich vela veci, ver mi, ze pristahovanim k nim sa to cele len a len zhorsi, urcite sa k lepsiemu nezmeni nic a ty budes pre nich len male decko a pristahovalec. A este by ma zaujimalo, ci si ta vlastny muz zastane, ked nahodou prijde k nejakemu konfliktu, lebo je iste, ze casom tie konflikty urcite pridu. Pred svadbou by to bolo dobre s buducim manzelom poriadne prediskutovat a mat to cele zvazene, aby si si casom nebuchala hlavu do steny, aka si bola nerozvazna a lahko ovplyvnitelna v takejto dolezitej zivotnej zalezitosti.

malasandrika
20. máj 2017

Ja by som sa radšej tlačila v podnájme ako byť celý život organizovaná či už svokrou alebo hocikým iným 😄A ver, že už nikdy odtiaľ neodídete, keď tam niečo prerobíte

deti95060810
20. máj 2017

tak to je ešte dobré jednanie s tebou keď ti nechcú dať žiadnu prácu v záhrade. Ja som sa stretla s iným úplne opačným prístupom. jednali so mnou ako so sluhom... urob hento, tamto, v chlieve 3 svine, bujak - daj žrať, piť hydu, choď zbiera´t zemiaky na pole - tehotná 2,5 mesiaca pred pôrodom, samozrejme svokra doma ostala však nech robí nevesta, pred sviatkami poumývaj okná na dome - 3 týždne pred pôrodom - ale tie čo sú do záhrady a tie čo sú do cesty poumýva ona, a to som ešte chodila aj do školy.... no proste zabudli sa niekde v 17 storočí....
k svokre by som nešla ani keby mi zato platili....NIKDY. len ty pekne sedkaj v podnájme a buď sama sebe pánom...

lasina
20. máj 2017

Prečítaj si len tu na mk, príbehy spojené so svokrou a bývaním a polož si otázku ešte raz.Ani zadarmo by som nešla k svokre.Kam sa nahlite, najprv si zabezpečte vlastné bývanie a až potom deti.Nie nadarmo je príslovie postav dom,zasad strom.

lubkavargova1
20. máj 2017

ja to tu vidim na viac problemov...svokra, plus jej sestra...nedajboze niekto zomre...ako sa to bude riesit??? Kto koho vyhodi??? Fuuuuha ani nahodou...je pekne ze vraj budete mat svoje podlazie....aha..."ked vtacka lapaju, pekne mu spievaju"...cca o rok tu mame dalsiu temu ako si idu na nervy...

elisa171
20. máj 2017

rozhodne porieste vlastne byvanie ak mozem poradit..z vlastnej skusenosti..my sme tiez mali v plane ze si u nasich prerobime.. to boli sluby ako nam daju vrchne poschodie..ako si vsetko budeme moct prerobit podla seba..ale len co sme zacali planovat prve prerabky..vsetko bolo zle: toto takto nemozete, toto sa neda..toto neexistuje, zrazu sme nic nemohli podla seba urobit,ani len blbu lampu vymenit za taku aka sa nam paci.. nic prerobit tak ako by sa nam pacilo..k tomu sa pridruzilo staranie sa do nas..organizovanie nam volneho casu.. po troch rokoch kedy sme sa skoro rozisli sme si povedali dost..odisli do vlastneho a odvtedy je klud..vlastne byvanie je vlastne..aj ked som daleko od nasich a chyba mi rodne mesto nemenila by som uz..

bluka2
20. máj 2017

Zvazila by som este raz, ci si chcem vziat muza, co ta nuti ist byvat k svokre. Skus mu ty navrhnut nieco podobne ako napr. ist byvat do bulharska, lebo su tam nehnutelnosti lacnejsie a ak sa mu to nebude pozdavat, tak nech uz proste ani on tu moznost ist byvat k svokre nespomina... Vsetky ostatne riesenia su totizto lepsie.

rheuska
20. máj 2017

Presne ako píše lasina. Prečítaj si tu všetky staršie debaty na tému svokra. A darmo to myslia dobre! Skús to robiť dva, tri dni snúbencovi, že ako mu to padne. A ak by do toho prišlo dieťa, vieš koľko dobre cielených rád budeš dostávať denno denne??? Tvoj snúbenec nech vezme obávanú hypotéku a vyplatí ju keď bude dediť. Nevravím, že to bude hneď, ani, že by som priala niekomu niečo. A keď nebudeš s nimi, tak si ich budeš stále vážiť a mat ich rada. V opačnom prípade nehrozí, len rozkol so svokrou, ale je ohrozený aj váš vzťah s mužom.

guinevre
20. máj 2017

@petra9517 Neexistuje, ze by som si isla tam "budovat hniezdo". Ze hypoteku budete splacat 30 rokov? Aj takto budes splacat mozno aj viac ako 30 rokov - svojimi nervami.

sissy27
20. máj 2017

@petra9517 nie, nie a ešte raz nie... A prehodnotila by som aj svadbu a celý život s mužom, ktorý sa odmieta osamostatniť a odstrihnúť od rodičov, tetky, ktorý nie je ochotný prevziať zodpovednosť za svoj život a pre ktorého manželka nie je na prvom mieste. Rodičia samozrejme vždy majú mať miesto v našom živote, treba im oplatiť lásku a starostlivosť, ktorú nám dali oni, ale odtiaľ potiaľ. Už teraz ti dáva jasne najavo, kto je pánom - jeho rodičia. Ja by som do toho nešla, šťastná nebudeš...

loginexistuje
20. máj 2017

@petra9517 dat na vyber bud podnajom alebo hypoteku na nieco svoje tj nie s svokrinom dome alebo rozchod usetris si nervy a cas

petra9517
autor
20. máj 2017

Baby, môj chlap je najuzasnejsi muž na svete, pre mňa, vôbec nedáva prednosť svokre predomnou, som preňho všetkým a chce sa osamostatniť nakoľko už nejaký ten rok bývame spolu samy od rodičov. Takže v tomto problém vôbec nie je ! Ide hlavne o to, že praacuje manuálne už nejaký ten rok, nie je práve najzdravsi a necíti sa na to, aby vládal makať ešte 30rokov a splácať hypotéky, bojí sa že sa mu môže niečo stáť a ja v budúcnosti zostanem s deťmi na ulici keď nebudem vladat platiť. Preto zvolil lacnejšiu alternatívu bývania u svokry, a ja som súhlasila nakoľko nemám ani ja na to, aby sme začali stavať vlastný dom ! Ale stále vaham...stále neviem čo ďalej....všetky máte pravdu, všetko čo píšete je naozaj tak, a ja to viem....no , dnes si večer sadneme a budeme sa dllllho dllho rozprávať a hľadať iné riešenie.....
ĎAKUJEM Vám 🙂

rose1111
20. máj 2017

Z vlastnej skusenosti ....chodte byvat sami. Budes lutovat ak pojdes k svokre.
Ale je to na tebe

hanata
20. máj 2017

Staci si precitat prvych 7 riadkov uvodneho prispevku a vidim, ze si koledujes o maler. Necitala si nikdy diskusie na koniku? Pomaly 90 % zien, ktore maju problemy s detmi, muzmi, v rodine, byvaju u svokry. Ci samostatna bytova jednotka alebo nie, ci o dom dalej, alebo ten isty dom, vzdy je problem, ked su "stari" a "mladi" prilis blizko. Na tvojom mieste by som bud byvala v podnajme, alebo sa snazila o vlastnu nehnutelnost. Zo zaciatku 2 izbak, neskor mozete za vacsi vymenit, ked sa vam bude darit, bude aj dom. Nemusite hned velky barak stavat. NIKDY nebudes panou vo "vlastnej" domacnosti, ked sa ti tam budu motat dve babky. A vychova dietata, ak sa vam neskor podari, detto. Vzdy budu robit nieco, co sa tebe nepaci a nebudes mat kam utiec. Nebyvaj u svokry, NEROB TO!!!

elisa171
20. máj 2017

@petra9517 ked pises ze tvoj muz nie je najzdravsi..tak chapem ze stres zo splacanie hypoteky mu asi nepridá..ale zas ani tie stresy ked budete byvat u jeho mamy a on bude ako medzi dvoma mlynskymi kamenmi ako som bola ja, ked nastanu nejake nezhody a to ony nastanú....to je podla mna ešte horsie..ale samozrejme je to len na vas..drzim palce aby ste sa rozhodli spravne 🙂

lubkavargova1
20. máj 2017

@petra9517 no, teraz mas zalubene klapky na ociach. Jasne, ze je najuzasnejsi...teraz ste relativne samostatna jednotka..lenze ci sa ti to paci alebo nie, on uz bude doma a to co povie pani matka bude svate! Uz teraz ti vravi, ze chcu len pre teba to najlepsie...bud si tak zalubena, ze ti neblika kontrolka, alebo neviem...a potom, ten dom bude stale toho koho je na papier a pokial ho vybudovali rodicia, tak vy ako mladez mozte si suchat nohami...az ked otrcu kopyta, prebehne dedeicske, tak vtedy ako-tak nieco bude vase...ale ako vravim, laska je slepa...a co myslis, koho budu uprednstovat?? Vlastna krv je stale viac ako nejaka nevesta/zat..ta je vzdy cudzia...hold smola...dobre premyslaj...

nicollette332
20. máj 2017

Takto zije vacsina mladych rodin. Hlavne tie, ktorych rodicia maju rodinne domy. Na jednej strane je to ulava, lebo bez uveru sa viete dostat k byvaniu no na druhej strane to niekedy vedie az k rozpadu manzelstva alebo partnerstva. Tazko si mozte presadzovat svoje, ked vo svojom nie ste

tindes
20. máj 2017

radim Ti nechodte k svokre.. nech je ako med,nebude to dobre.. vzdy budu machrovat,ze si u nich.. vsetci ktori to takto spravili,su rozvedeni povadeni.. ee nebude to dobreee!!!!

smejko18
20. máj 2017

@petra9517 ahoj.....nešla by som.radšej v jednej izbe.aj keď to vyzera lakavo,svadba veľa u muza zmeni(netvrdím ze to je tvoj pripad) určite by bol stále pri mame a ver mi,ťažko by si ho keby ste sa nezhodli donutila na iné bývanie.... ale otázku byvania si 100%vyriešte pred svadbou.a to ze sa boji s ze ho sklames?čo budeš robiť po tom?podľa mna aj veľká dobrota od svokry ze zlá dobrota....

ema234
20. máj 2017

@petra9517 radsej do svojho, uvidis ten pokoj na nezaplatenie 🙂 radsej sami a splacat hypo a mat klud , ako bez hypo a zrat sa potom.

ema234
20. máj 2017

@poljana stale je len u nej, proste nesla by som.

moni244
20. máj 2017

@petra9517 vlastny dom? Nie si vobec narocna, co ta byt, nestaci? A to si tvoj buduci manzel velmi lahko predstavuje, si mysli, ze neskoncis na ulici, ked sa mu nieco stane? Ved to nie je tvoj domov, svokra ta moze lahko vyhodit